Аналіз калу на лямблії - як здавати дітям і дорослим, методи виявлення цист

Існування лямблій в організмі людини складно визначити на око, для цього існує маса медичних діагностик. Вони допомагають лікарям вчасно встановити і усунути проблему. Одним з таких ефективних досліджень вважається результат аналізу калу на лямблії, за підсумками якого приймається рішення про необхідність початку лікування. Як виглядають гельмінти на фото? Які види діагностики їх виявлення бувають і чи варто до них готується заздалегідь?

Діагноз-лямбліоз

Лямбліоз - повсюдно розповсюджене побутове захворювання, причиною якого стають найпростіші мікроорганізми лямблії. Збудники потрапляють в людський організм через воду, немиті овочі-фрукти, сире м'ясо. Носіями інфекції є практично 50% населення планети, проте частіше діагноз-лямбліоз ставиться дітям дошкільного віку, хоча бувають випадки зараження і у дорослих. Патогенез захворювання може зачіпати майже всі внутрішні органи, розмноження шкідників неможливо тільки в жовчному міхурі та протоках.

Діагностика лямбліозу

Визначити наявність паразитів у тілі людини з одних лише симптомів не завжди представляється можливим через відсутність якихось ознак інвазії. Як виявити лямблії іншими методами? В цілях профілактики необхідно пройти огляд і здати аналізи. Існує два основних способи перевірити наявність цих гельмінтів в організмі:

  • аналіз калу на цисти лямблій;
  • лабораторне дослідження фекалій на антигени паразитів: виявлення яєць або фрагментів дорослої особини.

Обидва аналізу проводять за допомогою точного мікроскопа, а з-за того, що зовнішні оболонки лямблій майже прозорі, мазок необхідно забруднити спеціальним барвником або піддати обробці консервантом Турдиєва. Проводяться дослідження одночасно з повторним циклом через 3-4 дні. Інформативність результатів буде залежати від ступеня ураження організму, правильності забору калу і часу надходження зразка в дослідницький центр.

Аналіз калу на плр

Полімерна ланцюгова реакція допомагає збільшити в кілька разів малі концентрації ДНК шкідника в біологічному матеріалі. Цей вид діагностики вважається найбільш інформативним і дозволяє перевірити наявність не тільки живих паразитів, але і їх фрагменти після загибелі. Якщо плр калу на лямблії дав позитивний результат, лікар призначає лікування, після якого проводиться контрольний забір калу через 2-3 тижні і ліквідація наслідків життєдіяльності шкідників медикаментами.

Аналіз калу на антиген лямблій

Сутність цього методу проста: біологічний зразок лаборант пильно вивчає під мікроскопом і виявляє антиген лямблій в калі, або ні. За отриманими даними дається висновок: позитивний відповідь означає наявність паразита в організмі, негативний – його відсутність. Така діагностика проводиться у всіх медичних установах, включаючи приватні клініки. Позитивний результат помилковим не буває, а от імовірність помилкового негативної відповіді становить 20-30%.

Як виявити лямблії у дитини

Так як від паразитів часто страждають маленькі діти або підлітки, багатьох батьків мучить питання: як виявити лямблії у дитини? Спочатку варто звернути пильну увагу на загальний стан свого чада. У дітей молодшого віку лямбліоз, як правило, супроводжується проявами кишкової інфекції:

  • підвищенням температури тіла до 37,5 градусів;
  • безперервної діареєю;
  • нудотою, блювотою і іншими симптомами токсичного ураження.

Якщо лямблії встигли міцно влаштуватися в організмі дитини, а захворювання плавно перейшов у хронічний етап розвитку, то симптоматика змінюється. З'являються:

  • здуття живота, бурчання;
  • мова покривається густим нальотом світлого або жовтуватого відтінку;
  • рідкий пронос чергується з запорами;
  • шкіра стає блідою, при цьому аналіз крові не виявляє недолік гемоглобіну.

Вкрай рідко лямбліоз супроводжується лущенням губ, сухість слизової, дратівливістю або навпаки підвищеною втомою і апатією у дитини. Якщо ви помітили один або кілька характерних симптомів варто відвести своє чадо на профілактичний огляд. Самий недорогий, але популярний метод – аналіз калу на лямблії у дітей. Однак цей метод інформативний тільки при тривалому зараженні. Тому часто разом з ним проводять аналіз крові ІФА.

Як здати аналіз на лямблії дорослому

У дорослих дуже часто захворювання протікає абсолютно безсимптомно і часто не вимагає якого-небудь лікування. Якщо ж інфекція міцно закріпилася, може з'явитися пронос, спазматичні болі в нижній частині живота, виникне відчуття втоми, і хворий почне різко втрачати вагу при нормальному харчуванні. Щоб виявити причину, необхідно звернеться в клініку і пройти обстеження. Всі аналізи на лямблії у дорослих такі ж, як при виявленні хвороби у дітей.

Як правильно здати аналіз на лямблії

Кал необхідно здавати до початку прийому яких-небудь спеціальних антигістамінних або рослинних препаратів. Якщо такої можливості немає, то забір робиться не раніше, ніж через 12 годин після відміни курсу лікарської терапії. Проносні засоби та ентеросорбенти необхідно перестати пити через троє-четверо діб. За цей же час не рекомендується застосування ректальних свічок і ліків, що впливають на перистальтику кишечника або здатних змінити колір калових мас.

Крім цього, в багатьох установах до постановки точного діагнозу рекомендують уникати прийому рентгеноскопічних речовин і відмовитися від очисних клізм. Однак у деяких лабораторіях є свої правила здачі біологічного матеріалу. Не соромтеся запитати у лікаря, як правильно здати аналіз калу на лямблії. Після забору постарайтеся як можна швидше передати зразок науковим працівникам.

Підготовка до здачі

Точність результату на 40% залежить від того, наскільки правильно ви підготуєтеся до здачі калу. Недотримання простих правил може спотворити дані аналізу і дати хибнонегативний показники. Як здавати кал на лямблії, щоб отримати максимально наближений до правди відповідь? Ось кілька простих порад:

  1. За тиждень до призначеної дати відмовтеся від вживання будь-яких лікарських засобів, не ставте клізми.
  2. За добу до аналізу або хоча б з вечора перестаньте пити міцні спиртні напої, чорний кави, чаї та свіжі соки.
  3. Якщо крім калу планується забір венозної крові, то вранці варто відмовитися від сніданку. Дозволяється лише випити склянку простої або мінеральної води без газу.
  4. Буде потрібно корекція харчування: в дієту включають каші зі злаків, нежирне м'ясо, пісні супи. Приберіть з меню продукти, які можуть викликати метеоризм, здуття живота або бродіння. Режим харчування слід дотримуватися строго по годинах.

Збирання калу на лямблії

Після відвідування лікаря обов'язково купіть спеціальний контейнер для аналізів. Сірникові коробки і металеві ємності для цих цілей не підходять. До того ж, у багатьох приватних клініках тару можна отримати безкоштовно на стійці адміністратора. Збирання калу на лямблії – просте завдання, однак і тут є свої нюанси. Врахуйте наступне:

  • Кал для аналізу повинен бути отриманий природним шляхом, бажано вранці в день здавання. Зразок не повинен містити сечі.
  • Куплений контейнер не можна обполіскувати водою, мити або залишати під прямими сонячними променями. Не можна торкатися пальцями внутрішньої сторони ємності або чіпати кришку.
  • Поміщати кал на дно контейнера необхідно спеціальною ложечкою, а після процедури ретельно вимити руки. Доза калу – 1/3 ємність.

Скільки зберігається кал на лямблії

Важливо не тільки знати, як правильно здати кал на лямблії, але і в які терміни необхідно це зробити. Медичні працівники рекомендують не зволікати з доставкою і привезти кал протягом 2-3 годин. У цей період лямблії існують у вегетативній формі, тобто активні, мають джгутики. Через 3-4 години лямблії переходять у форму цисти: відкидають джгути і вкриваються щільною оболонкою, яка допомагає їм пережити несприятливі умови.

Однак не завжди кал на лямблії вдається зібрати і доставити вчасно. Особливі труднощі зі здачею аналізів виникають у маленьких дітей, адже їх важко змусити сходити в туалет за розкладом. Що ж робити в таких випадках? Збирати кал можна ввечері, скласти зразок на дно контейнера, щільно закрити кришкою і виставити на холод. Лямблії хоч і стануть цистит, але збережуться в первозданному вигляді. Зберігати кал таким способом можна до 24 годин.

Вартість аналізу на лямблії

У державному установі при наявності медичного поліса забір та аналіз калу проведуть безкоштовно. У приватних клініках ціна аналізу на лямблії залишається невисокою, тому вона вважається доступною для всіх верств населення. Визначити середню вартість аналізу калу по Москві можна за наступною таблицею.

Назва медичного закладу

Вартість аналізу калу на лямблії

ВІН КЛІНІК

450 рублів

ІНВІТРО

565 рублів

ДНКОМ

860 рублів

Medical On Group - Люберці

470 рублів

Відео: лямблії і лямбліоз

Лямблії та лямбліоз - Школа доктора Комаровського

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!