Водний розчин метиленового синього - інструкція по застосуванню для дітей або дорослих при стоматиті і для горла

Згідно інструкції по застосуванню метиленовий синій використовується в медичних та деяких інших цілях, наприклад, для створення сприятливих умов для рибок в акваріумі. Його використання обумовлене здатністю постачати водневі іони, а також знезаражувальним і окислювально-відновним дією. Ще метиленова синька має болезаспокійливу і бактерицидним ефектом. Детальніше про її застосування в різних сферах, властивості і вартості ви дізнаєтеся з інструкцій далі.

Що таке Метиленовий Синій

Синтетичне антисептичний засіб з групи хімічних індикаторів, що використовується відразу в декількох сферах життя людини: у медицині, водоочищення, аналітичної хімії і навіть розведення акваріумних рибок. Це і є метиленовий синій (лат. Methylenum coeruleum). Аналогами препарату є інші антисептики – Хлоргексидин, Резорцин, Фурацилін, Метилвиолет, Цитраль, Бура. Речовина має і інші назви, рівноцінні один одному:

  • метиловая або метиленова синь;
  • метиленовий блакитний;
  • метиленблю.

Склад

Метиленовий синій являє собою темно-зелені кристали з бронзовим відблиском. Основною діючою речовиною виступає метилтиониния хлорид (від лат. Methylthioninium chloride), а додатковим – етанол. Існує кілька аптечних форм випуску препарату:

  • порошок, з якого готують водний розчин метиленового синього;
  • 1-ий спиртовий розчин у скляних флаконах об'ємом 10-15 мл;
  • 1%-ий розчин, розведений 25%-им розчином глюкози, в ампулах по 20 або 50 мл

Показання до застосування

Спочатку метиленова синька замислювалася для фарбування тканин, наприклад, вовни, бавовни і шовку. Але скоро це речовина знайшло своє застосування в інших областях діяльності людини. Як барвник воно продовжувало застосовуватися, тільки вже для вивчення морфологічних ознак мікроорганізмів у мазках. Фармакодинаміка препарату включає навіть антидотні властивості до сірководню, ціаністим сполук і угарному газу. Використовують синьку і в медицині для діагностики ниркової функції. Це обумовлено фармакокінетики препарату – він забарвлює сечу в синій відтінок.

Існують деякі дані, що медична синька як ліки ефективна при хворобі Альцгеймера. Застосовується речовину і в наступних випадках:

  • як антисептик для промивання уражених порожнин при цистит та уретрит;
  • від горла, особливо при гнійній ангіні;
  • як антидот внутрішньовенно при отруєнні ціанідами;
  • у разі лікарської метгемоглобінемії;
  • зовнішньо при опіках, піодермії, панариції, фолікуліту та інших захворюваннях шкірних покривів;
  • у стоматології при гнійно-запальних захворюваннях, наприклад, при стоматиті, гінгівіті, карієс і пародонтит;
  • в акваріумістиці для поліпшення кислотного обміну в тканинах риб, приготування антибактеріального корми, обробки мальків і ікри.

Протипоказання

Метиленовий синій не має протипоказань. Основним з них є гіперчутливість організму до складових препарату. Не варто застосовувати речовина для лікування дітей до 1 року. При вагітності метиленовий синій призначають тільки за суворими показаннями. Під час лактації можливість використання препарату теж обговорюється з лікарем. Розчином не рекомендується обробляти слизові оболонки. Не можна вводити підшкірно та інтратекально.

Інструкція із застосування Метиленового Синього

Спосіб застосування і дозування залежить від лікування конкретного захворювання. В цілому речовина використовується зовнішньо, всередину або внутрішньовенно. Синька від стоматиту стала застосовуватися рідко, адже часто викликає додаткові опіки. Використання препарату має ряд побічних дій, таких як нудота, біль у животі, блювота, анемія та алергічні реакції. При використанні ліки для акваріума, його застосовують так:

  1. Для поліпшення тканинного дихання риб. Протягом 5 діб розчин вводять по 1 мл на 75 л води.
  2. Для антибактеріальної корму. Близько 3 крапель розчину розводять водою в пропорції 1:2, після чого змішують з 3 г корму. Масу добре просушують при природній температурі. Таким кормом годують рибок протягом 10 днів.
  3. Для обробки ікри. Її поміщають в розчин 1 мл препарату і 50 мл води на 2-3 години.
  4. Для очищення прісноводного акваріума. Необхідно приготувати розчин з 1 краплі синьки на 2,5 л води. Невеликими порціями це вливають в акваріум. Через 5 днів половину води замінюють. По закінченні обробки її освітлюють за допомогою фільтрів з активованим вугіллям.

Зовнішньо

При використанні зовнішньо метиленової синькою змащують заздалегідь очищені уражені ділянки шкірних покривів. При нанесенні важливо захопити і невелику частину прилеглих здорових тканин. Для цієї мети застосовують 1-3%-ий спиртовий розчин препарату і ватні тампони. При уретриті циститі або ж беруть вже 0,02%-ий водний розчин для промивання порожнин. Для цього порошок синьки розводять водою в пропорції 1:5000. Таким же способом використовується синька для горла.

Всередину

Прийом всередину включає вживання 0,1 г метиленової синьки щодня по 3-4 рази. Це дозування для дорослих. Дитині ж треба приймати з тією ж частотою, але вже в менших пропорціях з розрахунку по 0,005-0,01 г на кожен рік життя. Не можна перевищувати ці значення, так як прийом в більш високих дозах може викликати пригнічення обмінних процесів в органах і тканинах.

Внутрішньовенно

Використання препарату внутрішньовенно показано при отруєнні ціанідами, вуглецем або сірководнем: 50-100 мл 1%-го розчину або 1%-га розчину на основі 25%-го розчину глюкози. Препарат часто використовується в менших дозах – по 0,1-0,15 мл/кг 1%-го розчину. Такі пропорції показані при отруєння нітритом, аніліном або його похідними, іншими метгемоглобінобразующімі.

Ціна на Метиленовий Синій

Рецептурні аптеки готують розчин метиленової синьки. Варто препарат дуже дешево, тому шукати акції і розпродажі не доведеться. Ціна одного такого готового флакона з 1%-им водним розчином по Москві і Санкт-Петербургу становить 28-60 рублів за об'єм 25 мл Купити можна навіть порошок синьки. Деякі інтернет-магазини займаються продажем цієї речовини. Коштує він теж не так дорого - ціна за кілограм становить близько 6000 рублів, а треба ж зовсім небагато. Доставку покупки можна замовити будь-яким зручним способом – поштою або кур'єром.

Відео: кондиціонер для акваріумної води Метиленовий Синій

Метиленовий синій.

Відгуки

Олена, 41 рікНа внутрішній стороні губ з'явилися хворобливі виразки. Лікар поставив діагноз стоматит, прописав зовіракс, ацикловір, але нічого не допомагає. Подруга порадила синьку. Прочитала, що для слизових її краще не використовувати, але вирішила спробувати. Вже на другий день біль була не такою сильною, а самі ранки затягнулися через тиждень.
Людмила, 29 роківНабула метиленовий синій для очищення акваріума. В однієї моєї черепашки навіть був грибок, тому робила їй ванночки з препаратом. Через пару днів все пройшло. Випробувала синьку і на акваріумі. Всі мешканці придбали більш здоровий рухливий вид. Єдиний недолік – синька сильно мажеться, а ще неприємно пахне.
Ольга, 32 рокиРозчин синьки можна знайти не у всіх аптеках, але мені все ж вдалося її знайти. У сина була температура і білий наліт на гландах. За порадою подруги, малюкові якої лікар прописав даний препарат, капала дитині по 2 краплі в рот. Разом з антибіотиками, прописаних лікарем, одужання пішло дуже швидко. Зараз тримаю цей препарат у себе в аптечці.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!