9 корисних властивостей кешью

Користь горіхів кешью пов'язана з їх складом. У цьому продукті багато вітамінів, антиоксидантів і мінералів. Серед них виділяються вітаміни групи В, Е, К, аскорбінова кислота, селен, залізо, фосфор, мідь, магній і цинк. У кешью містяться корисні жирні кислоти.

Інша назва кешью – анакардиум.

Ці горішки поживні і служать джерелом білка, тому вони включаються в веганську меню. В Індії продукт застосовується для лікування різних хвороб. Енергетична цінність 100-грамової порції – 600 ккал. Без шкоди для фігури і здоров'я щодня можна їсти не більше 30 грам.

Профілактика серцевих захворювань

З серцевими хворобами допомагають боротися вітаміни Е, В6, фолієва кислота, калій. Усі ці компоненти містяться в кешью. Якщо регулярно вживати в їжу цей продукт, ви зможете зміцнити серцевий м'яз і стабілізувати рівень холестерину. Горіхи допоможуть підвищити ЛПВЩ (ліпопротеїди високої щільності), які поглинають поганий холестерин з серця і передають його в печінку. Там він розщеплюється.

Кешью – відмінна профілактика атеросклерозу.

Рослинний продукт очищає кров, покращує функцію кровотворення. Горішки сприятливо впливають на судини. Їх стінки стають еластичними та міцними. При вживанні продукту не рідше 4 разів на тиждень ризик серцево-судинних хвороб знижується на 37%.

Захист від раку

Цей продукт – джерело антиоксидантів. Вони протистоять руйнівної дії вільних радикалів, які пошкоджують ДНК і можуть бути причиною появи ракових клітин. Порцію горішків вагою 30 г потрібно включати щодня в раціон, щоб очистити організм і зміцнити імунітет.

Користь від кешью – в антиканцерогенной активності горіхів. У продукті є флавоноїди, які борються з раковими клітинами, запобігаючи їх розподіл.

Активні компоненти захищають від раку товстої кишки. Онкологи радять є продукт у період лікування раку, якщо немає індивідуальної нестерпності. Це частування являє собою просту абсорбувати форму білка, який легко засвоюється організмом.

Регулювання тиску

У 100 г горіхів кешью міститься 292 мг магнію. Дослідження показали, що дефіцит цього компонента призводить до підвищення артеріального тиску. Магній допомагає знизити тиск і запобігти серцеві напади.

Для стабілізації тиску готуються відвари з листя і кори дерева кешью.

Екстракт листя допомагає додатково знизити рівень цукру в крові. У тропічних плодах є аргінін і олеїнова кислота. Ці амінокислоти сприяють розширенню кровоносних судин. З їх допомогою знижується рівень тригліцеридів і поліпшується кровообіг. Для підтримки нормального рівня артеріального тиску одних горіхів недостатньо. Вмикайте додатково в раціон продукти, які збагачені калієм і клітковиною.

Зміцнення кісток

Анакардиум – джерело магнію, фосфору і кальцію. Ці елементи необхідні для зміцнення кісткової тканини і зубів. У тропічних горішках міститься мало кальцію – всього 37 мг в 100-грамової порції. З цим продуктом організм отримає лише 1% від денної норми. Якщо щодня з'їдати по 30 г кеш'ю, ви зможете задовольнити добову потребу організму в магнії на 20% і фосфорі – на 13%.

Частування збагачене вітаміном К, який необхідний для повноцінного засвоєння кальцію. Добову потребу у вітаміні можна задовольнити на 9% за допомогою кешью. Якщо є камені в нирках, продукт краще виключити з раціону. У ньому містяться оксалатні солі, які перешкоджають засвоєнню кальцію організмом. Якщо людина не схильний до таких хвороб, горіхи можна сміливо включати в меню.

Щоденне вживання індійських плодів знизить ризик розвитку каменів у жовчному міхурі на 25%.

Запобігання анемії

У тропічних плодах є мідь і залізо. У 40 г кешью міститься 0,88 мг міді і 2,67 мг заліза. Мідь потрібна для поліпшення функції кровотворення і метаболізму заліза. У сукупності обидва компоненти беруть участь в утворенні еритроцитів і сприяють підвищенню рівня гемоглобіну.

Підвищена стомлюваність і слабкість – ознаки анемії.

Для профілактики недуги їжте індійські горіхи. Корисні властивості кешью для жінок полягають у профілактиці авітамінозу та анемії в період вагітності. Вживати це частування понад норму не можна. Переїдання може стати причиною алергії і набору зайвої ваги.

Уповільнення старіння

Горіхи знайшли застосування в народній медицині і в косметологічній сфері. З сировини готуються чудодійні маски, які живлять шкірні покриви, підвищують вироблення колагену і еластану. Шкіра отримує необхідні поживні компоненти і надовго залишається пружною.

Популярністю користуються і яблука цього дерева. Вони використовуються для приготування кремів. У їх складі є аскорбінова кислота, яка відома своїми антиоксидантними властивостями.

При індивідуальній непереносимості проявляється контактний дерматит.

Підтримка зору

В індійських горіхах містяться каротиноїди – зеаксантин і лютеїн. Вони володіють антиоксидантними властивостями і необхідні для підтримки зорової функції. Щоденне вживання кешью допоможе захистити очі від пошкоджень, які призводять до сліпоти. Знижується ризик появи катаракти. Лісові горішки допомагають запобігти макулярну дегенерацію. При цій патології в сітківці ока розвиваються дистрофічні процеси. Продукт допомагає фільтрувати ультрафіолетові сонячні промені. Жовта пляма захищено від дегенерації.

Жиросжигание

З-за високої калорійності люди не включають в дієтичний раціон горіхи. Але дослідження показали, що вживання кешью допомагає знизити вагу. Це частування – джерело харчових волокон, які надають позитивний вплив на травну систему. Організм починає швидше перетравлювати їжу. Кешью – поживний продукт, збагачений Омега-3 і -6 жирними кислотами. Ці компоненти прискорюють метаболізм і процес спалювання жиру.

Горіхи допоможуть вгамувати голод і надовго зберегти відчуття насичення, тому ідеально впишуться в меню будь-якої дієти.

Жменю горішків стане поживним перекусом або повноцінним прийомом їжі. Але не зловживайте таким ласощами. Щоб привести індекс маси тіла в норму, їжте тропічні плоди в помірній кількості, в сирому вигляді без солі і інших добавок.

При передозуванні з'являються наступні симптоми:

  • висип на шкірі;
  • діарея;
  • блювання;
  • нудота;
  • свербіж шкірних покривів;
  • набряклість.

Поліпшення кольору волосся

Лісові горіхи корисно їсти, щоб запобігти передчасній появі сивини. Мідь, що міститься в кешью, активує вироблення меланіну – природного фарбувального пігменту. Волосся зберігають насичений, природний відтінок. Лінолева і олеїнова кислоти допоможуть зміцнити волосяні фолікули, зробити локони міцними, здоровими і блискучими. Регулярне вживання продукту захищає волосся від перерізу. Для приготування ефективних масок жінки використовують масляний екстракт.

Відео

Корисні властивості горіхів кешью

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!