Корисні властивості і шкоду манної каші для дітей, на лікувальній дієті, при вагітності і для схуднення
У чому полягають користь і шкода манної каші, які речовини містить основний компонент страви – крупа? Організму потрібна поживна їжа, щоб він виробляв достатню кількість енергії, і манна каша відмінно справляється з цим завданням. Дієтологи не сходяться в єдиній думці з приводу важливості вживання продукту.
Що таке манна крупа
Народна назва цієї страви – «манка», її часто готують вдома, у навчальних, лікувальних закладах. Який же компонент є основою рецепту, що ще можна з нього приготувати? Манна крупа – це подрібнені зерна пшениці середнього помелу (0,25-0,75 мм). Для обробки підбираються тверді, м'які сорти пшениці або їх комбінація (марки «М», «Т» або «МТ»).Купити крупу не складе праці, вона недорога і є практично у всіх продуктових магазинах.
Користь манної каші підтверджувалася і спростовувалась фахівцями, але в чому полягає золота середина? Використовувати манку можна для різних страв. Її порівнюють з борошном, тому вона використовується для приготування кексів, запіканок, суфле, битків, котлет, пудингу, інших страв. Сорт крупи «М» дуже швидко розварюється, підходить для варіння каші на воді або молоці. Види «Т», «МТ» більш доречні для додавання в фарш, пироги, запіканки. Наскільки потрібна організму манна каша – користь і шкода її кожен визначає для себе, виходячи зі смакових уподобань.
Склад манки
Крупу рекомендують для монодієт, дієтичного харчування при лікуванні шлунка, кишечника. Що міститься в складі манки? Вона наполовину складається з крохмалю, а клітковини в ній – всього 2 %. Це не дозволяє використовувати крупу в харчуванні людям, яким не можна їсти страви з підвищеною кількістю глютену. Крупа буває різної структури у зв'язку з тим, що для помелу зерен використовуються різні сорти пшениці.
Чим корисна манна каша, які речовини є в її складі:
- вітаміни групи В, Е, РР;
- білок;
- калій;
- залізо;
- фосфор.
Всі ці речовини необхідні для нормального кровообігу, стабільної роботи нервової системи. Завдяки вітамінам, залізу, калію забезпечується хороша мозкова діяльність, прилив енергії, відбувається зміцнення суглобів, кісток і м'язових тканин.
Калорійність манної каші
У різних джерелах можна зустріти суперечливу інформацію про калорійність манної каші – приблизно 123 або 326 ккал на 100 грам продукту. Все пов'язано з видом вживання – 123 ккал в готовому блюді, 326 ккал на 100 грам сухої крупи. Смак манної каші залежить від добавок, рідини, на якій вона готується. Якщо крупа буде варитися на воді, то енергетична цінність буде нижче, а при використанні жирного сорти молока, масла, варення, згущеного молока, кількість калорій зросте.
Користь і шкода манної каші
Цей вид крупи – єдиний, який перетравлюється, засвоюється в нижньому відділі кишечнику, тому проходячи по кишечнику, очищає його від надлишків жиру, слизу, шкідливих речовин. Такий процес благотворно впливає на організм, тому каша рекомендована до вживання пацієнтам, які страждають хворобами шлунка та кишкової системи (панкреатит, гастрит). Людям з недостатньою вагою кашу теж їсти дуже корисно. У чому ще користь і шкоду манної каші?
У ній високий вміст клейковини, яка корисна для дорослих, але небезпечна в великих кількостях для малюків. Крупа истончает слизову оболонку і провокує зниження всмоктування кишечником корисних речовин. Манка не входить в список продуктів високої калорійності, хоча багато вважають, що вона сприяє набору зайвих кілограмів. Вся справа в добавках до страви: жирному молоці, варення, олії, згущеному молоці, джемі, цукровій пудрі. Смак значно подслащается, але і калорійність стає вище.
Для дорослих
Наскільки шкідлива і корисна манна каша дорослим? Багатий хімічний склад продукту свідчить про те, що манка в розумних кількостях корисна організму. Безліч вітамінів, калію, заліза корисні для роботи серця, судинної системи, печінки, мозкової діяльності. Активні речовини сприяють підвищенню гемоглобіну і зміцненню імунітету. Завдяки кальцію, зміцнюються зуби, кістки, нігтьові пластини, волосся.
Якщо у людини є патології нирок, то вживаючи манку на воді, організм не буде засвоювати білки. Каша при захворюваннях ШКТ володіє м'яким обволікаючим дією, вона виводить токсини, усуває спазми, очищає кишечник від слизу. Існує і ряд протипоказань, за яким не можна їсти кашу:
- при цукровому діабеті;
- підвищеної ламкості тканин;
- глютенової ентеропатії;
- при наявності дисфункції кишечника.
При вагітності
Жінкам в положенні часто хочеться урізноманітнити свій раціон, підвищити його якість. Манка швидко вариться і поживна, тому добре втамовує голод. Які плюси та мінуси вживання манної каші при вагітності? Користь:
- повністю перетравлюється шлунком;
- поповнює запаси енергії;
- має збалансований хімічний склад;
- є поживним продуктом;
- не містить холестерин;
- зміцнює серце і стінки судин.
Чим шкідлива манна каша для жінок в положенні:
- надмірно калорійна, якщо використовувати жирні або цукровмісних добавки, що загрожує набряком і проявами остеохондрозу;
- не можна при непереносимості глютену;
- забороняється при цукровому діабеті і варикозі;
- можуть проявлятися алергічні реакції, діарея.
Для дитини
Малюки люблять каші, адже ці страви не потрібно ретельно пережовувати, вони легко перетравлюються. Користь і шкода манної каші для дитини обговорюється педіатрами вже не один рік. Деякі фахівці рекомендують вводити її дитині півроку, вважаючи, що манка допомагає дітям рости, а деякі не радять давати манку до трьох років. Якщо малюк погано набирає вагу, то манна крупа стане в нагоді для приготування каш, запіканок. Обов'язково потрібно спостерігати за сприйнятливістю дитини до нового продукту, не всім підходить крупа з високим вмістом клейковини.
Для літніх
Для людей в похилому віці корисніше буде вживати кашу на воді, а не на молоці. Користь і шкода манної каші для літніх людей такі ж, як і для будь-якого іншого віку. Істотним плюсом є те, що вживання манки час від часу – це профілактика онкозахворювань, зміцнення серцевого м'яза, стінок судин і відмінна профілактика захворювань крові.
Манна каша при гастриті
У період гострого перебігу хвороби, кашу готують на воді, не додаючи сіль, цукор, олія. Вона благотворно впливає на всю систему ШКТ хворого, за умови, що відсутні протипоказання до вживання крупи. Чим корисна манна каша при гастриті:
- обволікаючі властивості;
- загоєння пошкоджених тканин, ерозій, виразкових уражень;
- затягуванням мікротравм шлунка;
- очищенням організму від шкідливих речовин.
Манна каша при схудненні
Любителі каш часто задаються питанням, чи дозволено манна каша при схудненні? В її складі до 70 % крохмалю, який збільшує її калорійність, а якщо вона готується на молоці, з підсолоджувачами, то енергетична цінність зростає в рази. Тому споживання манної каші рекомендується під час лікувальних дієт, при хворобах ШКТ і зашлакованості організму.
Відео: Корисні властивості манної каші
Відгуки
Олександра, 38 років,Коли була вагітною, то щоранку просила чоловіка варити мені манку. Не те щоб раціон був бідним, просто любила починати добу з поживної їжі. Манка – це повноцінний продукт в меню, добре засвоюється і перетравлюється. За вартістю - копійчана, готувати просто, головне – не-но розварювати. Коли стала мамою, то з 8 місяців готувала і для дитини.
Віталія, 25 роківКрупа не зовсім дитяча і дієтична, краще обмежити дитини в манці. Вважаю, що вона здатна провокувати виникнення проблем з кишечником, порушення функції травлення. Читала, що крупа викликає алергію у дітей. При занадто калорійне харчування малюки можуть страждати ожирінням. Тому вважаю, що при бажанні, страву можна їсти лише раз на місяць.
Ігор, 47 роківОбожнюю манну кашу з дитинства. Головне - правильно зварити крупу: спочатку дати молоку закипіти, кинути манку, а в кінці приготування покласти в масу маленьку ложку вершкового масла. Проварити ще пару хвилин, позбутися від грудочок. Цим блюдом можна годувати маленьких дітей, але не часто, а для дорослих і літніх людей - дуже корисно.
Катерина, 36 роківМанку назвати основним харчовим продуктом не можна, вона унікальна в плані засвоєння, але не зовсім нешкідлива. Можна регулювати густоту каші і зварити для діток. Але є привід спостерігати, немає розвитку неприємних симптомів після прийому їжі: здуття, діареї, діатезу. Раджу вживати цей продукт вранці (не ввечері), і в обмежених кількостях.Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!