Аденовірусна інфекція у дітей і дорослих

Вперше поняття (В34.0, код МКХ 10) було запропоновано в 1956 році вченими Ендерс і Френсісом. З тих пір воно міцно увійшло в медицину і використовується й донині. Хвороба такого типу вражає переважно дітей і молодь. Якщо діагноз поставлений швидко і призначено якісне лікування, негативних наслідків вдасться уникнути.

Що таке аденовірусна інфекція

По своїй суті аденовірусні захворювання є підвидом ГРВІ. У ролі збудника виступають віруси, що містять ДНК. Хвороба дає про себе знати переважно в холодну пору року, вражає слизові оболонки органів дихальної і очної систем, кишечника. У вивченні питання, що таке аденовірус, доречно поняття «фарингоконъюнктивальная лихоманка».

Симптоми

У дітей і у дорослих симптоми аденовірусної інфекції проявляються приблизно однаково. Хвороба характеризують:

  • головний біль;
  • кашель;
  • задишка;
  • різь і біль в очах, запалення, рясне слизуваті виділення;
  • інтоксикація організму;
  • фарингоконъюнктивальная лихоманка;
  • озноб;
  • пронос;
  • дискомфорт в області пупка (переважно мають місце приступообразні болю);
  • ниючі болі в кістках (у правій клубової області);
  • набряклість носогубних пазух;
  • підвищена температура тіла;
  • збільшення лімфовузлів;
  • кон'юнктивіт.

У дітей грудного віку на тлі лихоманки можуть розвиватися судоми, купірувати напади яких, щоб уникнути ускладнень, необхідно негайно. У цьому віці симптоматична картина не надто виражена, тому свідчити про необхідність показати дитину фахівцеві можуть дисфункція кишечника та підвищена температура тіла.

Ларингофаринготрахеит

На тлі прогресування інфекції починається ларингофаринготрахеит або ураження гортані аж до бронхів. Його характеризують: сухий «гавкаючий» кашель, постійні хрипи на вдиху і видиху, ціаноз носогубного трикутника, задишка і сиплість голосу. Якщо вчасно не почати лікування, первинне захворювання переросте в стійкий бронхіт, іноді хронічного типу.

Аденовірусна інфекція ока

Аденовірусна інфекція очей може викликатися вірусом adenovirus різних типів. Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом або ж шляхом недотримання правил особистої гігієни. Основними ознаками наявності інфекції adenovirus є:

  • непереносимість яскравого сонячного світла;
  • рясне сльозотеча;
  • почервоніння слизової оболонки очей;
  • свербіж, печіння;
  • відчуття того, що в оці знаходиться чужорідне тіло.

Аденовірусна інфекція вражає очі один зоровий орган, а незабаром (при відсутності належного лікування) провокує розвиток ускладнень. Найпоширенішими з них є бактеріальний або алергічний кон'юнктивіт та синдром сухого ока. Хвороба часто переходить в хронічну застійну форму, остаточно вилікувати яку буде на порядок складніше.

Висип

Такий симптом, як сить при аденовірусної інфекції, виявляє себе переважно у дітей грудного віку. Спочатку висипання вражають обличчя, поступово поширюючись по усьому тілу. Висип проходить до декількох тижнів і якщо не піддавати запалення механічного впливу, від них не залишається слідів. Прискорити зникнення аденовірусних папул допоможе гидрокортизоновая мазь, що володіє протизапальною дією. Альтернативою їй може служити преднізолонова мазь, що дає подібний результат, проте заснована на іншому діючій речовині.

Пневмонія

Гостра аденовірусна пневмонія передбачає прогресування в організмі пацієнта однойменної інфекції, до якої приєднується вторинна бактеріальна флора. Збудник має більше 40 різновидів, вражаючих пацієнтів різних вікових груп. Найгірше через відсутність імунітету хворобу переносять діти до 5-ти років. Передається така пневмонія повітряно-крапельним та фекально-оральним шляхом.

Ангіна та кон'юнктивіт одночасно

Вірусна ангіна та кон'юнктивіт одночасно зустрічаються дуже часто, якщо захворювання дихальних шляхів провокує adenovirus.Тут важливо впливати на проблему комплексно, усуваючи не тільки симптоматичну картину, але і сам збудник. Для цих цілей відмінно підходять полііонні кристалоїдні розчини, антигістамінні препарати і антибіотики, що приймаються по строго певній лікарем схема. В іншому випадку висока ймовірність того, що кон'юнктивіт перейде в хронічну форму.

Гострий ринофаринготонзиллит

Клінічно верхній гострий ринофаринготонзиллит бактеріальної природи практично не відрізняється від свого вірусного еквівалента. Точно діагностувати форму допоможе мазок з горла. Його результати дозволять сформувати клінічну картину і призначити пацієнту ефективне лікування. Інкубаційний період триває від 1 дня до двох тижнів, після цього клініка хвороби проявляє себе повною мірою.

Аденовірусна інфекція – діагностика

Захворювання має характерну симптоматику, тому лікарям вдається поставити діагноз на підставі видимих клінічних проявів і скарг пацієнта. Якщо має місце атиповий перебіг інфекції, додатково, з метою виявлення антитіл, проводиться диференціальна діагностика з інфекційним мононуклеозом. Під час сезонних епідемій діагностика аденовірусної інфекції проводиться за допомогою вірусологічного методу досліджень. Зразком служить змив зі слизової оболонки носоглотки.

Лікування

Найчастіше лікування аденовірусної інфекції здійснюється в звичних для пацієнта домашніх умовах і не вимагає госпіталізації. Виняток становлять випадки важкого перебігу або різкого виникнення ускладнень.

У дітей

Грамотне лікування – аденовірусна інфекція у дитини передбачає ускладнення – це обов'язкове звернення за допомогою до педіатра. Провівши первинне обстеження маленького пацієнта, лікар може правильно підібрати не тільки основні препарати, але і вікові дозування кожного з них. Швидко побороти аденовірус у дітей без подальших ускладнень допоможуть:

  • Постільний режим. У маленьких дітей на тлі високої температури і лихоманки можуть розвинутися судоми. Для цих цілей в аптечці батьків повинні перебувати ефективні для конкретного пацієнта жарознижуючі засоби.
  • Боротьба з кашлем. Забезпечити відходження мокротиння на фоні інфекції покликані муколітичні препарати. При боротьбі з сухим аденовірусними кашлем краще використовувати народні засоби: молоко з додаванням питної соди, мінеральні води лужного типу. Дуже охоче дитина буде пити фруктові морси.
  • Регулярна обробка очей. Для усунення наслідків запалення кон'юнктиви застосовується слабкий розчин марганцівки або фурациліну. У необхідності подолати аденовирусную інфікованість склер та допоможуть очні краплі, які потрібно використовувати за призначеною лікарем схемою.
  • Лікування нежиті. Судинозвужувальні краплі застосовуються обов'язково, однак таке лікування повинно тривати не більше 5-ти днів. Для цих цілей добре підходять розчин дезоксирибонуклеази або його побратим – розчин сульфацила натрію.

У дорослих

За принципом впливу лікування аденовірусної інфекції у дорослих не надто відрізняється від дитячого варіанта. Проблема полягає в тому, що доросла людина менш відповідально підходить до збереження здоров'я, тому часто звертається до лікаря з запущеною формою. У цьому випадку йому призначається антибіотик, купірує поширення вірусу та запобігає розвитку ускладнень від інфекції. Як і дитина, дорослий повинен залишатися у ліжку до тих пір, поки не нормалізується температура. Виходити на вулицю можна після зникнення симптоматичних проявів інфекції.

Чим лікувати інфекцію аденовирусную

Традиційна медицина передбачає медикаментозний метод лікування, що дає гарантований позитивний результат. Однак пацієнти все частіше звертають увагу на народні нетрадиційні засоби лікування інфекції, повністю замінюючи ними класичні препарати. За допомогою лікарських трав і відварів можна полегшити симптоми і дещо прискорити процес одужання. Побороти аденоїдний вірус можуть лише медикаменти. Засоби народної медицини можна використовувати в ролі допоміжних, але остаточне рішення, як лікувати аденовирусную інфекцію, приймає лікар.

Противірусні препарати

Антибіотики

Традиційно антибіотики при аденовірусної інфекції застосовують при:

  • відсутність поліпшень більше 3-х днів;
  • приєднання вторинної мікрофлори.

Для цих цілей чудово підійде і місцевий антибіотик широкого спектра дії, успішно застосовуваний у комплексі з противірусним препаратом, і його системний еквівалент, в основі якого найчастіше лежать колоїдні розчини. Істотними мінусом останнього є той факт, що такий антибіотик передбачає лише внутрішньом'язове або внутрішньовенне введення. Це робить застосування препаратів, здійснюючи лікування аденовірусу, дуже проблематичним для дітей.

Аденовірусна інфекція при вагітності

Небажаних наслідків аденовірусної інфекції при вагітності може бути багато:

  • викидень;
  • патології;
  • передчасні пологи;
  • затримка розвитку ембріона.

Відсоток розвитку патологій у ще не народженого малюка малий, тому майбутній мамі не варто панікувати, а відразу ж звернутися за допомогою до медичного працівника. Найнебезпечнішим вважається перший триместр вагітності, коли навіть незначна інфекція, у тому числі і аденоїдний вірус, що може викликати ускладнення. Однак правильно призначений лікарський комплекс і вітаміни зводять цю ймовірність до мінімуму.

Ускладнення

Традиційно аденоїдний вірус зникає безслідно і не викликає ніяких наслідків. При ускладненнях просто призначаються більш сильні препарати та дезінтоксикаційна терапія. Однак при неправильному лікуванні пацієнта можуть потривожити:

  • ангіна;
  • мезаденит;
  • болі в м'язах;
  • запалення легенів;
  • гіперплазія лімфоїдної тканини кишечнику;
  • болі в суглобах;
  • імуносупресія;
  • гіперемія кон'юнктиви;
  • загострення хронічних захворювань і т. д.

Допомогти уникнути ускладнень зможе і правильна профілактика. У холодну пору року, коли організм особливо вразливий, дорослий і дитина повинні включати в раціон своєї вітаміновмісні продукти. Крім того, у період епідемій важливо уникати місць скупчення людей. Респіраторний вірус має хвилеподібний характер, тому пік захворюваності виникає кілька разів за сезон.

Відео

Аденовірусна інфекція. Аденовірусна інфекція лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!