Зливна яма в приватному будинку своїми руками - як її зробити

Більшість заміських ділянок, особливо дачних, не мають виходу до централізованої каналізаційної системи, та власники земель вирішують санітарну та екологічну проблему стічних вод самостійно. Тому тільки від поінформованості господарів буде залежати, як побудована своїми руками зливна яма в приватному будинку впорається з виведенням відходів та нечистот. Розглянемо детальніше всі варіанти розв'язків задачі у невеликих населених пунктах, де гостро стоїть питання зі стічними водами.

Що таке зливна яма

Вигрібні ями в приватному будинку своїми руками – це примітивний, але при цьому один з найбільш ефективних способів позбавлення від нечистот і стічних вод у житлових або виробничих заміських будинках. Споруда являє собою систему конструкцій та пристроїв:

 • котлован;
 • резервуар, місткість для зберігання або приймання стічних вод;
 • виводить система з каналізаційних труб;
 • система фільтрації (при необхідності);
 • спеціальні кріпильні пристосування;
 • ущільнювачі і герметизатори.

Зливна яма в приватному будинку своїми руками – це економія грошей і широкі можливості вибору виду споруди, але перш ніж приступити до складних робіт, треба вивчити всі переваги і недоліки кожної конструкції і вибрати оптимальну схему у своєму конкретному випадку. Важливо пам'ятати, що неправильно сконструйована система відведення нечистот може привести не тільки до токсичних протікання, псування майна і естетичного дискомфорту, але й поставити під загрозу здоров'я і життя мешканців.

Як зробити зливну яму

Каналізаційна яма в приватному будинку своїми руками зручна тим, що більшість її видів не передбачають залучення асенізаторських машин. Такі конструкції зливних споруд вважаються самим оптимальним варіантом, вони не потребують постійного і регулярного обслуговування. Залучати складну техніку буде необхідно лише раз на кілька років, що заощадить витрати по обслуговуванню вигрібної ями. Жителям віддалених від міста ділянок оптимально підійдуть такі варіанти зливних споруд з різних видів матеріалу:

 • з гумових автомобільних покришок;
 • деревини: дошка, фанера, ДВП, ДСП;
 • пластмаси, металопластику, пластику, МДФ;
 • бетонних кілець і плит;
 • цегли.

Різновиди стічних ям в приватному будинку по періоду експлуатації:

 • не герметичного типу річного використання;
 • не герметичного типу всесезонного використання.

Практично всі запропоновані види матеріалів взаємозамінні і в більшості своїй мають невисоку вартість (тим більше, що зовсім необов'язково використовувати нові матеріали, відмінно підійдуть і колишні у вживанні). Тому кожен господар зможе вибрати підходящий для себе варіант і зробити зливну яму в приватному будинку своїми руками. Головне, правильно врахувати розташування споруди і кількість стоків із розрахунку на людину в добу. Добова норма без подальшої фільтрації приблизно 30 - 50 літрів з людини.

Місце розташування

Згідно з Державними санітарними нормами стічна яма в приватному будинку повинна перебувати на віддаленій відстані від стін житлових будівель і споруд, дитячих ігрових майданчиків. Місцерозташування вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до житлового будинку, котеджу сусідів визначається за рішенням самого власника ділянки з додержанням правил добросусідства.

Спірні питання з приводу облаштування на присадибній ділянці автономної каналізаційної системи розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законом. Головна умова на ділянці в умовах автономного (нецентралізованого) водопостачання – це віддаленість від індивідуальних колодязів і джерел водопостачання. Відстань на території ділянки від одного об'єкта до іншого має бути не менше 20 м, а в ідеалі – 50 м.

В іншому випадку нечистоти забруднять питну воду на ділянці і стануть джерелом захворювань. При цьому важливо враховувати напрямок схилу ділянки: місце розташування зливного резервуара повинно знаходитися нижче рівня місця зливу. Бажано, щоб нахил збільшувався на три сантиметри кожен погонний метр зливної труби, тоді нечистоти будуть стікати самопливом.

Пристрій

Природно, що більшість власників крім вирішення проблеми безпеки, відповідально підійдуть і до питання про те, щоб всі конструкції, необхідні для будівництва об'єкта, гармоніювали з усіма будівлями на вашій ділянці. Для вибору місця під злив необхідно врахувати багато факторів:

 • рельєф місцевості;
 • характер ґрунту;
 • глибину залягання ґрунтових вод;
 • наявність питної води.

Якщо зливна яма для приватного будинку буде використовуватися жителями тільки влітку, то глибину її можна робити розміром від 1 до 1,5 метрів (в залежності від кількості стоків). Коли споруда використовується і в зимовий період часу або цілорічно, то необхідно враховувати, що глибина повинна бути розрахована з урахуванням замерзання, розмокання грунту. Сток повинен розташуватися на глибині залягання не менше ніж 0,5 м. В такій системі обов'язково повинна бути вентиляція (вертикальна труба з ями з виступом назовні на 20-30 см) і дренаж.

Якщо автономна каналізація локальна облаштовується на дачній ділянці, то дуже зручно вибрати яму для вигребу з фільтруючим днищем – очисний колодязь. Але в цьому випадку потрібно враховувати, що загальна кількість стічних вод і нечистот не повинно перевищувати 1 кубометр на добу. Такий пристрій добре підходить, коли грунт має піщаний або супіщаний тип і рівень грунтових вод знаходиться на глибині нижче, ніж 2,5 метра.

Будівництво складається з таких етапів:

 • При викопуванні верхніх шарів грунту землю розкидають по ділянці. Півтора кубометра ґрунту залишають для влаштування теплоізоляційного шару, який в подальшому буде розташований над перекриттям.
 • Одночасно проводиться спорудження стін в котловані і прокладка вивідних труб. Стіни конструкції роблять із цегли або бетонних кілець, а труби розташовують під кутом, щоб не допустити застій шкідливої рідини.
 • На певній глибині (в залежності від обсягів резервуара) всередину конструкції вводиться кінець вивідною труби.
 • Після того, як буде проведений монтаж труб, кілець, перекриття, кришки, необхідно встановити люки.
 • При зведенні цегляної кладки на рівні стін роблять вбкоз в 30 см шириною, тоді плита з бетону ляже зверху на стінки колодязя точно на грунт. Плиту необхідно засипати до рівня поверхні, а люк залишається відкритим.

При влаштуванні герметичній вигрібної ями необхідно мати на увазі наступні чинники:

 • Серед конструкцій зустрічаються як герметичні бетонні колодязі, так і пластикові ємності заводського виробництва.
 • Герметичність колодязів гірше, ніж у пластикових баків. Хороший варіант – це євро-куб, він легкий і недорогий. Вміщає в себе 1000 літрів і має пластиковий або дерев'яний піддон.
 • Вентиляційна труба повинна бути діаметром не менше 10 сантиметрів, розташовуватися вище поверхні на 70 сантиметрів.
 • Для прокладання труб дуже важливо вибрати таке місце, щоб не траплялися кущі, дерева, коріння і не утруднювали доступ при необхідному ремонті.

Принцип використання такого типу конструкції полягає в тому, що нечистоти не потрапляють у грунт. Вони збираються в спеціальну ємність по спеціально прокладених трубах, а з неї відкачується при залученні спеціальної техніки. Як часто доведеться викликати асенізаторську машину і викачувати нечистоти, буде залежати від кількості мешканців, пори року експлуатації.

Розміри

Розміри зливної ями в приватному будинку слід розрахувати так, щоб вона змогла вмістити два обсягу бака, в якому нагрівається вода для лазні, душу, інших побутових потреб. Таке співвідношення розміру бочки і ями дозволить господарям використовувати її тривалий період для надійній щоденної експлуатації влітку. Людям, які вирішили побудувати вигріб самостійно, заздалегідь необхідно правильно розрахувати обсяг місткості даного споруди. Розрахунок проводиться за формулою V=Nдн*Хчел*Vсут/чол, в якій:

 • V-розрахунковий об'єм вигребу, м3;
 • Nдн - кількість днів роботи на накопичення (до необхідності викачування);
 • Хчел - кількість постійних проживають;
 • Vсут/чол - добове споживання води одним проживають в літрах.

Приблизний розрахунок для дому, дачі, де проживає родина з п'яти чоловік. Припустимо, очищення вигребу відбувається один раз в місяць, а водоспоживання 150 л/чол. З такими показниками обсяг майбутньої зливної ями розраховується: V=30*5*150=22,5 м2. Значення добового водоспоживання залежить здебільшого від потреб і звичок домочадців. За спостереженнями видно, що міські жителі використовують більше води, ніж жителі сільської місцевості.

Зливна яма своїми руками

Для будівництва негерметичних пристроїв річного використання застосовують дошки, металеві або пластикові бочки, старі автомобільні покришки, фанеру. Зливні ями, розраховані на цілорічну експлуатацію, конструюються з більш міцних і довговічних матеріалів: бетонні кільця, цегла, металеві листи. Зливна яма в приватному будинку своїми руками – це цілком доступний і здійсненний процес, головне в якому дотримуватися основної вимоги – надійна герметизація і гідроізоляція (гідрозамок) ємності для зливу нечистот.

З бетону

Зливні ями з бетонних кілець вважаються одними з самих надійних та довговічних споруд, які розраховані на цілорічне використання. Вони відмінно витримують низькі температури взимку і в'язкість ґрунту в дощовий період. У порівнянні з іншими варіантами споруди з бетону коштують трохи дорожче, але після будівництва, за умови її грамотного проведення, такі конструкції автономної каналізації не вимагають регулярного обслуговування, ремонту або доопрацювань.

Порядок та етапи будівництва споруди:

 • Викопують котлован потрібного розміру, вирівнюють дно для встановлення нижнього кільця.
 • Кільця встановлюють послідовно, герметично скріплюючи їх між собою цементним розчином.
 • Кількість кілець залежить від потрібного обсягу ями.
 • Верхня частина кільця повинна виступати над рівнем грунту на 20-30 см.

Переваги:

 • надійний матеріал;
 • швидкість зведення конструкції;
 • великий вибір розміру кілець;
 • зручність в покупці супутніх матеріалів.

Недоліки:

 • залучення спеціальної техніки і навчених співробітників по її управлінню;
 • бажано мати фото аналогічної будівлі або створити креслення.

З цегли

Один з найбільш витратних, але надійних і ефективних варіантів зливної ями своїми руками – виготовлена з цегли. При бажанні заощадити можна використовувати некондиційний або бувший у вжитку цегла. Процедура зведення конструкції, як і у випадку з ямою з бетонних кілець – цегла укладається на цементний розчин по колу уздовж стін котловану. Плюси у використанні цегли:

 • міцний і довговічний матеріал;
 • потрібні мінімальні навики будівельника;
 • без залучення спеціальної будівельної техніки.

Мінуси:

 • Прямокутна або квадратна яма не витримає великих навантажень, при високій вологості може обвалитися.
 • Для того щоб побудувати круглу яму, потрібна допомога фахівця.
 • При спорудженні своїми руками ями герметичного типу потрібно багато цементу й піску.

З пластика

Використання пластику - самий популярний і недорогий варіант виготовлення зливний конструкції. Її головна особливість – це герметичність, запобігання потрапляння стоків у грунтові води. Процедура монтажу нескладна. Потрібно вибрати місце і викопати яму об'ємом на 40% більше пластикової ємності. Зробити піщану подушку висотою до 20-30 см Залити підставу з бетону шириною 20 см і прикріпити до нього бочку (накопичувач), щоб вона не спливла при високому рівні ґрунтових вод.

Ємність можна закріпити ланцюгами, мотузками або засипати з боків піском, гравієм, щебенем. Вирізати у верхній частині ємності відповідний отвір і підключити труби, стик добре загерметизувати, наприклад силіконом. Утеплити шаром теплоізоляції, щоб уникнути замерзання стоків при мінусовій температурі. Зверху яму можна накрити фанерою, дошками, металевим листом, але обов'язково встановити люк діаметром не менше 70 см для подальшого обслуговування. Переваги конструкції:

 • невелика вага;
 • багато різновидів;
 • легкість облаштування;
 • тривалий час експлуатації.

Мінуси:

 • пластик може деформуватися від навантажень;
 • вплив перепадів температури.

Щоб уникнути таких неприємностей при будівництві вигрібної ями своїми руками, важливо забезпечити теплоізоляцію. Контейнер краще вибрати з металевим каркасом, а бочку обкласти цеглою. При дотриманні всіх правил будівництва така яма своїми руками прослужить більше 30-40 років, але за умови регулярних профілактичних робіт: додаткове утеплення на зиму, регулярна відкачування нечистот.

З дерева

Зливна яма своїми руками з дерева – тимчасове вирішення питання про стічних водах. Після вибору місця і викопування поглиблення потрібного розміру збивається чотири щити з дощок з розмірами стін котловану. Щити встановлюються в підготовлену яму, в місцях з'єднань кріпляться один з одним за допомогою бруса.

Між щитами встановлюються розпори для зміцнення конструкції, кріплення двох сторін забезпечується за рахунок упору на сусідні дошки. Зверху конструкція закривається фанерою, металом, щитом з дощок і покривається водовідштовхувальним матеріалом (поліетилен), засипається ґрунтом товщиною на штик лопати.

Позитивні аспекти нижній частині зливу з дерева:

 • доступність та зручність обробки матеріалу;
 • щоб зібрати конструкцію, не потрібно особливих зусиль і навичок;
 • короб легко монтується і демонтується.

Недоліки:

 • маленький термін служби;
 • маленький об'єм резервуара.

З покришок

Цей найпростіший метод спорудити яму своїми руками. У обраному місці викопується заглиблення розміром трохи більше діаметра покришок. Підготовлені покришки встановлюються одна на іншу, але перед цим відрізаються внутрішні боковини з обох сторін покришки. Це роблять для того, щоб нечистоти не накопичувались з боків покришки. Зробити це просто: збоку роблять отвір відповідного діаметру для можливого проходження ножівки і відпилюють непотрібні частини. На підготовку однієї покришки піде 40-50 хвилин.

Щоб підготувати зливний стояк, всередині в одній з покришок роблять отвір приблизно 15-20 см. Зверху на септик встановлюється товстий лист міцного матеріалу не піддається корозії (оцинкований лист металу) і засипається землею. З часом на даху конструкції утворюється шар дерну, і вона не буде виділятися на ділянці. Така конструкція прослужить автономно не менше 10 років при приблизному обсязі щоденного зливу 50-100 літрів. На облаштування слива для невеликої лазні вистачить 4-5 покришок від мікроавтобуса або вантажівки.

Переваги ями з коліс:

 • гума не схильна до корозії;
 • зручність транспортування і низька вартість матеріалу;
 • простота обробки: бічні частини обрізаються звичайною ножівкою.

Недоліки:

 • покришки мають маленький діаметр;
 • обмежене використання – тільки для малих зливних ям;
 • великі покришки складно обробити, підготувати.

Відео

Зливна яма дешево. Своїми руками

Вигрібна яма, каналізація приватного будинку

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!