Сухість у роті
Слинні залози призначені для вироблення рідкого секрету – слини. Вони виконують специфічні функції в організмі людини, відповідаючи за «виробництво» гормоноподобних речовин, відтворення білкового і слизового компонента, виділення складових плазми крові з капілярів в слину. Чому сухість у роті, крім дискомфорту, викликає пильну увагу медиків і пацієнтів?
Порушення роботи слинних залоз стає причиною пересихання слизових оболонок ротової порожнини, приводячи до зниження місцевого та загального імунітету.
Причини сухості у роті
Ознаки сухості слизової рота проявляються такими симптомами:
- постійне відчуття спраги;
- гіркий присмак в роті;
- неприємний запах;
- печіння на кінчику язика;
- утворення виразок на щоках, мовою;
- тріщинки на губах.
Якщо відновити водний баланс при посиленій втрати рідини легко, то втративши початковий момент розвитку хвороби, єдиним симптомом якої стала сухість у носоглотці або білий наліт на язиці, процес лікування буде більш складним, тривалим і витратним. Чому сохне в роті і в яких випадках необхідно екстрене звернення до лікаря?
- Недостатнє надходження рідини в організм або посилене її виведення.
- При вживанні менше 1,5-2 л рідини організм за це «дякує» сухістю слизової рота, очей.
- Фізичні тренування сприяють виведенню токсинів і... рідини.
- Перебування у жаркому сухому кліматі або його різка зміна.
- Алкогольна, наркотична інтоксикація. Більшість дорослих людей хоча б раз у житті дозволяли рясні узливання. На ранок багатьом був гарантований так званий сушняк у роті, відчуття гіркоти в роті і на мові. Наркотичні речовини пригнічують чутливість рецепторів слинних залоз. Такий же ефект спостерігається при прийомі заборонених пігулок для схуднення, що містять похідні амфетаміну.
- Куріння. Нікотин уповільнює діяльність залоз у роті, тому для курців не в новинку відчуття печіння, свербіння, сухості рота, гортані.
- Незбалансований по солі раціон. Солона, жирна їжа, продукти з гострим смаком – цибуля, часник, гіркий перець – при перетравленні вимагають значного обсягу слини. Тому після їжі мозок подає сигнал про нестачу слинної рідини, а ми відчуваємо спрагу.
- Нічний порушення дихання – апное, сон з відкритим ротом. Пересихання ротової порожнини, носоглотки характерно після сну з відкритим ротом. Вранці виникає відчуття сухості у роті, а губи покриваються сіточкою тріщин або корочками.
- Вікові зміни. Після 55-60 років люди частіше скаржаться на симптоми сухості слизових оболонок. Перебудова організму, порушення гормонального балансу, букет накопичених хвороб призводять до зниження діяльності слинних залоз у роті.
- Харчові або хімічні отруєння. Інтоксикація посилено зневоднює організм, зменшуючи секрецію слини. Відновити водний баланс допоможе інтенсивне питво спеціальних рідин для гідратації і кип'яченої води (малими порціями).
- Різноманітні захворювання. З'ясувати, причини якої хвороби викликають сухість і неприємні відчуття в роті, допоможе клінічний аналіз сечі, крові, а також своєчасний візит до лікаря:
- Цукровий діабет заявляє про себе гострою нестачею рідини, слабкістю і запамороченням. Хворому при високому цукрі постійно хочеться пити. Надходження рідини погано знімає симптоми сухості слизових, з'являється запах ацетону з рота. Для стабілізації стану потрібна термінова госпіталізація.
- ГРВІ, простудні захворювання, що супроводжуються високою температурою, найчастіше супроводжуються почервонінням мови або білястим нальотом.
- ВІЛ/СНІД, онкологія провокують атрофування або погіршують роботу слинних залоз.
- Артрит ревматоїдний), інсульти та інфаркти збільшують потовиділення.
- Системне аутоімунне захворювання – синдром Шегрена – відрізняє сухість всіх слизових оболонок організму.
- Оперативне втручання, травми голови, шиї.
- При гастриті, захворюваннях печінки, підшлункової залози сухість ротової порожнини супроводжується нальотом на мові жовтого кольору, з неприємним запахом.
- Прийом лікарських засобів і препаратів. Антидепресанти, засобу антибактеріальної терапії, противоалергенні препарати, знеболюючі таблетки викликають сухість ротової порожнини. При цьому вранці люди, що приймають значну кількість ліків, скаржаться на біль у горлі, неприємний присмак.
- Очікування материнства. При вагітності металевий присмак у роті, що супроводжується симптомами сухості мови, тріщинами на губах є ознакою гестаційного діабету. На брак рідини вказують:
- Сухе повітря при жаркій погоді.
- Часте сечовипускання.
- Порушення балансу мікроелементів.
В горлі
Деформація носових перегородок, запалення аденоїдів, поліпи в горлі або носі, нежить, синусит, гайморит порушують спокійний подих вночі під час відпочинку. З'являється вранці гіркота в роті, першіння горла, сухість у гортані викликані неправильним положенням у сні або вдихання повітря через ніс. Характерними ознаками при пробудженні є сухий кашель, спрага.
Сухість мови
Наліт на мові, що поєднується з сухістю рота, свідчить про такі неполадки організму:
- Жовтий колір вказує на проблеми з печінкою, жовчним міхуром, викликаним панкреатитом або дискінезією жовчних протоків.
- Нудота, білий мова характерні при гастриті, проблеми з ШКТ.
- Червоний язик, сухість ротової порожнини, запалені мигдалини характерні при інфекційних ураженнях горла.
- Печіння і сухість мови, присмак металу у роті проявляються симптоми захворювань ясен або карієсу.
Сухість губ
Збільшення розмірів виходу слинних залоз, оздоблюють губи, називається грандулярным хейлитом. З'являється червона облямівка, а нижня губа стає обвітреної, як при сильному морозі. Відсутність лікування призводить до лущення, тріщини, а в куточках утворюються виразки і заїди. Хронічне протікання захворювання призводить до розвитку пухлинних процесів, виникнення новоутворень.
Як позбутися від сухості у роті
Як усунути в роті відчуття сухості:
- Добре допомагає лікування народними засобами: м'ятні відвари усувають неприємний запах; гіркий перець, додані в їжу, стимулює вироблення слинної секрету.
- Дотримуватися гігієни рота, вибираючи якісні зубні пасти та ополіскувачі.
- Відмовитися від солоної, жирної, смаженої їжі, шкідливих перекусів.
- При підозрі на захворювання, терміново звернутися до лікаря. Сухість рота, викликана прийомом ліків, вимагає коректування лікування під наглядом фахівця.
- Усунення гіркого присмаку можливо за допомогою жувальної гумки без цукру або льодяника.
- Зволожувати приміщення, використовуючи спеціальні прилади.
- Пити більше рідини, відновлюючи водний баланс організму.
Відео: чому сухо в роті і що робити
Виробляючи до півтора літрів слини за добу, організм забезпечує функціонування слизового епітелію, сприяє переварюванню їжі за рахунок вмісту амілази. Сухість у роті викликається різними причинами – від банального «колись попити» до серйозних автоімунних захворювань. Недостатня секреція викликає неприємні відчуття, коли мова ніби «прилипає до неба». Як боротися із сухістю носоглотки і що стає поштовхом для розвитку ксеростомії ви дізнаєтеся, подивившись відео:
Що робити при сухості у роті. Консультація лікаря ендокринолога, дієтолога в Дніпропетровську.