Хвороба Альцгеймера - це: симптоми і лікування
Дана патологія розвивається у осіб похилого віку і належить до прогресуючого увазі сенільний (старечої) деменції, що приводить в кінцевому підсумку до стійким когнітивним порушенням. Дізнайтеся про етіологію, клініку і методи лікування даного психологічного розладу.
Хвороба Альцгеймера – причини
Медична практика показує, що в більшості випадків даний тип деменції розвивається в осіб, мало схильних до активної розумової діяльності. Деякі вчені заявляють, що причини хвороби Альцгеймера криються в генетичній схильності. Справедливість останнього твердження залишається нез'ясованою. Крім названих, існує величезна кількість теорій, що пояснюють причини того, як виникає хвороба Альцгеймера - що це за патологія і у зв'язку з чим вона розвивається досі залишається предметом наукового дискурсу.
Важливо відзначити, що основними факторами ризику даної форми психосоціального розлади вважаються спадковість і старіння. Згідно сучасним науковим поглядам, нейродегенеративное захворювання Альцгеймера розвивається на тлі накопичення протеїну в скроневих частках і гіпокампі мозку. Зазначене речовина служить будівельним матеріалом для формування нерозчинних амілоїдних бляшок і нейрофібрилярних клубків. Неухильне зростання даних утворень провокує розрив нейронних сполук з подальшою загибеллю цілих відділів мозку.
Симптоми
Стареча деменція є найпоширенішою причиною недоумства у осіб похилого віку. Вперше клінічні прояви патології були описані в 1906 р. Алоїсом Альцгеймером. Недуга найчастіше носить спорадичний поширюваний характер з пізньою маніфестацією. Важливо сказати, що, на жаль, симптоми хвороби Альцгеймера у літніх людей починають активно проявлятися, коли зруйнована велика частина синаптичних з'єднань. В результаті поширення органічних змін на інші тканини головного мозку, літні люди відчувають такі стани:
- Негативні – мають на увазі зникнення у хворого були раніше здібностей. Про присутність подібних ознак можна судити по наявності деяких дивацтв у поведінці людини:
- односкладових відповідей;
- пасивної позиції по відношенню до життя;
- апатії;
- депресії;
- агнозії;
- дезорієнтації;
- неуважність;
- анормальної емоційної реакції;
- загальмованості;
- безсонні;
- проблем із сприйняттям надійшла ззовні інформації;
- труднощів з виконанням звичних дій;
- Позитивні – передбачають придбання хворим навичок, раніше не властивих йому. Такі ознаки хвороби Альцгеймера в похилому віці проявляються в наступних станах:
- галюцинаціях;
- маревному стані;
- ілюзорному сприйнятті навколишнього світу;
- поведінкових відхилень;
- судомах;
- параної;
- стані збудження, занепокоєння.
Ознаки на ранній стадії
Ранні стадії нейропсихологічних розладів характеризуються прихованої симптоматикою. Внаслідок цього розуміння питання, що таке Альцгеймер, вимагає певної кваліфікації. Деменція виникає внаслідок ендогенних патологічних процесів і за великим рахунком не залежить від зовнішнього роздратування. Клініка такого прогресуючого захворювання нервової системи маніфестує зі зниження пам'яті, а також спотвореного сприйняття надійшла ззовні інформації. В цілому симптоми хвороби Альцгеймера на ранній стадії виражаються в наступних синдромів:
- швидкої стомлюваності;
- зниження короткочасної пам'яті;
- розсіяному уваги;
- нервовому виснаженні;
- конфліктності;
- підозрілості;
- порушення цілепокладання.
Симптоми у жінок
На відміну від сильної статі, жінки більш схильні до розвитку деменції. Даний факт вчені пов'язують з притаманною жінкам емоційністю. Процес дегенеративного зміни головного мозку у представниць прекрасної статі протікає досить важко. Під час постменопаузи в організмі жінки відбуваються гормональні зміни, в результаті яких знижується активність гіпоталамо-гіпофізарної системи мозку. Фахівці виділяють наступні перші ознаки хвороби Альцгеймера у жінок:
- проблеми із запам'ятовуванням якої-небудь інформації;
- поведінкові порушення;
- нездатність виконувати найпростіші види діяльності;
- депресію;
- плаксивість;
- апатію;
- агедонию.
Симптоми у чоловіків
Серед сильної статі набагато рідше діагностується старече слабоумство. Розпізнати ознаки руйнування мозку у чоловіків набагато складніше. Нерідко дивна поведінка глави сім'ї приймається за прояви кепського характеру. Запущені форми захворювання супроводжуються більш грубими ураженнями нейронних зв'язків, що виражається в посиленні клінічної картини. При цьому симптоми хвороби Альцгеймера у чоловіків можуть супроводжуватися:
- дратівливістю;
- втратою пам'яті;
- апатією;
- необґрунтованою агресією;
- неприйнятною сексуальною поведінкою;
- драчливостью.
Діагностика хвороби Альцгеймера
Своєчасно виявити симптоми деменції в достатній мірі складно. Головним напрямком у цій галузі є збір скарг пацієнта, анамнезу хвороби. Визначення нейропсихологічних відхилень здійснюється за допомогою спеціально розроблених анкет. Окрема увага приділяється ліквідації інших патологічних процесів, які можуть призвести до руйнування тканин мозку. У цілому діагностика хвороби Альцгеймера включає:
- неврологічний огляд;
- МРТ;
- тестування інтелектуальних здібностей;
- аналіз крові.
Стадії хвороби Альцгеймера
На першому етапі розвитку нейропсихологічного розлади пацієнт практично не страждає від будь-яких негативних станів. Між тим навіть незначні порушення короткочасної пам'яті можуть свідчити про предеменции. У разі якщо хворий відчуває труднощі з соціальною адаптацією, самообслуговуванням або сприйняттям надійшла ззовні інформації, виникає питання про ступінь тяжкості прогресуючих відхилень. В залежності від того, наскільки виражені синдроми, виділяють наступні стадії хвороби Альцгеймера:
- Рання деменція – проглядається незначний розлад інтелектуальної сфери за збереження критичного ставлення хворого до проблеми.
- Помірна деменція – супроводжується частковою втратою довготривалої пам'яті та деяких звичних побутових навичок.
- Важка деменція – передбачає розпад особистості з втратою всього спектру когнітивних здібностей.
Лікування
Терапія такого роду дегенеративних змін головного мозку спрямована на стабілізацію стану пацієнта і зниження вираженості клінічної картини. Лікування хвороби Альцгеймера повинно мати комплексний характер і включати всі необхідні заходи по усуненню провокуючих патологічний процес ендогенних і екзогенних факторів. В обов'язковому порядку проводиться терапія посилюють деменцію супутніх патологій:
- серцево-судинних захворювань;
- цукрового діабету;
- ожиріння;
- анемії;
- дихальної недостатності;
- атеросклерозу.
Препарати
На даний момент не існує ліків, здатних позбавити людину від цього важкого стану. Терапія хвороби має паліативний характер. Лікувальні заходи допомагають лише трохи полегшити симптоми органічних змін тканин мозку. Тим не менш в даній області постійно ведуться дослідження по розробці ефективних медикаментозних засобів, здатних попереджати і лікувати старечу деменцію. В даний час призначають такі препарати при хворобі Альцгеймера:
- засоби, що поліпшують кровообіг у судинах мозку (Гінкго Білоба, Ницерголин);
- ноотропні препарати (Церебролізин);
- нейромедіатори (фосфатидилхолін);
- стимулятори рецепторів дофаміну (Пірибедил);
- інгібітори ацетилхолінестерази (Донепезил);
- амінокислоти (карнітин, метіонін).
Догляд за хворими
Прогресуюче руйнування клітин мозку призводить з часом до неадекватній поведінці. При цьому потрібно чітко розуміти, що винуватцем всіх негативних моментів є літня людина, а психологічний розлад. На стадії розгорнутої клініки вкрай важливо забезпечити належний догляд при хворобі Альцгеймера. В цьому плані родичам лежачого хворого необхідно постійно проводити у нього профілактику пролежнів. Харчування літньої людини повинна включати:
- рибу;
- печінка;
- різноманітні крупи;
- фрукти та овочі;
- якісні рослинні олії;
- зелень;
- горіхи.
Профілактика
Фахівці стверджують, що не існує якоїсь чітко сформульованої програми, що дозволяє уникнути розвитку старечої деменції. Широка поширеність нейропсихологічних відхилень у людей старше 65 років свідчить на користь того, що слабоумство може розвинутися практично у кожної людини. Тим не менш починати піклуватися про здоров'я необхідно вже з молодих років. Профілактика хвороби Альцгеймера включає:
- постійну розумову діяльність;
- здоровий спосіб життя;
- корекцію дієти;
- читання книг;
- інтелектуальні ігри;
- розгадування кросвордів;
- регулярне спілкування.
Скільки живуть з хворобою Альцгеймера
Стареча деменція вважається невиліковним діагнозом. У цілому прогноз залежить від того, як протікає хвороба Альцгеймера. У разі важкої деменції патологічний процес вражає значну частину клітин головного мозку. В кінцевому підсумку це призводить до повного зниження когнітивної функції. Від моменту постановки діагнозу тривалість життя при хворобі Альцгеймера становить близько 6-7 років. При належному догляді та лікуванні прогноз, як правило, менш тяжкий.
Дізнайтеся більше про деменції - що це за хвороба, її лікування, і яка тривалість життя з цим діагнозом.
Відео
Розвиток хвороби Альцгеймера можна запобігти