Садж - що це таке і покрокові рецепти приготування азербайджанського страви на сковороді
Рецепт приготування страви дуже старий, а саме частування отримало свою назву завдяки посуді, в якому його готують. Це плоска, широка сковорода, яка називається, як і сама страва – садж. На історичній батьківщині посуду її використовують на відкритому повітрі, готуючи м'ясо і овочі виключно на вугіллі. У сучасній інтерпретації садж може готуватися і в домашніх умовах.
Що таке садж
Саме слово прийшло з Середньої Азії: в Азербайджані так називають чавунну сковороду з похилим дном, яку використовують для приготування їжі над маленькою жаровнею з вугіллям. Садж – це ще й страва, що складається з м'яса ягняти і різних овочів, обсмажених на курдючному жирі. Кожна господиня в Азербайджані готує частування за своїм рецептом, привносячи нові інгредієнти і спеції, варіюючи їх кількість. Основою служать м'ясо, болгарський перець, баклажани, лаваш, помідори. До саджу прийнято подавати свіжу січену зелень – кинзу, базилік, молода цибуля, кріп.
Сковорода
Садж-сковорода нагадує кришку від котла, вона має вигляд увігнутого кола, оснащеного бічними ручками. Раніше цю посуд виготовляли з чавуну і глини, сьогодні її роблять з товстої сталі або чистого чавуну. Сковорода садж використовується по-різному: якщо помістити її на вугілля опуклою стороною до верху, можна готувати коржі і лаваші. Якщо ж поставити посуд дном вниз, можна робити не тільки традиційних садж, але і інші овочеві або м'ясні рагу, печеня, пр. Завдяки незвичайній конструкції на сковороді за один раз можна приготувати велику кількість їжі.
Оскільки традиційно садж-сковорода застосовується для приготування їжі на вогні, у продажу є посуд, оснащена спеціальною підставкою і невеликим мангалом. Сковорідку можна використовувати і разом з звичайним мангалом, головне – запастися вугіллям. Кращим вибором стане чавунний садж, оскільки цей матеріал краще накопичує і розподіляє жар, до нього не прилипає їжа. Сталева посуд більш легка, практична, але швидше остигає.
Для приготування класичного азербайджанського страви краще брати чавунну сковороду для вугілля, в домашньому побуті найчастіше використовують електричний або газовий садж. Для невеликої сім'ї підійде середня скорода розміром 35-40 см, а, щоб приготувати їжу для великої компанії, краще віддати перевагу посуд понад 40 см в діаметрі. Перед першою експлуатацією чавунне виріб потрібно прожарити на вогні 15-20 хвилин, після чого на дно висипають сіль і дають охолонути сковорідці. Після прогартовану посуд обполіскують водою, знову прогрівають і протирають соняшниковою олією.
Блюдо
Це дуже смачне азербайджанське частування, головними особливостями якого є додавання ніжного, м'якого м'яса, достаток в рецепті овочів і подача з листом лаваша. Готується страва садж на однойменній сковорідці, що представляє собою трохи увігнутий чавунний коло з встановленою під ним невеликою жаровнею з вугіллям. Посуд використовують в Азербайджані з обох сторін, в залежності від типу частування, яке готується. Страви на садже неповторні і дуже смачні: в процесі приготування овочі обмінюються смаком з м'ясом через масло або, в ідеалі, баранячий жир.
Як приготувати
Принцип створення східного частування зводиться до того, що всі компоненти швидко обсмажують на сильному вогні в жирі. На дно тарілки кладеться нарізаний або згорнутий тонкий лаваш, а зверху на нього кладуть обсмажені овочі і шматочки м'яса. Подають садж на стіл гарячим, як правило, разом з жаровнею. Під час прийому їжі вугілля продовжують тліти, підтримуючи високу температуру продуктів. Процес гасіння компонентів триває довго, а стікає з них жир просочує лаваш, тому гурмани вважають цю частину саджа найсмачнішою.
Рецепт саджа
При наявності спеціального казанка з жаровнею приготувати азербайджанське ласощі не складно навіть в домашніх умовах. Тим не менше, процес можна трохи спростити. Для цього компоненти по черзі обсмажуються в воке чи звичайної сковороді і лише при подачі на стіл продукти перекладаються в садж. Замість курдючного сала господині використовують курячий жир або смалець. Частування може подаватися гостям і не вимагає дотримання правил етикету: їсти садж дозволяється руками, вмочуючи лаваш в підливу, яка стікає з овочів і м'яса.
З свинини
- Час: 1 год.
- Кількість порцій: на 4 персони.
- Калорійність страви: 790 кКал/100 р.
- Призначення: обід, вечеря, святкове застілля.
- Кухня: азербайджанська.
- Складність: проста.
Раніше страву готували виключно з молодого ягняти, обсмажуючи м'якоть з різних частин туші. Тим не менш, садж з свинини теж дуже смачний: частування виходить ароматним і соковитим. Запропонований рецепт передбачає використання тазову або лопаткову частину свині, де філе в міру м'яке і жирне. Доповнити азербайджанське частування можна печерицями, цвітною капустою, іншими овочами, квасолею, сиром сулугуні, приправами. Курдючне сало можна замінити курячим жиром або смальцем.
Інгредієнти:
- картопля – 5 шт.;
- сіль – щіпка;
- ріпчаста цибуля – 1-2 шт.;
- свинина – до 500 м;
- томати – 4 шт.;
- баклажан великий;
- солодкий перець – 3 шт.;
- часник – 2 зубки;
- перець чилі мелений – 1 г;
- зелень;
- оцет – 1 ч. л.
Спосіб приготування:
- Свинину наріжте великими скибочками, перець і цибулю – соломкою.
- Баклажани і картоплю для саджа подрібніть п'ятаками товщиною 0,5-1 див.
- Змастіть картоплю і синенькі рослинним маслом, приправити і викладіть на деко/решітку, відправивши в розігріту до 180 градусів духовку.
- Запікайте овочі до зарум'янювання.
- М'ясо обсмажте до рум'яності, додайте продавлений часник, цибулю і болгарський перець.
- У центр жаростійкого блюда викладіть свинину, по краю – баклажани з картоплею. Зверху на сині покладіть часточки помідорів (підсолити їх), після цього потрібно посипати продукти січеною зеленню і відправте все це в духовку, давши томатам пустити сік. Після подавайте садж на стіл.
З курки
- Час: 1 год.
- Кількість порцій: на 3 персони.
- Калорійність страви: 273 кКал/100 р.
- Призначення: обід, вечеря, святкове застілля.
- Кухня: азербайджанська.
- Складність: проста.
Ніжне дієтичне філе або соковиті курячі стегна – відмінний варіант м'ясного компонента для саджа. Готується таке блюдо дуже просто і значно швидше, ніж з телятиною, бараниною або свининою. Кухарі рекомендують використовувати при приготуванні саджа домашню курятину, оскільки вона пахучіше, але підійде і філе бойлера. Овочі можна брати будь-які, головне – у великій кількості. Нижче описано, як зробити садж своїми руками будинку.
Інгредієнти:
- томати – 3 шт.;
- курячі варені філе – 300 г;
- сіль, спеції;
- болгарський перець – 1 шт.;
- гриби – 100 г;
- цибуля-порей – 0,2 кг;
- стручкова квасоля – 250 г;
- курдючий жир – 2 ст. л.;
- гранатові зерна – 100 р.
Спосіб приготування:
- Розтопіть на сковороді жир.
- Цибулю дрібно поріжте, гриби промийте під водою, після наріжте пластинами.
- Підсмажте підготовлені для саджа компоненти.
- Квасолю попередньо відваріть до готовності.
- Перець наріжте брусочками.
- Зварену квасолю викладіть на сковорідку, обсмажте 2-3 хвилини разом з грибами та цибулею, сюди ж відправте перець.
- Помідори розріжте на кілька часточок і додайте в самому кінці приготування, додавши інтенсивності вогню, щоб овочі підсмажилися, а не тушкувалися.
- Курячі грудки наріжте крупно, викладіть овочі, посоліть, приправте продукти. Смажте їх до готовності ще пару хвилин.
- Подавайте садж разом з лавашем, посипавши його можна прикрасити зернами граната.
З яловичини
- Час: 1 год.
- Кількість порцій: на 4 персони.
- Калорійність страви: 160 кКал/100 р.
- Призначення: на обід, на святковий стіл.
- Кухня: азербайджанська
- Складність: проста.
Садж можна приготувати як з допомогою спеціальної сковороди на жаровні, так і вдома за допомогою підручною посуду. З цією метою використовують вок або глибоку чавунну сковорідку. Сучасна інтерпретація рецепта дозволяє зробити садж з курятини, индюшины, свинини, риби, пр. З яловичиною частування виходить дієтичним, дуже ароматним і смачним. Щоб знизити калорійність саджа до мінімуму, замість жиру пропонується використовувати соняшникову олію.
Інгредієнти:
- солодкий перець;
- яловичина – 0,5 кг;
- морква велика;
- печериці – 0,2 кг;
- помідори – 2 шт.;
- баклажан;
- картопля – 4 шт.;
- цибулина велика;
- спеції, сіль;
- лаваш.
Спосіб приготування:
- Баклажани порізати п'ятаками, посоліть, залиште в сторону, щоб гіркота пішла.
- Яловичину поріжте кубиками, викладіть в нагріту сковорідку, посмажте до готовності. Після додайте солі. спецій, дрібно нарізану цибулю.
- Готуйте продукти на сильному вогні. Викладіть їх на велике блюдо в центр. Тарілку слід поставити на парову баню, щоб інгредієнти не охолоджувались.
- Картопля наріжте скибочками, обсмажте, злегка присолив.
- Морква для саджа поріжте кружечками, відправте до картоплі.
- Далі в сковороду додайте нарізаний баклажан, а через 5 хвилин – перець і печериці. Щоб овочі були м'якими, накрийте їх ненадовго кришкою.
- Останніми додаються в овочеву суміш скибочки томатів.
- Готові овочі викладіть навколо готової яловичини. Подавайте садж з лавашем.