Інфекційний дерматит у дітей і дорослих - симптоми, діагностика і лікування

Патологічні процеси на тілі, які викликає інфекційний дерматит (dermatitis), обумовлені розвитком запалення в дермі або інших шарах шкіри. Зміни можуть бути викликані декількома факторами, однак, підсумок у всіх приблизно однаковий: поява дрібної висипки спершу на верхніх ділянках тіла, а потім на нижніх. У більшості випадків дерматит є симптомом, який свідчить про виникнення інфекції в організмі.

Причини інфекційного дерматиту

У багатьох людей гнійні захворювання шкіри і підшкірної клітковини з'являються через генетичної схильності, отриманої від найближчих родичів. У таких випадках інфекційний дерматит вважається наслідком алергії у одного або обох батьків, однак, це не відноситься до вирішальних чинників. Недуги набутого характеру розвиваються на тлі ослабленого імунітету. Хвороба деколи виникає в результаті тривалої інтоксикації організму або з-за прийому глюкокортикостероїдів.

Якщо в минулому дорослий чоловік переніс тяжкі вірусні або інфекційні недуги в хронічній формі, то існує ймовірність розвитку патогенного процесу в його організмі. Дерматит є заразним і передається при контакті з носієм або після проникнення збудників у лімфу. Вплив несприятливих факторів може вплинути на появу висипань, до них відносяться: занадто висока або низька температура, алергени різного виду, випромінювання і агресивні рідини.

Симптоми

У медичних колах виділяють обов'язкові та додаткові симптоми інфекційного дерматиту. Характерними ознаками першого виду вважаються: почервоніння, висипання, свербіж, лущення і ексудація шкіри. У кожного інфікованого людини прояви виникають індивідуальним чином: хтось страждає від високої температури і корости, а у кого-то збільшуються лімфовузли або з'являються рожеві плями на тілі.

Якщо збудником інфекції стала інша хвороба, наприклад, краснуха, віспа, вітрянка або кір, то виявити ускладнення допомагає локалізація і симптоматика висипань. Наприклад, при краснусі вони зачіпають спершу область голови, плавно спускаючись до нижніх кінцівок. В окремих випадках у дитини може з'явитися набряклість або пігментація шкіри, однак, при належному лікуванні захворювання швидко проходить.

Види

Відомо безліч класифікацій, згідно з якими можна ідентифікувати дерматит. Кожна з форм має відношення до певного збудника, будь то бактерія або грибок. Існує кілька десятків видів інфекційного дерматиту, найпоширенішими серед яких є: контактний, пероральний, алергічний, себорейний, грибковий і атопічний.

Вірусний

Захворювання даного виду часто відносять до симптоматичним факторів, адже в якості самостійного прояву вірусний дерматит зустрічається вкрай рідко. Тим не менш, інфекція, що вражає епітелій, потребує термінового лікування. Лікарі стверджують, що на розвиток даного патологічного процесу можуть вплинути такі причини, як перенесені ГРВІ або ускладнення, що виникли після хірургічного втручання.

Крім цього, стафілококовий дерматит виникає при попаданні на відкриті рани на тілі агентів мікробного походження (стрептококів або стафілококів). Симптоми вірусного ускладнення безпосередньо залежать від первинної хвороби, що вразила організм. Виходячи з цих ознак, дерматолог встановлює причину появи інфекційної хвороби і призначає комплексну терапію.

Грибковий

Запальний процес при грибковому дерматиті характеризується хронічним перебігом, з періодичним чергуванням рецидивів. Шкірна патологія локалізується на будь-якій поверхні тіла, у поодиноких випадках супроводжується алергією, що іноді ускладнює діагностування. Грибкова флора, яка розташовується у кожної людини на поверхні епідермісу, може розвиватися під впливом несприятливих факторів навколишнього середовища.

Через якийсь час при активному збільшенні числа грибків у людини з'являється відповідний інфекційне ураження декількох шарів дерми, аж до підшкірної клітковини. Як і гнійний вигляд, він передається контактним способом, наприклад, через дотик або засоби особистої гігієни. Шкірні ураження мають вигляд висипань, вони можуть бути первинні (пустули) або вторинні (скоринки).

Бактеріальний

Захворювання виникає із-за активного розмноження бактерій на поверхні шкіри. Це єдиний різновид патології, яка в деяких випадках починається через недотримання правил гігієни. Бактеріальний дерматит часто зустрічається серед дітей або підлітків, в якості збудника виступає будь-який вид мікроорганізмів. Величезна кількість факторів впливає на розвиток ускладнення, тому симптоматика може змінюватись. При скарлатині з'являються червоні плями, які через кілька днів перетворюються в пухирці з рідиною.

Протозойный

Збудниками даного виду висипань є протозойні паразити, які проникають в організм людини і викликають патологічні зміни шкірних покривів. Спочатку інфекційна хвороба торкається обличчя або шию, а потім плавно збільшує область поразки, доходячи до живота і ніг. Терапія протозойного виду дуже проста – необхідно очистити кров і системи ШКТ за допомогою спеціальних препаратів.

Діагностика

Обов'язковою складовою діагностики інфекційного дерматиту є дерматологічний огляд. Лікарю необхідно визначити збудник хвороби, адже часто шкірні ушкодження свідчать про появу більш серйозних недуг, таких як сифіліс або тиф. Використовуються різні методи виявлення інфекції, такі як дослідження патологічного відокремлюваного або бактеріологічний посів мазка.

Так, фахівець готує анамнез до подальшого вивчення виду захворювання, а пацієнт у цей час здає аналіз крові і сечі. Існує два найпопулярніших способу діагностування, до яких вдаються в дев'яноста відсотках випадків: серологічний і вірусологічний. Однак у медичній практиці іноді зустрічаються більш складні випадки, що вимагають проведення додаткових обстежень.

Лікування інфекційного дерматиту

Захворювання відноситься до складного типу шкірних проявів, що вимагає використання комплексної терапії. Лікування інфекційного дерматиту спрямоване на усунення інфекції, що викликала патологічний процес. Залежно від різновиду призначаються протизапальні, антигістамінні, протигрибкові або антибактеріальні медикаментозні препарати.

Їх наносять на уражені ділянки шкіри до повного зникнення симптоматики. Лікарі рекомендують використовувати Бетадин, Левоміцетин або інші засоби з аналогічними властивостями. Неефективне лікування сприяє переходу хвороби в хронічну стадію, крім того, можливі й інші побічні ефекти інфекційної недуги, як, наприклад, гіперпігментація шкірних покривів.

Терапевтичний спосіб

Фізіопроцедури використовуються в якості симулюють заходів впливу на імунну систему людини при дерматиті. Методики гарантують видиме поліпшення стану пацієнта вже через кілька сеансів. Терапевтичний спосіб складається з комплексу спеціально підібраних процедур, що допомагають організму якомога швидше адаптуватися до вразила його інфекційних процесів:

  • магнітотерапія;
  • озонотерапія;
  • УВЧ;
  • УФО;
  • лазеротерапія.

Медикаментозний метод

Для зняття негативних симптомів виписуються такі лікарські засоби, як антибіотики та антисептики. Креми і мазі з цими активними речовинами мають терапевтичними властивостями і допомагають впоратися зі свербежем, висипами, набряком та іншими проявами. Медикаментозний метод необхідний при будь-яких формах даного інфекційного захворювання. Проти грибкової висипки показано протигрибкові препарати, розповсюдження бактеріальних висипань зупинять антибіотики.

Народна медицина

Терапія за допомогою народних засобів в деяких випадках має непогану допомогу, проте вдаватися до таких методик слід тільки після консультації з лікарем. Лікування дерматиту народними засобами іноді обертається повним провалом, при більш серйозному розкладі присутній ризик погіршення стану пацієнта. Щоб уникнути проблем, необхідно переконатися, що даний спосіб не зашкодить здоров'ю. В інтернеті можна знайти багато рецептів боротьби з шкірними висипаннями, які сприяють полегшенню інфекційної симптоматики.

Грамотне використання народних засобів допомагає звести до мінімуму шкоду, заподіяну дерматитом. За рахунок методики вдається запобігти утворенню ран на шкірі, що сприяє швидкій регенерації клітин епідермісу. Всі запропоновані способи лікування дерматиту дуже прості у виконанні. Для першого рецепта знадобиться один бульба картоплі, перетертий до стану кашки. Отриману масу прикладають до ранки на десять хвилин, після чого змивають теплою водою.

Для другого рецепта знадобиться два інгредієнти – вершкове масло і відвар із звіробою (залити рослину окропом і дати постояти дві години). Обидва компоненти змішуються до утворення однорідної консистенції, далі суміш наноситься на шкіру і витримується протягом п'ятнадцяти хвилин. Теплі ванни корисні при інфекційних захворюваннях шкіри, вони ефективно знімають свербіж і борються з таким неприємним проявом, як лущення. Щоб підготувати процедуру, слід набрати ванну теплої води і додати туди пару столових ложок крохмалю і соди.

Профілактика

Існує один спосіб, який допоможе уникнути появи дерматиту – це своєчасна вакцинація. Інші методи можуть знизити ймовірність інфікування і нічого більше. При дотриманні всіх нижченаведених правил, шанс заробити інфекцію значно знизиться. Профілактика дерматиту передбачає дотримання правил особистої гігієни, регулярне виконання всіх належних заходів по посиленню імунітету і обмеження контактів з носіями вірусу. Чим раніше буде надана лікарська допомога, тим кращим буде прогноз у хворого.

Відео:

Як вилікувати дерматит

Фото інфекційного дерматиту

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!