Герцептин - інструкція із застосування, форма випуску, показання, побічні ефекти, аналоги і ціна

З раком молочної залози стикається все більше жінок. Якщо вчасно виявити хворобу і почати з нею боротися, зростає шанс на одужання і запобігання рецидивів. Популярним препаратом для лікування онкології у жінок є Герцептин. Дізнайтеся з інструкції по застосуванню засобу про фармакологічні властивості, протипоказання, лікарських взаємодій.

Що таке Герцептин

Лікарський препарат Герцептин (Herceptin) випускається швейцарською фармацевтичною компанією Роше. В якості активного компонента складу виступає трастузумаб, який володіє протипухлинною дією. Речовину отримують із клітин яєчників китайського хом'яка. Ефективність компонента доведена щодо лікування злоякісних утворень, так як воно має імунобіологічної здатністю і застосовується в лікуванні злоякісних утворень молочної залози.

Склад і форма випуску

Герцептин випускається у форматі лиофилизата для приготування розчину. Особливості складу:

Опис

Однорідний біло-жовтий порошок. Готовий розчин – прозора або злегка каламутна блідо-жовта рідина. Розчинник являє собою прозору безбарвну рідину.

Концентрація трастузумаба, мг на флакон

150, 440 (21 мг на мл приготованого розчину)

Додаткові компоненти складу

1-o-α-d-глюкопіранозіл-α-d-глюкопіранозид, l-гістидин гідрохлорид, α-трегалоз дигідрат, полісорбат 20

Склад розчинника

Бактеріостатична вода для ін'єкцій, бензиловий спирт (консервант)

Упаковка

Флакони по 150 або 440 мг з розчинником об'ємом 25 мл, по 1 у коробці

Фармакологічні властивості

Активна речовина трастузумаб є антитілом протоонкогеном, отриманих з клітин яєчників китайського хом'яка. Він специфічно зв'язується з рецепторами епідермального фактора росту людини, чия гіперекспресія зустрічається у 25-30% випадків раку молочної залози. Речовина викликає збільшення обсягу білка, що активує потужність рецепторів, підвищуючи рівень виживання хворих.

За даними досліджень на тваринах, активний компонент пригнічує проліферацію пухлинних клітин з гіперекспресією. Через 190 днів прийому препарату досягається рівноважний стан. Активна речовина розкладається в печінці, шкірі, м'язах, період напіввиведення дорівнює 28-38 днів при раку молочної залози і 26 днів при раку шлунка. Вік і концентрація креатиніну в сироватці крові не впливають на фармакодинаміку трастузумаба.

Показання до застосування

Використовувати Герцептин можна для лікування онкологічних захворювань. Показаннями до його застосування відносяться:

 • рак молочної залози з доведеною гіперекспресією рецепторів у тканинах пухлини (за допомогою імуногістохімічного аналізу або методу молекулярної біології) у вигляді монотерапії або комбінації з ліками (Паклітаксел, Доцетаксел, інгібітори ароматази) у випадку прояву метастаз;
 • лікування ранніх стадій раку молочної залози після хірургічного втручання або завершення хіміотерапії/променевої терапії в анамнезі;
 • розповсюджений рак шлунка;
 • рак гастроезофагеального з'єднання.

Інструкція по застосуванню Герцептина

Лікування препаратом проходить під контролем лікаря. Розчин Герцептин, отриманий з лиофилизата, вводять внутрішньовенно крапельно. Заборонено використовувати його внутрішньовенно струминно або болюсно. При метастатичному раку молочної залози застосовується однонедельная схема:

 1. При монотерапії навантажувальна доза становить 4 мг/кг маси тіла, інфузія триває 90 хвилин. Під час лікування контролюються появи ознобу, лихоманки. Підтримуюча доза дорівнює 2 мг/кг ваги в тиждень, тривалість інфузії становить півгодини.
 2. Комбінована терапія – не відрізняється дозуваннями від монолечения, але передбачає введення Паклітакселу або Доцетаксела на наступний день після першої інфузії Герцептина. Далі ці препарати вводять з тритижневими інтервалами відразу після підтримуючої дози Герцептина. При використанні інгібіторів ароматази застосування анастрозола відбувається в той же день. При лікуванні Тамоксифеном його прийом припиняється за день до початку комбінованого лікування.

Терапія метастатичного раку молочної залози може проходити раз на три тижні. Рекомендовано поєднання з Паклітакселом, інгібітором ароматази, Доцетакселом. Навантажувальна доза в такому разі становить 8 мг/кг маси тіла, через 3 тижні знижується до 6 мг/кг, зберігається в такому вигляді весь час лікування. Інфузії тривають 30-90 хвилин. На перших стадіях розвитку раку молочної залози терапія триває 52 тижні у дозі 4 мг/кг ваги, потім по 2 мг/кг раз на тиждень або 8 мг/кг раз на три тижні. Підтримуюча доза дорівнює 6 мг/кг маси тіла.

Розповсюджений рак шлунка лікується застосуванням препарату раз на три тижні. Навантажувальна доза становить 8 мг/кг маси тіла, через три тижні – 6 мг/кг, Підтримуюча доза дорівнює 6 мг/кг ваги з тритижневими інтервалами у вигляді півторагодинних інфузій. Якщо початкова доза переноситься добре, на етапі підтримуючої терапії її тривалість скорочують до півгодини.

При пропуску інфузії на сім або менше днів потрібно якомога швидше запровадити стандартну підтримуючу дозу. Якщо перерва складає більше тижня, то навантажувальна доза вводиться у вигляді інфузії півторагодинний. Особливі вказівки застосування Герцептина:

 1. Доза не знижується в літньому віці. Ефективність та безпеку засобу для лікування дітей не вивчалася.
 2. Ліофілізат з флакона 150 мг розводять у 7,2 мл стерильної води для ін'єкцій, яку обережно вводять стерильним шприцом, направляючи струмінь прямо на ліофілізат. При розведенні Герцептин не можна струшувати або вспінювати, дозволено тільки обертати флакон слабкими коливальними рухами. Не можна допускати швидкого уприскування з шприца. Після розчинення рідина залишають на 5 хвилин. Концентрат залишається хімічно стабільним протягом 48 годин при 2-8 градусів, його потрібно використовувати негайно, заборонено зберігати і заморожувати залишки.
 3. Порошок з флакона 440 мг розводять розчинником, що йде в комплекті. Якщо пацієнти відрізняються підвищеною чутливістю до бензилового спирту, можна розводити ліофілізат стерильною водою для ін'єкцій.
 4. З флакона з розведеним розчином набирають потрібний обсяг і вводять в пакет з 250 мл фізіологічного розчину. Пакет перевертають для розчинення.
 5. Герцептин протипоказаний під час вагітності та годування груддю. Лікування ним призводить до порушення розвитку нирок плода, фатальний гіпоплазії легенів.

Лікарська взаємодія

Не проводилося окремих вивчення лікарської взаємодії Герцептина з іншими препаратами. Відомо, що медикамент повністю сумісний з Паклітакселом, Доксорубіцином і Капецитабіном, а також їх метаболітами. Засіб не можна поєднувати з 5%-ним розчином глюкози з-за можливої агрегації білка, з іншими лікарськими засобами для розведення, крім фізіологічного розчину і води. Дозволено поєднання розчину з пакетами з поліпропілену і полівінілхлориду.

Побічні ефекти Герцептина

Найсерйознішими побічними ефектами, що виникають під час лікування Герцептином, є кардіотоксичність, інфузійні реакції, фебрильна нейтропенія, гематотоксичність. До інших негативних реакцій лікування відносяться:

 • летальна серцева недостатність, тріпотіння передсердь, кардіоміопатія, перикардит, брадикардія, тахікардія, кардіогенний шок, аритмія, ішемічна хвороба, трансмуральний інфаркт міокарда, розлади режиму биття серця, стенокардія;
 • імунний бронхоспазм, задишка, пневмонія, дистрес-синдром, порушення дихання, набряк легенів, слабкість;
 • озноб, гарячка, тремор, запаморочення, порушення відчуття смаку, гіпертонія, набряк мозку, кома, сонливість, парез, атаксія;
 • головний біль, безсоння, тривожність, мозочкова дегенерація, депресія;
 • нудота, блювання, анорексія, збільшення або втрата маси тіла, гіперкаліємія, біль у животі і грудях, діарея, набряк губи, диспепсія, стоматит, запор, сухість у роті, геморой, біль у горлі;
 • анафілактичні реакції, сумарна гіперчутливість, парестезія;
 • анемія, гіпопротромбінемія, лейкопенія, тромбоцитопенія, лейкемія, інші порушення кровотворення;
 • інфекції дихальних шляхів, сечостатевої системи, менінгіт, бешиха, грипоподібні симптоми, назофарингіт, цистит, оперізувальний лишай, синусит, риніт, фарингіт, запалення підшкірної клітковини, сепсис, бронхіт;
 • поліпи, кісти, прогресуючі злоякісна і доброякісна неоплазії;
 • посилене сльозовиділення, кон'юнктивіт, сухість очей, крововиливи в сітківку ока, глухота, порушення зору;
 • гіпертензія, гіпотензія, скачки тиску, лімфедема, припливи крові, вазодилатація;
 • гастрит, гепатит, нефрит, панкреатит, ниркову недостатність, дизурія, гломерулонефрит;
 • мастит, мастодиния, мутації;
 • свистяче дихання, кашель, зниження насиченості киснем, плевральний випіт, ринорея, носова кровотеча, інтерстиціальна хвороба легенів, набряк гортані, пневмоніт, гикавка;
 • висипання на шкірі, асептична еритема, набряк обличчя, алопеція, ураження нігтів, свербіж, ангіоневротичний набряк, кропив'янка;
 • артралгія, ригідність м'язів, міалгія, артрит, спазми м'язів, біль у шиї, кінцівках, спині, кістках;
 • астенія, втомлюваність, периферичний набряк, нездужання, запалення слизових оболонок.

Протипоказання

Клінічні дослідження Герцептина не показали можливість його передозування. Протипоказаннями до застосування препарату є:

 • підвищена чутливість до компонентів складу лиофилизата або розчинника;
 • якщо одночасно застосовуються антрациклины або циклофосфамиды;
 • задишка в спокої, яка викликана наявністю метастаз в легенях або супутніми захворюваннями.

Умови продажу та зберігання

Герцептин відпускається за рецептом, зберігається при температурі 2-8 градусів протягом чотирьох років.

Аналоги Герцептина

Замінити препарат непросто, тому що він містить унікальні компоненти. Можливими аналогами стають медикаменти з тим же складом або терапевтичною дією:

 • Трастузумаб – прямий аналог Герцептина з тим же активним компонентом складу, є дженериком (не оригінальним), але коштує дешевше;
 • Трастумаб – ліофілізат з тим же активним компонентом;
 • Аввастин – концентрат для розчину, що містить бевацізумаб;
 • Арзерра – інфузійний концентрат для розчину, що включає офатумумаб;
 • Адцетрис – містить брентуксимаба ведотин, випускається у форматі порошку;
 • Вектибикс – концентрат для розведення на основі панитумумаба;
 • Газива – концентрат на основі обинутузумаба;
 • Кадсила – порошок для приготування інфузій, що містить трастузумаба эмтансин;
 • Китруда – протираковий засіб, що містить пембролизумаб;
 • Мабкапмат – ліки з протипухлинними властивостями на основі алемтузумаба;
 • Мабтера, Реддитукс, Ритуским – концентрати для інфузій проти злоякісних новоутворень, у складі заявлено рітуксімаб.

Ціна Герцептина

Придбати препарат Герцептин можна тільки за рецептом, в спеціалізованих аптеках онко-допомоги або ліцензованих торгових мережах. Вартість медикаменту висока. Приблизні ціни по Москві складуть:

Тип ліки

Вартість в інтернеті, рублів

Аптечна ціна, рублів

Ліофілізат 440 мг+ розчинник

44000

44150

Ліофілізат 150 мг 1 флакон

17800

18500

Відгуки

Вікторія, 43 рокиТри року тому мені поставили жахливий діагноз – рак молочної залози. Добре, що у мене була рання стадія, і вдалося уникнути ускладнень. Мені призначили Герцептин при раку молочної залози, який допоміг не тільки впоратися з проявами хвороби, але і не дати їй розвинутися далі з утворенням метастаз. Лікування тривало рік, воно виправдало себе на 100%.
Уляна, 49 роківПрепарат Герцептин в буквальному сенсі врятував мого чоловіка від поширеного раку шлунка. У чоловіка виявили другу стадію онкологічного захворювання і одразу вжили заходів. Я не дуже вірила, що курс ін'єкцій допоможе, але виявилося, що я хвилювалася даремно. Препарат зупинив поширення раку, чоловік уже п'ять років здоровий і не згадує про страшну хворобу.
Валерія, 29 роківМоєї матері поставили діагноз рак молочної залози. Лікарі провели аналізи, з'ясували особливості її протікання і прописали ліки Герцептин у поєднанні з інгібіторами ароматази. Мамі кололи засіб раз в три тижні, але воно допомогло слабо. У неї почали розвиватися метастази, тому одну груди повністю видалили. Поки рак не розвивається.
Катерина, 55 роківУ мене рак молочної залози на другій стадії. Я страшенно боюся поширення і утворення метастаз, але лікарі заспокоюють. Щотижня я отримую ін'єкції препарату Герцептин. Він дуже дорогий для мене, але лікарі говорять, що ефективність кошти перевірена. Поки на підставі аналізів рак не прогресує, подивимося, що буде через місяць.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!