Катаральний отит у дитини, лікування і симптоми хвороби

Дитина більше піддається захворюванню, ніж дорослий - катаральний отит у дитячому віці (до 5 років) прогресує швидше за недосформированности слухової труби. При хворобі відбувається інфікування структур середнього вуха і починається запальний процес. У патології стрімкий розвиток і виражені симптоми. Запалення слизових вушниці часто передує гнійного типу. Симптоми хвороби схожі – розрізнити їх може лише отоларинголог після обстеження.

Що таке катаральний отит

Запалення слизових середнього вуха – це катаральний отит. Вражає євстахієву трубу, вушну порожнину та соскоподібний відросток. Медикаментозний метод – основна лікування, при ускладненому перебігу потрібно антибіотикотерапія, але частіше застосовується вичікувальна тактика. У дорослих хвороба може пройти самостійно, дітей до 2 років госпіталізують.

Катаральний отит підрозділяється згідно з характером перебігу:

  1. Гострий вигляд. Характеризується стрімким розвитком – різке погіршення стану, виражений больовий синдром. Швидкий перехід в інші типи.
  2. Підгострий вигляд. Тривалість до 3 місяців. У порівнянні з гострим, характеризується меншою вираженістю симптоматики.
  3. Хронічний вигляд. Тривалість понад 3 місяців. Головний симптом – періодичні гнійні виділення з вушної раковини.

Двосторонній

Зустрічається рідше, ніж односторонній тип. Часто виникає у дітей до 2 років. Запальний процес зачіпає обидва вуха. Вичікувальна тактика є неефективною, оскільки супутні порушення прояви можуть завдати шкоди здоров'ю, пошкодивши слуховий апарат. Дитячий вік ускладнює діагностику хвороби. Коли виявляється двосторонній гострий катаральний середній отит у дітей, відразу показані антибіотики.

Гострий

Запалення зачіпає всі порожнини, не обмежуючись барабанною перетинкою. Збудником є патогенна флора, яка потрапляє в середнє вухо з носоглотки за допомогою слухової труби. Гострий катаральний середній отит у дорослих та дітей не відносять до заразних захворювань. Він може розвиватися на тлі не вилікуваних інфекційних хвороб носоглотки, перейшли у латентну фазу або коли відбулася їх хронологізації.

Хронічний

Гострий катаральний отит перетворюється в хронічний по причині відсутності адекватного лікування. Хронічний катаральний отит розвивається в 2 варіантах: гіпертрофічному і атрофічному. Гіпертрофічний варіант зустрічається частіше і характеризується стійким набряком, що знижує прохідність звуку. Спостерігається тотальне зниження слуху, т. к. євстахієва труба звужена. Атрофічний варіант виражений розширенням слухового каналу через відмирання війчастого епітелію. Є підвищений ризик гнійних запалень вушниці.

Причини катарального отиту

Переохолодження, попадання води у вушну порожнину, вплив протягу вважаються причинами виникнення хвороби. Катаральна форма не має зв'язку з зазначеними негативними факторами. Причини катарального отиту укладені в патогенної мікрофлори, яка змогла впливати на слизові із-за неспроможності або ослаблення захисної функції організму.

Розвитку запального процесу слизових структур можуть посприяти і інші порушення носоглотки:

  • искривленность перегородки носа;
  • розростання слизових носа (аденоїди тощо);
  • виразкові порушення;
  • анатомічні особливості будови неба;
  • хронічно збільшені і запалені гланди.

Запальне ураження може початися з причини механічного пошкодження барабанної перетинки і подальшого потрапляння на уражену ділянку слизової оболонки середнього вуха хвороботворних мікроорганізмів. Є незначна ймовірність, що гострий тип патології виникне через попадання інфекції в євстахієву трубу за допомогою кровотоку.

Симптоми катарального отиту

Болючість області вуха – головний симптоматичний ознака запального процесу. Характер больового синдрому різний – залежить від форми і занедбаності патологічного процесу. Біль при захворюванні віддає в зуби, потилицю і віскі, може посилюватися і слабшати, що частково ускладнює діагностування патології. Симптоми катарального отиту, що підтверджують наявність хвороби і допомагають вірно встановити діагноз:

  • закладеність, шуми у вухах;
  • слух погіршився;
  • підвищена температура;
  • лихоманка;
  • відчуття болю при натисканні на козелок;
  • виділення гною;
  • лімфовузли збільшені.

Лікування катарального отиту

Можуть виникати лівобічний, правобічний і двосторонній варіанти. Лівобічний і правобічний лікуються легко, терапія носить симптоматичний характер. Гостра форма одностороннього типу захворювання, якщо терапія була своєчасною, має позитивний прогноз, рідко дає ускладнення у вигляді хронічної. Двосторонній лікується складніше і ймовірність ускладнення вище. Лікування катарального отиту відбувається консервативним шляхом, тактика залежить від віку пацієнта.

У дітей

Лікування катарального отиту у дітей до 2 років ведеться в стаціонарі – відразу показаний препарат з ряду антибіотиків (цефалоспорини, пеніциліни, макроліди). Мета – зниження набряклості слизових покривів носоглотки і середнього вуха. Початок терапії полягає в мінімізації вираженості симптомів – призначають знеболювальні (Ібупрофен), жарознижуючі ліки. Місцево показано судинозвужувальні краплі в ніс, вухо треба капати анестетик з протизапальним ефектом.

Фізіотерапевтичні процедури показані коли температура тримається в межах норми. Запалення слизових вушної порожнини у дітей лікують за допомогою компресів на воспалившееся вухо, який буде зігрівати і має протизапальну, болезаспокійливу дію. Компрес розташовується за вушною раковиною або знаходиться в її порожнині. Можливе застосування процедур УВЧ, солюкс.

У дорослих

Лікування катарального отиту у дорослих відбувається інакше. Дорослих пацієнтів госпіталізують при надмірно високій температурі і, якщо на тлі патології виникають ускладнення, – поразка слухового нерва, розрив барабанної перетинки, гнійні виділення, мастоїдит, гнійний менінгоенцефаліт. Медична допомога стає необхідною.

Відео: катаральний отит у дитини

Причини отиту і як його лікувати? - Доктор Комаровський

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!