Як виявляється цукровий діабет у дитини
Сучасна медицина завдяки своїм можливостям дозволяє уникнути фатальних наслідків цукрового діабету. Симптоми діабету у дітей схожі з ознаками захворювання дорослих, але лікування відрізняється. Раніше захворювання виявлялося для маленьких пацієнтів руйнівним, але підтримка препаратами надає можливість організму переносити прояви хвороби. Які ознаки цукрового діабету у дітей? Симптоматика, діагностика і особливості перебігу хвороби у дітей різної вікової категорії представлені нижче в статті.
Типи цукрового діабету
Часто форми хвороби не відрізняють, але вони є зовсім різними. До різновидів діабету відносять:
- I тип – причина криється в генетичній схильності дітей до хвороби, іноді викликана дуже сильним стресом. Це вроджений вид захворювання, дитина при цій формі інсулінозалежний і вимагає підтримки організму препаратами. Переробка глюкози тканинами підшлункової залози утруднена.
- II тип – у даної категорії осіб інсуліннезалежний. Набутий діабет пов'язаний з неправильним обміном речовин і згодом недостатністю інсуліну в крові. Тип хвороби характерний для старшої категорії населення.
Перші ознаки та симптоми діабету у дитини
Розвивається дитячий цукровий діабет дуже швидко, протягом декількох тижнів. До чого потрібно бути уважним батькам, щоб як можна швидше виявити хворобу:
- Спрага. Коли рівень цукру в крові підвищений, то він живиться водою з клітин, викликаючи зневоднення організму. Особливо дітям хочеться пити ввечері.
- Часті позиви сечовипускання. Підвищена глюкоза негативно впливає на нирки, процес зворотного всмоктування первинної сечі знижується і у дитини спостерігається прискорене сечовипускання, внаслідок якого організм позбавляється від токсичних речовин.
- Посилений апетит. Коли дитина багато їсть, але вагу не набирає, і навіть різко худне, то це ознака того, що глюкоза в клітини не надходить, відбувається їх голодування.
- Погане самопочуття після прийому їжі. Поки підшлункова залоза не призведе рівень глюкози в норму, у дитини спостерігається нудота, біль у животі і навіть блювота.
- Різка втрата ваги. Проявляється такий симптом, якщо глюкоза не надходить у клітини і організму доводиться харчуватися енергією підшкірного жиру.
- Постійна слабкість. Занепад сил, млявість, апатія пов'язані з порушеною засвоюваність глюкози в крові.
- Запах ацетону з ротової порожнини. Таке явище відбувається утворення кетонових тіл в крові після розпаду жирів. Організму потрібно позбавлятися від токсинів, і він робить це через легені.
- Інфекційні захворювання. Ослаблений імунітет не справляється із захисними функціями, і дитина часто переносить бактеріальні та грибкові інфекції.
Особливості перебігу хвороби в залежності від віку
Розвивається діабет у дітей будь-якого віку. У перші місяці життя це трапляється більш рідко, а от з 9 місяці починається пубертатний період, в якому проявляються перші ознаки діабету у дитини. Клінічні прояви та терапія в різні вікові періоди відрізняються. Як протікає захворювання в залежності від віку і як визначити цукровий діабет у дитини?
У грудних дітей
Гострий початок захворювання у немовлят чергується з продромальний період, який часто залишається непоміченим. Діагностику діабету у дітей до року провести важко, тому як спрага і часте сечовипускання складно виявити. У одних дітей діабет розвивається різко, з сильною інтоксикацією, блювотою і зневодненням організму і згодом діабетичною комою.
Другий тип розвитку хвороби відбувається повільно. Діти грудного віку до 2 років не набирають вагу, хоча добре їдять. Після прийому їжі дитині може ставати погано, а ось після пиття помітно легшає. Розвиток інфекцій на тлі захворювання сприяє утворенню попрілостей на статевих органах, складочках шкіри під памперсом. Попрілості не проходять дуже довго, а якщо сеча дитини потрапляє на пелюшки, то висихаючи, вони стають як накрохмалені. При попаданні рідини сечі на підлогу або інші поверхні вони стають липкими.
У дошкільнят і молодших школярів
Діагностика діабету у віці дітей з 3 років до 5 років, молодшої шкільної групи ускладнена. Хвороба важко виявити до прекоми або коми, тому як симптоми не завжди розпізнати. Ознаки, які часто відзначаються у цій віковій групі:
- різке виснаження, дистрофія;
- збільшений об'єм живота (часті здуття);
- метеоризм;
- проблемний стілець;
- дисбактеріоз;
- біль у животі;
- запах ацетону з ротової порожнини;
- відмова від їжі;
- позиви блювоти;
- погіршення стану організму, повний відмова від солодкого.
Діти схильні і діабету другого типу, який пов'язаний з неправильним харчуванням, ожирінням, недостатніми фізичними навантаженнями. Все більше підлітків віддають перевагу шкідливу їжу, згодом страждають неправильним обміном речовин, порушеним гормональним фоном і функції підшлункової залози. Навантаження на судини провокує їх ослаблення, з'являються додаткові ускладнення хвороби. Для такого типу хвороби потрібно дотримання суворої дієти. Інші ознаки цукрового діабету у молодших дітей не сильно виражені.
У підлітків
У дітей старше 10 років захворюваність проявляється частіше, ніж в молодшому віці і складає 37,5%. Виявлення хвороби, як і у дорослих пацієнтів, відбувається простіше, симптоми яскраво виражені. Предпубертатному і пубертатному (13 років) періоду характерні такі симптоми:
- підвищений мочеизнурение;
- постійна нестача рідини;
- енурез;
- різка втрата ваги;
- посилений апетит.
Трапляється, коли хвороба може існувати, але не має яскраво виражених ознак, тому виявляється в процесі диспансеризації. Період активного розвитку триває до півроку. Для школяра характерна часта втома, апатія, ослаблення всього організму, перенесення багатьох типів інфекцій. У дівчаток-підлітків може спостерігатися порушений менструальний цикл, свербіж в області статевих органів. Стреси чинять руйнівний стан, хвороба починає розвиватися ще швидше.
Методи діагностики
Істотних відмінностей діагностики захворювання у дітей від дорослих немає, тому використовуються такі методи виявлення:
- Аналіз крові. Показники, які особливо важливі в цьому дослідженні: кількість білка, кількість глюкози в крові натще, толерантність до глюкози до прийому їжі і після, глікозильований гемоглобін. Важливо імунологічне дослідження забору крові: перевіряється наявність антитіл, що свідчить про розвиток цукрового діабету.
- Загальний аналіз сечі. Ознакою цукрового діабету у дітей є величезна кількість глюкози в сечі, її підвищена щільність. Цей факт вказує ще й на те, що потрібно провести перевірку нирок, які могли бути уражені. Виявляється присутність у сечі ацетону.
- Аналіз на гормони.
- Панкреатография.
- Дослідження шкірних покривів. У діабетиків спостерігається характерний для хвороби рум'янець щік, лоба, підборіддя, висипання, мова стає малинового кольору.
- Ультразвукове дослідження підшлункової залози.
Можливі ускладнення та наслідки
Для підтримки організму маленьким пацієнтам рекомендується дієта, прийом препаратів різної специфіки дії, народних засобів. Батьки повинні ретельно стежити за надходженням інсуліну в організм, правильним харчуванням, контролювати фізичні навантаження, уникати появи стресів. Які наслідки хвороби, якщо не проводити лікування?
- Кома (гіпоглікемічна, гіперглікемічні, молочнокисла, кетоацідотіческая).
- Ураження органів і систем.
- Розвиток інфекційних захворювань.
- Летальний кінець внаслідок тяжкого перебігу хвороби.
Відео: як проявляється цукровий діабет у дітей
Цукровий діабет у дитини - Школа доктора Комаровського