Кандидози у жінок: симптоми і лікування захворювань
Інфекція, як правило, вражає слизову піхви, при цьому зараження відбувається не від статевих партнерів, а при активації своєї власної Кандиди – бактерії, що відноситься до умовно-патогенного типу і проживає в організмі кожної дівчини. Стримує розмноження грибка Candida загальний і місцевий імунітет. Якщо ж захисні функції організму слабшають, активізуються збудники захворювання. Кандидози у жінок супроводжуються масою неприємних симптомів і, щоб вилікувати їх, необхідно пити спеціальні препарати, використовувати місцеві засоби.
Що таке кандидози у жінок
Молочниця у піхву – запальна грибкова патологія, яка вражає слизові оболонки, шкіру, сечостатеву і інші системи людини, включаючи травну, дихальну, нервову. Вагінальний кандидоз викликають дріжджові грибки роду Кандида. Згідно з медичною статистикою, приблизно 30% пацієнток гінеколога мають ознаки даного захворювання. Жіноча молочниця може повторюватися знову і знову, викликаючи появу неприємної симптоматики.
Симптоми
При ураженні піхви Кандіда жінки відзначають поява свербіння в області промежини, який з часом стає все більш сильним. У деяких випадках патологія супроводжується свербінням настільки нестерпним, що це викликає порушення сну. Інші симптоми кандидозу у жінок – це:
- творожистие виділення або наліт на слизових оболонках статевих органів;
- печіння, різі під час сечовипускання;
- дискомфорт при інтимній близькості;
- почервоніння зовнішніх статевих органів, піхви;
- висипання на статевих губах (висип – необов'язковий симптом);
- дискомфортні відчуття посилюються за 5 днів до менструації, після прийняття ванни, вживання алкоголю.
Класифікація
Грибкові інфекції, як і інші патології, підрозділяються на форми, залежно від поширеності збудника та тяжкості перебігу захворювання. Сьогодні вчені виділяють близько 150 видів грибка Candida, однак лише деякі з них здатні провокувати порушення мікрофлори піхви, кишечника, ротової порожнини, пр. Найбільш небезпечними бактеріями визнані Candida globrata, Candida trpicalis, Candida albicans, які викликають різні типи молочниці. Захворювання ділиться на наступні типи:
- Поверхневий кандидоз. Найлегша патологія, при якій бактерії поширюються на поверхні шкіри, слизових оболонок, нігтів.
- Системна молочниця. Дана форма вражає не тільки поверхневий шар тіла, але і внутрішні органи жінки (часто – дихальні і травні). Часто хвороба супроводжується імунодефіцитом та онкологічними хворобами.
- Хронічний кандидоз. Розвивається згодом несвоєчасного або неправильного лікування гострого захворювання. Ознаками даного типу патології є стійкість до грибків препаратів і складність лікування.
- Гостра молочниця. Протікає швидко, тому при правильному лікуванні усувається не довше, ніж за 8 тижнів. При цій формі хвороби ускладнення бувають вкрай рідко.
- Кандидозний сепсис. Найбільш небезпечна патологія, при якій грибок вражає весь організм, тому виявити його можна не тільки в шкірі або слизових органів, але і в кровоносній системі. Сепсис вкрай складно лікувати, він здатний привести до загибелі.
- Персистуюча Кандида у жінок. Уповільнена форма патологія, вкрай складно піддається лікуванню.
Крім запропонованої класифікації, молочниця у жінок підрозділяється на різні типи, залежно від локалізації хвороби. Так, виділяють:
- кандидозний вульвовагініт (уражаються слизова оболонка піхви і вульви);
- кандидозний вульвіт (вражає переддень піхви, великі і малі статеві губи);
- кандидозний цервіцит (пошкоджує слизову вагінальної області шийки матки.
Причина Кандидозу у жінок
Захворювання стимулюють дріжджоподібні грибки роду Кандида, при цьому багато хто з них входять до складу здорової мікрофлори слизових оболонок органів, шкіри. Збудник, крім того, зустрічається на поверхні овочів, фруктів, у воді. Тим не менш, мікроорганізм при нормальній роботі імунної системи не завдає шкоди здоров'ю, оскільки перешкоджають розмноженню грибка елементи природної бактеріальної флори. В сечостатевій системі жінки таку антагонистскую діяльність ведуть біфідо - і лактобактерії. До розвитку кандидозу можуть спричинити такі фактори:
- хронічні захворювання сечостатевої, травної системи;
- прийом антибактеріальних препаратів протягом тривалого часу;
- занадто тісна білизна (особливо стрінги з синтетичних матеріалів);
- різного роду порушення в обміні речовин.
Ускладнення кандидозу
Стаючи причиною патологічного процесу, грибок не змінює своїх властивостей, на відміну від змін, що відбуваються в роботі імунної системи. Тривалий ураження піхви грибком і розмноження патогенного мікроорганізму може призвести до:
- інфікування сечової системи;
- эрозивному ураження шийки матки;
- залучення в патологічний процес внутрішніх органів;
- поступового ослаблення імунітету, що призведе до частих інфекційних захворювань;
- передчасних пологів, інфікування дитини.
Діагностика
Терапія кандидозів у жінок повинна починатися з визначення причини захворювання, типу збудника. Якщо гінеколог встановить, що провокують молочницю хронічні патології, то пацієнтку направляють на обстеження до ендокринолога, терапевта, імунолога. У ході діагностики генітальних інфекцій виробляють:
- мазок на флору – мікроскопічні дослідження зразка допомагає побачити склад мікрофлори, наявність патогенних мікроорганізмів та їх кількість;
- посів мікрофлори на поживні середовища (потрібен для визначення, який тип Кандид викликав запалення – це необхідно для вибору максимально ефективного препарату і обов'язково при частих загостреннях молочниці);
- кольпоскопія – огляд піхви за допомогою спеціального приладу, при якому лікар може чітко побачити невеликі вогнища запалення, характерні для молочниці;
- додаткові дослідження на статеві інфекції.
Лікування молочниці
Схема терапії підбирається для кожної пацієнтки індивідуально з урахуванням тяжкості симптомів і тривалості патології, імунологічного, гормонального статусу жінки. У разі відсутності обтяжливих факторів, успішне лікування молочниці у жінок можливо за допомогою антимикозных препаратів місцевого застосування (свічок, мазей, таблеток, розчинів для спринцювань). При наявності змішаних інфекцій разом з цим проводиться місцева антибактеріальна терапія. Щоб гриби роду Candida у жінок не розмножувалися в подальшому, з раціону слід виключити:
- алкоголь;
- солодощі, цукор;
- продукти з дріжджами.
Препарати
Молочниця на статевих губах, в ротовій порожнині і при іншій локалізації інфекція потребує комплексного лікування. Медикаментозна терапія ділиться на два типу:
- Місцева. Максимально щадний варіант лікування, який підходить лише для пацієнток з кандидозами на ранній стадії розвитку, без ризику ускладнень. Місцеві засоби випускаються у формі вагінальних свічок, мазей, кремів, пігулок, пр.
- Загальна. Застосовується при гострому перебігу молочниці і передбачає використання системних препаратів протизапальної, антимікотичного дії. В деяких випадках лікар призначає жінці прийом гормональних препаратів і інші типи ліків у формі таблеток. Оскільки від таких медикаментів страждають органи травлення, додатково ведеться прийом пробіотиків.
Таблетки при Кандидозі у жінок
У деяких випадках патологію можна вилікувати за допомогою одних лише місцевих коштів, однак при запущеному кандидозі або хвороби в хронічній формі призначаються таблетки системної дії. Такі препарати вбивають грибки, перешкоджаючи їх подальшого розмноження. Пити таблетки проти молочниці без призначення лікаря заборонено, оскільки вони мають масу протипоказань і побічних ефектів. Схема лікування підбирається виключно лікарем. До поширених препаратів належать:
- Флуконазол. Якщо захворювання протікає без ускладнень, навіть 1 таблетка даного засобу позбавить жінку від неприємної симптоматики. Ліки здатне зупинити розвиток Кандиди і її розповсюдження по організму. Плюсами Флуконазолу є його низька вартість і мінімальний ризик виникнення побічних ефектів. Недолік кошти – його не можна приймати одночасно з іншими препаратами.
- Пімафуцин. Протигрибковий засіб п'ють по 1 таблетці протягом 3-5 діб. Перевагами Пимафуцина вважається легка переносимість активних речовин. Мінус ліки – висока вартість у порівнянні з аналогами.
- Дифлюкан. Таблетки приймаються одноразово, при цьому симптоми кандидозу зникають протягом доби після цього. Плюс дифлюкана – він здатний вилікувати молочницю, викликану практично будь-яким збудником. Мінусом кошти є можливість порушення травного процесу.
Вагінальні свічки
Супозиторії – ефективна форма медикаментів, яка допомагає швидко вилікувати кандидоз, усунувши його симптоматику. Вагінальні свічки відрізняються активними речовинами, терапевтичним діапазоном та термінами лікування, тому відповідний препарат повинен призначати лікар. Для лікування молочниці рекомендується обирати такі засоби, які не викликають порушення мікрофлори піхви і будуть ефективні не тільки проти грибкових, але і змішаних інфекцій. До числа таких свічок відносяться:
- Віферон. Комплексний медикамент з антипроліферативну, противірусною та імуномодулюючою дією. Свічки застосовують для терапії урогенітальних та внутрішньоутробних інфекцій, запальних захворювань. Вагінальні таблетки мають перевагу перед іншими, яка полягає в їх універсальності: Віферон ефективний при лікуванні герпетичної інфекції, бактеріального вагінозу, кандидозу, хламідіозу та інших захворювань. Мінус кошти – воно може викликати алергійну реакцію (в окремих випадках), крім того, Віферон протипоказаний при лактації.
- Ністатин. Ліки, що надає гнітючий ефект відносно патогенних грибів, включаючи Candida. Ліки для лікування кандидозів шкіри, ротової порожнини, внутрішніх органів, крім того, воно може застосовуватися і в профілактичних цілях при тривалої антибактеріальної терапії. Незважаючи на дієвість свічок, препарат погано всмоктується, тому основна частина супозиторія видаляється разом з каловими масами – це істотний недолік Ністатину. Перевагою засобу є те, що воно малотоксичне, тому не викликає побічних реакцій з боку організму.
- Пімафуцин. Антимикотические свічки володіють широким спектром дії і чутливі до грибків Кандида. Супозиторії призначаються для лікування кандидозних вульвовагинитов, вагінальної молочниці, інфекції ШКТ, пр. Перевагою Пимафуцина є стислість терапевтичного курсу (вилікувати кандидоз вийде через 3-6 днів). Недоліком препарату є ризик прояву алергічний реакцій у вигляді свербежу, шкірних висипів, тощо
Дієта
Харчування – один з ключових аспектів для успішного лікування захворювання. Терапія не буде ефективною, поки з раціону не будуть виключені прості вуглеводи, які сприяють розмноженню дріжджових грибків. Прибрати з меню жінки, яка страждає кандидозами, необхідно:
- будь-які солодощі, цукор;
- випічку;
- сухофрукти;
- мед;
- глюкозу в таблетках;
- молочні продукти;
- крохмалисту їжу (білий рис, картопля).
Дієти, що виключає вуглеводи, дотримуються не менше 3 місяців, оптимально – рік. Цукровмісні десерти виключаються навіть при відсутності ознак молочниці. Крім перерахованих продуктів, виключити також рекомендується:
- газовані напої;
- гострі приправи, пряні соуси;
- продукти з консервантами, барвниками;
- концентровані бульйони;
- продукти з вмістом дріжджів (пиво, хліб, тощо).
Під час дієти повинно бути обмежене вживання кави і чаю, а алкогольні напої знаходяться під суворою забороною для жінок, які часто стикаються з проблемою (у багатьох хворих прийом спиртного стимулює рецидив). Лікарі радять доповнити раціон дієти при кандидозі наступними продуктами:
- часник;
- цибуля (зелений, ріпчаста);
- натуральний йогурт, кефір;
- ягоди і напої з них (журавлина, чорниця, обліпиха, брусниця);
- овочі і несолодкі фрукти;
- зелень;
- морепродукти;
- бобові культури;
- оливкова, лляна олія;
- горіхи;
- злаки, крупи;
- пісне м'ясо, рибу;
- воду (крім неї можна пити трав'яні відвари, несолодкі компоти, морси, тощо).
Як лікувати молочницю при вагітності
Найскладнішим є терапія кандидозу у жінок в першому триместрі вагітності, коли небажано застосовувати будь-які медикаментозні засоби, оскільки це може нашкодити зростаючого плоду. Тим не менш, молочниця на ранніх термінах виникає вкрай рідко. Ймовірність появи інфекції збільшується пізніше – на 2 і 3 триместрах. Якщо ж кандидоз почався на початкових термінах, існують нормальні свічки, які допомагають швидко усунути молочницю без ризику для малюка. До препаратів, які можна використовувати на будь-якому терміні вагітності відносяться:
- Бетадин. Ефективність свічок проти кандидозу обумовлена тим, що, потрапляючи на слизові, йод проникає всередину, з'єднуючись з клітинами грибків, внаслідок чого відбувається їх загибель. Крім того, після потрапляння йоду в піхву руйнуються бактеріальні білки, інактивуються ферменти, завдяки чому досягається бактерицидну дію. Плюс Бетадіна в тому, що йод (активний компонент) практично не всмоктується в кров і швидко видаляється з організму. Мінус медикаменту в заборону на його використання жінкам, які мають алергічні реакції на йод, порушення роботи щитовидної залози.
- Залаин. Активний компонент препарату – сертаконазол, виявляє активність проти дріжджових грибків. Перевагами Залаина є високий рівень ефективності, мінімальний ризик неприємних наслідків. Мінуси свічок – відносно висока ціна, алергічні реакції, які можуть проявитися в області геніталій.
Народні методи
При виникненні піхвових виділень з неприємним запахом, свербіння і печіння в області зовнішніх статевих органів, жінці слід прийняти заходи по усуненню кандидозу. Не обов'язково звертатися при цьому до медикаментозним засобам, не менш ефективними є народні методики. Крім того, що кошти ефективно впливають на осередок захворювання, вони абсолютно безпечні для мами і малюка в період вагітності. До числа найбільш дієвих народних засобів відносяться:
- Підмивання содою. Розчиніть 1 ст. л. порошку в літрі теплої кип'яченої води. Виконуйте гігієнічні процедури 2-3 рази на добу до усунення симптомів кандидозу.
- Розчин для спринцювання проти молочниці. Заваріть у склянці окропу по 1 ч. л. березових бруньок, чистотілу, ромашки, ялівцю. Наполягайте розчин до повного остигання, після використовуйте для спринцювання. Повторюйте процедуру протягом 5-6 днів, проводячи попередньо підмивання содою.
- Медова тампонада від кандидозу. Для лікування слід брати натуральний бджолиний продукт, а не магазинний. Просочіть медом звичайний гігієнічний тампон, введіть його в піхву, лежачи на спині і підстеливши під себе клейонку/одноразове простирадло. Залиште тампон всередині на 2 години. Процедуру для лікування інфекції проводите щодня, протягом 10 діб.
Профілактика
При розвитку кандидозу велику роль відіграє стан імунної системи жінки. Її зміцненню сприяє збалансований раціон, збагачений достатньою кількістю мікроелементів і вітамінів. Крім того, до профілактичних заходів, що знижують ризик появи молочниці, відносяться:
- регулярна фізична активність;
- загартовування;
- прогулянки на свіжому повітрі;
- дотримання режиму роботи і відпочинку;
- відмова від шкідливих звичок;
- носіння вільного білизни з натуральних матеріалів;
- використання гігієнічних нейтральних коштів (без ароматизаторів);
- своєчасне, регулярне гінекологічне обстеження;
- правильний вибір контрацептивів (при схильності до молочниці краще обмежитися бар'єрними засобами).
Відео
Вагінальний кандидоз (молочниця): симптоматика та лікування