Рослину Алое віра - лікувальні властивості, застосування в медицині і косметології, протипоказання
- 1. Що таке алое віра
- 1.1. Склад
- 1.2. Лікувальні властивості
- 1.3. Показання до застосування
- 1.4. Протипоказання
- 2. Інструкція по застосуванню алое віра
- 2.1. Свіжий сік
- 2.2. Упарений сік
- 2.3. Сироп
- 2.4. Екстракт в ампулах
- 2.5. Очні краплі
- 2.6. Лінімент
- 3. Як використовувати алое віра в домашніх умовах
- 3.1. При захворювання шкіри
- 3.2. Для поліпшення травлення
- 3.3. У гінекології
- 3.4. Від опіків
- 3.5. При гастритах
- 3.6. При виразці шлунка
- 4. Відео
Непримітний розлогий кущик з м'ясистим листям, що носить назву «алое віра», є корисною рослиною з масою лікувальних властивостей. Фахівцями нетрадиційної медицини він визнаний природним антибіотиком і засобом, що гальмує появу метастазів при злоякісної пухлини, рекомендований для лікування туберкульозу і шкірних захворювань. Яка ефективність використання даної рослини і як він може допомогти організму?
Що таке алое віра
Кімнатний квітка, що належить групі сукулентів – рослин, здатних накопичувати в своїх листах воду, в ботаніці відомий як «aloe vera», прийшов з пустель – переважно він росте в Африці, на Мадагаскарі, Аравії. Згадується він і як «алое справжнє», але переважно назву квітки скорочують до «алое». Зовні рослина особливими естетичними якостями похвалитися не може: воно являє собою велику кількість м'ясистого листя, виростають з розетки.
Склад
Розбираючись, чим корисний алое, першочергово необхідно ознайомитися з хімічним складом: у ньому фахівці особливо виділяють особливі ферменти – антраглікозиди, присутні в листі. Вони відомі своїм сильним проносним ефектом і здатністю захищати шкіру від дії сонячних променів. Окремої згадки заслуговують сапоніни, які є блокаторами хининов, альфа-амілаза і ще кілька протеолітичних ферментів, необхідних для розщеплення крохмалів.
Фахівці народної медицини підкреслюють і наявність:
- незамінних амінокислот;
- вітамінів групи В;
- аскорбінової кислоти, яка посилює імунітет;
- ряду мінералів – цинку, хрому, калію, натрію, міді.
Лікувальні властивості
Серед інших лікарських рослин виділяти цей сукулент почали ще до нашої ери, а народи Африки плекали віру не тільки в цілющі властивості алое, але і в магічні – підвішена зв'язка листя імовірно відганяла злих духів. Основною якістю ж, якими користувалися знахарі, була здатність алое допомагати при запальних захворюваннях порожнини рота, шкіри, травного тракту. Відповідно до древніх медичних трактатів, рослині було властиве властивість збуджувати апетит, сприяти загоєнню ран.
Рослина володіє бактерицидними якостями і може:
- захищати від сонячних опіків;
- очищати шлунок;
- зупиняти випадання волосся;
- надавати противірусну дію;
- посилювати відділення жовчі;
- виводити токсини.
Показання до застосування
Будучи натуральним антибіотиком, алое використовується як потужний антисептик при кишкових інфекціях, гінекологічних захворюваннях, стоматиті і навіть кон'юнктивіті. Застосування алое в домашніх умовах може здійснюватися і з метою:
- зміцнення імунітету;
- лікування кашлю, нежиті, застуди;
- поліпшення стану при виразці, гастриті;
- усунення шкірних захворювання;
- позбавлення від закрепів.
Протипоказання
При тривалому прийомі всередину ліків на основі алое страждає мікрофлора кишечника – починається розвиток дисбактеріозу, тому з метою компенсації цього мінуса протягом всього курсу лікування вживають пробіотики. Більше серйозних недоліків рослина не має, але, говорячи про лікувальні властивості алое та протипоказання до нього, потрібно уточнити неприпустимість його використання перед сном, оскільки він стимулює нервову систему.
Небажаний його внутрішній прийом і при:
- захворюваннях печінки;
- циститі;
- вагітності;
- геморої.
Інструкція по застосуванню алое віра
Лікарські властивості алое лікарями були оцінені настільки високо, що рослина отримало декілька форм використання:
- уколи (підшкірні і внутрішньом'язові ін'єкції), які стимулюють кровообіг в тканинах;
- краплі назальні – для лікування нежиті та застуди;
- спиртова і водна настоянка;
- піхвові тампони.
Свіжий сік
Основним вмістилищем корисних компонентів є листя, що містять желе – схожий на слиз сік. Він сприяє регенерації тканин, покращує синтез колагену, допомагає при ушкодженнях шкіри і запаленнях. Ключові нюанси застосування:
- Для лікування шкірних захворювань і опіків сік застосовують поодиноко зовнішньо або у складі мазей (особливо скомбінованих з продукцією бджільництва).
- При туберкульозі, зниженні імунітету засіб приймають всередину. Разова доза – до 15 крапель.
Упарений сік
Високі бактеріостатичні властивості даної лікарської форми були оцінені ще древніми лікарями: активні компоненти хімічного складу сабуру посилюють перистальтику кишечника, тому він використовується з метою лікування запорів. Позитивно позначається він і на функції жовчовивідних шляхів. Однак такий лікарський засіб може викликати інтоксикацію, тому застосування повинно здійснюватися чітко по інструкції:
- При запорах і захворюваннях ШКТ – 1 ч. л. перед їжею не частіше 3-х разів за добу.
- При хворобах нервової системи – прокип'ятити склянку молока з 1 ч. л. цього продукту і випити на ніч.
Сироп
Особам з гіпохромною анемією показано використання сиропу, заснованого на соку алое, скомбинированном з залізом. Аптеки пропонують препарат за низькою ціною – близько 100 р. При гемолітичній анемії він заборонений, тривалий прийом може провокувати скачки тиску. Використовують сироп місячним курсом, доза на раз – 5 мл, приймати потрібно по 3 рази за добу. Препарат обов'язково розводиться водою (50-100 мл).
Екстракт в ампулах
У косметології та гінекології навіть традиційна медицина використовує екстракти алое віра, які можна знайти в ампулах. За складом це той же сік, тільки очищений і тому безпечний при введенні підшкірно (домашній так використовувати не можна). Перед початком лікування при ін'єкційному застосуванні потрібно перевірити індивідуальну реакцію: поставити укол в передпліччя (доза – 1-2 мл) і почекавши добу. Внутрішньом'язово екстракт не використовують.
Сфера застосування даної лікарської форми дуже широка:
- При випаданні волосся вміст ампули втирають в шкіру голови щодня протягом місяця.
- При лікуванні хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів вміст ампули закапують у ніс (по 2-3 краплі в ніздрю) раз на добу.
- При астмі роблять курс з 35 ін'єкцій, до 1,5 мл за раз. При загостренні можна ввести 3 мл.
Очні краплі
Нетрадиційним способом поліпшення зору, нормалізації обмінних процесів в клітинах кришталика, лікування кон'юнктивіту є приготування витяжки з листя алое віра. Використовується вона так:
- Запалення з очей знімають, просочуючи ватний диск отриманою рідиною і прикладаючи її до закритих очей на 15 хвилин.
- При очних інфекціях накладають компрес із кашки, для якої подрібнюють свіжі листя. Тривалість витримки – 10 хвилин.
- При атрофії зорового нерва закапують по 3 краплі в кожний кон'юнктивний мішок вечорами.
Лінімент
Серед аптечних лікарських препаратів можна знайти мазь, засновану на вичавці листя алое віра, яка допомагає покращувати регенерацію в тканинах, надає профілактику негативних наслідків променевої терапії, може бути корисна після сонячних опіків і володіє поживними властивостями відносно сухої шкіри. Серед інгредієнтів крім алое віра значаться касторове і евкаліптова олії.
Лікарі рекомендують застосовувати лінімент:
- Перед процедурами променевої терапії щодня тонким шаром вкривати ділянки, які будуть піддаватися опроміненню.
- При лікуванні дерматиту втирати лінімент до 3-х разів за день в уражену область, прикриваючи після марлею.
- З метою лікування гінекологічних захворювань використовувати лінімент до 2-х разів за день в мінімальній кількості.
- При підвищеній сухості шкіри, поєднаної з лущенням, чергувати використання лінімент алое віра і ланоліну. Тривалість лікування визначається індивідуально.
Як використовувати алое віра в домашніх умовах
У нетрадиційній медицині застосовують як листя, так і стебла даного сукулент. Переважно фахівці цінують рідину, одержану після їх віджиму, однак для деяких рецептів приготування лікарських засобів характерно поєднувати перемелену м'якоть і сік (для лікування ран). Під зовнішнім застосуванням алое фахівці мають на увазі:
- втирання соку;
- накладання компресів;
- використання мазі або гелю алое.
При захворювання шкіри
Якщо людину мучить прищі, дерматит, інші запалення на шкірі, гнійні рани, уражені ділянки змазують соком алое віра до 3-5 разів за добу, обов'язково використовуючи свіжий складу. Косметичний ефект на шкірі, що в'яне, можна отримати так:
- Використовувати желе, виступає при розломі свіжих листя, змішане з простим денним кремом. Накладайте цю суміш як маску товстим шаром після процедури очищення на 15 хвилин протягом 2-х тижнів щодня.
- Власницям жирного типу шкіри можна використовувати желе поодиноко, або протирати обличчя разломанным листочком, з якого знята верхня плівка.
Для поліпшення травлення
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту в хронічній стадії, порушення роботи жовчовивідних шляхів, втрати апетиту, рекомендується приймати сік із свіжого листя, який розбавляється водою. Готується він просто:
- Зібрані листя (від трирічного алое віра і старше) вимити.
- Скласти в пакет, дати полежати добу в морозилці.
- Вийняти, зсипати в чашу, залити водою (співвідношення 1:3).
- Через 2 год віджати сік.
З метою заспокійливого впливу на шлунок він змішується з медом і подрібненими волоськими горіхами, пропорція – 1:5:3. Приймають 3 рази за день столову ложку суміші протягом місяця. При втраті апетиту сік можна пити чистим, по 10 крапель перед їжею. Якщо ж у вас проблеми з секреторною функцією шлунка, свіжий сік алое віра потрібно змішати з соком кульбаби, використовуючи пропорції 2:1, пити по 1-2 чайних ложки раз на добу.
У гінекології
При піхвових запальних процесах лікарі вважають доцільним використовувати рецепт настоянки з свіжого соку алое, горілки, ягід та квітів ромашки. Пропорція цих інгредієнтів – 3:2:2:1. Рослинні компоненти, що володіють протизапальними властивостями, а горілка знезаражує. Готують настоянку так:
- Квіти і ягоди кип'ятити з літром води 5 хвилин.
- Через 20 хвилин відфільтрувати, змішати з іншими компонентами. Можна додати мед (стільки ж, скільки ромашки).
- Настоювати 3 дні.
Отриману настойку вживають перед їжею вранці, в обід і ввечері, дозування – 1 ст. л. Якщо смак вам не подобається, можна запивати її чистою водою. Однак крім внутрішнього прийому потрібні і місцеві процедури:
- В 1 л прохолодної кип'яченої води розвести 1 ч. л. куркуми і 2 ч. л. свіжого соку алое віра. Робити щоденні спринцювання.
- До 2-х разів на добу ставити тампони, просочені витягами з листя, які досягли 5-річного віку, на півгодини.
Від опіків
Якщо до соку алое підмішати обліпихова олія (1:2) і отриману масу тонко розподілити за місцем опіку, можна прискорити загоєння даної ділянки, попередити нагноєння і знизити ймовірність збереження слідів після загоєння. Накривати пов'язкою цю суміш не слід. Лікувати опіки, змащуючи їх щодня, можна і приготованої самостійно маззю:
- Натерти м'якоть листа, віджати.
- Отриману рідину змішати з медом у рівному співвідношенні.
- Додати медичний спирт, орієнтуючись на таке правило – для кожного склянки суміші всього 1 ч. л.
При гастритах
Настоянка з соку алое віра на спирту застосовується в якості ефективного засобу для лікування гастритів за будь-якої кислотності шлунка і на будь-якій стадії даного захворювання. З цією метою потрібно розрізати листя, попередньо полежавшие 2-2,5 год в морозильній камері, їх розчавити пресом або товкачиком, щоб виступив сік. Його змішують з медичним спиртом, дотримуючись пропорції 8:2. Через 4 тижні засіб можна використовувати:
- Приймати по 1 ч. л., змішуючи з такою ж кількістю меду, до прийому їжі за півгодини. Курс – 3 тижні, триразовий прийом.
- Розбавити слабоконцентрірованним настоєм м'яти (300 мл готового холодного настою додають 2 ч. л. соку) і пити по 100 мл перед їдою. Цей рецепт допомагає зняти біль у шлунку.
При виразці шлунка
Рецепти, описані для лікування гастриту, щодо виразкової хвороби повинні використовуватися з обережністю, особливо якщо в складі лікарських засобів присутня спирт. Лікарі рекомендують готувати напій з алое вера з додаванням меду, але без дратівливих компонентів – спирту і кислот. Найбільш ефективними рецептами є:
- Прокрутити 20 г молодих листочків через м'ясорубку, змішати з 2 ст. л. меду, дати постояти в холодильнику добу. Залити теплою водою (500 мл), перемішати, випити за 3 рази – це доза на добу. Курс – 2 тижні.
- Змішати свіжий сік алое, обліпихова масло і мед (рівна пропорція), настоювати тиждень. Приймати протягом місяця по 1 ст. л. до їди 3 рази за день.
Відео
Алое Віра - властивості, застосування, рецепти
АЛОЕ ВІРА. ДИВО РЕЦЕПТ СВЯЩЕНИКА ЧЕНЦЯ ВІД ОНКОЛОГІЇ
Алое Віра. Застосування соку АЛОЕ ВІРА в домашніх умовах.