Цефалоспорини - особливості та класифікація антибіотиків
- 1. Антибіотики групи цефалоспоринів
- 2. Фармакокінетика і особливості цефалоспоринів
- 3. Класифікація цефалоспоринів
- 3.1. Цефалоспорини 1 покоління
- 3.2. Другого покоління
- 3.3. Третього покоління
- 3.4. Четвертого покоління
- 3.5. П'ятого покоління
- 4. Сполучуваність з ліками та алкоголем
- 5. Тонкощі прийому в залежності від віку
- 6. Відео
При захворюваннях, викликаних патогенними мікроорганізмами, бактеріями, використовують спеціальні антибактеріальні препарати. Одним із класів антибіотиків є цефалоспорини. Це велика група препаратів, спрямованих на руйнування клітинної структури бактерій та їх загибелі. Ознайомтеся з класифікацією медикаментів, їх особливостями застосування.
Антибіотики групи цефалоспоринів
Cephalosporins входять до групи β-лактамних антибіотиків, у хімічній структурі яких виділено 7-аминоцефалоспорановая кислота. Порівняно з пеніцилінами ці препарати показують більш високу резистентність відносно β-лактамаз – ферментам, які виробляють мікроорганізми. Перше покоління антибіотиків не володіє повною стійкістю до ферментам, не показують високу резистентність відносно плазмідних лактаз, тому руйнуються ферментами грамнегативних бактерій.
Для стійкості антибактеріальних препаратів, розширення спектру бактерицидної дії по відношенню до энтерококкам і листериям були створені численні синтетичні похідні. Також виділяють комбіновані препарати на основі цефалоспоринів, де вони поєднуються з інгібіторами руйнівних ферментів, наприклад, Сульперазон.
Фармакокінетика і особливості цефалоспоринів
Виділяють парентеральні і пероральні цефалоспорини. Обидва види мають бактерицидну дію, що проявляється в пошкодженні клітинних стінок бактерій, пригніченні синтезу пептидогликанового шару. Препарати призводять до загибелі мікроорганізмів і вивільненню аутолитических ферментів. Тільки один з активних компонентів цього ряду всмоктується в шлунково-кишковому тракті – цефалексин. Інші антибіотики не всмоктуються, але призводять до сильного подразнення слизових оболонок.
Цефалексин швидко абсорбується, досягає максимальної концентрації в крові і легенях через півгодини у новонароджених і через півтори години у дорослих пацієнтів. При парентеральному введенні рівень активного компонента вище, тому концентрація досягає максимуму через півгодини. Діючі речовини зв'язуються з білками плазми крові на 10-90 %, проникають у тканини, що володіють різною біодоступністю.
Цефалоспоринові препарати першого і другого покоління проходять через гематоенцефалічний бар'єр слабо, тому їх не можна приймати при менінгіті з-за синергізму. Елімінація активних компонентів відбувається через нирки. При порушенні функції цих органів відзначається затримка виведення препаратів до 10-72 годин. При повторному введенні ліків можлива кумуляція, що призводить до інтоксикації.
Класифікація цефалоспоринів
За методом введення антибіотики поділяються на энтеральные і парентеральні. По структурі, спектру дії і ступеня стійкості до бета-лактамаз цефалоспорини поділяються на п'ять груп:
- Перше покоління: цефалоридин, цефалотин, цефалексин, цефазолін, цефадроксил.
- Друге: цефуроксим, цефметазол, цефокситин, цефамандол, цефотиам.
- Третє: цефотаксим, цефоперазон, цефтріаксон, цефтизоксим, цефіксим, цефтазидим.
- Четверте: цефпиром, цефепім.
- П'яте: цефтобипрол, цефтаролин, цефтолозан.
Цефалоспорини 1 покоління
Антибіотики першого покоління використовуються у хірургії для профілактики ускладнень, що виникають після і під час операцій або втручань. Їх застосування виправдане при запальних процесах шкіри, м'яких тканин. Ліки не проявляють ефективності при ураженні сечовивідних шляхів та верхніх дихальних органів. Вони активні в терапії хвороб, спричинених стрептококом, стафілококом, гонококом, володіють хорошою біодоступністю, але не створюють максимальних концентрацій у плазмі.
Найвідоміші засоби з групи Цефамезин і Кефзол. Вони містять цефазолін, який швидко потрапляє в уражене місце. Регулярний рівень цефалоспоринів досягається при повторному парентеральному введенні кожні вісім годин. Показаннями до застосування препаратів є ураження суглобів, кісток, шкіри. Сьогодні ліки не так популярні, тому що створені більш сучасні медикаменти для лікування інтраабдомінальних інфекцій.
Другого покоління
Цефалоспорини 2 покоління ефективні проти негоспитальных пневмоній у поєднанні з макролідами, вони є альтернативою ингибиторозамещенным пеніцилінів. До популярних препаратів цієї категорії відносяться Цефуроксим і Цефокситин, які рекомендуються для лікування середнього отиту, гострих синуситів, але не для терапії уражень нервової системи та оболонок мозку.
Лікарські засоби показані для передопераційної антибіотикопрофілактики та медикаментозного супроводу хірургічних операцій. Ними лікують не важкі запальні захворювання шкіри і м'яких тканин, комплексно використовують в якості терапії інфекцій сечовивідних шляхів. Інший препарат Цефаклор ефективний у лікуванні запалень кісток і суглобів. Медикаменти Кімацеф Зінацеф активними проти грамнегативних протеев, клебсиелл, стрептококів, стафілококів. Суспензія Цеклор може використовуватися дітьми, вона відрізняється приємним смаком.
Третього покоління
Цефалоспорини 3 покоління показані для лікування менінгітів бактеріальної природи, гонореї, інфекційних захворювань нижніх дихальних шляхів, кишкових інфекцій, запалення жовчовивідних шляхів, шигеллеза. Препарати добре долають гематоенцефалічний бар'єр, використовуються при запальних ураженнях нервової системи, хронічних запаленнях.
До медикаментів групи відносяться Зиннат, Цефокситин, Цефтріаксон, Цефоперазон. Вони підходять хворим з нирковою недостатністю. Цефоперазон є єдиним ингибиторозамещенным засобом, до його складу входить бета-лактамаз сульбактам. Він ефективний при анаеробних процесах, захворюваннях малого тазу і черевної порожнини.
Антибіотики цього покоління поєднуються з метронідазолом для лікування тазових інфекцій, сепсису, інфекційних уражень кісток, шкіри, підшкірно-жирової клітковини. Вони можуть призначатися при нейтропенічній лихоманці. Для більшої ефективності цефалоспорини третього покоління призначаються в комплексі з аміноглікозидами другого-третього покоління. Не підходять для терапії новонароджених.
Четвертого покоління
Цефалоспорини 4 покоління відрізняються високим ступенем стійкості, володіють більшою ефективністю по відношенню до грампозитивних коків, энтерококкам, ентеробактерій, синьогнійної палички. Популярними засобами цього ряду є Іміпенем і Азактам. Показаннями до їх застосування стають нозокоміальна пневмонія, тазові інфекції в поєднанні з метронідазолом, нейтропеническая пропасниця, сепсис.
Іміпенем використовується для внутрішньовенного та внутрішньом'язового введення. До його плюсів відноситься той факт, що він не виявляє протисудомної дії, а тому може використовуватися для лікування менінгіту. Азактам має бактерицидну дію, може викликати побічні ефекти у вигляді гепатиту, жовтяниці, флебітів, нейротоксичності. Препарат служить відмінною альтернативою аміноглікозидів.
П'ятого покоління
Цефалоспорини 5 покоління охоплюють весь спектр активності четвертого, плюс додатково впливають на пенициллинорезистентную флору. Відомими препаратами групи є Цефтобипрол і Зефтера, які показують високу активність по відношенню до золотистого стафілококу, використовуються у терапії інфекцій діабетичної стопи без супутнього остеомієліту.
Зинфоро використовується для лікування позалікарняної пневмонії, при ускладнених інфекціях шкіри і м'яких тканин. Він може викликати побічні ефекти у вигляді діареї, нудоти, головного болю, свербежу. Цефтобипрол випускається у вигляді порошку для приготування розчину для інфузій. За інструкцією, його розчиняють у фізіологічному розчині, розчині глюкози або воді. Препарат не призначається до 18 років, при судомних нападах в анамнезі, епілепсії, ниркової недостатності.
Сполучуваність з ліками та алкоголем
Цефалоспорини несумісні з алкоголем через інгібування альдегіддегідрогенази, дисульфирамоподобных реакцій і антабусного ефекту. Такий ефект зберігається кілька днів після відміни прийому препаратів, при недотриманні правил поєднання з етанолом може виникнути гіпотромбінемія. Протипоказаннями застосування медикаментів є виражена алергія на компоненти складу.
Цефтріаксон заборонений новонародженим зважаючи на ризик розвитку гіпербілірубінемії. З обережністю препарати призначають при порушенні функції печінки і нирок, гіперчутливості в анамнезі. При призначенні дозування для дітей використовуються знижені показники. Це пов'язано з низькою масою тіла дітей і більшою засвоюваністю активних компонентів.
Лікарська взаємодія медикаментів цефалоспоринового ряду обмежена: вони не комбінуються з антикоагулянтами, тромболітиками і антиагрегантами через підвищення ризику кишкової кровотечі. Поєднання препаратів з антацидами небажано із-за зниження ефективності антибактеріальної терапії. Заборонена комбінація цефалоспоринів з петльовими діуретиками зважаючи ризику нефротоксичності.
Близько 10 % пацієнтів показують підвищену чутливість до цефалоспоринів. Це призводить до появи побічних ефектів: алергічних реакцій, збою роботи нирок, диспепсичним розладів, псевдомембранозному коліту. При внутрішньовенному введенні розчинів можливо прояв гіпертермії, міалгії, приступообразного кашлю. Препарати останнього покоління здатні викликати кровотечі за рахунок пригнічення росту мікрофлори, відповідальної за вироблення вітаміну К. Інші побічні ефекти:
- дисбактеріоз кишечника;
- кандидоз порожнини рота, вагіни;
- еозинофілія;
- лейкопенія, нейтропенія;
- флебіти;
- спотворення смаку;
- набряк Квінке, анафілактичний шок;
- бронхоспастические реакції;
- сироваткова хвороба;
- мультиформна еритема;
- гемолітична анемія.
Тонкощі прийому в залежності від віку
Цефтріаксон не призначається пацієнтам з інфекціями жовчовивідних шляхів, новонародженим. Більшість препаратів першого-четвертого поколінь підходять жінкам у період вагітності без обмеження ризику, вони не викликають терратогенного ефекту. Цефалоспорини п'ятого покоління призначаються вагітним при співвідношенні користі для матері та ризику для дитини. Цефалоспорини для дітей будь-якого покоління заборонені при грудному вигодовуванні зважаючи розвитку дисбактеріозу в роті і кишечнику дитини.
Цефипим призначається з двомісячного віку, Цефіксим – з півроку. Для пацієнтів літнього віку попередньо досліджується функція нирок і печінки, здається кров на біохімічний аналіз. Виходячи з отриманих даних, дозування коригується цефалоспоринів. Це необхідно у зв'язку з віковим уповільненням екскреції активних компонентів препаратів. При патології печінки дозування теж знижується, протягом усього лікування контролюються печінкові проби.