Переливання крові - правила. Сумісність груп крові при переливанні і підготовка пацієнта до гемотрансфузії

Трансфузія крові – це введення всередину організму цільної крові або її компонентів (плазми, еритроцитів). Робиться це при багатьох захворюваннях. В таких сферах, як онкологія, загальна хірургія і патологія новонароджених, складно обходиться без цієї процедури. Дізнайтеся, в яких випадках і як переливають кров.

Правила переливання крові

Багато людей не знають, що таке гемотрансфузія і як відбувається ця процедура. Лікування людини таким методом починає свою історію далеко в давнину. Лікарі Середньовіччя широко практикували таку терапію, але не завжди успішно. Свою сучасну історію гемотрансфузиология починає в 20 столітті завдяки бурхливому розвитку медицини. Цьому посприяло виявлення у людини резус-фактора.

Вчені розробили методики консервування плазми, створили кровозамінники. Широко використовувані компоненти крові для переливання отримали своє визнання в багатьох галузях медицини. Один з напрямків трансфузіології – плазмотрансфузия, її принцип базується на введенні в організм пацієнта свіжозамороженої плазми. Гемотрансфузионный метод лікування вимагає відповідального підходу. Щоб уникнути небезпечних наслідків, існують правила переливання крові:

1. Гемотрансфузія повинна проходити в асептичній середовищі.

2. Перед процедурою, незалежно від раніше відомих даних, лікар повинен особисто провести такі дослідження:

  • визначення групової приналежності по системі АВ0;
  • визначення резус-фактора;
  • перевірити, чи сумісний донор і реципієнт.

3. Забороняється використання матеріалу, який не пройшов обстеження на СНІД, сифіліс і сироватковий гепатит.

4. Маса взятого матеріалу за один раз не повинна бути понад 500 мл. Зважити його повинен лікар. Зберігатися він може при температурі 4-9 градусів 21 день.

5. Новонародженим процедура проводиться з урахуванням індивідуального дозування.

Сумісність груп крові при переливанні

Основні правила трансфузії передбачають суворе переливання крові по групах. Існують спеціальні схеми і таблиці суміщення донорів і реципієнтів. По системі Rh (резус-фактора) кров поділяється на позитивну та негативну. Людині, яка має Rh+, можна давати Rh-, а не навпаки, інакше це призведе до склеювання еритроцитів. Наочно наявність системи АВ0 демонструє таблиця:

Група

Агглютиногены

Агглютинины

ПРО (I)

немає

аб

А (II)

А

б

В (III)

В

а

АВ (IV)

АБ

немає

Виходячи з цього, можна визначити основні закономірності гемотрансфузії. Людина, яка має Про (I) групи, є універсальним донором. Наявність АВ (IV) групи свідчить, що володар – універсальний реципієнт, йому можна робити вливання матеріалу будь-якої групи. Володарям А (II) можна переливати Про (I) і (II), а людям, що мають В (III) – ПРО (I) і В (III).

Техніка переливання крові

Поширений метод лікування різних захворювань – це непряма трансфузія свіжомороженої крові, плазми, тромбоцитарної та еритроцитарної маси. Дуже важливо провести процедуру правильно, строго за затвердженими інструкціями. Роблять таке переливання з допомогою спеціальних систем з фільтром, вони одноразові. Всю відповідальність за здоров'я пацієнта несе лікар, а не молодший медичний персонал. Алгоритм переливання крові:

  1. Підготовка пацієнта до гемотрансфузії включає в себе збір анамнезу. Лікар з'ясовує у пацієнта наявність хронічних захворювань і вагітностей (у жінок). Бере необхідні аналізи, визначає групу АВ0 і резус-фактор.
  2. Лікар вибирає донорський матеріал. Макроскопічним методом його оцінює на придатність. Перевіряє за системами АВ0 і Rh.
  3. Підготовчі заходи. Проводиться ряд проб на сумісність донорського матеріалу і пацієнта інструментальним і біологічним способом.
  4. Проведення трансфузії. Пакет з матеріалом перед трансфузией зобов'язаний перебувати при кімнатній температурі 30 хвилин. Процедуру проводять одноразовою асептичної крапельницею зі швидкістю 35-65 крапель в хвилину. При проведенні переливання хворий повинен перебувати в абсолютному спокої.
  5. Лікар заповнює протокол гемотрансфузії і дає вказівки молодшому медичному персоналу.
  6. За реципієнтом спостерігають протягом доби, особливо пильно перші 3 години.

Переливання крові з вени у сідницю

Аутогемотрансфузионная терапія скорочено називається аутогемотерапія, це переливання крові з вени у сідницю. Є оздоровчої лікувальною процедурою. Головна умова – це укол власного венозного матеріалу, який здійснюється в сідничний м'яз. Сідниця повинна прогріватися після кожного уколу. Курс становить 10-12 днів, протягом яких обсяг введеного кров'яного матеріалу збільшується з 2 мл до 10 мл за один укол. Аутогемотерапія – це хороший метод імунної та обмінної корекції власного організму.

Пряме переливання крові

Сучасна медицина застосовує пряме переливання крові (відразу до відня від донора реципієнту) в рідкісних екстрених випадках. Переваги такого методу в тому, що вихідний матеріал зберігає всі притаманні йому властивості, а недолік – складне апаратне забезпечення. Переливання таким методом може викликати розвиток емболії вен і артерій. Показання до гемотрансфузії: порушення системи згортання при безуспішності іншого виду терапії.

Показання до переливання крові

Основні показання до переливання крові:

  • великі екстрені крововтрати;
  • шкірні гнійні захворювання (прищі, фурункули);
  • ДВЗ-синдром;
  • передозування непрямих антикоагулянтів;
  • важкі інтоксикації;
  • хвороби печінки і нирок;
  • гемолітична хвороба новонароджених;
  • важкі анемії;
  • хірургічні операції.

Протипоказання до переливання крові

Існує ризик виникнення тяжких наслідків у результаті гемотрансфузії. Можна виділити основні протипоказання до переливання крові:

  1. Забороняється проводити гемотрансфузию несумісного з систем АВ0 і Rh матеріалу.
  2. Абсолютна непридатність – це донор, який має аутоімунні хвороби і тендітні вени.
  3. Виявлення гіпертонії 3 ступеня, бронхіальної астми, ендокардиту, порушень мозкового кровообігу теж будуть протипоказаннями.
  4. Заборонити гемотрансфузию можуть з релігійних причин.

Переливання крові – наслідки

Наслідки переливання крові можуть бути як позитивні, так і негативні. Позитивні: швидке відновлення організму після інтоксикацій, підвищення гемоглобіну, лікування від багатьох захворювань (анемій, отруєнь). Негативні наслідки можуть виникнути в результаті порушень методики гемотрансфузії (емболічний шок). Переливання може викликати прояв ознак захворювань, у пацієнта, які були притаманні донору.

Відео: станція переливання крові

Переливання крові

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!