Катетер Фолея медичний

В умовах стаціонару для стимуляції пологової діяльності раніше часто використовували спеціальну трубку з балончиком. Це катетер для розкриття шийки матки перед пологами, який не можна застосовувати самостійно. В даний час таке медичне пристосування рідко залучають для стимуляції, однак воно, як і раніше актуально.

Катетер Фолея - що це таке

Це медичний прилад, необхідний для відведення рідини з сечового міхура (його повного спорожнення) примусовим шляхом. Необхідність у цьому виникає при проблемах в роботі сечовидільної системи або при підготовці до хірургічного втручання. Деяким жінкам трубка Фолея може знадобитися при вагітності, щоб стимулювати пологову діяльність.

Передбачено відразу кілька різновидів такого катетера, де принцип дії ідентичний, а форма і матеріал виготовлення дещо відрізняються. Крім того, важливо індивідуально підібрати розмір медичного пристосування, інакше через незнання й недбалість воно завдасть відчутної шкоди здоров'ю. Самостійно вводити пристрій категорично заборонено.

Силіконовий Катетер Фолея

Це найпоширеніша модель, призначена для багаторазового застосування. Матеріал має високу ступінь біодоступності, виключає ризик подразнення тканин і дискомфорт пацієнтки. Катетер Фолея з силікону підлягає термічній обробці, що знижує ризик поширення в організмі бактеріальної флори. Його можна використовувати в домашніх умовах, але за участю дипломованого медпрацівника. Така латексна продукція коштує недорого, доступна всім пацієнтам.

Посріблений

Це більш дорогий прилад, оскільки складається з дорогоцінного металу. Його активно використовують для обстеження та лікування сечового міхура, прискорення пологової діяльності. До того ж, срібло продуктивно знищує патогенну флору, вбиває хвороботворних інфекцій сечостатевої сфери. Катетер Фолея з срібним покриттям передбачає безпечне лікування, тому багато пацієнти вибирають його навіть зважаючи підвищеної вартості в аптеці.

Як виглядає катетер Фолея

Зазначений медичний прилад має форму трубки з балончиком. Гладкою стороною його вставляють у порожнину матки або сечовий міхур, при цьому лікарі обіцяють мінімальні хворобливі відчуття. Однак у дійсності це не так, оскільки замість дискомфорту пацієнтка відчуває напад болю. Конструктивно пристрій катетера Фолея має кілька обов'язкових складових. Це:

  1. Катетер-балон Фолея. Необхідний для сильної фіксації, конструктивно обладнаний пластиковим клапаном на вході. Спочатку в його порожнину вводиться лікувальний розчин, після чого клапан закривається, здування балона повністю виключено.
  2. Наконечник Нелатон циліндричної, обтічної форми.
  3. Конектор. Необхідний для з'єднання катетера з шийкою матки або сечовим міхуром, стійкий до перекручення трубки Фолея.

Для жінок

Щоб своєчасно діагностувати інфекційний процес нижніх відділів сечовидільної системи, необхідна катетеризація. Катетер Фолея жіночий використовують перед початком хірургічного втручання для повного спорожнення сечового міхура, має укорочену довжину, відрізняється меншою травматичністю. Крім того, його введення в піхву проводиться для стимуляції пологів, прискорення розкриття матки з подальшим початком пологової діяльності. Такий медичний прилад дозволено поставити тільки досвідченої медсестри суворо за показаннями.

Сечовий

Інструкція повідомляє, що таке медичне пристосування призначають при затримці сечі. Необхідність у цьому виникає після проведення хірургічних маніпуляцій або пологів, при обширних ураженнях сечовидільної системи, у разі перенесених травм, для введення лікарських препаратів та промивання сечового міхура. Урологічний катетер Фолея рефлекторно викликає сечовипускання вже при постановці, а при хронічних проблемах сечовидільної системи його встановлюють тривало.

Катетер Фолея - види

Враховуючи різноманіття моделей, лікар визначає, який катетер підходить в конкретній клінічній картині. Частіше це 2-х ходовый і 3-х ходовый катетер різновиди Фолей, призначені для катетеризації сечового міхура у жіночому чи чоловічому організмі з метою ефективного проведення хірургічних маніпуляцій. Виконуються з срібла, латексу або силікону, мають однаковий принцип дії. Фіксація катетера відбувається за рахунок роздування балона, який знаходиться на його дистальному кінці.

2 х ходовий

Це класичний інструмент, який має тільки один загальний канал. Катетер Фолея двоходовий необхідний для закачування води або введення лікарських препаратів в порожнину сечового міхура. Серед його переваг лікарі виділяють стерильність, гідрофобні властивості, хімічну інертність і відсутність побічних ефектів; недоліком вважається висока ціна конструкції.

3 х ходовий

Таке медичне пристосування конструктивно має додатковий канал, через який можна додатково вводити лікувальні розчини в порожнину матки, сечовий міхур. Катетер Фолея триходовий вважається багатофункціональної моделлю, має широкий спектр дії, відрізняється великою кількістю свідчень у порівнянні зі своїм вище представленим «конкурентом».

Як підібрати розміри

Придбати такий інструмент можна в інтернет-аптеці, ось тільки з відповідним розміром не виключено промахнутися. Перш ніж замовити купівлю, важливо заздалегідь з'ясувати індивідуальні розміри катетера Фолея, а для цього звернутися до акушера, свого лікаря. Нижче представлена таблиця зі стандартними параметрами, які помітно полегшують вибір покупця:

Розмір

Внутрішній діаметр, мм

Зовнішній діаметр, мм

Ємність балона

Колір маркування

Довжина, мм

8

1,7

2,7

3-5

чорний

400

10

2,3

3,3

3-5

сірий

400

12

2,8

4,0

30

білий

400

14

3,3

4,7

30

зелений

400

16

3,8

5,3

30

помаранчевий

400

18

4,5

6,0

30

червоний

Чотириста

20

5,1

6,7

30

жовтий

400

Для чого потрібен

Катетеризація сечового міхура – важлива процедура напередодні хірургічного втручання, оскільки з її допомогою можна як відкачати рідину з досліджуваного органу, так і наповнити його необхідним для позитивної динаміки ліками. Кожен лікар знає алгоритм постановки такого медичного інструменту, докладний опис представлено і в інструкції. Однак, перш ніж купити пристосування, важливо уважно вивчити, для чого потрібен катетер Фолея. Медичні показання при вагітності наступні:

  • цукровий діабет у породіллі;
  • перехаживание вагітності більше 10 діб;
  • хвороби серцево-судинної системи породіллі;
  • слабка родова діяльність;
  • великий плід;
  • багатоводдя, багатоплідність;
  • підвищений тиск;
  • гестоз важкої форми;
  • раннє відходження пробки;
  • фізична слабкість породіллі.

Для розкриття шийки матки

Якщо перейми не розпочалися вчасно, лікарі вдаються до стимуляції. Необхідність в такій процедурі виникає, якщо діагностована слабка родова діяльність, або процес розкриття шийки матки протікає з ускладненнями. Катетер для стимуляції пологів – небезпечна маніпуляція, тому проводити її повинен тільки дипломований акушер. В домашніх умовах можна порушити цілісність поверхні матки, спровокувати патологічні пологи з мертворождением дитини.

У сечовому міхурі

Використання зазначеного інструменту не завжди пов'язане з родовою діяльністю. Уретральний катетер Фолея для чоловіка і жінки є методом підготовки до операції або успішного лікування низки патологій сечовидільної системи. Його присутність забезпечує миттєве сечовипускання. Мало того, за допомогою спеціальних затискачів можна забезпечити безперешкодну доставку лікувального складу в порожнину сечового міхура для подальшого позбавлення від патогенної флори, успішного лікування.

Інструкція по використанню

Перш ніж купити таке медичне пристосування, потрібно додатково вивчити інструкцію, ознайомитися з усіма існуючими протипоказаннями. Оскільки цей інвазивний метод стимуляції пологів відрізняється своєю хворобливістю, нанесенням психологічної травми, лікарі відійшли від нього, на практиці використовують більш прогресивні методики. Якщо ж вирішено, що в конкретній клінічній картині доречно застосування катетера Фолея, нижче представлений алгоритм дій в умовах стаціонару, госпіталізації.

Постановка

Перш ніж переступити до маніпуляцій, лікар повинен робити все необхідне, щоб мінімізувати ризик вкрай небажаного інфікування сечостатевої сфери пацієнтки. Установка катетера Фолея починається з ретельної обробки поверхні піхви спеціальними антисептичними розчинами. Після цього фахівець переступає до інвазивних маніпуляцій. Отже:

  1. В стерильних умовах встановлює дзеркала.
  2. За допомогою спеціального затиску вводить катетер в шийку матки.
  3. Роздмухує балон за допомогою стерильного шприца 10 мл рідини.
  4. Таке чинить тиск на матку стимулюючу, тонізуючу дію, в результаті чого вона починає посилено скорочуватися.
  5. Сам прилад кріпиться до внутрішньої частини стегна, залишок трубок ховається в піхву.
  6. Якщо протягом 24 годин пологова діяльність розпочалася, її стимуляція проводиться вже не водою або фізіологічним розчином, а Окситоцином.
  7. Щоб витягнути рідина з балона при переймах, лікар введе спеціальний шприц, яким вручну відкачує вміст.
  8. Прибирати катетер повинен тільки лікар, інакше можна травмувати шийку матки.

Як промити в домашніх умовах

Оскільки цей медичний прилад призначений для багаторазового застосування, після кожного сеансу потрібно забезпечити якісний догляд і зберігання. Особливо якщо такий прилад використовувати в домашній обстановці. Промивання катетера Фолея – обов'язкова умова, дотримання якого має свої тонкощі і нюанси. Послідовність дій пацієнта докладно викладена нижче:

  1. Перед початком проведення сеансу ретельно вимити руки з милом, можна використовувати місцеві антисептики.
  2. Очистити катетер із зовнішньої сторони, а для цього використовувати спирт. Особливу увагу приділити з'єднанню дренажної трубки і катетера.
  3. Від'єднати катетер від дренажної трубки, залити в нього фізрозчин за допомогою стерильного шприца. Залишки рідини разом із залишками сечі зливати в окрему ємність.
  4. Проробити такі нескладні маніпуляції кілька разів, поки катетер остаточно не очиститься.
  5. Назад з'єднати його з дренажною трубкою, після чого прибрати на зберігання в стерильний місце до наступної процедури. Можна скористатися фото або видеоинструкцией.

Видалення

Цей медичний прилад складно і неприємно вставити, труднощі виникають і при його вилучення. Заміна катетера Фолея на будинку повинна проводитися медсестрою, інакше поверхневе самолікування може викликати серйозні ускладнення. Щоб поміняти пристосування, насамперед його потрібно безпечно вилучити. Якщо необхідно видалити катетер Фолея, послідовність дій така:

  1. Перед початком процедури помити руки, можна використовувати мило або будь антисептики.
  2. Прибрати затискач, щоб повністю спорожнити вміст мішечка катетера в окрему ємність.
  3. Зайняти положення лежачи на м'якій поверхні, при цьому розвести ноги в сторону, зігнути їх у колінах. Це може бути позиція «метелик».
  4. Розслабитися, поступово витягувати з сечового міхура тонку трубку, можна використовувати спеціальний затиск для стерильності.
  5. Оглянути катетер, візуально переконатися у відсутності порушень цілісності зазначеної конструкції.

Ускладнення

Якщо зазначені маніпуляції проведені неправильно, або є рзультатом поверхневого самолікування, не виключені серйозні наслідки для здоров'я. Те ж саме стосується порушення протипоказань. Після катетера Фолея не виключені наступні клінічні картини:

  • болючість при сечовипусканні;
  • мікротравми шийки матки;
  • запальні та інфекційні процеси;
  • загострення хвороб сечового міхура;
  • необхідність хірургічного втручання;
  • патологічні пологи;
  • родові травми.

Ціна

Перш ніж купити таку трубку з пакетом, потрібно проконсультуватися з лікарем, уточнити відсутність протипоказань. Якщо обмеження відсутні, залишається тільки визначитися з ціною питання. В інтернеті покупка обійдеться дешевше, але, щоб не промахнутися з вибором, важливо уточнити необхідний розмір катетера. Ціни в Москві наступні.

Назва продукції

Ціна за упаковку, рублів

латексні, 2-х ходові, нипельный клапан

5 700

урологічні, уретральні, посеребрянные

9 000

латксные, 3-х ходові, нипельный клапан

6500

Відео

Катетер Фолея двох і трьох-ходовий (латексний)

Відгуки

Марина, 31 рікМені таке медичне пристосування вставляли в лікарні, коли в минулому році діагностували пієлонефрит. Відчуття жахливі, відчувається сильний біль і тягне відчуття в нижній частині живота. Кілька годин ходила з таким моторошним приладом, на все життя вистачило спогадів. Відразу скажу, що вдома його краще не випробувати – небезпечно для здоров'я.
Олена, 29 роківМені такий прилад вставляли при стимуляції перших пологів, оскільки на 41 акушерської тижня сутички ніяк не починалися. Це дуже боляче, але реально працює. Син з'явився на світ протягом 17 годин після введення трубки, хоча родова діяльність все одно була слабкою. Знадобилася допомога лікарів, але обійшлося без патологій. Дитина здорова.
Ганна, 33 рокиУ мене була пікантна проблема, коли з таким медичним інструментом довелося майже тиждень ходити, не знімаючи. Причина була в тому, що я могла самостійно сходити в туалет, хоча дуже хотілося. Спостерігався сильний спазм. Лікарі вставили і на тиждень сказали не знімати. Думала, що завжди буду в туалет ходити з цією трубкою, але все обійшлося.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!