Прозерин: показання до застосування препарату

Нервово-м'язова система людини – це дуже складна структура, розгалужені ділянки якої виконують різні функції. Пошкодження однієї області ЦНС надає негативний вплив на весь організм в цілому. Захворювання нервово - м'язової системи мають великий список синдромів і патологій. Одним з ефективних ліків, що допомагають впоратися з багатьма хворобами, є препарат Прозерин.

Що таке Прозерин

Таблетки представляють собою групу ліків холиномиметиков з антихолинэстеразным дією. Препарат Proserinum застосовується для лікування нервової системи та патологій, що характеризуються низьким тонусом гладкої мускулатури. Ліки Прозерин сприяє підвищенню активності бронхового відділу, благотворно впливає на моторику ШКТ, покращується стан сечового міхура, застосовується як блювотний засіб, іноді використовується для поліпшення пологової діяльності. Препарат уповільнює серцебиття, сприяє зниженню внутрішньоочного і артеріального тиску.

Склад і форма випуску

Proserinum випускається у формі гранул кремово-рожевого кольору, які призначені для приготування суспензії та розчину для ін'єкцій у флаконах по 60 і 150 мл. В аптеках продаються і таблетки білого кольору з округлою плоскоциліндричної поверхнею, призначені для прийому всередину. Одна упаковка містить 20 штук. Активний компонент препарату – неостигміну метилсульфат.

Форма випуску

Кількість активної речовини

Допоміжні компоненти

розчин

0,5 мг/1 мл

таблетки

15 мкг/1 табл.

сахароза, картопляний крохмаль, кальцію стеарат

Фармакологічна група Прозерину

Proserinum – це синтетичне антихолинэстеразное засіб, оборотно блокує холінестерази. Завдяки такій дії ацетилхолін накопичується в органах і тканинах, підсилюючи свою дію. Внаслідок цього в організмі відновлюється нервово-м'язова провідність. Під впливом лікарського засобу збільшується секреція слинних, бронхіальних, потових залоз. Це сприяє гіперсаливації, бронхорее, збільшення рівня кислотності шлункового соку.

Якщо препарат вводиться у великих дозах, то в результаті стійкої деполяризації в області синапсів і накопичення ацетилхоліну, він сам викликає порушення нервово-м'язової провідності. Вплив лікарського засобу збігається з ефектами збудження холінергічних нервів. Метаболізм активного речовини відбувається в печінці, утворюючи неактивні метаболіти. Зв'язується з білками на 15-25%. Виводиться з організму нирками протягом доби.

Механізм дії

Медикамент має здатність підсилювати тонус гладких м'язів, що сприяє поліпшенню перистальтики, розслаблення сфінктера і сечового міхура. Прозерин викликає бронхоспазм, тонізує скелетну мускулатуру, нормалізує функції матки. Ліки є антагоністом курареподібних антидеполяризующих препаратів, дає прямий холиномиметический ефект. При введенні в певних дозах може значною мірою посилювати нервово-м'язову передачу.

Показання до застосування

Застосування таблеток та ін'єкцій ліки Прозерин призначають підшкірно при таких патологіях:

  • рухові порушення внаслідок травми мозку;
  • міастенія;
  • відновлення після енцефаліту, поліомієліту, менінгіту;
  • відкритокутова глаукома;
  • слабка родова діяльність;
  • атонія сечового міхура, органів ШКТ;
  • неврит лицьового або зорового нерва;
  • атрофія зорового нерва, неврит;
  • зниження або відсутність тонусу в стінках сечового міхура, кишечника, шлунка
  • порушення нервово-м'язової передачі;
  • паралічі.

Спосіб застосування і дозування

Дорослим препарат дозволяється застосовувати в будь-якій формі випуску. Дітям рекомендується використовувати ліки у вигляді гранул, які попередньо розчиняються у 100 мл води. Дозу призначає лікар в індивідуальному порядку, у залежності від віку. У дорослій і дитячій офтальмології розчин вводиться за 1-2 краплі в кон'юнктивальний мішок від 1 до 4 разів/добу.

Прозерин в ампулах

Ін'єкції препарату призначаються в індивідуальному дозуванні:

  • при миастеническом кризі дорослим проводять уколи Прозерин внутрішньовенно від 0,25 до 0,5 г, а після поліпшення стану підшкірно з невеликими перервами;
  • для купірування дії міорелаксантів спочатку вводиться внутрішньовенно Атропін 0,5 мг, потім через 2 хвилин 1,5 мг Прозерину (внутрішньовенно);
  • при лікуванні затримки сечі ліки вводиться внутрішньом'язово по 0,5 мг/день (всього 5 ін'єкцій).

Вища доза для дорослих підшкірно: разова 2 мг, добова 6 мг. Дитяча дозування після 1 року: підшкірно 0,1 мл на 1 рік життя, але не більше 0,75 мл розчину на 1 укол. Як правило, малюкам призначаються ін'єкції 1 раз/день, але іноді добова доза ділиться на 2-3 рази. Для стимулювання пологів препарат вводиться підшкірно по 1 мл 0,05% розчину 1-2 рази проміжками через 1 годину.

Прозерин у таблетках

Таблетизированную форму препарату приймають всередину незалежно від прийому їжі, запиваючи водою. Середня доза для дорослих – 15 мг 2-3 рази/добу. Максимальна добова доза – 50 мг. Тривалість лікування призначає лікар. В середньому курс триває 25-30 діб. При недостатньому терапевтичному ефекті через місяць лікування таблетками Proserinum може призначатися повторно.

Особливі вказівки

Слід з обережністю використовувати препарат Proserinum при хворобі Аддісона. Якщо призначені великі дози внутрішньовенно, то потрібен додатковий прийом Атропіну. Під час лікування може виникати холінергічний або міастенічні криз, після якого призначається диференціальна діагностика. З обережністю треба застосовувати медикамент при інтоксикації організму. Після прийому ліків потрібно утримуватися від діяльності, яка вимагає концентрації уваги.

При вагітності

Активна речовина неостигміну метилсульфат після прийому проникає через плацентарний бар'єр і виділяється з грудним молоком, хоч і в невеликих кількостях. З цієї причини препарат використовують під час вагітності та лактації тільки за суворими медичними показаннями. Proserinum призначається, якщо користь від його застосування перевищує потенційну небезпеку для здоров'я матері і дитини.

У дитячому віці

Препарат може призначатися дітям будь-якого віку, але необхідно суворо дотримуватися дозування, зазначену лікарем. Малюкам до 10 років прописується по 1 мг препарату (суспензії) на добу. Для підлітків старше 10 років добова доза становить до 10 мг. Ін'єкції Прозерину призначаються дітям, які не досягли 12 років-по 0,2-0,5 мг. Схема введення і тривалість лікування встановлюється лікарем індивідуально. Слід знати, що Proserinum дітям у всіх лікарських формах призначається тільки в умовах стаціонару.

Лікарська взаємодія

Під час лікування міастенії таблетки Прозерину призначають разом з глюкокортикостероїдами і анаболічними гормонами. Місцеві анестетики новокаїнамід, гангліоблокатори послаблюють холіноміметичні ефекти лікарського засобу, що проявляється звуженням зіниці, посиленням моторики шлунково-кишкового тракту, брадикардією, спазмом акомодації. Хворим на міастенію Proserinum треба призначати з обережністю одночасно з холиноблокаторами, антибіотиками з антидеполяризирующим ефектом і антиаритмічними препаратами.

Неостигміну метилсульфат – це антагоніст недеполяризуючих міорелаксантів, який відновлює нервово-м'язову прохідність. Якщо після анестезії пригнічення дихання і м'язова слабкість зберігаються, то препарат використовують в якості антидоту. Як і всі інгібітори холінестерази, Proserinum в поєднанні зі стрихніном підвищує тонус блукаючого нерва, а з проносними – підсилює їх дію.

Сумісність Прозерину і алкоголю

Під час курсової терапії приймати етаноловмісні напої небажано. При поєднанні ліків з алкоголем можливий ортостатичний колапс. Під дією етанолу адреноміметичну ефекти за рахунок вивільнення з мозку адреналіну посилюються, що призводить до звуження кровоносних судин, скорочення гладких м'язів. Пацієнт може відчувати сильне занепокоєння, підвищене потовиділення, тремор кінцівок, нудоту, блювоту, гіперемію обличчя, свербіж.

Побічні дії

При парентеральному введенні Прозерину може спостерігатися зниження артеріального тиску. За відгуками пацієнтів при некоректному застосуванні препарату виникають побічні ефекти у вигляді:

  • спастичного скорочення перистальтики, блювоти, діареї, нудоти, метеоризму;
  • тремору кінцівок, посмикування м'язів язика, спазму скелетної мускулатури, артралгії, дизартрії, судом;
  • запаморочення, слабкості, головного болю, сонливості, втрати свідомості;
  • бронхоспазм, задишка, пригнічення дихання;
  • прискореного сечовипускання;
  • міозу, порушення зору;
  • тахікардії, аритмії, зупинки серця.

Передозування

Згідно інструкції, препарат може викликати побічні ефекти внаслідок передозування. При перших небажаних ознаках лікування Proserinum необхідно припинити і звернутися до лікаря для симптоматичної терапії. Симптоми передозування пов'язані холінергічними кризом: діарея, брадикардія, почастішання сечовипускання, зниження артеріального тиску, загальна слабкість.

Протипоказання

Крім періоду вагітності та лактації препарат протипоказаний при підвищеній чутливості до його активних компонентів. Також лікарський засіб Proserinum не призначають, якщо у людини присутні такі стани, як:

  • ішемічна хвороба серця;
  • епілепсія;
  • ваготомія;
  • виражений атеросклероз;
  • бронхіальна астма;
  • гиперкинез;
  • виразки 12 палої кишки або шлунка;
  • непрохідність травного тракту або сечовивідних шляхів;
  • перитоніт;
  • гіперплазія простати;
  • гостра форма інфекційних хвороб.

Умови продажу та зберігання

Ліки Прозерин в аптеках продається тільки за рецептом лікаря, який виписується латинською мовою. Самостійне його застосування без лікарського призначення може призвести до небажаних наслідків для здоров'я. Зберігається лікарський засіб, незалежно від форми випуску, в сухому, темному місці, у яке немає доступу сонячних променів. Температура в приміщенні не повинна перевищувати 25 °C. Термін придатності Proserinum в ампулах 1,5 року, в таблетках – 5 років. Після закінчення цього часу ліки використовувати не можна.

Аналоги

Прямий аналог Proserinum – Неостигміну метилсульфат. Схожі ліки за механізмом дії:

  1. Армін. Виробляє антихолинэстеразное, противоглаукомное дію. Викликає сильний миотический ефект, знижує внутрішньоочний тиск.
  2. Убретид. Медикамент сприяє підвищенню тонусу сечового міхура, скелетної мускулатури, сфінктера, сечовивідних шляхів, посилює функції ендокринних залоз.
  3. Оксазил. Лікарський засіб, яке виробляє тривалий антихолинэстеразное дію. Підвищує тонус матки, посилює секрецію травних, слізних, потових, бронхіальних залоз, сприяє розширенню кровоносних судин.

Ціна Прозерину

Купити Proserinum можна в аптечній мережі або інтернет-магазині. Вартість буде варіюватися в залежності від цін виробника, обсягу, форми випуску та маркетингової політики торговельної точки. Середня ціна на препарат в московському регіоні:

Форма випуску

Виробник

Ціна в рублях

ампули 1 мл/10 штук

Новосибхимфарм

62,00

таблетки 15 мг/20 штук

Дальхімфарм

56,00

Відгуки

Олександра, 23 рокиЧоловікові поставили діагноз неврит. Симптоми хвороби схожі на клінічні прояви пухлини головного мозку, тому, коли її виключили, ми були безмежно раді. Крім інших, були призначені таблетки Proserinum. Чоловік пропив їх курсом 30 днів, як призначив лікар. Ніяких побічних ефектів не було. Від невриту позбулися з допомогою комплексної терапії.
Аліна, 27 роківЦей препарат мені призначили в комплексі з іншими для лікування остеохондрозу. Після перших днів застосування пішли страшні побічні ефекти: дикі болі в животі, блювота, діарея. До сих пір з жахом згадую дію таблеток. Як виявилося, у мене гіперчутливість на активний компонент неостигміну метилсульфат.
Володимир, 35 роківЯ не можу обходитися без Proserinum. Атонія сечового міхура з усіма витікаючими наслідками змушує періодично пропивати місячний курс таблеток. Хвороба завжди відступає на тривалий період. Щодо побічних ефектів можу зазначити, що на 3-4 тижні застосування відчуваю сонливість і загальну слабкість організму.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!