Чому болить куприк
- 1. Причини болю в куприку
- 2. Від чого болить куприк у жінок
- 2.1. При сидінні
- 2.2. При вставанні
- 2.3. Після травми
- 2.4. При вагітності і після пологів
- 3. Захворювання, що викликають болі в куприку у чоловіків
- 4. Із-за чого може боліти куприк у дітей та підлітків
- 5. Що робити при сильних болях
- 5.1. До якого лікаря звернутися
- 6. Способи лікування
- 7. Відео
Найпоширенішою причиною появи больового синдрому в куприкової області вважаються травми. Якщо біль виникає після падіння або удару, природа її виникнення практично завжди очевидна. Однак дискомфорт і болі можуть початися без видимих причин, і тоді з точністю встановити їх походження може тільки фахівець. Чому болить куприк, як усунути хворобливі відчуття і до якого лікаря звертатися, якщо вони не проходять?
Причини болю в куприку
Самостійно з'ясувати точну локалізацію болю найчастіше неможливо. Хворіти може як сам куприк, так і кістки тазу або розташовуються біля нього органи. У двох останніх випадках біль може віддавати в куприк (її називають іррадіює) або локалізуватися праворуч або ліворуч від нього. Медики називають різні причини цього симптому і відзначають, що у жінок більше факторів, здатних провокувати біль і дискомфорт в куприкової області.
Від чого болить куприк у жінок
За статистикою, біль у куприкової зони у жінок зустрічається значно частіше, ніж у чоловіків. Це пояснюється особливостями жіночої анатомії, пов'язаними з родовим процесом: при пологах відходять від куприкових хребців суглоби трохи відхиляються назад, збільшуючи тим самим розмір родових шляхів. Оскільки куприкова суглоби у жінок володіють деякою рухливістю, вони більше схильні до травмування. Болючість цієї області у жінок може бути пов'язана не тільки з вагітністю, пологами або травмами, але і з низкою інших захворювань і патологій, до яких відносяться:
- хвороби, що вражають хребет (зміщення міжхребцевих дисків, остеохондроз);
- ураження кісток тазу;
- пошкодження м'язів і нервів тазового дна;
- захворювання сечостатевої системи;
- захворювання товстої кишки (проктит, геморой, тріщини прямої кишки);
- кістозні освіти в області куприка;
- виражені порушення функції кишечника (частий стілець, запори);
- післяопераційні ускладнення (утворення рубцевої тканини в області заднього проходу або промежини, спайковий процес, який вразив порожнину малого таза).
При сидінні
Якщо під час сидіння біль стає інтенсивніше, це може бути ознакою ураження нижнього відділу хребта. Одним з таких проявів є запалення суглобів, що супроводжується гострим больовим синдромом. Якщо хворобливі відчуття в куприкової області поєднуються з болями в попереку і крижах, це може вказувати на защемлення сідничного нерва або нервових закінчень поперекового і крижового відділу або на те, що проблема пов'язана із захворюваннями хребта. Точну відповідь може дати тільки лікар.
При вставанні
Больовий синдром у куприкової зоні може посилюватися при вставанні у разі післяопераційних ускладнень або запальних процесів, що вразили сечовий міхур, кишечник, матку або інші прилеглі органи. Хворобливі відчуття такого роду нерідко поширюються на сусідні області – в залежності від ураженого органу у пацієнта болить в області ануса або внизу живота.
Після травми
Різного роду травми вважаються найбільш частою причиною хворобливості в районі куприка, причому болі можуть виникнути не тільки після невдалого падіння або удару, але і в результаті менш сильних впливів: після тренування, їзди на велосипеді, тривалого фізичного перенапруження будь-якого характеру. Дискомфорт і болючість здатні проявитися відразу після удару, так і по закінченні значного часу, зважаючи чого визначити їх точну причину стає важче.
Легкі травми призводять до появи мікротріщин, що і викликає хворобливі відчуття. Поранення середнього ступеня тяжкості може стати причиною неповного перелому. До цієї категорії пошкоджень відносяться надлом або тріщина кістки. Важкі травми здатні привести до різних ускладнень і важко піддається лікуванню наслідків, таких як перелом, зсув або вивих.
Болі, викликані механічними пошкодженнями, можуть супроводжуватися набряками і гематомою крижово-куприкової області. Вони посилюються при ходьбі, сидінні, різких нахилів і вставанні з положення сидячи, акті дефекації, напрузі м'язів тазу. З точністю встановити вид і ступінь тяжкості травми при наявності таких симптомів допоможе тільки медичне обстеження.
При вагітності і після пологів
Багато жінок скаржаться гінеколога, що у них болить таз при вагітності. Це явище особливо поширене на її пізніх термінах. Головною причиною тому служать природні зміни організму, що відбуваються у цей період. Зростаючий плід чинить тиск на органи тазу, а куприкова хребці з-за поступового розширення міжкісткових відстаней трохи відхиляються тому, що викликає болючі відчуття.
Найпоширенішою причиною є тривалий і важкий розродження. Проходячи через родові шляхи, плід тисне на кістки тазу, а якщо воно є надто сильним, це призводить до надмірного розгинання зчленування. Після пологів у багатьох жінок спостерігаються болі в куприкової області та ниючий біль в задньому проході. Вони можуть проходити самостійно, але нерідко ці симптоми вказують на наявність ускладнень, що потребують лікування. Подібними післяпологовими ускладненнями є грижа і підвивих куприкових хребців.
Захворювання, що викликають болі в куприку у чоловіків
Хворобливі відчуття у чоловіків також можуть бути викликані травмами, захворюваннями хребта, товстого кишечника або інших внутрішніх органів. Проте серед представників чоловічої статі більше поширена така патологія, як кіста куприка. Вона розвивається при частій їзді на деяких видах техніки, при якій спостерігається підвищене навантаження на куприк, що викликає її запалення і формування кістозного новоутворення.
Із-за чого може боліти куприк у дітей та підлітків
При появі болю у дітей необхідно з'ясувати, чи не виникла вона через травми. Дитина міг впасти або вдаритися, пошкодивши куприк. Оскільки маленькі діти дуже рухливі, постійно зазнають травм різного ступеня тяжкості і не завжди можуть чітко пояснити, після чого з'явилася біль, потрібно візит до лікаря. Крім травм, болі можуть провокувати запальні процеси внутрішніх органів або почали розвиватися в ранньому віці захворювання опорно-рухового апарату.
Що робити при сильних болях
Поява гострого болю в області куприка вимагає обов'язкового звернення до лікаря. Цей симптом може вказувати на розвиток самих різних захворювань, тому не варто чекати, поки він пройде самостійно. Своєчасне відвідування фахівця дозволить з'ясувати, чому сильно болить куприк, пройти необхідне лікування на ранніх стадіях розвитку патології і тим самим уникнути можливих ускладнень.
До якого лікаря звернутися
Первинний огляд при болях в куприку може здійснюватися терапевтом. Після огляду лікар направить пацієнта до одного або кількох вузьких фахівців: проктолога, невролога, ортопеда або хірурга. Якщо лікарі не можуть виявити точні причини хворобливих відчуттів, а результати рентгенографії куприка або МРТ органів таза не показують будь-яких порушень, хворому рекомендується відвідати лікаря-остеопата.
Способи лікування
При лікуванні больового синдрому, що локалізується в області попереку або куприка, застосовується комплексний підхід. Він може включати медикаментозне знеболювання, фізіотерапевтичні процедури, вправи лікувальної фізкультури, масаж, мануальну терапію. Оскільки болі в куприкової області нерідко є лише симптомом якого-небудь захворювання, в програму терапії обов'язково входить його лікування.
Медикаментозне купірування болю здійснюється із застосуванням протизапальних засобів на основі ібупрофену, напроксену, диклофенаку, які призначають у вигляді мазей, таблеток або внутрішньом'язових уколів. При гострому больовому синдромі можуть бути призначені медикаментозні блокади – ін'єкції новокаїну, лідокаїну, дипроспана або інших анальгетиків в хворобливу область.
Позбутися від болю допомагають курси фізіотерапевтичних процедур, які можуть проводитися шляхом впливу на копчиковую область ультразвуком, магнітним випромінюванням, високочастотним струмом, теплом або холодом. Швидко зняти сильний больовий синдром дозволяють процедури фонофорезу, при яких знеболюючі ліки вводяться в тканини за допомогою ультразвукового випромінювання.
Багатьом вдається вилікувати біль з використанням методів народної медицини. Дієвими засобами вважаються компреси з ялицевою олією, настоянкою валеріани, блакитною глиною, втирання в хворобливу область мазі з муміє, соку редьки, щоденні змазування йодом. Перед використанням цих рецептів слід проконсультуватися з лікарем.
При вивихах куприка його вправлення здійснюється через пряму кишку. При ударах, надломи, тріщинах або переломах пацієнту призначають строгий постільний режим. Якщо куприкова кістки після перелому не зростаються, а консервативні методи терапії виявляються безрезультатними, лікарі вдаються до оперативного лікування – хірургічного видалення куприка.
Оперативне втручання може застосовуватися і при лікуванні важкої стадії кісти куприка, яка характеризується гострим запальним процесом з утворенням гнійника. В ході операції розкривають гнійник і виводять вміст кісти. При утворенні хронічного свища проводять повторну хірургічну операцію, в процесі якої кіста куприка повністю видаляється.
Відео
Перед відвідуванням лікаря варто згадати, які обставини передували появі болю і точно сформулювати свої скарги, щоб надати фахівцю більш повну картину. У цьому допоможе відео, в якому викладаються пояснення з приводу того, чому сильно болить куприк і наводяться найпоширеніші причини цього клінічного прояву.
Біль в області куприка. Лікування. Эмендический масаж