Епітелій в мазку
Правильно виконаний мазок повинен містити клітини багатошарового плоского, циліндричного та залозистого епітелію, вагінальну флору, слиз, помірна кількість нейтрофілів. Співвідношення компонентів, стан кожного виду клітин дозволяють лікарю виявляти ранню патологію жіночих і чоловічих статевих шляхів.
Що таке епітелій
Всі тканинні і органні поверхні захищені покривними епітеліальними клітинами. В залежності від функції тканини, інтенсивності механічного навантаження на неї, вистилання має різну будову, товщину. Шкіра, піддається найбільшим зовнішнім впливам, покрита багатошаровим плоским ороговевающим епітелієм. Багатошаровість притаманна вистилки окремих ділянок дихальних, травних, сечостатевих шляхів. Це пояснюється близькістю до зовнішньої середовищі, частотою контакту з мікробними агентами.
Плоский
Зовнішні статеві шляхи мають неоднорідні покрови. Піхву і зовнішня частина шийки матки (экзоцервикс) вистелені багатошаровим плоским епітелієм. По мірі дозрівання молодої (базальний) шар (пласт) як би виштовхується від мембрани, змінює клітинну форму і розміри. Цитограма містить плоский епітелій поверхневого шару – найзріліші елементи з дрібним ядром, рясної цитоплазмою. Циліндричний епітелій в мазку у жінок представляє вистилку внутрішнього зіва, частина каналу шийки матки.
Залозистий
Цервікальний канал покривають клітини епітелію секреторного типу (эндоцервикс). Вони виробляють слиз, накопичення якої в каналі створює своєрідну пробку, що захищає порожнину матки від проникнення інфекції. Правильно виконаний мазок містить клітини ендоцервікса, вони складають приблизно 10% клітинних компонентів. Але якщо залозистого епітелію багато, то потрібна консультація гінеколога для виключення проліферативних процесів, поліпів цервікального каналу.
Циліндричний
Основна маса мазка – клітини плоского епітелію. Серед них зустрічаються дрібні групи циліндричного, що вистилає вузький перехідна ділянка (внутрішній зів) шийки матки. Відсутність такого клітинного складу може свідчити про дисфункції вироблення гормону естрогену, частіше клімактеричного характеру. Зустрічається при кістозних уражень яєчників. Призматичні клітини – це ті ж циліндричні, але сплощені. З'являються в мазках літніх пацієнток, є ознакою атрофічних, дистрофічних процесів.
Норма епітеліальних клітин в мазку
Якісний і кількісний склад мазків, взятих для цитології, залежить від двох чинників. Перший – стан статевих шляхів пацієнта. Другий – правильність взяття матеріалу для цитологічного препарату. На скло повинні потрапити клітини піхвового, шийкового, цервікального епітелію у жінок, клітини плоского епітелію і уретри у чоловіків. Тільки в цьому випадку лікар зможе належним чином оцінити діагностичний матеріал.
У жінок
Клітини плоского епітелію в мазок на цитологію переважають, але одне поле зору не повинно містити більше двадцяти одиниць. Нормою вважається наявність кількох менш зрілих проміжних клітин із середнього (зернистої) шару. Близько 10% клітинного складу припадає на циліндричний і залозистий компонент. Флора представлена палочковидными і кокковыми бактеріями, переважання тієї чи іншого різновиду залежить від фази менструального циклу. Допустима наявність одиничних нейтрофілів.
У чоловіків
Нормальний лабораторний аналіз у чоловіків включає клітини багатошарового плоского та уретрального типу. Вистилання сечівника багаторядна, поділу на шари (як в шийці матки) немає. З цієї причини уретральний компонент представлений однаковими клітинними елементами – призматичними перехідного типу. Можуть бути присутніми включення сечі (нечисленні сольові кристали). Допустимі поодинокі коки, не більше п'яти елементів запального ряду (нейтрофілів, лейкоцитів).
Що означає велику кількість епітелію в мазку
Нормальна цитограма в мазок на флору містить 12-20 епітеліальних клітин на одне поле зору. Надлишковий вміст плоскоклітинного компонента свідчить про подразнення, прискореному відторгненні покривного шару. Причиною можуть бути запальні процеси різної етіології, тоді лікар побачить у препараті значна кількість лейкоцитів (у нормі не більше п'яти). Часто виявляється збудник: трихомонади, гонококи, вірусні включення.
При відсутності елементів запалення слід думати про лейкоплакії, інших різновидах дискератоза. Схожої картиною проявляються алергічні реакції на місцеві медикаментозні засоби (протизаплідні препарати, лікувальні мазі, свічки). Помірне подразнення часто викликають гігієнічні засоби. Епітелій шийки матки при вагітності може бути кілька рясніше, клітинна цитоплазма має ознаки децидуального метаморфоза, це варіант норми.
Цитологічна картина у чоловіків варіює, з віком плоскоклітинний компонент може бути підвищений, однак його кількість не повинна перевищувати 15 одиниць в одному полі зору. Велика кількість епітеліальних мас, домішок слизу, лейкоцитів свідчать про запальний процес. Не слід вживати самостійних спроб лікування, це може призвести до затихання симптомів без усунення причини хвороби.