Як вилікувати гіпертонічну хворобу - схема прийому коштів, дієта

Якщо у людини протягом кількох років спостерігається підвищений артеріальний тиск, то це поступово призводить до ураження судин. Артерії і вени перестають адекватно реагувати на емоційну і фізичну навантаження, змінюється температуру навколишнього середовища. Від цього страждають нирки, серце, клітковина очі, розвивається гіпертонічний криз. Лікування артеріальної гіпертензії проводиться в комбінації немедикаментозної схеми і лікарських препаратів. Найнебезпечнішим ускладненням хвороби є інсульт, наслідки якої можна передбачити.

Що таке артеріальна гіпертензія

Гіпертонія (гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпертензія) – це хронічне захворювання серцево-судинної системи, при якому в артеріях системного кола підвищений тиск. Даною недугою страждає величезна кількість сучасних людей, особливо ті, які нехтують здоровим способом життя і профілактичними заходами. Злоякісна артеріальна гіпертензія може виникати внаслідок тривалого прийому деяких ліків або з-за розвитку іншого захворювання. Найчастіші причини гіпертонічної хвороби:

  • гормональний дисбаланс;
  • накопичення в нирках солі;
  • судинозвужувальні речовини в крові;
  • хронічна серцева недостатність;
  • пухлина надниркових залоз;
  • ендокринні патології;
  • збільшення печінки;
  • вагітність;
  • побічна дія ліків;
  • хвороби нирок.

Лікування гіпертонічної хвороби

Існує дві терапевтичні методики – медикаментозна та немедикаментозна. Лікування артеріальної гіпертонії засноване на коригування способу життя хворого: правильне харчування, зниження ваги, фізична активність. При високих ризиках серцево-судинних ускладнень лікар призначає медикаментозну терапію. Фахівці враховують вік хворого, супутні захворювання, наявність протипоказань, частоту вимірювання тиску, регулярність обстеження пацієнта. Починається медикаментозна терапія з мінімальних доз.

Медикаментозне лікування гіпертонічної хвороби

Самолікування лікарськими препаратами неприпустимо. Медикаментозне лікування гіпертензії призначає лікар по-різному в кожному індивідуальному випадку, адже гіпотензивна терапія триває довічно. Арсенал сучасних ліків налічує десятки різноманітних медикаментів, число яких з кожним роком збільшується. Сучасне лікування гіпертонічної хвороби передбачає кілька етапів:

  • стаціонарний;
  • амбулаторний;
  • санаторно-курортний.

Після стаціонарного лікування пацієнт перебуває на обліку у свого дільничного лікаря. В поліклініці можна пройти курс фізіотерапевтичних процедур. Ідеальний варіант – потрапити в реабілітаційне кардіологічне відділення на базі санаторію, де застосовуються всі методи лікування, відомі на сьогоднішній день. Хворому гіпертонічною хворобою потрібно буде все життя дотримуватися певного режиму.

Групи препаратів для лікування артеріальної гіпертензії

Лікування артеріальної гіпертензії починається з призначення одного препарату для контролю непереносимості. Якщо воно не дає результатів, то другий медикамент прописується тільки після прийому максимальної дозування першого. Надається перевага лікарських засобів пролонгованої дії, які приймаються один раз в день. Які використовують препарати для лікування артеріальної гіпертензії:

  1. Сечогінні. Сприяють розвантаженню кровообігу при видаленні зайвої рідини.
  2. Блокатори кальцієвих каналів, бета-блокатори (β-АБ). Здатні впливати на рівень серцевих викидів крові, м'язові скорочення серця.
  3. Судинорозширювальні. При розширенні судинного русла знижується артеріальний тиск.

Препарати центральної дії при гіпертонії

Лікарські засоби, що пригнічують судиноруховий центр, можуть бути призначені у разі неефективності інших медикаментів або при важкому перебігу гіпертонічної хвороби. Найкращі за ефективністю терапії:

  1. Клонідин. Чинить гіпотензивну дію (знижує АТ), пов'язане з урежением частоти серцевих скорочень. Серед плюсів застосування – виявляє седативну дію. Мінус – необхідність ретельного підбору доз.
  2. Гемитон. Застосовується для лікування гіпертонії різного генезу, купірування кризу. Зменшує симптоматику, стимулює гальмівні структури мозку. При передозуванні є ризик порушення свідомості, колапсу.
  3. Клофелін. Застосовують для нормалізації артеріального тиску. Має аналгезуючу та седативну дію. При поєднанні з алкоголем розвивається снодійний ефект, що супроводжується втратою свідомості аж до смертельного результату.

Антагоністи рецепторів имидазолиновых

При їх застосуванні знижується тонус симпатичної іннервації, що призводить до зменшення периферичного опору судин. Серед блокаторів рецепторів (БРА) найкращі:

  1. Моксонідин. Вибірково порушує имидазолиновые рецептори в довгастому мозку. В результаті призводить до зменшення частоти серцевих скорочень. Не можна застосовувати при вагітності, лактації, дітям до 16 років.
  2. Рилменідин. Відрізняється високою вибірковістю взаємодії в головному мозку і на периферії (особливо в ниркових артеріях). З обережністю призначати літнім пацієнтам, особливо хворим на цукровий діабет та після перенесеного інфаркту міокарда.

Діуретики

Сечогінні препарати знижують діастолічний і систолічний АТ, змушуючи організм позбавлятися від зайвої води і солі. Серед найпопулярніших:

  1. Діхлотіазід. Знижує систолічний тиск, зменшує клінічні симптоми гіпертонії. Серед мінусів – безліч протипоказань.
  2. Фуросемід. Діє на механізм фільтрації нирок, посилює виведення солі і рідини з органів, що відповідають за регуляцію артеріального тиску. Володіє серйозними побічними ефектами, тому використовують препарат у критичних ситуаціях.

Антагоністи кальцію

Група препаратів, що гальмують проникнення в судини і клітини серця іонів кальцію. Порушення рівноваги визнано одним з механізмів виникнення ускладнень при артеріальній гіпертензії. Кращі антагоністи кальцію (АК) ефективності:

  1. Верапаміл. Володіє вираженим антиаритмичным дією. Сприяє регресії лівого шлуночка. При застосуванні відзначається розвиток побічних ефектів з боку печінки, шлунково-кишкового тракту.
  2. Дилтіазем. Володіє відмінним гіпотензивною дією, покращує коронарний, мозковий, нирковий кровотік. Серед мінусів застосування – іноді відзначається артеріальна гіпотонія, рефлекторна тахікардія.

Інгібітори АПФ

Група ліків, які блокують фермент, який викликає звуження судин. ИАПФ посилюють дію діуретиків. Серед кращих:

  1. Беназеприл. Зменшує периферичний судинний опір. Серед мінусів – багато протипоказань.
  2. Цилазаприл. Пригнічує активність ангіотензинперетворюючого ферменту, знижує артеріальний тиск. При тривалому застосуванні можливі алергічні прояви, зниження показників гемоглобіну.

Схеми лікування гіпертонічної хвороби

Есенційну гіпертензію лікують за певною схемою: на першому етапі застосовують діуретики або бета-адреноблокатори. На другій стадії можливе приєднання інгібіторів АПФ. У разі тяжкої симптоматичної гіпертензії (вторинної артеріальної гіпертонії) проводиться комплексна терапія, але і призначається хірургічна операція. При недотриманні лікарських рекомендацій часто розвивається гіпертонічний криз, при якому призначають такі препарати, як Клофелін, Каптоприл, Ніфедипін.

Комбінації гіпотензивних препаратів

Оскільки пацієнтам призначаються від 2 і більше гіпотензивних препаратів, то існують безпечні і небезпечні їх комбінації. До ефективних поєднань відносяться:

  • ИАПФ + діуретик;
  • АК + діуретик;
  • β-АБ + діуретик;
  • БРА + діуретик;
  • АК + β-АБ;
  • АК + БРА.

Нераціональні комбінації при артеріальній гіпертензії:

  • ИАПФ + калийсберегающий діуретик (Верошпірон);
  • β-АБ + препарати центральної дії;
  • β-АБ + недигидропиридиновый АК (Дилтіазем, Верапаміл);

Немедикаментозна терапія гіпертонічної хвороби

Крім застосування антигіпертензивних засобів, терапія ізольованої систолічної гіпертензії обов'язково повинна включати:

  1. Відмова від куріння. Тривалість життя курця на 10 років менше. Основними причинами смерті є серцево-судинні хвороби.
  2. Дотримання дієти. Потрібен низькокалорійний раціон з великою кількістю рослинної їжі. Кожні 10 кг зайвої ваги підвищують АТ на 10 мм рт. ст.
  3. Фізичні навантаження. При активному способі життя знижується тонус симпатичної нервової системи, яка при підвищеної функціональності виробляє судинозвужувальний ефект.

Народні засоби

Для купірування гіпертензійного синдрому та зниження систолічного тиску застосовують всередину подрібнене насіння льону (3 ст. л./день). Знижує ризик ущільнення стінок судин головного мозку суміш соняшникової олії з часником. Для приготування подрібнюють часникові головки, заливають олією і наполягають на холоді добу. Приймати для лікування потрібно двічі на день до їди по 1 ст. л. Для звуження ниркових просвітів застосовують настій з насіння кропу, який готується так: 1 ч. л. сировини залити 300 мл окропу, потім дати настоятися 30 хвилин. Приймати по 200 мл 3 рази/добу до їди.

Профілактика артеріальної гіпертензії

Прогноз залежить від стадії та характеру перебігу артеріальної гіпертензії. Сповільнити прогресування хвороби допоможе систематичний контроль АТ і своєчасне лікування. Для первинної профілактики гіпертонії важливо виключити фактори ризику. Для цього потрібні:

  • помірні фізичні навантаження;
  • низькосольова дієта;
  • відмова від шкідливих звичок;
  • своєчасна психологічна розвантаження.

Відео

ГІПЕРТОНІЯ. Лікування артеріальної гіпертензії без ліків!

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!