Бульозний дерматит - лікування у дітей та дорослих, фото

Перш ніж розпочати ефективне лікування буллезного дерматиту з пузырными проявами на шкірі, необхідно з'ясувати причину виникнення гострого запального процесу. Хвороба може з однаковим ступенем розвиватися у дорослого і дитини, при цьому бути спровокованою згубним впливом зовнішніх факторів. Бульозні висипання складно піддаються лікуванню, можуть перерости в хронічне захворювання рецидивуючого характеру.

Що таке бульозний дерматит

Коли у верхньому шарі епідермісу з'являються пухирці, заповнені рідиною, лікар підозрює бульозний дерматит. Хвороба має алергічну природу, однак може бути симптомом порушеного обміну речовин, ендокринних патологій, генетичних аномалій. Її зовнішні прояви доставляють моральний дискомфорт, біль при пальпації дерми знижує якість життя пацієнта в будь-якому віці. Важливо лікувати не тільки характерні висипання, але і причину їх виникнення.

Класифікація

Прогресуючі бульозні дерматити відрізняються за характером провокуючого фактора. Характерні висипання на тілі виникають спонтанно, мають одиничні або великі вогнища на м'яких тканинах. Частіше це руки, плечі, шия, нижні кінцівки, які покриваються пухирями і сильно сверблять. Вивчаючи класифікацію патологічного процесу, лікарі виділяють такі різновиди дерматиту буллезного:

 1. Механічний. Дерматит розвивається на тлі травм, попрілостей, мозолів і мікротріщин шкіри.
 2. Фототоксичний. Дерматит, прогресуючий на фоні ультрафіолетового опромінення дерми.
 3. Контактний. Захворювання, як наслідок впливу на шкіру лугів, солей важких, кислоти.
 4. Алергічний. Дерматит виникає внаслідок контакту з алергенами різної природи.
 5. Температурний. Такій формі дерматиту передує переохолодження, обмороження, опіки.
 6. Аутоімунний дерматит, як наслідок дисфункції імунітету організму.
 7. Діабетичний, коли бульбашковим новоутворенням передує порушений склад крові.

Бульозний епідермоліз – причини

Етіологія патологічного процесу обумовлена зовнішніми і внутрішніми подразниками, лікарі не виключають генетичну схильність до характерного недузі. Основні причини буллезного епідермоліза порушують цілісність епідермісу, змінюють її хімічний склад, знижують функціональність. Фахівці не виключають такі провокуючі фактори:

 • порушення гормонального фону;
 • цукровий діабет;
 • інфекційні ураження дерми;
 • тривалий прийом медикаментів;
 • згубний вплив сонячних променів;
 • тривалий вплив сумнівних косметичних засобів;
 • порушений обмін заліза;
 • червоний вовчак, псоріаз, паранеопластическая пухирчатка;
 • герпес та імпетиго;
 • згубний вплив сполук нікелю.

Симптоми

Першим ділом на шкірі з'являються специфічні висипання, які мають чітко окреслені межі, неоднорідну структуру. Бульозні висипання стадії рецидиву лякає своєю інтенсивністю, може бути поширена по всьому тілу або окремих його ділянок. Не помітити дерматоз складно, оскільки характерні симптоми цього шкірного захворювання доставляють внутрішній дискомфорт і косметичний дефект, стають причиною надмірної дратівливості, агресії. Важливо звернути увагу не тільки на висип, але і на інші ознаки дерматиту буллезного:

 • сухість, почервоніння верхнього шару епідермісу;
 • болючість вогнищ ураження;
 • скупчення серозної рідини у верхньому шарі епідермісу;
 • відчуття стягнутості шкіри;
 • формування рубців на місці загоєних бульбашок;
 • порушення температурного режиму;
 • підвищена набряк дерми.

Діагностика

З характерним висипанням складно визначити форму дерматозу, ще складніше призначити доречне і адекватне лікування консервативними методами. Крім збору даних анамнезу та первинного огляду, лікар настійно рекомендує пройти низку клінічних і лабораторних досліджень для уточнення остаточного діагнозу. Комплексна діагностика буллезного дерматиту включає такі заходи, які можна реалізувати виключно в умовах стаціонару:

 1. Бактеріоскопія. Процедура проводиться в лабораторії, призначена для вивчення складу серозної рідини пухирців.
 2. Гістологія і біопсія вивчають уражені і прилеглі тканини, щоб повністю виключити онкологічне захворювання з небезпечними ускладненнями для здоров'я.
 3. Дослідження РИФ необхідно для вивчення алергічної природи характерного недуги, виявлення головного провокуючого фактора.
 4. Електронно-мікроскопічне дослідження для підтвердження або виключення спадкового провокуючого фактора.
 5. Загальний і біохімічний склад крові для визначення показника цинку, заліза, інших цінних структурних компонентів.

Бульозний дерматит – лікування

При появі перших симптомів дерматиту буллезного і виявлення характеру патології важливо негайно приступити до інтенсивної терапії. Ефективне лікування буллезного дерматиту передбачає дотримання правил особистої гігієни, усунення провокуючого фактора, лікувальну дієту, лікарські препарати та реалізацію фізіотерапевтичних методів на практиці. Щоб посилити загальний терапевтичний ефект, не обходиться без інтенсивної вітамінотерапії. Також не виключено залучення методів альтернативної медицини, як допоміжної заходи при дерматиті.

Терапевтичним методом

Пухирчастий дерматит успішно лікується, якщо визначити причину нападу. Коли хвороба носить алергічний характер, першим ділом потрібно вивести з організму алерген, повністю позбутися від продуктів інтоксикації. Якщо бульозні дерматози виникають унаслідок спадкового фактора, проводиться симптоматичне лікування для продовження періоду ремісії. Терапевтичний метод лікування дерматиту передбачає наступні правила, яких повинен дотримуватися кожен пацієнт:

 1. Регулярна обробка бульбашок на тілі складом марганцівки або зеленкою, щоб бульбашки підсохли, швидше гоїлися.
 2. Виключити оголення дна булли при розтині вогнищ патології, інакше прогресує гострий інфекційний процес в організмі.
 3. Після оголення рани потрібно використовувати антисептичні розчини, діяти за правилами общехирургической практики.

Медикаментозним способом

Перш ніж придбати ліки в аптеці, належить проконсультуватися з дерматологом на предмет виявлення схеми інтенсивної терапії. У схемі консервативного лікування беруть участь гормональні, цитостатичні, імуносупресивні, сульфоновые, загальнозміцнюючі засоби, вітамінні комплекси. Медикаменти призначаються всередину і зовнішньо. Перші кошти прибирають першопричину характерного недуги, другі – знімають зовнішні симптоми дерматозу.

Лікувальна мазь від буллезного дерматиту знімає свербіж, набряк, почервоніння, прибирає лущення шкіри і скорочує вогнища патології. Прийом таких ліків триває не один тиждень, однак перед початком прийому потрібно уважно вивчити інструкцію, проконсультуватися з дерматологом. Особливо ефективні такі медичні препарати місцевого застосування:

 • мазі з антибіотичною дією: Гентамициновая, Синтомициновая;
 • гормональні препарати місцевого застосування: Сінафлан, Фторокорт, Имакорт, Преднізолонова;
 • ранозагоювальні мазі: Бепантен, Бетаспан, Банеоцин, Белодерм, Метилурацил;
 • протизапальні засоби у формі гелів або мазей: Вольтарен гель, Індометацин, Элоком, Ібупрофен, Радевит;
 • дезінфікуючі засоби: Лемод;
 • негормональні мазі: Скін-кап, Цинокап.

В ускладнених клінічних картинах дерматоз лікують за участю седативних препаратів і транквілізаторів, антигістамінних і цитостатиків. При лікарську взаємодію належить своєчасно вибрати аналог, проте не займатися поверхневим самолікуванням. Додатково можна задіяти трав'яні відвари, які знімають сильний свербіж і запалення з великих зон ураження.

Ускладнення

Якщо до хвороби важкі бактеріальні інфекції, висип стає рясною, прогресують серйозні ускладнення в організмі. Серед них масове зараження шкіри з подальшим нагноєнням, хронічні хвороби з частими рецидивами. Якщо консервативне лікування дерматиту буллезного проведено невірно, верхній шар епідермісу змінює свою структуру, з'являється дискомфорт і внутрішня невпевненість у собі з наростаючими комплексами. Присутність рубцующих тканин не схильне до регенерації, тому інтенсивну терапію важливо провести без ускладнень.

Прогноз

Клінічний результат при своєчасному проведенні лікувальних або профілактичних заходів цілком сприятливий. Продуктивна терапія буллезного дерматиту допомагає відновити цілісність і структуру шкірних покривів в повному обсязі. Однак пацієнт повинен розуміти, що потрапив в групу ризику і повинен дотримуватися правил профілактики, уникати контакту з провокуючими напад факторами.

Профілактика захворювання

В умовах низької екологічності ризик розвитку дерматиту буллезного в рази збільшився. Щоб уникнути рецидивів, потрібно своєчасно подбати про заходи профілактики. Кожен дерматолог на прийомі підкаже, як попередити дерматит і уникнути його потенційних ускладнень. Дії елементарні, головне – зробити їх нормою своєму повсякденному житті. Отже:

 1. Посуд і підлогу мити в гумових рукавичках, а в раціоні відмовитися від харчових алергенів.
 2. Речі та постільна білизна вибирати з натуральних матеріалів, відмовитися від синтетики.
 3. Всіляко берегти свою нервову систему від стресових ситуацій, вміти розслаблятися морально.
 4. Уникати попадання на шкіру сонячних променів, впливу ультрафіолету.
 5. Уникати самовільного прийому медикаментів.

Відео: бульозний дерматит

Бульозний дерматит. Що робити, якщо шкіра «пузириться»

Фото дерматиту буллезного

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!