Арахноідальной кіста головного мозку
- 1. Від чого з'являється кіста в голові
- 2. Види арахноідальною кісти
- 3. Чим небезпечна ретроцеребеллярная арахноідальной кіста
- 4. Основні ознаки і симптоми освіти
- 4.1. У дорослих
- 4.2. У дітей
- 5. Методи діагностики
- 6. Методи лікування
- 6.1. Медикаментозна терапія
- 6.2. Народні засоби і трави
- 6.3. Хірургічне втручання
- 7. Прогнози та наслідки
- 8. Профілактика
- 9. Відео: що таке арахноідальной кіста ликворная
У більшості випадків арахноідальной кіста ніяк себе не проявляє. Вона має невеликі розміри і, як правило, не росте і не заважає людині жити нормальним життям. У рідкісних випадках новоутворення дає про себе знати, коли провокує появу неприємних і небезпечних симптомів для людини.
Від чого з'являється кіста в голові
Доброякісне кулясте утворення – кіста в головному мозку – всередині заповнюється цереброспінальної рідиною. Вираженість симптоматики залежить від розмірів новоутворення, але воно виявляється при випадковому медичному огляді або при діагностуванні якого-небудь іншого захворювання. Арахноідальной кіста головного мозку протікає в більшості випадків безсимптомно. Яскрава неврологічна симптоматика присутня лише у 20% хворих. Фактори, що впливають на появу і зростання кісти:
- будь-яка травма мозку;
- зростання всередині кістозного освіти тиску рідини;
- запальний процес в мозку (інфекція, вірус).
Види арахноідальною кісти
Провідні спеціалісти в області медицини на сьогоднішній день визначають два різновиди новоутворення, що відрізняються один від одного причиною виникнення. Перша – первинна, яка розвивається дитини ще в утробі матері. Вторинна проявляється в процесі перерахованих вище патологій. Також кіста може бути простою, що формується із спинномозкової рідини, і складною, що має в складі різноманітні види тканин. За місцем розташування новоутворення в головному мозку поділяють на:
- ліву або праву скроневу частку;
- тім'яної або лобової частини голови;
- мозочка;
- спинномозковий канал;
- задню черепну ямку;
- хребта (периневральная);
- поперековий відділ.
Первинна (вроджена)
Може утворитися внаслідок запальних процесів, які розвивалися у внутрішньоутробний період. Причиною появи новоутворення іноді буває родова травма, захворювання менінгітом у новонародженого. Нерідкі численні порушення розвитку плоду внаслідок куріння, прийому ліків, вживання спиртних напоїв вагітною жінкою. Якщо первинна кіста стрімко прогресує, то при вираженій симптоматиці може бути вилучена в будь-якому віці дитини.
Вторинна (набута)
Розвивається цей вид арахноідальною кісти головного мозку після перенесених захворювань, травм, хірургічних втручань. Виникнення може спровокувати сильний удар по голові, струс мозку після ДТП, субарахноїдальних крововиливів або механічних пошкоджень. Коли вторинна кіста починає утворюватися внаслідок якої-небудь патології, то його стінки складаються з рубцевої тканини. Якщо кіста в головному мозку у дорослої розвинулася з іншої причини, то її стінки містять тканини павутинної оболонки.
Чим небезпечна ретроцеребеллярная арахноідальной кіста
Цей вид новоутворення розташовується між м'якою і твердою оболонкою мозку. Фактор ризику полягає в тому, що ретроцеребеллярная арахноідальной кіста згодом може сприяти відмирання клітин, а цей стан призводить до виникнення злоякісної пухлини. У дітей новоутворення призводить до затримки розвитку або синдрому гиперподвижности. У дорослих зростаюча кіста збільшує тиск на сіру речовину і тканини головного мозку.
Основні ознаки і симптоми освіти
Ознаки кісти виявляються з її зростанням. Починаються головні болі, шум у вухах порушується чутливість шкіри. Якщо арахноидальную кісту головного мозку не лікувати, то може статися параліч кінцівок, з'явитися епілептичні припадки, наростати глухота і губитися зір. Симптоматика захворювання характерна для конкретної області поразки.
У дорослих
Невеликі пухирці з рідким вмістом у тканинах головного мозку не несуть загрози для людини, і він легко з ними живе все життя. Великі освіти прогресуючого типу мають чіткі ознаки патології. Це:
- втрата орієнтації;
- регулярна мігрень;
- втрата сну;
- порушення м'язового тонусу;
- кульгавість;
- нудота, блювання;
- посмикування кінцівками (мимовільне);
- запаморочення.
У дітей
Коли кіста утворюється у новонароджених дітей в результаті запалення, пошкодження або іншої патології головного мозку, то це рамоляционное утворення, яке проявляється в будь-якому місці. Якщо у немовляти є паразити, наприклад, стрічковий глист, то може розвинутися паразитарна кіста. Новоутворення головного мозку є наслідком порушення циркуляції внутрішньотканинний рідини. Симптоми залежать від локалізації та типу кісти, а їх універсального переліку немає. На патологію головного мозку у дитини можуть вказувати наступні стани:
- пульсує джерельце;
- млявість кінцівок;
- дезорієнтований погляд;
- зригування фонтаном після годування.
Методи діагностики
Оптимальним діагностичним методом патології виступає МРТ головного мозку. При наявності кісти в заключному описі результатів томографії буде зазначено: «арахноїдальні зміни ликворокистозного характеру». Місце локалізації освіти виявляє використання контрастних речовин. Основною властивістю новоутворення, на відміну від пухлини, є здатність накопичувати контраст. За необхідності проводяться лабораторні аналізи, дослідження:
- кров на холестерин;
- на виявлення інфекцій;
- доплерографія судин;
- вимір артеріального тиску (виявляє його стрибки).
Методи лікування
Методи терапії захворювання будуть залежати від результатів діагностики. Якщо арахноідальной кіста головного мозку має маленькі розміри, небезпеки для здоров'я не представляє. Пацієнт буде спостерігатися у лікаря і періодично проходити обстеження. У цей період важливо усунути причину патології і звести до мінімуму вплив негативних факторів. Якщо новоутворення буде швидко рости, то буде застосовуватися медикаментозна терапія або хірургічне втручання.
Медикаментозна терапія
Кісти середніх розмірів можна усунути медикаментами. Курс лікування призначається індивідуально і проводиться під наглядом лікаря до поліпшення стану пацієнта. Назви лікарських препаратів, здатних зупинити зростання новоутворення:
- розсмоктуючих спайки: Лонгидаз, Карипатин;
- активізують обмінні процеси в тканинах: Актовегін, Глиатилин;
- імуномодуляторів: Віферон, Тимоген;
- противірусних: Пірогенал, Аміксин.
Народні засоби і трави
При безсимптомній кісти головного мозку можливе підтримання організму народними рецептами:
- Настоянка трави болиголова. Усуває головні болі. Тривалість лікування 79 днів. При необхідності курс дозволяється повторити. Приготувати настойку можна так: 100 г насіння або подрібнених стебел заливають оливковою олією (0,5 л). На три тижні розчин слід залишити в темному місці. Після масло пропускається через марлю кілька разів. Приймається настій через ніс 3 рази/добу по 2 краплі.
- Настій з кореня диоскореи кавказької. Сприятливо діє на роботу мозку: очищає і розширює судини. Курс прийому 2-3 місяці. Корінь (200 г) подрібнюють, банку заповнюють, заливають 700 мл горілки. У прохолодному місці склад настоюється 5 діб. Після настій зливається і заливається ще 700 мл горілки. Через 5 діб обидва складу змішуються, проціджуються і вживаються по 2 ч. л. три рази/добу до прийому їжі.
- Еліксир з дріжджів. Сприяє зменшенню запалення, нормалізації внутрішньочерепного тиску. Курс лікування-три тижні. Дріжджі (1 ст. л.) змішуються з висушеною травою оману (40 г) і трьома літрами кип'яченої води. Наполягають 2 дні, потім приймають 4 рази/добу по півсклянки.
Хірургічне втручання
Якщо кіста головного мозку збільшується в розмірах, то буде призначена операція з її видалення. Сучасна медицина передбачає кілька типів оперативного втручання:
- ендоскопічний метод – найменш травматичний, коли вміст через проколи видаляється;
- шунтування в хірургії здійснюється за допомогою введення дренажної трубки в порожнину кісти (високий ризик інфікування);
- фенестрація проводиться висіченням освіти з використанням лазера;
- пункція, яка передбачає видалення капсули з допомогою надтонкого інструмента (більша ймовірність неврологічного ускладнення);
- трепанація черепа – найбільш радикальна й ефективна операція, що поєднується з підвищеною травматичністю.
Прогнози та наслідки
При своєчасному виявленні кісти головного мозку прогнози сприятливі. Основні ризики, з якими пов'язане арахноидальное освіта – здавлювання мозкових центрів, після чого виникають порушення в роботі організму. Після видалення кісти інколи спостерігається порушення мови, слуху або зору. При несвоєчасній діагностиці можливий розрив кісти, гідроцефалія, смерть.
Профілактика
Зміна розмірів арахноідальною кісти не треба сприймати як онкологічного захворювання, але щоб підтримувати здоров'я головного мозку слід застосовувати профілактичні заходи. До них відносяться: дотримання фізичної активності, правильне харчування, відмова від шкідливих звичок. Людям після 40 років раз у півроку бажано відвідувати кардіолога і невролога для обстеження.
Відео: що таке арахноідальной кіста ликворная
"Пульс - Кіста головного мозку" ефір від 19.08.15