Який тиск вважається підвищеним - норма за віком у жінок, чоловіків та вагітних
В останні роки гіпертонію діагностують у людей різного віку, причому раніше недуга зустрічався, як правило, лише у літніх чоловіків і жінок. Ключовими причинами порушення ПЕКЛО вважається погана екологія, неякісна їжа, прискорений темп життя і відсутність повноцінного відпочинку. Відхилення від норми викликає сильне погіршення самопочуття і вимагає швидкої медичної допомоги, однак при цьому важливо розібратися, який тиск вважається підвищеним, враховуючи вік, статеву приналежність і наявність інших важливих факторів, включаючи вагітність.
Що таке тиск
Це фізіологічний параметр, який вказує на силу тиску крові на стінки судин, її обсяг, перекаченный за хвилину, і частоту скорочень серця. За допомогою спеціального пристрою – тонометра – вимірюються два показника тиску (верхнє і нижнє). Систолічний АТ вказує на частоту серцевих скорочень. Діастолічний показник вимірюється в момент повного розслаблення серця, коли кров проходить по судинах.
Норма тиску у людини
Визначається норма тиску за віком, проте це непостійна величина, яка може коливатися в залежності від багатьох факторів. Середні показники АТ для чоловіків і жінок практично однакові:
Вік | Максимальний нормальний показник |
0-1 рік | 75/50-90/60 |
1-5 років | 80/55-95/65 |
6-13 років | 90/60-105/70 |
14-19 років | 105/73-117/77 |
20 | 120/70 |
20-30 | 125/75 |
30-40 | 130/80 |
40-50 | 137/83 |
50-60 | 145/85 |
Старше 60 | 160/85 |
Норма тиску при вагітності
Під час виношування дитини жінці слід регулярно вимірювати артеріальний тиск, оскільки цей показник контролює роботу серця і рух крові по судинах. Оскільки при вагітності в організмі спостерігається гормональна перебудова, рівень артеріального тиску може сильно варіюватися, як правило, опускаючись нижче норми. При цьому жінка може втратити свідомість і впасти в непритомність, що небезпечно для плоду. Приблизно до 6 місяців тиск приходить до норми.
У другій половині вагітності ПЕКЛО практично завжди є підвищеним. Це вважається нормальним явищем, оскільки воно пояснюється серйозними фізіологічними змінами в жіночому організмі (формується додатковий коло кровообігу). У зв'язку з цим на 20 тижні обсяг циркулюючої крові збільшується на підлогу-літра, а до 35 тижня строку додається 1000 мл. Це зумовлює прискорену роботу серцевого м'яза і перекачування крові в більшому обсязі. У спокійному стані пульс вагітної досягає 90 ударів в хвилину при нормі 70.
Який тиск вважається високим
Кожен організм індивідуальний: для однієї людини певний рівень артеріального тиску є фактором нормального самопочуття, для іншого при тому ж показнику на тонометрі виникне відчуття нездужання, слабкість, нудота, тощо У зв'язку з цим кожна людина повинна визначити для себе робочий тиск, тобто, при яких показниках він відчуває себе добре – це і буде його нормою.
З віком у жінок і чоловіків закономірно підвищується верхня межа кров'яного тиску. Це обумовлено фізіологічними змінами, що протікають в організмі. З роками серце працює швидше, а кров важче транспортується по судинах, внаслідок чого формується підвищений АТ. Верхньою межею тиску у дорослих людей, при якій лікар ставить діагноз «артеріальна гіпертонія» є 140/90 мм рт. ст. Більш високі показники – привід для проведення комплексної діагностики і лікування.
Який тиск при вагітності вважається підвищеним
На сьогоднішній день такого поняття, як «медичні норми» АТ у вагітних не існує, оскільки у кожної жінки ці параметри відрізняються. Індивідуальні норми залежать від безлічі факторів, включаючи ріст, вага, спосіб життя тощо У зв'язку з цим лікарі визначають норму не якимсь усередненим показником, а діапазоном: від 90/60 до 140/90 мм рт. ст. Так, АТ у вагітних в цих межах не викликає занепокоєння, але перевищення цієї межі є вагомим приводом для з'ясування причини гіпертонії і початку її лікування.
Який тиск небезпечно для життя людини
Не дуже великий стрибок тиску (приблизно до 160 мм) може призвести до формування патології, на що піде великий проміжок часу, тому гіпертонія першого ступеня тяжкості не вважається небезпечною: для неї характерні зміни в судинах, серці, мозку, нирках. Медики стверджують, що така хвороба не має ризиків і при медикаментозному контролі не здатна викликати небезпечні ускладнення.
Помірна гіпертонія (підвищений артеріальний тиск до 180 мм рт. ст.) є причиною формування внутрішніх патологій, які виникають протягом декількох років. Так, з-за стабільного показника вище 160 мм рт. ст. розвивається гіпертрофія лівого шлуночка серця і відбувається звуження артерій очної сітківки, внаслідок чого падає зір. Такі наслідки часто спостерігаються у людей в літньому віці.
Максимальний тиск небезпечно для здоров'я, оскільки спричиняє зміни в серці, судинах, мозку, інших органах. Воно, крім того. призводить до формування катастрофічного звуження судин і їх розриву. Третя ступінь гіпертонії, для якої характерно перевищення межі 180 мм рт. ст., супроводжується втратою еластичності і сильним звуженням судинних просвітів. Критичний тиск у людини призводить до розриву артерій, інфарктів, гіпертонічного кризу, інсультів.
Ознаки високого тиску
Найпоширенішим ознакою підвищеного АТ є пульсуючий головний біль, яка свідчить про сильному напрузі судин головного мозку та їх спазмах. Саме високий тиск здатне стати причиною крововиливу в мозок. Про кисневому голодуванні говорить запаморочення – ще один поширений симптом гіпертонії. Інші ознаки захворювання – це:
- нудота, блювота (кажуть про проблеми кровопостачання мозку);
- болі в області серця (це може призвести до формування ішемічної хвороби);
- озноб, рясне потовиділення (спостерігаються при гіпертонічному кризі);
- тремор кінцівок;
- прискорене дихання, пульс;
- підвищений тонус серця;
- шум у вухах;
- мушки перед очима;
- почервоніння обличчя, жар.
Відео
Який тиск вважається підвищеним?