Алкогольна нейропатія причини, перші прояви, симптоми, діагностика і лікування

Алкоголізм – це захворювання, яким страждає значна частина населення. Він призводить не тільки до проблем особистісного характеру, але і викликає різні наслідки зі здоров'ям. Алкогольна нейропатія – яскравий приклад токсичного впливу на нерви кінцівок у алкоголіка, симптоми якого легко визначити неозброєним поглядом без здачі аналізів.

Що таке алкогольна нейропатія

Якщо розглядати дану проблему з міжнародної класифікації хвороб (код МКБ-10), то вона відноситься до неврологічних захворювань, до групи полінейропатії. Під дією алкоголю відбувається розлад не тільки нервової системи. Зачіпаються різні органи, починаючи від печінки, мозку і закінчуючи психічними порушеннями. Захоплення спиртними напоями навіть в малій кількості може призвести до тяжких наслідків.

Симптоми

Алкогольну нейропатію кінцівок легко визначити за неврологічним симптомам, але тільки на більш пізніх термінах. Спочатку від хворого не надходить жодних скарг. Однак згодом людини починають мучити болі в кінцівках. Алкогольна нейропатія кінцівок зачіпає спочатку довгі нерви. Больові відчуття виявляються в ногах, поступово переходячи на руки. Стадії захворювання такі:

 1. Болі різного характеру. Вони можуть бути тягнуть, стріляють, пекучими, гострими. Разом з ними хворого турбує парестезія, відчуття бігають мурашки, свербіж в м'язах ніг. Надягання одягу або взуття приносить дискомфорт.
 2. Відмирання нервів. Через деякий час біль притупляється, вона перестає мучити хворого. Це означає, що захворювання перейшло на новий рівень. Периферичні нерви відмерли. Як результат – людина скаржиться на сенсорні порушення (нечутливість кінцівок). Також хворий втрачає відчуття опори під ногами, може спотикатися, хитатися. Алкоголіка з такою проблемою можна визначити по положенню голови і ході.
 3. М'язова полінейропатія кінцівок. Далі в процес втягуються нерви, що передають імпульси м'язам. Вони відмирають, що призводить до порушення роботи і пошкодження м'язової тканини. Результат – атрофія і дегенерація м'язів нижніх кінцівок, порушення рухової функції. М'язові тканини стають в'ялими, втрачають тонус, відбувається відмова ніг і рук, загальна слабість.
 4. Вегетативна полінейропатія. Шкіра кінцівок набуває синюшного відтінку, стає сухою і лущиться. Підвищується потовиділення, можливе утворення виразок, набряку і випадання волосся.

Причини захворювання

Алкогольна полінейропатія нижніх кінцівок має одну основну причину – це вживання алкоголю. При цьому не має значення доза спиртного. Для однієї людини вистачить однієї чарки на день, щоб перетворитися в алкоголіка, а інший може пити по 0,5 літра і відчувати себе оманливе добре. У будь-якій ситуації таку людину треба лікувати, адже алкоголізм – це серйозне захворювання, яке призводить до ураження печінки, шлунку, мозку та інших органів.

Форми алкогольної нейропатії

Фахівці розрізняють дві форми алкогольної полінейропатії кінцівок:

 • нейропатія, викликана прямим токсичним впливом на периферичні нерви кінцівок;
 • нейропатія, викликана дефіцитом вітаміну Ст.

Якщо в першій формою все зрозуміло, то друга форма захворювання потребує роз'яснення. Під дією етилового спирту відбувається порушення роботи всіх органів. Шлунково-кишковий тракт вже не в змозі повністю поглинати корисні речовини. Сюди варто додати якість споживаної їжі, яка у алкоголіків далеко не найкорисніша. Підсумок – повільний метаболізм і дефіцит тіаміну (вітамін В1), який відповідає за харчування нервових волокон. Якщо є його нестача, то відбувається аксональная дегенерація дистального відділу, тобто голод нервів з наступним руйнуванням.

Ускладнення

При відсутності належного лікування алкогольної нейропатії кінцівок у хворого буде спостерігатися посилення симптоматики. Якщо не вживати ніяких дій, то людина втратить здатність пересуватися. Відбувається ураження нижніх і верхніх кінцівок. Іноді у хворого починається алкогольна нейропатія зорового нерва, що призводить до сліпоти. Результат алкоголізму щодо периферичної нервової системи самий жалюгідний. З часом дія спирту перекинеться на центральну нервову систему, це призводить до повного паралічу тіла і летального результату.

Діагностика

Вище говорилося, що визначити нейропатію, викликану алкоголізмом, на першій стадії без спеціального обстеження дуже складно. Якщо ж у хворого з'явилися підозри на нейропатію кінцівок, потрібно пройти обстеження у невропатолога. Він проведе наступну діагностику:

 • електрофізичні порушення в нервах і м'язах кінцівок;
 • обстеження пацієнта на основі скарг;
 • отримання підтвердження про зловживання етанолом.

Лікування алкогольної нейропатії

Терапію даної хвороби необхідно проводити тільки з одночасним лікуванням хронічного алкоголізму. Без цього фактора результати будуть недовгими і малопомітними. Лікування алкогольної полінейропатії нижніх кінцівок складаються з таких факторів:

 • дієтичне харчування хворого;
 • усунення токсичного впливу алкоголю на організм;
 • проходження курсу алкогольної інтоксикації;
 • прийом вітамінів;
 • прийом медикаментів в залежності від індивідуального стану пацієнта;
 • гімнастика для відновлення тонусу м'язів;
 • психологічна підтримка.

Препарати

Важливим пунктом при ураженні периферичної нервової системи є прийом медикаментозних препаратів. Самостійно складати собі або близькій курс прийому не можна, це може негативно позначитися на здоров'ї. Наприклад, деякі засоби можна приймати при розпиванні алкоголю. Нарколог після огляду і встановлення діагнозу включить в терапії алкогольної нейропатії такі групи ліків:

 • вітаміни і біологічно активні речовини:
 1. вітамін В1 в ін'єкціях і таблетках;
 2. вітамін В6;
 3. фолієва кислота;
 4. препарати для зміцнення судин кінцівок: Эмоксипин, Курантил, Вінпоцетин;
 5. Антиоксиданти: Берлітіон, Октолипен;
 6. нейрометаболические і нейротрофічні засоби: Солкосерил, Глиатилин, Кортексин, екстракт гінкго білоба, Семакс;
 7. препарати для поліпшення нервово-м'язової провідності – нейромидины;
 8. для підтримки і відновлення печінки – гепатопротектори.
 • медикаменти для зняття больового синдрому при алкогольній нейропатії:
 1. нестероїдні протизапальні ліки: Диклофенак, Ібупрофен, Мелоксикам;
 2. антиконвульсанти: Карбамазепін, Габапентин, Прегабалин;
 3. антидепресанти: Амітриптилін, Пароксетин.

Після курсу лікування алкогольної нейропатії хворому необхідно ретельно стежити за своїм станом, дотримуватися правил здорового способу життя, які виключають алкогольні напої та інші шкідливі звички. Заняття фізкультурою і правильне харчування (дотримання дієти) мають бути в житті колишнього алкоголіка постійно. Важливу роль у підтримці повинні брати на себе родичі і друзі.

Прогноз

Якщо дотримуватися всі приписи лікаря, то лікування алкогольної нейропатії кінцівок у більшості випадків успішно навіть з урахуванням тривалого алкоголізму. Проте повністю відновити відмерлі нервові волокна не представляється можливим. Колишньому алкоголіку дається інвалідність першої або другої ступені. Йому необхідно кожні півроку відвідувати нарколога, терапевта та психіатра, проходити профілактичні заходи алкогольної нейропатії.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!