Як герпес передається людині

Порядком 95% людей зі всієї земної кулі є носіями вірусу герпесу, однак не всі відчувають неприємну симптоматику при черговому рецидив. Патогенна флора тривалий час переважає в організмі у безсимптомній формі, а розвивається під впливом провокуючих факторів. Необхідно знати основні шляхи передачі герпесу, щоб захистити власний організм від такого небезпечного шкідника і його руйнівного впливу. Від вірусних інфекцій, наслідки можуть бути не найсприятливіші, тим більше патогенна флора схильна до хронічного перебігу.

Що таке герпес

Герпетична інфекція – це комплекс інфекційних хвороб, які спровоковані підвищеною активністю декількох типів вірусів. Серед таких – лабіальний герпес (першого типу), генітальний герпес (другого типу), оперізувальний лишай (вірус вітряної віспи), цитомегаловірусна інфекція (вірус п'ятого типу). Остаточно знищити збудника інфекції неможливо, проте його можна довгостроково залікувати. При появі герпетичних висипань необхідно своєчасно звернутися до фахівця, пройти діагностику і почати консервативне лікування.

Симптоми

У результаті масштабного поширення інфекції знижується якість життя клінічного хворого, а для постановки остаточного діагнозу необхідна диференціальна діагностика. Тільки з розгорненим аналізом крові можна визначити тип вірусу при інфікуванні ВПГ. У будь-якому випадку, характерний недуга є заразним, тому пацієнт повинен своєчасно відреагувати на такі зміни в загальному самопочутті:

  • підвищення температури тіла;
  • дискомфорт з свербінням і палінням вогнища патології;
  • зниження імунного захисту організму;
  • клінічні картини появи бульбашок;
  • підвищене виділення слини (при вірус герпесу гортані);
  • гіперемія вогнищ патології з шкірним висипом (з'являється на шкірі, слизових оболонках);
  • виражені ознаки застуди.

Вогнища патології покриваються дрібною висипкою, починають хворіти від кожного дотику. З часом сформовані бульбашки починають лопатися, а на їх місці з'являються ранки, які заживають тривалий час. Уражені слизові оболонки і шкірні покриви після інфікування змінюють свою структуру, при цьому на поверхні можуть залишатися помітні рубці.

Чи передається герпетична інфекція

Захворювання, викликане простим герпесом, є заразним, тому важливо уникати контакту з носіями хвороботворної інфекції. Процес зараження плода є внутрішньоутробним – через загальний кровотік від матері до дитини. Від такого роду вроджених захворювань інфекційної природи складно позбутися, а остаточне одужання і зовсім не можливо. Отримавши вірус у спадок, дитина автоматично потрапляє в групу ризику – число рецидивів збільшується під впливом патогенних факторів. Так що герпес заразний і небезпечний для людини в будь-якому віці.

Як передається

Є загальноприйнята думка, що герпес передається повітряно-крапельним шляхом і ніяк інакше. Це хибне міркування, оскільки шляхів передачі хвороботворної інфекції кілька, і всі вони сприяють ризику зараження організму на тлі ослабленого імунітету, тривалої антибактеріальної терапії та впливу інших провокуючих факторів. Ось як може передаватися герпетична інфекція:

  1. Контактно-побутовим шляхом. Якщо поцілувати пацієнта з герпесом на губі, не виключено, що через кілька днів аналогічна ранка з'явиться на губі колись здорової людини. Не рекомендується користуватися предметами побуту та засобами особистої гігієни хворого, оскільки в такому випадку рецидивів хвороби не уникнути.
  2. Прямим шляхом. В даному випадку мова йде про безпосередньому контакті з хворим, наприклад, при дотиках, спілкуванні, знаходження на одній території. Пацієнт з первинним зараженням зовні не схожий на інфікованого, та й сам не підозрює про наявність вірусу в організмі.
  3. Статевим шляхом. Таким способом передається цитомегаловірус, який в майбутньому вимагає своєчасного лікування обох статевих партнерів. Щоб уникнути вкрай небажаного інфікування, потрібно користуватися презервативами або іншими методами бар'єрної контрацепції, особливо при випадкових статевих контактах.
  4. Внутрішньоутробним шляхом. Даний метод зараження описаний вище, тому жінкам з особливою педантичністю потрібно підійти до питання планування сім'ї. Інакше патогенна флора зачіпає здоров'я новонароджених практично з перших днів життя.

Як передається герпес на губах

Коли на поверхні губи з'явився невеликий пухирець, це перша ознака прогресуючого герпесу. Якщо поцілувати людину з таким симптомом або скористатися його чашкою або ложкою, через кілька днів не виключено повторне інфікування з аналогічною симптоматикою. Так що герпес на губах передається через поцілунок, контактно-побутовим шляхом; при цьому на ранній стадії захворювання непомітний, але з часом з'являється ранка, яка починає сильно хворіти.

Якщо вірус з'явився на губах, важливо розуміти, що така хвороботворна інфекція передається при чханні і кашлі, розмовах, оральному сексі з інфікованим хворим. Як тільки мікроб проникає на слизову оболонку, починається стрімкий процес розмноження, який без противірусних препаратів не зупинити. З зазначеними ураженнями складно миритися, оскільки вогнище патології болить, набрякає, червоніє, свербить і свербить. Не варто залишати ознаки захворювання без уваги, інакше число рецидивів різко збільшується.

Через поцілунок

Оскільки характерний недуга супроводжується формуванням ранок на губі або слизових порожнини рота, у здорової людини є всі шанси не заразитися герпетичною інфекцією. Оскільки патогенна флора стрімко передається через поцілунки, не варто контактувати з хворим настільки інтимно. Герпес передається зі слиною через поцілунки, і пацієнти з групи ризику не повинні про це забувати. В іншому випадку, належить курсовий прийом противірусних препаратів, комплексний підхід до проблеми зі здоров'ям.

Небезпечний хворий, якщо на його губах немає висипань

Якщо герпес не супроводжується видимої симптоматикою, це зовсім не означає, що здорова людина не зможе заразитися. Навіть якщо у хворого немає характерних висипань у ротовій порожнині або на губах, а в слині міститься герпес, інфікування не уникнути. В іншому, все залежить від стійкості імунітету, як скоро нагадає про себе перша симптоматика захворювання. Герпетична інфекція небезпечна навіть в так званому сплячому стані», оскільки активізує свою дію під впливом патогенних факторів. Так що варто проявити особливу пильність при спілкуванні з зараженим людиною.

Як передається статевий герпес

Один із шляхів передачі герпесу від хворого організму до здорового – статевий. Щоб виключити інфікування слизової оболонки, рекомендується користуватися презервативами, особливо якщо немає чіткої впевненості в сексуальному партнері. Статевим шляхом передається ВПГ першого, другого і п'ятого типів. Найпоширеніші шляхи передачі хвороботворної інфекції представлені нижче:

  1. Патогенний мікроб проникає в організм не тільки в наслідок сексуальному зв'язку з вірусоносієм, але і після орального сексу. У даному випадку має місце зараження генітальним герпесом, який передається із рота зараженої людини на статеві органи здорового партнера з наступним проникненням в системний кровотік.
  2. Не виключена передача патогенного вірусу ВПГ-2 при анальному сексі від хворого до здорового статевого партнера. Якщо людина знає про своє захворювання, повинен утримуватися від незахищеного статевого контакту, навіть якщо мова йде про анальному сексі (ризик зараження як і раніше, великий).
  3. При контакті між шкірними покривами теж передається небезпечний вірус, особливо якщо на поверхні дерми переважають, садна, тріщини, порізи та інші механічні пошкодження. У такому разі заразитися можна вже при тілесному контакті, і здорової людини пацієнту не потрібно навіть цілувати.

Інфікування статевим шляхом

Якщо мова йде про генітальному герпесі, основним шляхом передачі такої хвороботворної інфекції є статевий контакт. Заражена людина може тривалий час не здогадуватися про наявність патогенної флори в своєму організмі, тому несвідомо стає потенційною загрозою для всіх оточуючих його людей, статевих партнерів. Тому лікарі рекомендують вибірково ставитися до своїх сексуальних зв'язків, завжди користуватися методами бар'єрної контрацепції, завчасно пройти повне обстеження обох статевих патеров.

Побутовий спосіб

Цей метод передачі герпесу в медицині є найпоширенішим, при цьому охоплює всі вікові категорії пацієнтів. Заразитися таким способом можуть дорослі і діти при безпосередньому контакті з зараженими предметами побуту. Наприклад, герпетична інфекція передається при користуванні загальною посудом, предметами побуту та засобами особистої гігієни. Перші симптоми захворювання з'являються не відразу, хвороба може переважати в прихованій формі протягом кількох років. У будь-якому випадку, щоб не заразитися, необхідно дотримуватися елементарних правил особистої гігієни.

Окремо варто повідомити про дітей, які вже на першому році життя можуть заразитися, при облизывании нестерильних предметів. Щоб цього не сталося, батьки повинні стежити за дитиною, особливо поза стінами будинку, адже в оточенні людей ризик інфікування особливо великий. Оскільки вірус передається декількома шляхами, діти із ще не сформованим або вже ослабленим імунітетом одні з перших потрапили в групу ризику.

Передача герпетичної інфекції від матері до дитини

В даному випадку важливо розрізняти два шляхи інфікування герпесом – якщо мати спочатку інфікована ще до настання вагітності, і коли вагітна стає носієм патогенної флори вже при виношуванні плоду. У першому випадку загроза внутрішньоутробного розвитку менш істотна, а в другому – лікарі можуть рекомендувати зробити аборт. Необхідно детальніше вивчити всі можливі клінічні картини:

  1. Якщо мікроб переважав в житті жінки ще до настання вагітності, наслідки для внутрішньоутробного розвитку плоду не настільки істотні. Однак це зовсім не означає, що можна запускати патологію, головне – вибірково ставитися до запропонованої медикаментозної терапії, слідувати всім лікарським рекомендацій, проводити підтримуючу терапію.
  2. Якщо ВПГ-1 прогресує до 20 акушерської тижня, ризик інфікування плода мінімальний, так і наслідки для дитячого здоров'я теж. Лікування проводиться консервативними методами у стадії рецидиву, в інших клінічних картинах лікар рекомендує наглядову терапію. Головне, щоб хвороботворна флора не передавалася до плоду.
  3. Якщо ВПГ-1 з'явився в жіночому організмі в третьому триместрі вагітності, 50% імовірність інфікування плода. Наслідки для дитини не найсприятливіші, оскільки він з'являється на світ вже з великими патологіями. До того ж, не виключено передчасне початок родової діяльності.

Залишається тільки додати, що клінічний результат для матері і дитини повністю залежить від типу вірусу, який проник у вагітний організм. Якщо це простий вірус першого типу, не варто побоюватися за здоров'я майбутньої мами і плоду в першому триместрі, а ось при загостренні вірусу вітряної віспи лікарі настійно рекомендують виконати аборт ще на ранньому терміні прогресуючої вагітності. В іншому випадку, дитина може з'явитися на світ з великими вродженими захворюваннями, з перших днів життя отримати статус інваліда.

Для кого герпес найбільш заразний

Знаючи, як передається небезпечний вірус, необхідно відзначити, що існує 2 типи людей по сприйнятливості до патогенної флори. Це:

  1. Перша категорія людей. При проникненні патогенного вірусу в організм активізується імунна відповідь, який перешкоджає поширенню і розмноженню хвороботворної інфекції. Таких людей зі стійким імунітетом всього 5%, але вони існують і захищені від впливу шкідливого вірусу.
  2. Друга категорія людей. Таких 95%. Патогенний вірус проникає в шкірні покриви і слизові оболонки, при цьому не зустрічає гідного опору з боку місцевого імунітету. Хвороба може переважати довгий час у безсимптомній формі, але в майбутньому однозначно прогресує.

Окремо варто акцентувати увагу на майбутніх мамочках, для яких герпес особливо заразний, якщо передається при виношуванні плоду. Тому потрібно з особливою педантичністю поставитися до періоду планування вагітності, систематично зміцнювати місцевий імунітет, пройти ряд лабораторних досліджень. В іншому випадку, серед потенційних ускладнень не виключена необхідність переривання вагітності на ранньому терміні та патологічні пологи в 2 – 3 триместрі. Вагітні жінки потрапили в групу ризику захворювання герпесом, і їх лікування помітно ускладнене.

Особливо небезпечно, коли хворіє дитина з не до кінця сформованим імунітетом. Симптоматика виражена яскраво, доставляє внутрішній дискомфорт і робить маленького пацієнта нервовим, дратівливим. Якщо вчасно не лікувати консервативними методами, число рецидивів тільки збільшується, дитина стає нервовим і дратівливим. Серед потенційних ускладнень педіатри виділяють приєднання вторинної інфекції.

Профілактика зараження

Без детальної діагностики біологічної рідини складно сказати, яка людина є носієм патогенної вірусу, а кого обійшла така неприємна доля. Якщо тривожна симптоматика повністю відсутня, лікарі все одно рекомендують подбати про елементарні заходи профілактики, які повинні стати нормою повсякденності. Щоб захиститися від патогенної флори та її руйнівної дії в організмі, тим більше, знаючи, як вона передається, необхідно дотримуватися наступних профілактичних заходів:

  1. Необхідно проводити профілактичну вакцинацію, використовуючи для цих цілей лікарський препарат Герпевак. Таке ефективне ліки допомагає позбавити від вірусу 80% всіх щеплених людей.
  2. Потрібно регулярно зміцнювати імунітет натуральними вітамінами і полівітамінними комплексами аптечного виробництва. Крім того, не зайвими будуть помірні фізичні навантаження, кардионагрузки.
  3. Належить регулярно дотримувати елементарні правила особистої гігієни, мати персональний комплект постільної білизни, особистий набір посуду, предмети гігієни, при цьому важливо всіляко уникати контакту з уже зараженими людьми.
  4. При статевих контактах (особливо при частій зміні сексуальних партнерів) необхідно завжди користуватися бар'єрними методами контрацепції. Це найкращий спосіб, як уникнути генітального герпесу і його неприємних симптомів життя інфікованої людини. Так передається герпес, і наслідки для здоров'я можуть виявитися самими несприятливими.
  5. Якщо у зараженої людини на обличчі і тілі переважають видимі симптоми герпесу, з таким бажано не контактувати: не користуватися спільним білизною і предметами побуту, не давати свій посуд і, тим більше, не переходити до тілесного контакту. В іншому випадку, через кілька тижнів у колись здорової людини з'явиться аналогічна симптоматика на тілі і слизових оболонках.

Важливо не тільки знати, якими способами передається герпес, але і чим він небезпечний для людини. Наприклад, при попаданні в ослаблений організм патологічний процес не обмежується верхнім шаром епідермісу і слизовою оболонкою. Він проникає глибоко всередину м'яких тканин, може досягти важливих структур кісткового мозку і нервових клітин. У такому випадку дія імунної системи безсило, переважає прихована небезпека для здоров'я людини, патологічний процес стає незворотнім.

Відео

Як герпес передається і як його лікувати

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!