Тонус матки при вагітності - причини і симптоми, діагностика, методи лікування, харчування і профілактика

Підвищений тонус матки під час гестації – одна з найчастіших проблем в гінекології. Згідно зі статистикою, з таким станом стикається близько 30% всіх жінок, які перебувають у положенні. Напруга міометрія частіше зустрічається при першій вагітності. Особливу небезпеку представляє тонус матки на ранніх термінах вагітності, т. к. він провокує відторгнення від ендометрію плодового яйця і викидень.

Що таке гіпертонус матки під час вагітності

Стан, при якому м'язи матки перенапружені, називається гіпертонусом. Розрізняють фізіологічний тип, що виникає короткочасно при кашлі, чханні, стресі або сміх і патологічний, постійний, що виникає внаслідок загрозливих гестації станів (дисбаланс гормонів, ураження вегетативної нервової системи). Підвищений тонус матки при вагітності часто веде до порушення розвитку плода, його загибелі, а також небезпечних кровотеч.

В залежності від локалізації напруги в клінічній практиці виділяють тотальний і локальний гіпертонус міометрія. У першому випадку перенапружені дно і стінки матки, а в другому тільки передня або задня її стінки. Підвищений тонус нижнього сегмента органу, тобто області шийки спостерігається, як правило, при наявності травм, пошкоджень або деформацій.

Чим небезпечний

Наслідки підвищеного тонусу міометрія залежать, насамперед, від ступеня тяжкості та терміну гестації:

 1. У першому триместрі патологія перешкоджає нормальної імплантації зародка в ендометрій, в результаті чого відбувається відшарування ембріона. Якщо гіпертонус виник вже після завершення впровадження плодового яйця в тканини матки, то він стає причиною порушення кровопостачання, живлення плоду та розвитку кисневого голодування.
 2. Підвищена напруга міометрія у другому семестрі призводить до пізнього мимовільного аборту, стійкою гіпоксії плода, яка може негативно позначитися на розвитку.
 3. Тонус матки в третьому триместрі приводить до серйозних порушень матково-плацентарного кровообігу, значно зростає загроза відшарування плаценти і загибелі плоду. Крім того, патологія нерідко призводить до істміко-цервікальної недостатності та передчасних пологів.

Причини

Матка в тонусі при вагітності часто буває у жінок молодше 18 років або старше 40. Крім того, чинником ризику розвитку гіпертонусу є куріння. Основні причини тонусу матки при вагітності наступні:

 • різкі гормональні зміни:
 • ендометріоз;
 • дефіцит прогестерону;
 • вроджені патології;
 • багатоводдя;
 • розбіжність резус-фактора крові дитини та матері (резус-конфлікт);
 • рубці;
 • багатоплідна вагітність;
 • метеоризм;
 • спайки;
 • дефіцит магнію;
 • токсикоз;
 • запори;
 • шкідливі умови праці;
 • підйом вантажів;
 • туга гумка або ремінь.

Крім того, спровокувати надмірне скорочення стінок матки можуть сильні ворушіння великого плоду. Якщо спазми нетривалі, безболісні, то вони вважаються фізіологічними. У деяких випадках гіпертонус може розвиватися при гестації у жінок, які страждають патологіями щитовидної залози, цукровим діабетом або хронічними інфекціями статевих шляхів.

Ознаки гіпертонусу матки при вагітності

Напруга міометрія проявляється наступними ознаками:

 1. У першому триместрі гіпертонус проявляється тягнуть болями внизу живота, що віддають в область крижів, попереку, мажучі кров'янисті виділення зі статевих шляхів.
 2. Підвищений тонус міометрія у другому семестрі характеризується сильними болями в животі і попереку, кровотечею.
 3. У третьому семестрі при наявності гіпертонусу пацієнтки скаржаться на біль при шевелениях плоду, зміні положення тіла.

Діагностика

Гінеколог діагностує гіпертонус на підставі даних анамнезу, огляду і результатів клінічних і інструментальних досліджень. Перш за все, лікар проводить пальпацію матки через черевну стінку. Загальний і біохімічний аналізи крові показують загальний стан організму майбутньої матері. Додаткове ультразвукове обстеження допомагає лікарю оцінити потовщення міометрію і стан шийки. Крім того, за допомогою УЗД виявляють локальний тонус. На великих строках вагітності проводять КТГ для визначення серцебиття плоду.

Лікування гіпертонусу

Залежно від ступеня напруги м'язів матки, загрози ускладнень і причини патології, лікування проводиться в домашніх умовах або в стаціонарі. Обов'язковий постільний режим і спокій. Слід уникати стресів, хвилювань, статевих контактів. Крім того, необхідно дотримуватися дієти. Для нормалізації рівня гормонів і розслаблення мускулатури призначають комплексну лікарську терапію.

Харчування

Деякі продукти харчування можуть провокувати тонус матки. Скорочення міометрія можуть посилюватися, якщо жінка часто вживає бобові, або капусту. Будь-які продукти, що стимулюють газоутворення, можуть викликати гіпертонус, тому їх слід виключити з раціону. Крім того, напруга міометрія можуть спровокувати каву або міцний чай. Для запобігання гіпертонусу необхідно вживати більше клітковини, нежирного м'яса.

Медикаментозна терапія

Для усунення гіпертонусу міометрія призначають такі групи лікарських засобів:

 1. Седативні препарати (настоянка пустирника, валеріани). Допомагають впоратися з хвилюванням, тривогою і стресами.
 2. Антигіпоксантів (Пірацетам, Інстенон, Курантил). Ці лікарські засоби покращують циркуляцію кисню, підвищують стійкість тканин до гіпоксії.
 3. Гепатопротектори (Овесол, Есенціале). Такі препарати іноді додатково призначають вагітним для захисту клітин печінки від токсинів.
 4. Спазмолітичні препарати (Но-Шпа, Папаверин, Еуфілін, Гинипрал, Магнезія). Кошти, спрямовані безпосередньо на усунення спазму м'язів. Як правило, такі препарати призначають курсом ін'єкцій внутрішньом'язово.
 5. Гормональні препарати (Дюфастон). Призначають при надлишку тестостерону або нестачі прогестерону для нормалізації гормонального фону.

Фізичні вправи

При відсутності протипоказань, зняти тонус матки в домашніх умовах можна за допомогою нескладних фізичних вправ. У другому і третьому триместрі лікарі рекомендують встати на карачки, прогнути спину, постояти 15 секунд. Така вправа ефективно при локальному тонус задньої стінки матки. Зменшити напругу міометрія можна, розслабивши м'язи особи: опустіть голову вниз, дихайте ротом і постарайтеся максимально розслабити м'язи шиї та обличчя.

Фізіотерапевтичні процедури

Для усунення підвищеного тонусу міометрія широко застосовується фізіотерапія. Процедури дозволяють відмовитися від застосування фармакологічних засобів або значно зменшити їх дозування. Для усунення гіпертонусу призначають:

 • Эндоназальную гальванізацію (електрофорез). Це метод фізіотерапії, при якому через електроди з лікарським засобом пропускається струм малої сили.
 • Электрорелаксацию. Механізм дії процедури полягає в рефлекторній дії на міометрій через органоспецифічні області шкірного покриву.
 • Электроанальгезию. Являє собою електротерапію імпульсними струмами. Процедура виявляє седативний, знеболюючий ефекти.

Профілактика

Щоб знизити ймовірність розвитку гіпертонусу міометрія, необхідно регулярно відвідувати гінеколога під час вагітності, проходити обстеження і дотримувати наступні рекомендації:

 • Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
 • Частіше бувайте на свіжому повітрі.
 • Відмовтеся від шкідливих звичок, надмірного вживання кави.
 • Носіть зручний одяг за розміром, переважно з натуральних тканин.
 • Приймайте вітаміни.
 • Уникайте різких перепадів температури, задушливих приміщень.
 • Правильно харчуйтеся.
 • Дотримуйтеся режиму сну і відпочинку.
 • Уникайте стресів і емоційних перенапружень.

Відео

матка в тонусі

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!