Як алкоголь впливає на мозок і нервову систему людини - негативний вплив і наслідки

Вживання спиртного навіть у невеликій дозі згубно позначається на функціонуванні практично всіх систем організму людини. Так, вплив спиртовмісних напоїв на мозок заслуговує окремої уваги: одним з негативних наслідків тривалого прийому міцних напоїв виступає аглютинація крові (склеювання еритроцитів), що тягне порушення процесів живлення та дихання клітин головного органу нервової системи. Дізнайтеся, чим ще загрожує регулярне вживання спиртного.

Що таке алкоголь

Даний термін може використовуватися у двох значеннях. По-перше, алкоголь – це етиловий спирт, який є безбарвною рідкою субстанцією з вкрай специфічним запахом. Зазначене речовина активно використовується в медицині як засоби дезінфекції. По-друге, під алкоголем прийнято розуміти різноманітні спиртні напої, одержувані природним або штучним шляхом. Останні нерідко вживаються окремими особами систематично, що тягне за собою дуже неприємні наслідки для людського здоров'я.

Вплив алкоголю на нервову систему людини

Під час вживання спиртного мозок отримує сигнали від міститься в ньому збудливою кислоти (глутамату), яка, потрапляючи в рецептори нейронів, порушує мова, координацію, створює викривлене сприйняття існуючої реальності. Крім того, негативну дію алкоголю на мозок людини викликає загальмованість когнітивних функцій. У науковому середовищі цей стан прийнято називати алкогольної міопією.

Додатковим аспектом згубного впливу алкоголю на нервову систему людини виступає звуження фокуса сприйняття отриманої ззовні інформації. Нездатність повноцінно аналізувати будь-яку ситуацію робить випила неадекватним. Так, у тверезому стані суб'єкт суспільних відносин може стримувати свій запал, перебуваючи поруч з агресивно налаштованим співрозмовником.

П'яний чоловік, повністю втрачає здатність трактувати ситуацію в широкому контексті, стаючи при цьому асоціальною особистістю без будь-яких морально-етичних бар'єрів. До того ж, ситуація ускладнюється тим, що п'яні люди схильні сприймати дії об'єктів своєї антипатії, як свідомо продумані, навмисні. З цієї причини нерідко гучні застілля закінчуються з'ясуванням відносин.

Як алкоголь впливає на мозок

При тривалому прийомі спиртного розвивається порушення роботи центрів, відповідальних за когнітивні здібності. Відповідаючи, що відбувається з мозком при вживанні алкоголю, фахівці згадують синдроми розлади пам'яті та уваги. Токсичний вплив 40% етанолу надає переважну дію на клітинні структури головного органу ЦНС. При цьому 100% алкоголь впливає на мозок руйнівним чином. Крім цього, тривале надходження етанолу веде до нестачі вітаміну В1, без якого області головного мозку не можуть функціонувати належним чином.

Вплив алкоголю на судини

Відомо, що міцні напої мають властивість розріджувати кров, що в деяких ситуаціях навіть корисно. Між тим вплив алкоголю на судини такого, що при його тривалому вживанні виникає зворотна ситуація. На тлі регулярного надходження в організм етанолу відбувається порушення цілісності мембран еритроцитів, що призводить до їх склеювання. Внаслідок присутності в крові згустків з червоних клітин в судинах починають формуватися ділянки тромбозу.

В результаті артеріальної обтурації (закупорки) настає гіпоксія мозку, що зовні проявляється відчуттями збудження і сп'яніння. Крім того, етиловий спирт підвищує проникливу здатність капілярів, що створює небезпека розвитку набряку головного органу ЦНС. В ході розтину людей, померлих від алкогольної залежності, фахівцями було виявлено, що етанол призводить до таких змін в мозку:

  • виникнення множинних крововиливів (внаслідок обтурації судин склеившимися еритроцитами);
  • згладжуванню звивин;
  • зменшення об'єму органа.

Вплив алкоголю на пам'ять

Прийняття спиртного негативно відбивається на роботі гіпокампу. Несприятливий вплив алкоголю на мозок негативно позначається на пам'яті, уваги. Варто сказати, що нерегулярне надходження в тіло етанолу дає організму час для усунення токсичного впливу цієї речовини. При регулярному його притоці негативний вплив алкоголю на пам'ять погіршується, і людина поступово деградує. Згодом рішення всіх проблем у питущої людини переміщається в склянку зі спиртним.

Особливості впливу алкоголю на головний мозок жінки

У ході клінічних досліджень було виявлено, що жінки, які вживають міцні напої, більш схильні до виникнення патологій печінки, серця та інших органів. Крім того, особливості впливу на головний мозок жінки обумовлюються підвищеною емоційною сприйнятливістю слабкої статі. Окремого розгляду потребує прийом спиртного в період виношування дитини. Такий необачний вчинок майбутньої мами може спричинити серйозні патології розвитку плоду.

Від чого залежить інтенсивність негативного впливу на мозок

Зловживання алкоголем є фундаментом для розвитку в організмі багатьох патологічних процесів. Шкода етилового спирту можна довести без яких-небудь медичних досліджень. Людина, що знаходиться під алкогольним сп'янінням, вирізняється неадекватною поведінкою, незв'язною мовою, сплутаністю свідомості. Фокус сприйняття такого суб'єкта зміщується від віддалених завдань в бік більш близьких, що нерідко тільки погіршує ситуацію. При цьому інтенсивність впливу на мозок залежить від наступних факторів:

  • загального стану здоров'я;
  • кількості і якості споживаних міцних напоїв;
  • віку алкоголіка;
  • тривалості періоду регулярного прийому спиртного;
  • здатності організму до відновлення.

До яких захворювань головного мозку призводить алкоголь

Зловживання спиртними напоями нерідко призводить до непоправних порушень когнітивних здібностей людини, що виражається у втраті ясного мислення, зниження рівня розумового розвитку та інші негативні наслідки. Важливо відзначити, що від слабких спиртних напоїв мозок страждає так само, як і від міцних, тому не варто думати, що тривалий прийом вина або пива нічим не загрожує здоров'ю. Регулярне вживання алкоголю призводить до таких тяжких хвороб:

  • недоумства;
  • хвороби Корсакова;
  • енцефалопатії алкогольного генезу;
  • параної;
  • галлюцинозу;
  • апатії;
  • марення ревнощів.


Як зменшити негативний ефект від алкоголю

Негативний вплив спиртних напоїв можна компенсувати, якщо мова йде про нерегулярному їх вживанні. При цьому не варто забувати, що алкоголь і мозок співвідносяться як дуже небезпечний паразит і хазяїн. З цієї причини категорична відмова від вживання етанолу є найоптимальнішим варіантом. У випадку якщо ви належите до числа людей, що випивають по святах, то зменшити негативний ефект від алкоголю вам допоможуть наступні прості поради:

  • не вживати напої з етанолом на голодний шлунок;
  • передувати прийняття спиртного прийомом жирної їжі;
  • не змішувати різні міцні напої;
  • спочатку не допускати сильного зневоднення організму;
  • контролювати кількість випитого.

На даний момент аптечна мережа пропонує медикаментозні засоби, спрямовані на боротьбу з згубним впливом етанолу на організм людини. Так, екстенсивним способом зменшення негативного ефекту від випитого спиртного є використання сорбентів. Дані лікарські засоби сприяють обмеженому надходженню міститься в міцних напоях глутамату в мозкові та інші структури організму.

Фото мозку алкоголіка


Відео: Вплив алкоголю на головний мозок

ЯК АЛКОГОЛЬ ВПЛИВАЄ НА МОЗОК ЛЮДИНИ?!

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!