Як визначити симптоми менингеального синдрому при менінгіті
Менінгіт – демієлінізуючі захворювання нервової системи, що приводить до руйнування мієлінової оболонки нейронів. Лікування в домашніх умовах забороняється. Важливо своєчасно визначити симптоми і отримати термінову медичну допомогу. Складність діагностування – в ідентичності ознак хвороби з грипом. Поширена форма хвороби – бактеріальний менінгіт. Він не руйнує організм, але послаблює його. При виявленні таких симптомів, терміново зверніться до лікаря.
Які існують менінгеальні знаки і симптоми
Захворювання протікає в двох формах: вірусної і бактеріальної. В залежності від типу у пацієнтів проявляються характерні ознаки. До основних менінгеальні симптоми у дорослих:
- різка слабкість у дитини і дорослого;
- підвищення температури до 39 градусів;
- ломота, особливо в області попереку;
- порушення ритму дихання, почастішання серцебиття;
- можуть з'являтися тромби.
Менінгеальні симптоми у дітей наступні:
- сильний головний біль, що віддає в шию, спину;
- блювання на фоні нестерпних болях голови;
- підвищена чутливість до дотиків;
- судоми, гіперестезія;
- поза лягавої собаки – менінгеальний симптом розвитку важкої форми хвороби.
Всі ці симптоми лікарі об'єднують одним синдромом. Комбінація ознак захворювання у кожного хворого індивідуальна. Основними і часто проявляються подразненнями мозкових оболонок вважаються ригідність потиличних м'язів, симптом Керніга. Інкубаційний період хвороби становить 2-10 днів. Хвороба супроводжується супутніми сигналами, які часто приводять в оману лікарів. Діагностування проводиться при госпіталізації хворого. Лікування включає тонічні заходи, спрямовані на зміцнення організму.
Проба в позі Ромберга
Простий діагностичний тест – проба Ромберга – виявляє порушення працездатності систем органів, які беруть участь підтримці рівноваги. До них відносяться: вестибулярний апарат, система проприорецепції (глибокої чутливості), мозкові функції кори мозку. Проведення: пацієнт стоїть рівно, зсунувши ноги, з закритими очима витягує руки вперед. Похитування, відхилення вправо або вліво і т. д. вказують на пошкодження мозочка, неврологічні відхилення.
Симптом Керніга
Один з важливих ознак порушення мозкових оболонок оболонки – симптом Керніга. Названий на честь російського терапевта Керніга В. М. Метод проведення: хворому, який лежить на спині, нога згинається в суглобах на 90 градусів. Далі лікар здійснює спробу розігнути ногу. При менінгіті це зробити неможливо. Аналіз позитивний рівною мірою з обох боків проведення. Виникає на ранніх стадіях розвитку менінгіту.
Рефлекс Бабінського та асинергия
Проводиться асинергия Бабінського наступним чином: хворому, який лежить на спині, схрещують руки і пропонують сісти. На стороні поразки у хворого піднімаються нижні кінцівки. Інша інтерпретація: при поштовху тому або падінні хворий при пошкодженні мозочка падає назад. Згинання колінних суглобів для утримання рівноваги відсутня. Асинергия – позначає труднощі проведення поєднаних рухів. Відбувається на початковому етапі розвитку менінгіту та інших захворювань.
Симптом Брудзинського
Поєднання ознак, що утворюються внаслідок ураження головного мозку – симптом Брудзинського. Виникає відразу за кількох захворюваннях. Виділяють наступні типи:
- Верхній. Проявляється як мимовільні згинання ніг, підтягування до живота при підвішуванні (опусканні) голови вниз.
- Середній. При тиску на лобок ноги згинаються.
- Нижній. При перевірці виявляється симптом Кернінгу з одного боку, з іншого – нога, згинаючись, підтягується до живота.
- Щічний. При натисканні на скуловую дугу піднімаються плечі, згинаються руки.
Ригідність м'язів
Проявляється практично в 80% випадків. Вказує на подразнення оболонок головного мозку, порушень центральної нервової системи. Ригідність потиличних м'язів визначається у пацієнта в лежачому положенні. При пасивному згинанні голови відбувається напруга м'язів шиї і потиличних. Вони перешкоджають приведення підборіддя до грудей. М'язова ригідність шийного відділу часто супроводжується затисненням м'язів спини і кінцівок. Також виникає помилкова ригідність при наявності спондилоартрозу, спондильозу шийного відділу хребта.
Симптом Россолімо
Пальцевої рефлекс викликається ударами пальців по фаланг 2-5 пальців стопи хворого. Реакція хворого полягає в згинанні підошви або в окремих випадках їх відведенні. Хворий обстежується в положенні лежачи. В русі можуть брати участь всі пальці або 2 і 5, один великий. У здорових осіб симптоми відсутня. Симптом відноситься до патологічних згинальних типу, які проявляються при ураженні пірамідального шляху. Другий варіант: визначення симптому проводиться на кистях хворого.
Симптом Оппенгейма
При проведенні аналізу спостерігається розгинання великого пальця стопи під час подразнення медіальної поверхні гомілки. Методика проведення: фалангою великого або вказівного пальця лікар з силою проводить ковзаючі рухи зверху вниз по медіального поверхні гомілки. Нормою вважається згинання пальців. При менінгіті виникає розгинання пальців з невеликим розворотом стопи. Симптом Оппенгейма схожий з рефлексом Бабінського. Рефлекс зустрічається при більшості поразок загальномозкової діяльності.