Гормони, що виробляються гіпофізом

Унікальна будова людського мозку, його можливості викликають інтерес вчених. Так, малесенький відділ сірого речовини – гіпофіз, вагою в півграма – виступає центральним елементом ендокринної системи. Продукування специфічних речовин під назвою «гормони гіпофіза» регулює процеси росту, синтезу білків, функціонування залоз внутрішньої секреції. Розміри цього непарного органу збільшуються в період вагітності у жінок, не повертаючись після пологів до вихідного стану.

Будова та функції гіпофіза

Гіпофіз – анатомічне утворення (орган) овальної форми, розміри якого залежать від індивідуальних характеристик. Середня довжина досягає 10 мм, ширина – на пару мм більше. Гіпофіз розташовується в сідельній сумці (турецькому сідлі) клиноподібної кістки черепа. Має невелику вагу – від 5 до 7 мг, причому у жінок він більш розвинений. Фахівці пов'язують ситуацію з лютеотропным механізмом вироблення пролактинов, що відповідають за розвиток материнських інстинктів, роботу молочних залоз.

Фіксуюча сполучна оболонка утримує орган «в турецькому сідлі». Взаємодія інших частин мозку, особливо гіпоталамуса, з гіпофізом здійснюється за допомогою ніжки у воронці діафрагми. Будучи єдиним утворенням, ця залоза ділиться на:

 • передній відділ, що займає до 80% органу;
 • задній відділ, стимулюючий нейросекреторное виробництво;
 • середню частину, що відповідає за функції спалювання жирів.

Які виробляє гормони

Гіпофіз і гіпоталамус – взаємопов'язані відділи людського мозку, об'єднані у єдину гіпоталамо-гіпофізарну систему, що відповідає за дію ендокринних механізмів. «Ієрархія» останньої побудована логічно чітко: залози і гормони гіпофіза взаємодіють за принципом зворотного взаємозв'язку: пригнічуючи при надлишку продукування окремих речовин, мозок нормалізує гормональний баланс організму. Недостача компенсується за рахунок вкидання в кров необхідної кількості. Що виробляє гіпофіз?

Аденогіпофіз

Передня частка гіпофіза має властивості продукувати тропні (регуляторні) гормони, які складаються з ендокринних клітин залозистого типу. Координуючи діяльність периферичних залоз секреції – підшлункової, щитовидної, статевих, аденогіпофіз «діє» під впливом гіпоталамуса. Від функцій передньої частки залежать ріст, розвиток, розмноження, лактація ссавців.

АКТГ

Адренокортикотропное речовина, що виробляється гіпофізом, надає стимулюючу дію на гормони надниркових залоз. Опосередковано АКТГ виступає «спусковим механізмом» викиду в кров кортизолу, кортизону, естрогену, прогестерону, андрогенів. Нормальний рівень цих гормонів забезпечує успішну протидію організму до стресових ситуацій.

Гонадотропні гормони

Ці речовини мають найтісніші зв'язки з статевими залозами і відповідають за механізми репродуктивних здібностей людини. Гіпофіз виробляє гонадотропні речовини:

 1. Фолликулостимулирующие, від кількості яких залежить дозрівання в яєчниках фолікулів у жінок. Чоловічий організм під їх впливом допомагає розвиватися сперматозоїдів, регулює здорове функціонування простати.
 2. Лютеинизирующие: жіночі естрогени, за участю яких відбуваються процеси овуляції і дозрівання жовтого тіла, і чоловічі андрогени.

Тиреотропины

Синтезовані передньою часткою гіпофіза, тиреотропні речовини (ТТГ) виступають координаторами функцій щитовидної залози при виробленні тироксину, трийодтироніну. Відрізняючись добовими змінами показників, ці гормони впливають на серце, судини, психічну діяльність. Обмінні процеси неможливі без участі гормонів щитовидки.

СТГ

Гормон росту (СТГ) стимулює утворення білка в клітинних структурах, завдяки якому відбувається розвиток, ріст органів людини. Соматотропін аденогіпофіза діє на процеси організму опосередковано – через вилочкової залозу та печінку. До функцій СТГ слід віднести контроль за продукуванням глюкози, дотриманням ліпідного балансу.

Пролактин

Пробудження материнських інстинктів, нормалізація процесів появи молока у жінок в післяпологовому періоді, запобігання від зачаття під час годування груддю – неповний перелік властивостей, характерних для синтезованого лютеотропного гормону гіпофізом. Пролактин є стимулятором росту тканин, координатором обмінних функцій організму.

Середньої частки

Розташована окремо від передньої, зрощена з задньої частини гіпофіза, середня частка – джерело утворення двох видів поліпептидних гормонів. Вони відповідають за пігментацію шкіри, її реакцію на вплив випромінювання ультрафіолетової гами. Продукування меланоцитстимулирующих речовин залежить від рефлекторного впливу світла на сітківку ока.

Задньої частки

«Приймаючи» та акумулюючи гормони гіпоталамуса, нейрогіпофіз (задній відділ) стає джерелом утворення:

 1. Вазопресину. Найважливіша речовина, що регулює діяльність сечостатевої, нервової, судинної систем. Цей антидіуретичний гормон впливає на реабсорбирующие функції ниркових канальців, затримуючи воду. Результатом дефіциту вазопресину стає наступає зневоднення організму, подібне по симптоматиці з цукровим діабетом.
 2. Окситоцину. Відповідає за скорочення гладкої мускулатури матки під час пологів. Стимулює сексуальне збудження.

Проміжної частки

Сполучна тканина проміжної частки гіпофіза представлена альфа і бета интермединами, що впливають на пігментацію поверхневих шарів епідермісу, а також кортикотропін-імунними пептидами, відповідальними за функції пам'яті. Особливістю цього відділу є здатність виробляти базофільні клітини, стимулюють спалювання жирів в організмі – липотропы.

Які аналізи здати на гормони гіпофіза

Проблеми, викликані порушенням функціонування гіпофіза, спричиняють неприємні наслідки розбалансованості здоров'я. Виникнення окремих симптомів – вагомий привід звернутися до ендокринолога. За результатами особистої бесіди на прийомі, обговорення існуючих скарг та огляду, лікар повинен призначити спеціальне обстеження:

 1. У лабораторії:
  • Аналіз крові на гормони. Стимулюючи вироблення певних речовин, гіпофіз здорової людини продукує таку їх кількість, яка допомагає зберегти гормональний фон в нормі.
  • Проба з використанням антагоністи допаміну («гормону задоволення») – метоклопрамідом. Допомагає виявити порушення діяльності гіпофіза внаслідок пухлини.
 2. У окуліста. Дослідження очного дна відображає ймовірність утворення аденоми гіпофіза. Особливості місця розташування органу такі, що при існуванні факторів здавлювання різко погіршується зір.
 3. У нейрохірурга, невролога. Наявність головних болів – одна з ознак розладу функціонування гіпофіза. В таких випадках слід провести дослідження за допомогою МРТ або КТ.

Значення рівня гормонів

Результати досліджень на гормони відображають основні зміни гормонального балансу, на підставі яких ендокринолог індивідуально підбирає карту лікування:

 1. При нестачі окремих гормонів призначається спеціальна замісна терапія. Лікування передбачає прийом препаратів, які є синтезованими аналогами «дефіцитних» речовин.
 2. Надлишок гормонів гіпофіза найчастіше пов'язаний з виникненням новоутворень. Прийом лікарських препаратів покликаний впливати на зниження тиску пухлини.

Консервативне лікування – популярний, але не єдиний метод нормалізації діяльності гіпоталамо-гіпофізарної системи. Розвиток доброякісної пухлини в більшості випадків відбувається дуже повільними темпами. У випадках прогресування аденоми може застосовуватися оперативне втручання, а при її переродження в злоякісну призначається променева терапія.

Що зменшує вироблення

Причинами зміни вироблення гормонів гіпофізом є:

 1. При підвищеному рівні основним фактором дисбалансу обмінних процесів виступає аденома – пухлина, що має доброякісну природу. Відрізняється високим рівнем виділяються гіпофізом гормонів в крові. Небезпечна прогресуючим розвитком.
 2. На утворення дефіциту гормонів, що продукуються гіпофізом, впливають:
  • генні/вроджені захворювання;
  • порушення кровообігу, крововиливи;
  • менінгіт (енцефаліт) в анамнезі;
  • травми, удари по голові.

Наслідки підвищення і пониження норми

Гормони відділу мозку гіпофіза прямо або опосередковано впливають на діяльність статевих залоз, ендокринної системи, синтез білків і меланіну. Зміни оптимального співвідношення цих речовин призводять до негативних наслідків, будучи причинами виникнення захворювань:

 1. Гіпотиреозу (або гипертиреозу) – дисфункції щитоподібної залози.
 2. Акромегалії (гігантизм) або карликовості.
 3. Гіперпролактинемії. У чоловіків викликає імпотенцію, у жінок – безпліддя.
 4. Гипопитуитаризму – дефіциту виробляються гіпофізом гормонів. Наслідками є затримка статевого розвитку у підлітків.
 5. Несахарному діабету. Характеризується нездатністю канальців вбирати воду, фільтровану нирковими клубочками при незмінному рівні глюкози в крові.

Відео: хвороби гіпофіза і надниркових залоз

Неправильне розвиток з народження, генні мутації, поява новоутворень у головному мозку провокують зниження (гіпо-) або збільшення (гіпер-) вироблення гормонів. Генетичні/спадкові особливості захворювань проявляються посиленим або уповільненим зростанням частин тіла – гігантизмом, карликовістю. Збої продукування тропных гормонів гіпофіза викликають захворювання наднирників, щитовидної залози, статевих залоз. Дізнайтеся, як залежить внутрішня секреція організму від функціонування гіпоталамо-гіпофізарної системи, подивившись відео.

Профілактика і лікування захворювань наднирників і гіпофіза.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!