Остеоартроз гомілковостопного суглоба - причини, симптоми, діагностика, ступеня і лікування

Набряклість, біль в області щиколоток часто вказують на проблеми з серцем, але в деяких випадках мова йде про ревматологическом захворюванні. Остеоартроз гомілковостопного суглоба розвивається із-за особливостей біомеханіки (деформація) і здатності прямоходіння, що призводить до різного ступеня крузартроза і необхідності лікування (підбирається в залежності від ступеня патологічних порушень). Погіршує ситуацію покупка взуття на дуже високому каблуці або дешевих моделей на плоскій підошві.

Що таке остеоартроз гомілковостопного суглоба

Це патологічний стан, що характеризується ураженням суглобового зчленування і порушенням його функціонування. Переважно діагностується хвороба в літніх людей, але є ймовірність розвитку у людей в молодому віці. Патологія вражає суглоб і навколишні його тканини: хрящі, зв'язки, кістки. Це призводить до серйозного дискомфорту, появи болю, порушення подходки з-за деформації, що називається деформуючий остеоартроз (ДОА).

Причини, що призводять до остеоартрозу

Як правило, розвивається патологія з-за природного зносу суглоба. Це є основним фактором, чому розвивається остеоартроз гомілковостопного суглобу. Розвитку захворювання сприяє ожиріння (надмірна вага), який формує додаткове навантаження на опорно-руховий апарат. До інших причин появи патології відносять наступні фактори:

 • вроджена дисплазія, яка призводить до недосконалості кісткової системи;
 • травма гомілкостопа в області суглоба: підвивихи, вивихи, переломи;
 • регулярні мікротравми, які виникають під час занять спортом (стрибки у висоту або довжину), при носінні взуття на підборах;
 • хронічне запалення в області суглоба, на фоні якого формується вторинний остеоартроз.

Хвороба розвивається у людей не в 100% випадків. Існують певні сприятливі фактори, які сприяють, підвищують вірогідність появи проблем з суглобом гомілкостопа. Виділяють наступні додаткові провокуючі фактори:

 • порушення обмінних процесів;
 • спадкові патології сполучної тканини, вроджені хвороби кісток;
 • нестача мікроелементів, вітамінів;
 • порушення в роботі ендокринної системи в організмі, наприклад, які виникають під час менопаузи.

Симптоми

Клінічні прояви захворювання залежать від стадії, чим вона більше, тим сильніше проявляються ознаки. До первинним прояви, які свідчать про наявність остеоартрозу суглоба, відносяться:

 • після тривалих навантажень (ходьба, біг і т. д.) з'являється біль, але в спокійному стані поступово вщухає;
 • з'являється скутість в амплітуді рухів гомілкою, обмеженість;
 • присутній біль в гомілці відразу після пробудження, зникає через 2-3 години;
 • освіта припухлості, набряку гомілки та нижньої частини гомілки;
 • при здійсненні рухів ступень чутні клацання, хрускіт.

Стадії остеоартрозу гомілковостопного суглоба

Патологія без належного лікування посилюється і може призвести до серйозних ускладнень. Виділяють кілька видів остеоартрозу, він може зачіпати різні частини тіла. Крузартроз гомілковостопного суглоба – термін, який вказує конкретно на патологію гомілкостопа. Виділяють наступні стадії цієї хвороби:

 1. Перша характеризується слабким проявом первинних симптомів, які були описані вище. Вони можуть проявляється окремо один від одного або всі разом. Пацієнти рідко звертають увагу на цій стадії на прояви крузартроза, тому що вони не створюють сильного дискомфорту.
 2. ДОА гомілковостопного суглоба 2 мірою говорить про прогресування патології, дегенерації хряща, сполучної тканини. Починають гостріше відчуваються больові симптоми, сильніше виражена набряклість, запалення, почервоніння. Стає складніше ходити, деформація кісткової тканини має не тільки внутрішні, але і зовнішні ознаки: голеностоп стає на дотик гарячим, а нижня частина ноги викривляється.
 3. Третя і остання стадія характеризується посиленням ознак патології, біль не проходить, сильні обмеження руху, виразно помітна деформація, викривлення. Починають страждати прилеглі м'язи гомілки, що стає причиною атрофії. На 3 стадії хвороба вже неможливо зупинити або вилікувати і закінчується інвалідністю.

Діагностика остеоартрозу

Існує певний перелік методів, які допомагають підтвердити і визначити стадію патології. На підставі досліджень можуть знадобитися консультації з іншими лікарями. Призначають при діагностуванні наступні процедури:

 • загальний аналіз крові і біохімія;
 • ретельне вивчення синовіальній рідині суглоба;
 • рентгенологічне дослідження ураженої кінцівки;
 • УЗД суглоба;
 • Проведення артроскопії.

Лікування остеоартрозу гомілковостопного суглоба

Ефективність терапії залежить від стадії, на якій почали вирішувати проблему. Хворий повинен максимально знизити механічне навантаження на ушкоджений суглоб. Для цього обмежується рухливість, фізична активність, знижується маса тіла. Основний напрям при лікуванні патології передбачає:

 • полегшення симптомів;
 • усунення причини, яка викликала хворобу;
 • максимальне уповільнення процесів руйнування кісткової, хрящової тканини.

Лікарські препарати

Для усунення запалення, болю, поліпшення стану хряща лікарі прописують прийом протизапальних препаратів, анальгетиків і хондропротекторів. Тривалість курсу, дозування підбирається лікарем на підставі аналізів, стадії патології, вираженості симптомів і протипоказань. Як правило, ліки допомагають усунути гострий процес і забезпечити ремісію захворювання, щоб можна було використовувати інші методи терапії. Вкрай не рекомендується займатися самолікуванням.

ЛФК при артрозі

Один з напрямків комплексної терапії остеоартрозу – лікувальна фізкультура. Вправи спрямовані на зміцнення м'язів, розробку суглоба. Ось кілька вправ, які рекомендується виконувати ортопеди:

 1. Займіть положення лежачи на спині, ноги повинні лежати, розслабте їх. Без різких рухів, з мінімальною амплітудою повертайте їх і на себе.
 2. У такому ж вихідному положення обертайте стопи проти і за годинниковою стрілкою.
 3. Сядьте на низький стілець і виконуйте імітацію ходьби, по черзі піднімай і опускайте п'яти, носки.
 4. Встаньте носками на невелике піднесення, а п'яти повинні бути трохи нижче (звисати). Виконуйте підйоми на шкарпетки, руками обов'язково за що-небудь дотримуйтеся для збереження рівноваги.
 5. Виконуйте неглибокі присідання, п'яти і шкарпетки не відривайте від підлоги. Тримайте коліна, спрямовані строго вперед.

Фізіотерапевтичні процедури

Цей напрямок терапії використовується для відновлення рухливості гомілкостопа. Процедури допомагаю поліпшити харчування хрящів, кровопостачання тканин. Застосовують при крузартрозе, як правило, наступні процедури:

 • УВЧ-терапію;
 • магнітотерапію;
 • масаж;
 • аплікації теплого парафіну;
 • електрофорез з анальгіном, новокаинам та іншими ліками;
 • лазерне опромінення.

Ендопротезування

При запущених випадках, якщо діагностована пізня 2 ступінь патології або 3, може проводиться хірургічне лікування: артродез гомілковостопного суглоба, санаційна артроскопія та ендопротезування. Останній варіант вважається найбільш ефективним, фізіологічним і застосовується навіть на атеросклерозі 3 ступеня. Під час операції відбувається видалення зруйнованих суглобових поверхонь і заміна дегенеративних ділянок на металеві, керамічні або пластикові протези. Рухова здатність суглоба відновлюється повністю, термін служби протеза – 20 років.

Лікування народними засобами

Протягом патології можуть допомогти полегшити домашні ліки тільки на першій стадії. Якщо виконувати всі рекомендації і правильно використовувати народні рецепти, можна буде усунути болі, запальні процеси, набряки хворий кінцівки. В домашніх умовах добре допомагають растирки і народні лікувальні мазі, наприклад:

 1. Подрібніть рис, візьміть вазелін і перемішайте хі добре. Прикладайте засіб до суглобу на ніч.
 2. Візьміть подрібнений ланолін, звіробій і хміль. Ретельно перемішайте компоненти, щоб вийшла однорідна маса. Втирайте в уражену частину ноги готову мазь кожен день.
 3. Зробіть відвар з брусничного листа. Використовуйте його щодня по 30 мл за пів години до їжі.
 4. Відвар лаврового листа допомагає послабити симптоми. Пити треба за 15 хвилин до їжі.

Можливі ускладнення та профілактичні заходи

Найстрашніше наслідок хвороби – втрата можливості самостійно пересуватися. Це ускладнення розвивається через руйнування кісткової тканини, хряща, біль стає значно сильніше, а рухова активність гомілки сильно знижується. За умови виконання простих правил ви можете значно знизити ймовірність розвитку патології. Дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • посттравматичні наслідки дуже небезпечні, тому слід всіляко уникати травм гомілкостопа, пошкодження хрящів у цій галузі;
 • зайва вага створює додаткове навантаження, тому потрібно стежити за харчуванням, способом життя і не допускати ожиріння;
 • відмовтеся від куріння, вживання алкоголю та інших шкідливих звичок;
 • знизьте вживання солі, кави;
 • виконуйте регулярне помірне фізичне навантаження;
 • тривалі ходьба піде на користь вашому опорно-руховому апарату;
 • після активності повинен наступати спокій, не забувайте повноцінно відпочивати;
 • регулярно відвідуйте лікарів, щоб вчасно помітити відхилення у здоров'ї.

Відео

Артроз гомілковостопного суглоба, що робити і як лікувати?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!