Комплекс лікувальної фізкультури - вправи, користь при захворюваннях хребта та суглобів

Від професійних занять фізкультурою лікувальна гімнастика відрізняється тим, що її вправи не настільки інтенсивні і спрямовані на реабілітацію хворого. Вона допомагає розвинути витривалість, підвищити силу, загартувати організм. Це важливо для одужання і ведення правильного способу життя в майбутньому. Перевагою лікувальної фізкультури, або ЛФК, є відсутність побічних ефектів. Оздоровча гімнастика, навпаки, відновлює постраждалий орган.

Що таке лікувальна гімнастика

Це фізичне навантаження, що складається з комплексу вправ, спрямованих на відновлення стану здоров'я дорослого або дитини з неврологічними, кардіологічними, ревматологическими, травматологическими та іншими проблемами. Лікувальна фізкультура необхідна для позбавлення від болю, збільшення рухової активності та поліпшення координації рухів. Крім реабілітації, використовується в медицині для відновлення емоційного і психічного стану, а також в якості профілактики багатьох захворювань.

Особливості

Основною відмінністю гімнастики є статичність вправ. Вони виконуються повільно, щоб під напругою досягти потрібного оздоровчого ефекту. Вправи мають точковий характер, тобто спрямовані на відновлення життєдіяльності певного органу. При серйозному захворюванні гімнастика проводиться під контролем інструктора ЛФК в спеціальному кабінеті. Для деяких вправ може використовуватися спортивний інвентар: дошки для витягування, кушетки, лавки для пресу, фітбол.

Що є основним терапевтичним методом ЛФК

Головними методами ЛФК виступають спеціально підібрані фізичні вправи, за допомогою яких лікують певне захворювання. По суті, це основне завдання оздоровчої програми. Найменування конкретної методики ЛФК включає патологічний стан або захворювання, при якому вона показана. Артроз кульшового суглоба, наприклад, рекомендують лікувати ранковою гімнастикою.

Свідчення

Список показань до застосування лікувальної фізкультури включає велику кількість захворювань опорно-рухового апарату, нервової, серцево-судинної та інших систем. В кожному випадку підбирається індивідуальна програма, яка дозволить впливати на хворий орган.В цілому, лікувальна фізична культура показана при:
  • викривленні хребта;
  • паралічі;
  • реабілітації після операції;
  • ортопедичних захворюваннях;
  • посттравматичному відновлення;
  • неврологічних захворюваннях;
  • парезах, що виявляється ослабленням органів;
  • хвороби серця і судин.

Засоби і форми ЛФК

Під засобом ЛФК розуміють чинні лікувальні фактори, які використовуються для реабілітації хворого. У цей список входять:

  • ходьба;
  • гімнастика у воді;
  • плавання;
  • заняття на тренажерах;
  • сходження;
  • щадна акробатика.

Форма лікувальної фізкультури – це тип організації тренувань, в рамках якої здійснюються методи і застосовуються засоби ЛФК. Вони використовуються не за одного, а в комплексі для досягнення більшого ефекту. Основними формами лікувальної фізкультури виступають:

  • гидрокинезитерапия;
  • ранкова гігієнічна гімнастика;
  • спортивно-прикладні вправи;
  • ближній туризм;
  • рухливі та спортивні ігри;
  • виробнича гімнастика;
  • прогулянки;
  • оздоровчий біг;
  • працетерапія;
  • навчання побутовим навичкам і ходьбі;
  • теренкур;

Види лікувальної гімнастики

Гімнастичні вправи поділяються на види за різними критеріями. За методом проведення вони можуть бути індивідуальними або груповими, а за ступенем активності – пасивними і активними. У першому випадку, при виконанні хворий практично не відчуває напруги, а самі рухи виконуються інструктором. Активні рухи можуть робитися самим пацієнтом. За іншими критеріями виділяються наступні види гімнастики:

  1. Статичні і динамічні. Перші полягають в утриманні положення протягом певної кількості часу. Динамічні – передбачають виконання ряду рухів.
  2. На розтяжку і розслаблення. Вони допомагають зняти втому з м'язів.
  3. Дихальні. Показані при захворюваннях в органах дихання. Такі вправи благотворно впливають на всі тканини і системи. Однією з відомих систем дихальної гімнастики є комплекс, розроблений співачкою А. Н. Стрельникової.
  4. Коригуючі – їх завданням є корекція порушень постави та оздоровлення хребта.

Комплекси ЛФК при різних захворюваннях

Певна система вправ залежить від того, яке захворювання у пацієнта і що потрібно відновити. Гімнастика повинна задіяти той орган, який є причиною патологічного стану і неприємних відчуттів. Лікування часто проводять з включенням різних форм і засобів лікувальної фізкультури. Наприклад, при остеохондрозі поперекового, грудного або шийного відділу хребта показана ранкова і виробнича гімнастика.

При остеохондрозі хребта

Наголос при лікуванні остеохондрозу хребта роблять на зміцнення всього м'язового корсета спини. У цьому допоможуть кілька простих, але ефективних вправ з гімнастики доктора Бубновського:

  1. Лежачи спиною догори, долоні покласти збоку на стегна. Далі верхню частину тіла підняти і намагатися утримувати кілька секунд. Зробити п'ять разів.
  2. Повторити попереднє рух, але вже з руками на потилиці, а потім з розведеними в сторони (по 5 р.).
  3. Далі в тому ж положенні намагатися піднімати ноги якомога вище, зафіксувавши при цьому у верхній точці (8 р.).
  4. Виконати попередній пункт, але нагорі ступні розвести, а потім звести назад.

При грижі хребта

Навіть в гострий період при грижі міжхребцевих дисків можна виконувати кілька нескладних рухів. Комплекс допоможе зменшити інтенсивність болю і поліпшити стан. Самі руху не викликають ніяких неприємних відчуттів. Якщо вони виникли, то варто звернутися за консультацією до лікаря, а до цього часу припинити заняття. При хорошому самопочутті можна виконувати наступні навантаження:

  1. Лягти на спину, ноги випрямити. Далі одночасно притиснути підборіддя до грудей, а шкарпетки потягнути на себе (до 10 повторень).
  2. Встати на карачки і походити так приблизно 3-4 хвилини.
  3. В тому ж положенні постаратися витягнути одночасно праву руку і ліву ногу, затримавши їх на пару секунд, а потім все те ж, але для протилежних кінцівок (по десятку разів для кожної ноги).
  4. Знову на четвереньках вигнути спину, а коліном дотягнутися до голови. Повторити те ж на іншу ногу 8-10 разів.

При сколіозі

Гімнастика корисна при викривленої поставі. Вона допомагає в деякій мірі випрямити хребет і не дати йому ще більше деформуватися. Комплекс лікувальної гімнастики варто виконувати щодня, використовуючи повільний темп. Затримка ж у крайньому положенні не повинна бути надто тривалою. По закінченні варто просто полежати на ватному валику близько чверті години. Сам комплекс вправ ЛФК наступний:

  1. Лягти на спину, руки завести за потилицю. Далі на вдиху розводити лікті по сторонах, а на видиху – зводити назад. 10-12 разів.
  2. У тій же вихідній позиції поперемінно робити згинання/розгинання ніг, притискаючи їх до живота (повторити до 12 разів).
  3. Лягти на живіт, одну руку розмістити на потилиці, а іншу – на грудну клітку на вигнутій стороні викривлення. Далі на вдиху розігнути тулуб, а на видиху – прийняти вихідну позу. Повторити до двох десятків разів.

Для суглобів

Щоб позбутися від болю і повернути рухливість суглобів, можна регулярно виконувати комплекс. Поряд з правильним харчуванням, вправи поступово відновлюють їх функцію і не дають запустити стан. Рухи повинні бути плавними. У перервах можна навіть помасажувати суглоби, для кращого кровообігу зони. Комплекс включає вправи для певних суглобів.

  1. Для ліктів. Розслабити плечі, руки стиснути в кулак, потім обертати передпліччями в різні сторони – від себе і на себе за п'ять повторень.
  2. Плечові суглоби. Руки випрямити, обертати ними кілька разів вперед і назад одночасно або вроздріб.
  3. Тазостегнові суглоби. Руки покласти на пояс, потім обертати стегнами в одну і іншу сторони, намагаючись задіяти тільки таз (по п'ять разів в кожну сторону).
  4. Коліна. Злегка зігнути ноги, руки покласти на стегна трохи вище колінних суглобів. Здійснювати кругові рухи колінами 8-10 разів.

При геморої

Призначенням фізкультури при внутрішньому або зовнішньому геморої є повернення м'язового тонусу анального сфинктеру і активізація кровообігу в цій області. Це позбавляє від закрепів і усуває венозний застій. Виконувати можна наступні вправи:

  1. Ножиці. Прийняти положення лежачи на спині, ноги підняти до кута приблизно 45 градусів. Далі розвести кінцівки, а потім звести хрест-навхрест, виконуючи рухи за типом ножиць (починати з 20 секунд, поступово збільшуючи).
  2. Підведення. Залишатися в тому ж положенні, з нього підняти таз, затримати на кілька секунд, опуститися. Зробити до 8 повторів.
  3. Ходіння на сідницях. Сісти на підлогу, ноги витягнути. Напружити м'язи однієї сідниці, перемістити її вперед, повторити те ж з другою. «Йти» спочатку вперед, а потім назад тим ж способом (10 + 10 рухів).

При простатиті

Для профілактики і поліпшення стану при простатиті теж допомагає «ходьба на сідницях». З інших простих вправ ви можете виконувати наступні рухи:

  1. Встати прямо, а на видиху винести одну ногу вперед, згинаючи коліно до кута в 90 градусів, щоб стегно виявилося паралельним підлозі. Далі ногу відвести назад, зберігаючи в коліні все той же кут. 8 повторів.
  2. Лягти животом вниз, руки витягнути уздовж тулуба. Ноги злегка відірвати від підлоги, після чого виконувати ними схрещуються руху, як при класичних «ножицях». До 10 разів.
  3. Лежачи на животі, ноги підняти і виконувати ними кругові рухи подібно їзді на велосипеді (не больше5 хвилин).

Дихальна гімнастика при ВСД

Зменшити прояв симптомів при ВСД (вегето-судинній дистонії) допомагає дихальна гімнастика. Її вправи дуже прості і доступні кожному. Починати варто з невеликою навантаження, а потім поступово її збільшувати. Вони виконуються так:

  1. Ритмічне дихання. Виконувати його треба носом, вдихаючи в звичайному темпі повітря. Потім можна ускладнити вправу, роблячи вдих ривками, рахуючи до трьох. Видих повинен бути через рот.
  2. Грудне дихання. Руки необхідно покласти на талію. Далі максимально вдихнути через ніс, розширити груди, після чого видихнути з себе все повітря.
  3. Дихання в паперові пакет. Підходить при сильних нападах вегетосудинної дистонії. Для виконання паперовий пакет щільно притискають до носа і щік, після чого протягом 2 хвилин ритмічно дихають в нього. Продовжують до припинення нападу.

ЛФК при неврологічних захворюваннях

Комплексне лікування неврологічних захворювань теж не обходиться без лікувальної фізкультури. Регулярне виконання спеціальних програм важливо для прискорення відновних процесів. Техніка їх наступна:

  1. Почати з ходьби по колу протягом 1-2 хвилин, періодично змінюючи напрямок.
  2. Далі виконати те ж, але вже йти по черзі на носках і п'ятах.
  3. Встати прямо, руки витягнути уздовж тіла, розслабитися. Потім поперемінно піднімати праву і ліву руки вгору зі швидкістю 60-120 разів у хвилину.
  4. Ноги розставити на ширину плечей. Руки витягнути вперед, стискати пальці зі швидкістю до 120 разів у хвилину.
  5. Ноги поставити трохи вже, на вдиху зробити присідання, на видиху піднятися. Зробити ще 4-5 повторень.
  6. Встати на носки, потім опуститися на п'яти, зробити ще 5-6 разів.

Післяопераційна гімнастика

Не можна скласти універсальний комплекс лікувальних вправ, який підходив би після будь-якої операції. Комплекс визначається лікарем в залежності від органу, що піддався хірургічному втручанню. В цілому, після операції показано робити вправи, які хворий повинен був освоїти ще до процедури. Починати заняття лікувальною фізкультурою дозволяється приблизно через 1-2 години після того, як пацієнт відійде від наркозу. Вони включають:

  1. Вправи, що допомагають навчити хворого правильно дихати.
  2. Режим легкої гімнастики, вправи якої залучають дрібні м'язи, тривалістю 3-5 хвилин і частотою 3-4 рази на день.
  3. Більш інтенсивну рухову активність з 2 дні після операції, представлену лікувальними вправами, які визначаються виходячи з захворювання.

Протипоказання

Не у всіх випадках фізичні навантаження є корисними. Виконання вправ суворо забороняється при наявності:

  • ознак загострення захворювань;
  • підвищеної температури;
  • вагітності у жінок або нещодавно перенесеної операції – за показаннями;
  • захворювань легенів і серця;
  • кровотеч;
  • онкологічних захворювань;
  • важких психічних розладів;
  • тромбозів;
  • інтоксикації, інфекційних та запальних процесів.

Відео

Геморой лікування й вправи при геморої

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!