Афективно-респіраторні напади у дитини: причини і лікування

Батьки дуже переживають, якщо хворіють їхні діти, особливо коли не розуміють, що відбувається з їх малюком. До таких ситуацій відносять афективно-респіраторні напади. У дітей вони розвиваються на тлі особливого стану, пов'язаного з порушенням нервової і дихальної систем під час негативної психоемоційної реакції. Це характерно для малюків у віці 1-3 років, так як під час істерики вони не контролюють свої емоції. Навіть якщо затримка дихання виглядає навмисної, процес ніяк не залежить від волі дитини.

Що таке афективно-респіраторні напади

Абревіатура АРП розшифровується, як афективно-респіраторні напади. Таким терміном в медицині називається стан, який проявляється раптовою зупинкою дихання, що триває більше 20 секунд. Ще цю патологію називають «апное». Багато батьки відзначали, що їх малюк може мимоволі затримувати подих, коли він сильно плаче і кричить. Апное відбувається на тлі якихось яскравих емоцій, включаючи страх, пережиту істерику, різкий переляк. Афективно-респіраторні напади у дітей-немовлят супроводжуються:

  • зниженням тонусу м'язів;
  • брадикардією;
  • блідістю шкіри;
  • млявістю.

Іноді затримка дихання спостерігається при сильному ударі, наприклад, під час падіння. Особливо небезпечним є апное уві сні. Дихання новонародженого затримується на 10-20 секунд. Апное частіше спостерігається у дітей у віці 1-3 років. Коли малюк переростає поріг у 3 роки, такі напади проходять самостійно через вікових змін, які протікають з великою швидкістю.

Причини

Загальною причиною АРП виступає психологічна та емоційна перевантаження дитини, яка відчуває суто негативні і негативні почуття. Результатом стає спазм гортані, що проявляється різким обривом крику. Далі дихання дитини затримується. Небезпека в тому, що зовні це виглядає, ніби дитина прикидається. У реальності це просто рефлекс, при якому не виходить тримати діяльність гортані під контролем.

Апное відбувається не у всіх дітей. Все залежить від індивідуальних особливостей організму. Ризик високий при наявності проблем з обміном речовин і дефіцитом кальцію. Те ж стосується малюків з підвищеною нервовою збудливістю. Основною ж причиною виступає саме поведінка дитини – негативний емоційний стан. Факторами ризику є:

  • поведінка батьків;
  • пережитий переляк;
  • дрібні примхи;
  • проблемний характер малюка;
  • нестійкий психологічний стан дитини;
  • істерика;
  • механічний вплив, такий як струс або удар, які принесли різкий біль.

Однією з головних причин істерики дітей є поведінка батьків. Коли малюк плаче в громадському місці, мама або тато залишають його одного, починають бити або ласкаво умовляти і виконувати всі прохання. Щоб не посилити істерику, необхідно дотримуватися золотої середини. Не можна піддаватися маніпуляціям дитини, але і залишати його одного або заподіювати фізичну біль теж неприпустимо.

Типи

Класифікація афективно-респіраторних нападів у дитини поділяє цю патологію на кілька видів за різними критеріями. Основним виступає колір обличчя малюка під час нападу. В залежності від відтінку шкіри апное буває:

  1. Блідим. Частіше спостерігається при ударі, ударі чи уколі. Малюк стає білим, у нього зменшується пульс. Неврологи вважають це природної індивідуальною реакцією на завданий біль.
  2. Синім. Більш поширений варіант, який відзначається при невдоволенні малюка чим-небудь. У стан АРП може ввести навіть самий дрібний каприз. Апное розвивається при сильному плачі або крику.

Обидва види АРП мають один рівень небезпеки, але з віком вони проходять практично у всіх. Лікарі все ж радять не нехтувати їх рекомендаціями при наявності таких нападів у ранньому віці. Інша класифікація афективно-респіраторних нападів у дитини поділяє їх на види за ступенем тяжкості:

  1. Простий варіант. Являє собою затримку дихання в кінці видиху. Спостерігається після травми або при істериці. Кров не припиняє насичуватися киснем, а подих відновлюється самостійно.
  2. Ускладнений варіант. Супроводжується пароксизмами, які нагадують напад епілепсії і можуть переходити в тонічні і клонічні судоми. Іноді може спостерігатися нетримання сечі. Небезпека стану полягає у гострої кисневої недостатності (гіпоксії) головного мозку.

Симптоми афективно-респіраторного нападу у дитини

Частіше АРП проявляються на другому році життя. Вони трапляються щомісяця або щотижня. При надривному плачі дитина в якийсь момент перестає дихати. Він завмирає, відкривши рот, губи синіють. Малюк стає млявим і поступово сповзає на підлогу. Стан зберігається протягом 30-60 секунд. Залежно від типу нападу у дитини відзначаються наступні ознаки:

  1. При синьому АРП. У цьому випадку шкірні покриви забарвлюються в синюшний колір. Малюк сильно плаче, голосно кричить, падає на підлогу. Дитина робить все, щоб добитися свого. З-за гніву відбувається закочування очей, спазм гортані, який перекриває надходження кисню. Дихання стає глибоким і переривчастим. М'язи грудної клітини скорочуються. Дитина вигинається дугою або, навпаки, слабшає і навіть може втратити свідомість.
  2. При блідому АРП. Все починається з голосного плачу або крику, хоча деякі маленькі пацієнти практично не плачуть. У малюка сповільнюється пульс, затримується вдих повітря. Якщо малюк не заспокоюється, то психоемоційний стан тільки погіршується. Близько 20% випадків закінчуються браком повітря, переднепритомний стан або втратою свідомості.

Ускладнення при афективно-респіраторних нападах

Якщо маленький пацієнт довгостроково страждає від періодичної затримки дихання, то він потрапляє в групу ризику розвитку серйозних захворювань ЦНС. Щоб запобігти розвитку ускладнень, необхідно своєчасно реагувати на поведінкові відхилення у малюка. Список можливих ускладнень після афективно-респіраторних нападів включає:

  1. Нервові тики. Постійні стреси руйнують нервову систему, викликаючи мимовільне посмикування ніг, очей, століття, руки або інші рухи.
  2. Епілептичні припадки. Найнебезпечніше ускладнення, яке спостерігається у малюків, чиї батьки не займаються їх психологічним здоров'ям.
  3. Судоми м'язів. Після істерики маленький пацієнт падає на землю, його руки і ноги викручуються, спина вигинається. Судомний напад триває кілька хвилин.

Лікування афективно-респіраторних нападів у дитини

У більшості випадків лікування афективно-респіраторних нападів у дітей проводиться без використання медикаментів. Терапія полягає в бесідах з маленьким пацієнтом і батьками, правильній поведінці останніх і спілкуванні з психологом. Якщо ліки необхідні, то використовують амінокислоти, нейропротекторы, заспокійливі та ноотропні препарати, транквілізатори і вітаміни. Список використовуваних медикаментів включає:

  • Атаракс;
  • Гліцин;
  • Пантогам;
  • Тералиджен;
  • Грандаксин;
  • Пантокальцин;
  • Фенібут;
  • глютамінова кислота.

Серед народних засобів рекомендовані настойки на основі женьшеню, пустирника, валеріани. Хороший результат дають ванночки з морською сіллю або хвоєю. Що стосується батьків, то вони повинні дотримуватися наступні рекомендації:

  1. Стимулювати маляти до дій. Замість того, щоб просити його припинити плач, батько повинен спокійним і впевненим тоном сказати, щоб дитина встав і підійшов до матері або батька.
  2. Уникати конфліктів. Кричати на малюка і вказувати на подальші дії не варто, якщо той починає виходити з себе. Позиція повинна бути нейтральною, щоб дітки мали можливість висловити свої побажання. Якщо вони не виходять за рамки, то варто дати малюкові рада і певну свободу дій.
  3. Правда про майбутнє. Малюки з дитинства повинні знати, що всі вчинки ведуть до певних наслідків. Якщо дитина часто буде плакати, то у нього не з'являться друзі, погіршиться здоров'я, а батьки стануть часто засмучуватися. Це треба пояснити малюкові.
  4. Навчання емоціям. Дітки ще не мають знань, які допомагали б їм розділяти емоції на погані і хороші. Пояснювати це необхідно при позитивному настрої малюка.

Перша допомога

Головним є поведінка батьків під час самого афективно-респіраторного нападу у дитини, адже він небезпечний розвитком гіпоксії мозку у разі блідого АРП. Крім того, при втраті свідомості дитина має ризик отримати серйозну травму. Вирішити ситуацію можна самостійно, якщо дотримувати наступні рекомендації:

  • відразу вживати заходів, не піддаючись паніці;
  • помасажувати малюкові вуха і щоки, поплескати обережно по спині, протерти обличчя серветками, щоб відновити дихання;
  • після нападу не загострювати на цьому увагу, щоб не налякати малюка;
  • продовжувати навчати чадо контролю емоцій і дихання.

Профілактика афективно-респіраторних нападів у дітей

Неправильним вважається поведінка батьків, які намагаються потурати всім примхам своїх дітей. Чужі люди не будуть так поблажливі, що спровокує проблеми вже у дорослому житті. Щоб запобігти афективно-респіраторні напади у дитини, необхідно:

  • створити вдома дружню і спокійну обстановку;
  • не кричати і не лаятися на малюка або при ньому;
  • не вдаватися до гіперопіку, адже вона спотворює уявлення про реальному світі;
  • всі батьки повинні бути єдині у своїх вимогах;
  • намагатися переключити увагу на інші речі і моменти;
  • чітко позначати межі.

Відео

Афективно-респіраторні напади - Невідкладна допомога - Доктор Комаровський

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!