Кесонна хвороба - причини і профілактика
У світі існують так звані професійні хвороби, які притаманні людям, що займаються певним видом діяльності. Кесонна хвороба – одна з них, що розвивається в основному у водолазів з причини порушення умов декомпресії (плавного переходу від високого атмосферного тиску до низького). Що собою являє декомпресійна хвороба, які її основні симптоми і способи лікування – про це сьогоднішня розповідь і фото.
Що таке кесонна хвороба
Хвороба водолазів – таку назву має це захворювання, оскільки проявляється після спливання з глибин на поверхню. Кесонна хвороба – це захворювання, яке виникає внаслідок зниження тиску газів, вдихуваних людиною. Гази, розчинені в крові, перетворюються в пухирці. Вони починають блокувати кровопостачання, руйнуючи клітини і стінки судин.
ДКЛ розвивається у тих людей, професійна діяльність яких пов'язана з роботами в умовах підвищеного тиску. Для нормалізації стану організму людини необхідний поступовий і правильний перехід до нормального тиску, що не завжди дотримується. З цієї причини відбувається компресія, яка і дала назву даного захворювання. Вона може призводити ситуація до паралічу і навіть смерті.
Патогенез кесонної хвороби
Стосовно патогенезу кесонної хвороби, то в даний час перевага віддається газової теорії. Суть її полягає в тому, що рідини, що знаходяться в організмі людини при зануренні його на великі глибини насичуються газами, головним чином азотом. Підтвердженням цього є закон Генрі, який свідчить, що чим вище тиск, тим краще розчинність газів у крові
Важливо розуміти, що процес газоутворення в організмі людини зачіпає абсолютно всі рідини без винятку. З цієї причини хвороби схильні спинний і кістковий мозок, лімфосістема, суглоби і пр. Це особливо помітно по органів дихання, так як при компресії людина починає кашляти, чхати особливо інтенсивно. Азотні бульбашки легко виявляються при морфологічних дослідженнях.
Симптоми кесонної хвороби
Виділяють два види кесонної хвороби. Першого властиве включення в патологічний процес м'язової тканини, шкіри, суглобів, лімфосістеми. Другий тип має більш серйозні наслідки, оскільки уражаються органи дихання, судинна система, спинний мозок. Симптоматика декомпресійної хвороби залежить насамперед від того, де сталася найбільша концентрація рідини в новоутворених бульбашок.
У людей виникають шкірні ураження, характеризуються свербежем, який може торкатися як тільки кінцівки, все тіло. Шкіра набуває «мармуровість», виникають больові відчуття в суглобах і м'язах. Причому суглоби іноді можуть навіть опухати. Це первинні ознаки захворювання, які проявляються через кілька годин після нормалізації тиску. Іноді вони можуть зникати самостійно, але може знадобитися допомога фахівця.
При надзвичайно швидкій зміні тиску (у разі екстреного, аварійного або стрімкого підйому на поверхню), розгерметизації кесона і внаслідок порушень правил безпеки у підводника виникає блювота, запаморочення, що супроводжуються головними болями. Розвивається слабкість ніг, відбувається розвиток паралічу. У хворого виникає кашель, дихання стає поверхневим, спостерігається задуха. Особа набуває синюшний відтінок і виступає піт.
У перші хвилини після спливання може відзначатися втрата свідомості. При прояві симптомів другого типу необхідно негайне надання медичної допомоги потерпілому. При своєчасному втручанні через 12 годин стан потерпілого повністю відновлюється. Якщо ж допомога надана не була, то людину з великою часткою ймовірності чекає летальний результат через мозковий анемією і запустінням артерій.
Причини кесонної хвороби
Як було сказано вище, причини кесонної хвороби пов'язані з газами, що утворюються в крові. Хвороба Кесона виникає при зміни кровотоку при неправильному або стрімкому спливанні на поверхню. Тривалі висотні роботи та переохолодження теж можуть стати причиною виникнення захворювання, як і зневоднення, яке сприяє уповільнення циркуляції крові внаслідок газових блокад. Некоректне використання дихального обладнання під час роботи – ще одна особливість, що відрізняє кессонку.
Наслідки
Для організму кожної людини наслідки кесонної хвороби можуть виражатися по-різному. Вони залежать від тяжкості та форми захворювання. Не останню роль відіграє і своєчасно надана медична допомога, оскільки, як уже згадувалося, якщо вона не встигне вчасно, то може статись летальний результат. Крім усього іншого можна виділити ще й такі наслідки хвороби:
- кардіосклероз;
- серцева недостатність;
- запалення зорового нерва;
- дихальна недостатність;
- порушення в ШКТ;
- остеоартроз та ін
Лікування хвороби
При розвитку захворювання необхідно терміново приступити до терапії. Для початку накладають кисневу маску. При тяжкому перебігу лікування хвороби водолазів виробляють у декомпресійній камері. В ній створюється режим, який характеризується поступовим підвищенням тиску, а потім плавним його зниженням, що допомагає бульбашок газу в крові розчинятися. Процес називається десатурация. Допускається застосування медзасобів, симулюють ССС. Прописуються антизапальні, болезаспокійливі, імуномодулюючі засоби. Хороші результати дає фізіотерапія.
Профілактика
Головна профілактика кесонної хвороби – використання професійного обладнання та обмундирування при роботі на глибині, а також неухильно дотримання всіх правил безпеки. Рекомендується проводити повторні занурення не раніше ніж через половину доби. Робити перерви між польотами як мінімум на 24 години працівника повітряного транспорту.
Не занурюватися на глибину при хворобах серця і після прийняття алкоголю. Важливо якомога менший час перебувати в середовищі з підвищеним тиском, проявляти надмірну фізичну активність, стрімко спливати з глибини. Важливо знати, що слід уникати можливості працювати на кесонних роботах хворим на діабет, ендартеріїтом, із захворюваннями м'язів, кісток і суглобів, серця та ін