Симптоми ГРВІ. Профілактика та лікування ГРВІ та грипу

Біль у горлі, нежить, кашель — ці симптоми ГРВІ знайомі всім. Що таке ГРВІ? ГРВІ — інфекція дихальних шляхів, викликана вірусами. ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) передаються повітряно-крапельним шляхом і часто дуже заразні.

Іноді, при застуді, лікар ставить діагноз ГРЗ, чому? У чому різниця між ГРВІ та ГРЗ? ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) — більш загальна назва запальних захворювань дихальних шляхів. На відміну від ГРВІ, може бути викликане будь-якими мікроорганізмами: вірусами, бактеріями, мікоплазмами або змішаною інфекцією.

Які інфекції відносяться до ГРВІ? Збудниками захворювань дихальних шляхів є віруси: парагрип, аденовірус, коронавірус, грип, респіраторно-синцитіальний вірус та ін Кожний вірус має безліч підтипів.

Грип та ГРВІ

Серед ГРВІ особливо виділяють грип, так як цей вірус здатний викликати цілі епідемії і пандемії. Симптоми грипу схожі з симптомами при інших ГРВІ, тому точний діагноз можна встановити лише на основі лабораторних досліджень. Вірус грипу ділиться на три типи: А, В і С. Кожен тип поділяється на підтипи. Підтипи, які активно проявили себе, мають назви. Так вірус грипу,підтип H1N1, широкораспространившийся в 2009-2010 році, отримав найменування «Свинячий грип».

Чим відрізняється грип від інших ГРВІ? Вірус грипу дуже заразний і підступний ускладненнями. Тому в період епідемій настійно рекомендується не нехтувати профілактикою грипу та інших ГРВІ.

Симптоми грипу зазвичай включають в себе:

  • Різкий підйом температури тіла до 38-40 градусів С;
  • Головний біль;
  • М'язовий біль;
  • Сухий кашель.

Також, в залежності від типу грипу, може спостерігатися:

  • Осиплість голосу;
  • Сльозотеча, почервоніння очей;
  • Риніт;
  • Біль у горлі;
  • Нудота, блювання.

Досить часто грип протікає з ускладненнями. До основних ускладнень відносяться: пневмонія (запалення легенів), бронхіт, отит, синусит, гайморит. Також можливі і більш тяжкі ускладнення: менінгіт, міокардит, синдром Рейє і багато інших. Тому дуже важливо в період хвороби берегти себе: виключити заняття спортом, висипатися, вживати багато рідини, дотримувати рекомендації лікаря.

Профілактика ГРВІ та грипу

Ритм життя прискорюється і нам все менше часу залишається, щоб хворіти. Стреси і відсутність режиму часто призводять до збою імунітету. Щоб менше хворіти і переносити ГРВІ легше, рекомендується проводити противірусну терапію. Чому рекомендують профілактику ГРВІ та грипу? Це пов'язано з тим, що немає ліків, які можуть знищити безпосередньо вірус-збудник хвороби.

Навіть у випадку, якщо точно відомо, який вірус спричинив хворобу, можна лише перешкоджати поширенню цього вірусу або вплинути на власний імунітет організму. Проводячи профілактику ГРВІ та грипу противірусними засобами заздалегідь, можна підготувати імунітет до сезону застуд.
Всі противірусні засоби можна розділити на дві групи.
До першої групи відносяться препарати спрямованої дії. Тобто такі ліки, дія яких спрямована на певний вірус. Наприклад, противогерпетические препарати, протигрипозні препарати та ін. Проти грипу часто рекомендують препарати: «Таміфлю», «Реленза». Препарати спрямованої дії досить дорогі і їх має сенс приймати, якщо відомий точний діагноз захворювання. При цьому більшість коштів мають побічні ефекти.

Так, «Таміфлю» часто викликає нудоту, блювоту, головний біль, особливо у дітей і підлітків. Що, як стверджують виробники, не потребує відміни препарату. «Реленза» – порошок для вдихання, через спеціальний інгалятор. Заборонений для застосування у дітей до 5 років. «Таміфлю» і «Реленза» відносяться до рецептурних препаратів, для лікування грипу (при інших видах ГРВІ не застосовуються).

До другої групи відносяться препарати широкого спектру дії. Для профілактики ГРВІ та грипу більш ефективні, так як захищають не тільки від грипу, але й від застуди. В основному — це імуностимулятори, препарати, що надають дію на імунітет організму. Можуть містити у своєму складі інтерферон, індуктори інтерферону, інгібітори злиття і т. д. Багато препарати мають побічні ефекти. Тому краще всього вибирати такі, які добре себе зарекомендували протягом тривалого часу.

До таких препаратів відноситься «Оциллококцинум». Гранули «Оциллококцинум», дбайливо стимулюють імунітет, підходять для лікування всіх видів ГРВІ, в тому числі грипу. Препарат дозволені до застосування у дорослих і дітей будь-якого віку.
При виборі противірусного засобу бажано проконсультуватися з лікарем. Тому що є тонкощі в застосуванні для багатьох препаратів. Так інтерферон, наприклад, не призначають дітям до року для лікування грипу та ГРВІ. А дітям старшого віку препарат потрібно підбирати індивідуально, залежно від віку та стану дитини. Крім того, багато ліки мають побічні ефекти.

Незважаючи на складності при виборі противірусні препарати вважаються ефективними для лікування і профілактики грипу і застуди, і дозволяють знизити частоту захворюваності на ГРВІ в кілька разів.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!