Які напої допомагають знизити тиск - найефективніші соки, трав'яні відвари та чаї
При гіпертонії необхідно знати, які напої допомагають знизити тиск, з яких овочів, фруктів, ягід їх приготувати, як правильно вживати. Періодичної гіпертензії схильний майже кожен житель Землі. Божевільний ритм життя, неправильне харчування, екологія, стреси і переживання, шкідливі звички, генетична схильність викликають гіпертензію і ризик гіпертонії у людей від 40 років і у молоді.
Що знижує тиск з продуктів
Кров надходить до внутрішніх органів людини за посудин під тиском, створюваним серцевими скороченнями. При неправильній роботі серцевого м'яза судини звужуються, тиск збільшується. Нормою для дорослої людини вважається 120/80 мм рт. ст., тимчасове досягнення позначки 140/90 і вище називається гіпертензією. Вона згодом може перерости в захворювання – гіпертонію, небезпечну небезпечними наслідками – інсультом, інфарктом, тромбозами та ін. Важливим методом боротьби з даним захворюванням є дієта.
Для зниження рекомендуються до вживання продукти, у складі яких містяться елементи, що розширюють судини, що розріджують кров, знижують холестерин, виводять токсини, які нормалізують водно-сольовий баланс. До таких належать:
- Калій. Захищає судини від шкідливого впливу хлористого натрію, виводить надлишки води з організму.
- Магній. Допомагає засвоюватися калію, знижує холестерин і розширює кровоносні судини.
- Вітамін С. Є хорошим антиоксидантом, збагачує кров киснем, активізує імунітет.
- Вітамін Р (біофлавоноїди). Поживні речовини для поліпшення кровообігу, зміцнення стінок капілярів.
- Вітамін Е. Захищає організм від шкідливого впливу вільних радикалів, покращує кровообіг.
- Антиоксиданти. Виводять токсини, очищаючи організм.
Вищеперелічені вітаміни і мікроелементи, що знижують артеріальний тиск, містять:
- крупи, багаті клітковиною: вівсяна, перлова, гречана;
- мед;
- волоський горіх;
- кисломолочні продукти;
- какао;
- лікарські рослини: ромашка, материнка, півонія, шипшина та ін;
- ягоди: калина, чорна смородина, обліпиха, чорноплідна горобина, малина.
Фрукти
Знижують кров'яний тиск багаті магнієм фрукти, що мають переважно жовтий, помаранчевий колір. Частіше їжте:
- банани;
- цитрусові, особливо лимон;
- абрикоси.
Овочі
Для лікування гіпертонії слід вживати білі, зелені овочі, в яких міститься калій. Це:
- огірок;
- капуста;
- картопля;
- бобові: квасоля, горох, сочевиця;
- брокколі;
- шпинат;
- помідори;
- морква;
- гарбуз.
Молочні продукти
Продукти, вироблені з молока, рекомендується включати в раціон гіпертоніків за рахунок вмісту великої кількості кальцію, білка і інших вітамінів. Визначаючи, які молочні напої допомагають знизити тиск, пам'ятайте про обмеження – вибирати слід маложирні варіанти, щоб не допустити потрапляння в організм молочного жиру і зайвого холестерину, утворює бляшки в кровоносних судинах.
Слід відмовитися від вживання жирного сиру, сиру, сметани, молока. Для зниження ризику розвитку гіпертонії краще будуть багаті кальцієм кефір, кисляк, сироватка, нежирний йогурт, які можна вживати в чистому вигляді, додавати до соків, овочів, ягід, фруктів, що посилить лікувальний ефект.
Які трави знижують тиск
Ефективно нормалізує артеріальний тиск фітотерапія. Особливо часто й результативно її застосовують при гіпертензії, викликаної стресами: багато рекомендовані рослини володіють седативним (заспокійливим) властивістю. Це валеріана, меліса, пустирник, глід та ін При гіпертонії на тлі вегетосудинної дистонії рекомендуються:
- кульбаба;
- півонія;
- листя волоського горіха;
- пастернак;
- кріп;
- малина.
При незначній гіпертензії допоможуть трави від тиску з помірним дією: барбарис, подорожник, материнка. Якщо спостерігається систематичне підвищення, слід вживати рослини з сечогінним ефектом: петрушку, календулу, мелісу, кульбаба. Як противотромбозных коштів використовують липу, листя верби, календулу. Розширення судин сприяють аніс, кмин, фенхель, кріп.
Трави потрібно при можливості використовувати свіжозібране: вони принесуть максимальний ефект і зроблять напій для зниження тиску більш ароматним. Можна, зібравши в сезон, засушити трави самостійно, але робити це потрібно правильно, щоб вони не виявилися девитаминизированы. Якщо немає можливості заварювати самостійно зібрані трави, то в напої, що знижують тиск, додавайте збори, що продаються в аптеках. На виробництвах, використовують спеціальні технології сушіння, при яких рослини не втрачають своїх лікувальних властивостей.
Чай від тиску
Будь чай є прекрасним напоєм. Залежно від сорту, способу приготування, добавок він здатний надавати прямо протилежні впливу на людський організм. Наприклад, чай знижує тиск при слабкій заварці, а міцний, настоявшийся – підвищує. Через що міститься в чаї кофеїну, здавалося б, він повинен бути зовсім протипоказаний гіпертонікам, але він їм не тільки не протипоказаний, але і корисний за рахунок сечогінного ефекту і змісту корисних речовин:
- флавоноїдів;
- дубильних речовин: катехінів, танінів;
- антиоксидантів;
- вітамінів В, С, Р, Е, К;
- мінералів: калію, кальцію, магнію, марганцю та ін;
- алкалоїдів – кофеїну, таніну.
Страждають від гіпертонії людям користь принесе натуральний, переважно крупнолистовий чай, правильно заварений. У дрібному чаї з пакетиків вміст корисних компонентів значно менше, ніж в листовому. При гіпертонії слід дотримуватися і норми добового споживання напою: 3-4 гуртки зеленого чаю, не більше трьох – чорного, або 2-4 чашки каркаде.
При підвищеному тиску не рекомендується додавати в чай цукор. Краще замінити його на мед, ягоди, трави. Залежно від доданих інгредієнтів напій:
- стане ароматним;
- зніме втому (жасмин, календула);
- підвищить настрій (імбир, стевія);
- розслабить (м'ята, лаванда);
- позбавить від безсоння і переживань (ромашка, меліса);
- підвищить імунітет (лимон, шипшина та ін).
Зелений чай
Найбільш підходящим є вживання зеленого чаю при гіпертонії, оскільки він практично не має протипоказань і пити його можна навіть вагітним і годуючим груддю жінкам. Правильно заварювати його наступним чином:
- Сполоснути склянку окропом.
- Насипати в ємність 1 чайну ложку заварки на чашку чаю.
- Залити водою температурою не вище 80 °C.
- Накрити кришкою і настоювати протягом трьох хвилин.
Урізноманітнити напій можна наступним чином:
- Зелений чай з жасмином. На 150 мл окропу знадобиться 1 чайна ложка чайного листя і ¼ ч. ложки квіток жасмину. Наполягати пару хвилин.
- Для приготування чашки зеленого чаю з м'ятою інгредієнти беруться в співвідношенні 1:3. Залити окропом, дати настоятися 2 хв. На добу можна випивати до 3 кухлів.
- Ароматний напій можна отримати, змішавши 1 ч. ложку чаю, 2 г сушеної м'яти, 0,5 ч. ложки меленої кориці. Заварювати 3-5 хв.
Чорний чай
Хорошою альтернативою каву стане чорний чай при високому тиску, але за рахунок більшого, ніж в інших видах, змісту аналогів кофеїну (танінів) гіпертонікам слід бути акуратними в його вживанні. Із-за здатності чорного чаю як знижувати, так і підвищувати тиск, слід подивитися, як поведе себе організм конкретної людини. Технологія заварювання чорного чаю аналогічна заварці зеленого, але температура води може бути трохи вище – до 90 °C. Для зниження збудливої дії кофеїну рекомендується:
- змішувати в рівних кількостях листя чорного і зеленого чаю;
- промити перед заварюванням листочки теплою водою;
- додавати трохи знижують тиск рослин: м'яти, меліси та ін;
- розбавляти чай нежирним молоком;
- не наполягати тривалий час (більше 3 хвилин).
Відмовитися зовсім або звести до мінімуму прийом даного сорту, необхідно, якщо спостерігається:
- підвищений внутрішньоочний тиск;
- нестача в організмі магнію;
- безсоння, стреси, неврози;
- захворювання печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту.
Каркаде
Червоний чай є природним антиоксидантом, має сечогінну дію, які в ньому містяться флавоноїди виводять з організму надлишки води і на відміну від зеленого і чорного каркаде не містить кофеїн, тому його вживання знижує кров'яний тиск. В силу підвищеної кислотності існують протипоказання:
- вік – не можна дітям до року;
- вагітність та годування груддю;
- алергія на гібіскус;
- виразка і загострення захворювань ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
Заварювати каркаде слід у фарфоровому або скляному чайнику, т. к. метал і кислоти, що містяться в чаї, призведуть до реакції окислення, що негативно позначиться на смак і корисні властивості напою. Готувати чай слід за такою схемою:
- Насипати в чашку 10-20 г каркаде.
- Залити водою кімнатної температури.
- Настоювати до 8 годин.
- Вживати теплим або холодним.
Можна використовувати більш швидкий метод:
- Заварити 1 ч. ложку чаю 200 мл окропу 90 °C.
- Прикрити кришкою і залишити на 5-10 хвилин.
Трав'яний
Багато трав'яні напої знижують тиск і допомагають поліпшити загальний стан:
- Стевія знизить рівень холестерину і рівень глюкози в крові, зміцнить імунітет. Листя рослини залити окропом з розрахунку 4 ст. ложки на 1 літр. Настоювати під кришкою 30 хвилин. Приймати по 0,5-1 склянці на день. Можна розділити цей обсяг на кілька прийомів.
- М'ятний чай. Активною речовиною для пониження тиску в м'яті є ментол, який розширює судини. 3-4 листочки свіжої м'яти залити на 15 хвилин 200 мл окропу. Вживати не більше 4 чашок на добу.
- Сечогінний складу. Змішати по 50 г звіробою, безсмертника, листя берези, квіток ромашки. 1 ст. ложку суміші залити 0,5 л води і залишити на 30 хвилин. Пити щодня по 1 чашці.
- Одну столову ложку календули, глоду або сушеної м'яти залити склянкою окропу і дати настоятися.
- Ягідний. У рівних пропорціях змішати ягоди шипшини, глоду, чорноплідної горобини. 150 г ягідного асорті настояти в 0,5 л води.
- 2 ст. ложки суміші з собачої кропиви, ромашки і кропу заварити в півлітра окропу.
- Змішати по 4 частини глоду і шипшини, 3 частини чорноплідної горобини, 2 частини кропу. 2 ч. ложки отриманого складу розвести в 0,5 л окропу, настояти протягом 3 годин, процідити. Випивати по 2 рази в день.
- У рівних кількостях з'єднати квітки глоду, собача кропива, листя омели і сухоцвіт. 2 ст. ложки суміші залити півлітра гарячої води і залишити на ніч. З ранку процідити. Випити за три рази протягом доби.
Напої для пониження тиску
Відмінно допоможуть знизити артеріальний тиск напої з ягід, овочів і фруктів, які містять вітаміни у величезній кількості. Це можуть бути свіжовичавлені соки, смузі, відвари, коктейлі (обов'язково безалкогольні) і т. д. Інгредієнти для їх приготування не піддаються тепловій обробці, тому зберігають свої корисні властивості. Регулярне, на протяг кількох місяців, вживання таких напоїв володіє рядом переваг в профілактиці і лікуванні гіпертензії:
- простота – безпосереднє приготування займає близько 10 хвилин;
- зручність – можна брати з собою на роботу, в подорож і т. п.;
- безпека – мінімальна кількість побічних дій;
- приємний смак – можна знайти склади, відповідні індивідуальним перевагам.
Ідеально приготування напоїв із свіжих ягід, овочів і фруктів, які містять максимальну кількість вітамінів. Їх можливо заморозити, засушити в розпал сезону в домашніх умовах. Це допоможе не тільки стабілізувати тиск, але і вбереже від застуд, підніме настрій і заповнить недолік вітамінів в зимовий час року. Якщо ж вчасно запастися не вдалося, то підійдуть і фабричні заготовки з аптек та магазинів.
Соки
Свіжий сік знижує тиск, і немає нічого простіше, ніж приготувати його. Ось кілька рецептів з різноманітних продуктів:
- Гранатовий. Для його приготування зручно використовувати соковитискач для цитрусових. Вживати слід розведеним в залежності від кислоти граната. Не зайвим буде підсолодити 1 ч. ложкою меду на півсклянки соку.
- Ягоди калини розім'яти і процідити. Додати мед. Вживати 2 рази в день по 2-3 ст. ложки. Зберігається такий сік не довше 3 днів.
- Змішати сік 1 апельсина, по 1 шт. ківі і груші, півсклянки води. Отриманий сік випивати вранці три рази в тиждень.
- Сік з хурми. Легко готується в соковижималці. Випивати можна по 2 склянки на добу.
- Чорноплідна горобина. Ягоди розім'яти, процідити. Вживати по 50 мл 3 рази на день, перед їдою протягом 2-3 тижнів, потім на пару місяців зробити перерву. Цей сік підходить для консервації.
- Картопляний. 3-4 картоплі без шкірки, протерти, віджати і відразу ж випити. Приймати за півгодини до їди.
- Огірковий. Огірок очистити, натерти на тертці, віджати сік. Пити по 50-100 мл 2-3 рази на день, протягом 2 тижнів.
- Кабачковий. Готується аналогічно огіркового. Приймати за 20 хвилин до їжі по 1-2 столові ложки, поступово збільшуючи дозу до 100 мл 2-3 рази на добу.
- Гарбузовий. Пити по 1 ст. ложці 3 рази на день за 20 хвилин до прийому їжі.
- Буряковий. Коренеплід дрібно натерти, віджати. Настояти 2 години. Розбавити 50 мл соку буряка водою або іншим фрешем – морквяним, огірковим, селери.
- Буряковий з медом. Змішати по 100 мл бурякового і лимонного соку, додати 200 г липового меду. Приймати через годину після їжі по 70 мл
Вітамінні напої
За рахунок короткочасної варіння продукти, що використовуються в приготуванні цих напоїв, не втрачають своїх властивостей і ефективно знижують тиск. Спробуйте:
- Калиновий морс. 5 ст. ложок калини подрібнити, заварити теплою водою у півлітровій скляній банці на 20 хв. Пити по 5 раз в день по 70 мл
- 20 грам шипшини залити 400 мл окропу. Проварити 10 хвилин, потім настояти 3 години, процідити і пити по ¼ або ½ склянки в день.
- 3 ст. ложки ягід журавлини залити 1 ст. окропу. Приймати 3 рази на день натщесерце.
- Замочити на ніч 100 грам глоду в 0,5 л холодної води. Вранці недовго прокип'ятити, охолодити і процідити. Пити після їди.
- 30 штук спеції гвоздики залити 3 ст. води. Варити на повільному вогні, поки не випарується половина рідини. Остудити, процідити. Випивати по столовій ложці 3 рази в день.
- В 750 г води додати 20 г натертого кореня імбиру, видавити сік одного лимона. Кип'ятити 5-10 хвилин. Охолодити, додати мед. Настояти кілька хвилин, і напій готовий до вживання. При бажанні додати дрібку меленого чорного перцю для тонізуючого ефекту.
- 5 ст. ложок соснових голок, 2 ст. ложки плодів шипшини і стільки ж цибульного лушпиння залити 1 літром холодної води. Поставити на плиту, довести до кипіння. Тушкувати 10 хвилин. Дати охолонути, потім процідити. Розбавити трохи водою. Розділити отриманий напій на 2 дні.
- В необмеженій кількості можна пити відвар з яблук: 2-3 плода на 1 літр води. Варити чверть години.
- Жменя сухофруктів (ізюм, чорнослив) відварити в 1 л води, додати в настоявшийся компот сік лимона.
- 1 ст. л. чорноплідної горобини залити 200 мл води, прокип'ятити хвилину, настояти 1 годину. Пити по ¼ або ½ склянки 3 рази на день за півгодини до їжі.
Молочні напої
Корисними при гіпертензії будуть наступні суміші з використанням молочних продуктів:
- 200 г знежиреного йогурту + 1 ч. ложка меленої кориці;
- 1 стакан 1% кефіру + ½ ч. ложки кориці + ½ ч. ложки тертого кореня імбиру + щіпка меленого червоного перцю;
- 1 склянка кефіру + 1 ч. л. кориці + 5-6 шт. нарізаної кураги і чорносливу.
- У рівних пропорціях змішати в блендері знежирений йогурт, банан, ягоди чорниці, шпинат. Випивати вранці.
- Розчинити в кількох ложках кип'яченої води 3 ст. ложки натурального какао-порошку до зникнення грудочок. Долити води до 200 мл, збити віночком. Поступово додати 1 склянку кип'яченого молока. Випивати до 4 чашок на добу. Для приготування солодкого напою додати розтоплений чорний шоколад.
- 1 банан + ½ склянки чорниці + 150 мл знежиреного молока або йогурту. Все змішати, додати за смаком мед або корицю.
Відео
Напої, що знижують артеріальний тиск