Яке оливкова олія краще

З давнини масло оливи вважалося природним ліками. Жителям тих регіонів, де культивують ці дерева, щоденне застосування продукту здавна давало здоров'я, красу і допомагало надовго зберегти молодість. Перш ніж самим почати застосовувати в лікувальних цілях, треба розібратися, чи всім оливкова олія приносить користь, як правильно вибрати, дізнатися властивості продукту і можливо вживанням завдати шкоди організму.

Що таке оливкова олія

Національний продукт країн середземномор'я, olive oil відноситься до рослинних масел і виходить із плодів культивованого субтропічного оливкового дерева. У готовому вигляді має жовтий колір від бурого до зеленуватого відтінку, володіє легкою смакової гірчинкою. За хімічним складом речовина являє собою з'єднання тригліцеридів жирних (карбонових) кислот та ефірів омега 9 ненасиченої олеїнової жирної кислоти. Ці корисні компоненти засвоюються майже повністю, в цьому і полягає цінність продукту для організму.

Склад

Унікальний продукт отримують холодної вичавки м'якоті маслин. Для досягнення потрібної якості необхідно швидко збирати і обробляти урожай, тому що зібрані маслини скоро окислюються, за рахунок чого їх властивості погіршуються. Склад оливкової олії самого якісного, першого низькотемпературного віджиму наступний:

  • омега 9, олеїнова кислота – 60-80%;
  • омега 6, лінолева кислота – 4-14%;
  • пальмітинова кислота – 15%;
  • омега 3 – 0,01-1%;
  • арахісова кислота – 0,0-0,8%.

Крім моно - і поліненасичених жирних кислот, до складу входять:

  1. поліфеноли, феноли;
  2. токофероли;
  3. вітаміни Е, А, D, К;
  4. мінеральні речовини (калій, натрій, залізо, фосфор).

Види

Якість і класифікація готового продукту залежать від способу виробництва. Розрізняють сорти: натуральне, отримане без хімічної очистки; рафінована, очищене фізико-хімічними способами; жмыховое, отримане з вичавків із застосуванням хімічних розчинників. Інший важливий критерій якості: кислотність оливкової олії, вказується на концентрацію органічних кислот. З розкладанням масла кислотність зростає.

Промисловий спосіб виробництва і рівень кислотності визначають види оливкової олії для виготовлення наступних марок роздрібних сортів:

  • Extra-virgin olive oil – натуральний продукт, кислотність в межах 0,8 %.
  • Virgin olive oil – натуральне масло, кислотність – до 2%.
  • Pure olive oil – суміш очищених і натуральний видів, кислотність – до 1,5 %.
  • Olive-pomace oil – очищений жмыховый вигляд, іноді з додаванням натурального сорту.
  • Lampante oil – виріб для промислових потреб.

Протипоказання

Основний негативний результат застосування продукту проявляється при вживанні людьми, у кого є жовчнокам'яна хвороба: в цьому випадку виражений жовчогінний ефект небезпечний. Корисні властивості оливкової олії супроводжуються високою калорійністю – 898 ккал, і надмірно активне споживання продукту загрожує ризиком розвитку ожиріння, цукрового діабету, жирового гепатозу печінки. З цієї причини рекомендовано до застосування не більше 2 столових ложок в день.

Користь оливкової олії

Корисні якості плодів оливи визначені змістом компонентів, насамперед, ненасичених жирів, що дозволяє знижувати «поганий» холестерин при заміні в їжу тваринних жирів рослинними. Це запобігає атеросклерозу – відкладення на стінках судин бляшок. Олеїнова кислота пригнічує ракові клітини, знижує артеріальний тиск, сприятливо позначаючись на роботу органів і систем всього організму. Ще плюси:

  1. Антиоксидант вітамін Е допомагає боротися зі старінням шкіри, стимулює ріст волосся, є профілактикою онкозахворювань, а в поєднанні з вітамінами А, К, D зміцнює тканини, м'язи. З цієї причини продукт корисний дітям.
  2. Феноли зміцнюють імунну систему.
  3. Лінолева кислота позитивна для регенерації й загоєння тканин.
  4. Це ще й хороший засіб від геморою, запору.

Рафінована

Користь рослинної олії визначається складом, поєднанням жирів і кислот, що залишаються практично таким же після рафінування. Для салатів рафінована олія краще не вибирати, але при смаженні, запіканні проявляються сильні сторони: рафінування видаляє елементи, які впливають на смак їжі при нагріванні, і підвищує температуру димоутворення, що знижує виділення канцерогенів. Рафінований вид відрізняється від неочищеного не тільки відсутністю яскравого вираженого смаку, але ще тим, що не дає піноутворення при приготуванні гарячих страв.

Нерафінована

За рахунок більшого вмісту мікроелементів і вітамінів нерафінований вигляд набагато корисніше очищеного. Речовина володіє сильним запахом, гірчить на смак. Регулярне вживання покращує функціонування багатьох систем організму, запобігаючи розвиток серйозних захворювань. Користь оливкової олії для організму полягає в:

  • профілактиці серцево-судинних проблем;
  • поліпшення метаболізму;
  • уповільнення старіння шкіри;
  • зміцнення імунітету;
  • симулювання роботи ШКТ;
  • попередженні ракових утворень.

Холодного віджиму

Максимум користі у «краплинного» виду – результату холодного механічного віджиму при нагріванні сировини не вище 27°. Натуральний нефільтрований продукт має протизапальну дію, покращує стан шкірного покриву, а застосування при вагітності позитивно впливає на психомоторику дитини. Показанням до застосування завдяки загоюючою властивостями є гастрит, виразка ШЛУНКОВО-кишкового тракту. У раціоні при дієті для зниження ваги воно замінює насичені жири, прискорює обмін речовин, знижуючи апетит.

Як пити оливкову олію в лікувальних цілях

Дослідження по вивченню користі олії оливи довели ефективність при боротьбі з вільними радикалами, запобігання передчасного клітинного старіння. Багате вітамінами, антиоксидантні речовинами, мікроелементами, потрібними для імунітету, речовина допомагає організму протистояти інфекціям і хвороб у будь-який час року. Його можна вживати всередину, застосовувати зовні, проте слід пам'ятати, що лікування оливковою олією протипоказано пацієнтам із запаленням жовчного міхура. Зловживати продуктом не можна всім.

Натщесерце

Велика користь масла проявляється при прийомі натщесерце: в порожньому шлунку корисні речовини засвоюються краще. Щоденне застосування по 1 ст. ложці натщесерце служить профілактикою та лікуванням захворювань ШКТ, серцево-судинної системи, виводить шлаки і корисно для позбавлення від зайвої ваги, так як викликає відчуття ситості за рахунок вмісту жирних кислот. Унікальним вважається поєднання масла з медом та лимоном: його вживають натщесерце. Інгредієнти в сукупності дають приголомшливий результат в цілях зниження ваги, насичуючи організм мікроелементами.

Для жінок

Унікальний продукт застосовується і в гінекології. Профілактичну дію проти онкозахворювань масло цінно для попередження розвитку раку грудей. Рекомендується приймати жінкам, у тому числі вагітним і годуючим, позитивно позначається на формуванні і розвитку дитячого мозку завдяки високій концентрації мононенасичених кислот. За численними відгуками прийом всередину омолоджує організм, зберігає пружність, еластичність, міцність нігтів, не викликаючи алергії. Ці властивості давно використовуються в косметології при виготовленні масок, кремів.

Як вибрати оливкове масло

Цей продукт продається у магазині в пляшці з темного скла. Вибір треба робити, перевіривши спочатку свіжість продукту. Достовірність підтверджується збігом місця виробництва і розливу. Хороші показники у лідерів-виробників: Іспанія, Італія, Греція (іспанські обсяги перевищують грецькі у 3 рази). Нюанси:

  • Маркування на етикетці Екстра Верджін означає якісне сировину та холодний спосіб виробництва.
  • У марки Вірджін якість трохи нижче.
  • Вид Ромасе означає температурну обробку із застосуванням хімічного очищення сировини з макухи, де корисність зменшена багаторазово.

Відео

Оливкова олія. Скарб Піренеїв. Жити здорово! (08.12.2016)

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!