Що таке трихомонада, симптоми і лікування

Трихомонада є збудником трихомоніазу – урогенітальної інфекції людини, що має запальну природу та симптоматику циститу, кольпіту, уретриту, проктиту. Інфекція небезпечна тим, що часто сприяє розвитку гонореї, кандидозу, хламідіозу, мікоплазми та інших інфекцій. При відсутності своєчасного лікування хвороба переходить у дуже небезпечну хронічну форму, яка стає причиною безплідності, простатиту, складного перебігу вагітності, пологів, а також фатальних дитячих патологій.

Види трихомонад

Ці мікроорганізми належать до сімейства джгутикових, типу найпростіших. Трихомонада є одноклітинний організм грушоподібної форми з ядром і двома парами вільних джгутиків, які допомагають пересуватися. Здатність до пересування є унікальною особливістю найпростіших, що відрізняють їх від інших одноклітинних. Клітина може виживати поза тіла носія. Трихомонада всеїдна і не має статі, має небелковую оболонку.

Умови для розмноження – відсутність кисню і температура 35-37 градусів. В людині можуть паразитувати три види трихомонад:

 1. Трихомонада кишкова – це одноклітинний мікроорганізм з грушовидним тілом довжиною 8-20 мкм. Спереду знаходяться п'ять джгутиків. Відмінною особливістю даного виду є висока активність і хаотичність у пересуванні. Організм живе в товстому кишечнику і виявляється в рідких випорожненнях. Даний вид не агресивний і провокує тяжкі кишкові розлади тільки при ослабленні імунітету людини.
 2. Ротова трихомонада: форма і будова тіла схоже на кишкову форму мікроба, але відрізняється більш короткою хвилеподібною перетинкою і меншими параметрами тіла. Мешкає в ясенних кишенях і нерідко виявляється у пацієнтів з карієсом, пародонтозом і гінгівітом. Дана різновид вважається найбільш безпечною в порівнянні з іншими, але при цьому найпоширенішою.
 3. Піхвова трихомонада: велике одноклітинна (до 30 мкм), що характеризується здатністю маскуватися і підвищеною агресивністю. Проникаючи в організм, піхвова трихомонада мімікрує під плоску поверхню епітелію, що ускладнює своє розпізнання імунними силами організму. Інфекція здатна взаємодіяти з іншими урогенітальними мікроорганізмами (кандида, цитомегаловірус, герпес, хламідія, гонококи), викликаючи при цьому патологічні процеси. Стерта інфекція може маскуватися під тромбоцити і лімфоцити.

Шляхи зараження

Трихомоноз відноситься до розряду венеричних хвороб, інфікування в більшості випадків відбувається при статевому контакті з хворим партнером. Інфекція може потрапити в організм за допомогою генітального, орального або анального сексу, через контакт статевих органів з руками інфікованого партнера, у якого виявлено флора. Ймовірність зараження жінки від чоловіка вище, чоловіча симптоматика не виражена і чоловік часто не знає про свою хворобу. Піхвова трихомонада нерідко проникає в жіночий організм в побутових умовах:

 • ободок унітазу;
 • місця загального користування в душах і басейнах;
 • чужі рушники, мочалки;
 • примірка одягу (в основному нижню білизну).

Ризик інфікування в побуті підвищується, якщо мікроорганізм знаходиться в умовах, сприятливих для його існування. В навколишньому середовищі трихомонада може прожити близько 24 годин тільки в умовах високої вологості і температури навколишнього середовища не вище 40 градусів. Особливо небезпечні чужі вологі рушники. Спрямовані сонячні промені вбивають мікроба за 15-20 хвилин.

Причини

Одним з визначальних чинників зараження і розвитку хвороби є певна кислотність середовища: 5,5–6,6 рН. Даний рівень кислотності властивий середовищі піхви в період менструації і кілька днів після її закінчення. Крім того, причинами інфікування стають:

 • аборт чи пологи;
 • паління і зловживання алкоголем;
 • безладні і часті статеві контакти без засобів захисту;
 • хронічні хвороби, що ослабляють імунітет;
 • нехтування правилами особистої гігієни.

Симптоми трихомоніазу у жінок

Інфікування трихомонадами у жінок проявляється сильніше, ніж у чоловіків. Перші ознаки зараження можуть розвинутися всього через чотири дні після зараження. Мікроб вражає сечівник і шийку матки. Трихомонада у жінок проявляється симптомами:

 • значні, пінисті виділення з піхви жовтого або зеленого кольору з неприємним запахом;
 • при одночасному зараженні гарднереллезом запах стає різким, що нагадує рибу;
 • статевий акт супроводжується хворобливими відчуттями;
 • при сечовипусканні відчувається печіння і біль, позиви сходити в туалет частішають, якщо до дискомфорту приєднуються різь, тобто ймовірність розвитку уретриту;
 • вульва стає гиперемированной і набряклою, спостерігаються ерозії, свербіж і печіння в області піхви стають постійними супутниками;
 • у ряді випадків на шкірі промежини з'являються невеликі подряпини і ранки, які відрізняються стійкістю до загоєнню;
 • при гінекологічному огляді лікар спостерігає набряклу, почервонілу і покриту піною слизову піхви, на шийці матки видно невеликі капілярні розриви (петехії).

Симптоматика посилюється на тлі менструації. Якщо інфікування схильна дівчинка, то трихомоніаз розвивається за типом періодично загострюється вульвовагініту .При відсутності спеціального лікування хвороба приблизно через два місяці перетікає в хронічну форму. Хронічний перебіг може тривати роками без особливої симптоматики (зрідка можуть виникати ознаки дизурії), але закінчиться небезпечними ускладненнями. Кроти того, дана форма сприяє поширенню інфекції в популяції.

Симптоми у чоловіків

Проникнення урогенітальної трихомонади в чоловічій організм спричиняє за собою розвиток такого запального захворювання, як трихомонадальный уретрит. Симптоматика інтимної інфекції залежить від стадії захворювання. Так, при хронічній формі прояви мають невираженний характер. Трихомонада у чоловіків проявляється ознаками:

 • відчуття печіння в процесі сечовипускання або статевого контакту;
 • виділення слизисто-гнійного типу з уретрального каналу;
 • утворення ущільнень в районі уретри;
 • симптоматика запального процесу простати, яєчок та їх придатків.

Трихомоніаз у дитячому віці

У дітей трихомонадная інфекція передається від матері під час проходження дитини по родових шляхах. У дошкільному та молодшому шкільному віці дитина може заразитися мікроорганізмами контактно-побутовим шляхом при використанні загального мила, рушників, постільної білизни. Тому, якщо тріхомонадорозношувачість було виявлено у одного з батьків, йому треба суворо обмежити користування своїми побутовими речами.

Урогенитальное перебіг інфекції особливо характерно для дівчаток у зв'язку з їх будовою зовнішніх органів сечостатевої системи. Хлопчики практично не хворіють цим захворюванням в дитинстві. Всього 5% немовлят народжуються з трихомонадами, протягом перших трьох тижнів у них розвиваються симптоми хвороби:

 • свербіння зовнішніх статевих органів;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • творожистие виділення з піхви або уретри.

Лікування дитини засновано на тих же принципах, що і у дорослих. Показано застосування ліків в меншій дозі, а ще ванни, спринцювання, таблетки та свічки. Під час лікування дотримується дієта – заборона на жирну, смажену, солону, гостру їжу. Дитяче білизна міняється щодня, після прання проглаживается гарячою праскою. Малюка треба щодня купати, ретельно обмиваючи статеві органи.

Вагітність і трихомоніаз

Локальне ураження сечостатевих органів, викликане трихомонадами, зустрічається у вагітних жінок. Це викликає особливі обставини на формування і розвиток органів плоду. Інфекційно-запальне ураження може призводити до ускладнень у вигляді передчасних пологів або мимовільного переривання вагітності. Цьому сприяє запалення, при якому в системний кровотік викидається велика кількість простагландинів.

Дані біологічно активні речовини стимулюють скорочення маткової мускулатури. Особлива небезпека трихомоніазу при виношуванні дитини полягає в ризику поширення збудників по матковій трубі, всередині слизової оболонки порожнини матки. Це вражає внутрішні статеві органи, виникає трихомонадний кольпіт – запалення піхви. Хронічний перебіг хвороби призводить до безпліддя.

Ускладнення

При ігноруванні проблеми присутності трихомонад в організмі можуть статися різні наслідки та ускладнення найбільш небезпечними є виснаження організму, безпліддя і рак статевих органів. Це обумовлено тим, що збудники інфекції активують дію інших патогенних бактерій, які вже перебувають в організмі людини, або транспортують їх з собою.

Трихомонада є живим організмом, який поглинає поживні речовини, еритроцити і лейкоцити. Це призводить до сильного порушення імунітету. Продукти її життєдіяльності накопичуються в організмі, тому настає сильна інтоксикація. Це супроводжується кисневим голодуванням, недокрів'ям, слабшанням зору і руйнуванням кровотворних тканин.

Особливо важкими є наслідки трихомоніазу для жінок. Ось лише частина країн патологій:

 • ендометрит – запалення матки;
 • сальпінгіт – запалення маткових труб;
 • запалення яєчників, спайки;
 • пієлонефрит;
 • цистит;
 • тяжкий перебіг вагітності, мимовільний викидень;
 • післяпологові ускладнення;
 • народження неповноцінної в плані розвитку дитини;
 • безпліддя.

Діагностика

Запідозривши у себе перші ознаки атипового початкового трихомоніазу на геніталіях і статевих губах, пацієнт повинен відвідати лікаря (гінеколога для жінок і уролога для чоловіків). Лікарі оглядають хворих, з'ясовують симптоматику, індивідуальні особливості пацієнтів. Виставлення діагнозу тільки по симптоматиці не є правильним, оскільки всього у 2% хворих виявляються мелкоточечние крововиливи на слизовій оболонці, і у 12% пінисті виділення.

Виявити захворювання у чоловіків складніше, тому що у них мізерна симптоматика, і мікроорганізми знаходяться в нетиповій амебовидной формі. Основою діагностики є спеціальні лабораторні методи. До найбільш популярним відносяться:

 1. Мікроскопія – дослідження мазка з уретри та піхви протягом 30 хвилин після забору. Метод достовірний на 40-60%.
 2. Імунологічний метод дослідження крові – перевірка на живих бактерій.
 3. Бакпосів на трихомонади – взяття мазка і перенесення його в живильне середовище, на якій можливе зростання бактерій.
 4. ПЛР-діагностика – метод полімеразної ланцюгової реакції зі 100%-вою точністю. Для дослідження беруться кров, слина, зішкріб з піхви або уретри. Результат відомий вже на наступний день.

Лікування

Стандартна схема лікування передбачає використання коштів протитрихомонадних. До найбільш популярним відносяться антибіотики Метронідазол, Трихопол, Тинідазол. При приєднанні до збудників інфекції інших патогенних бактерій призначаються зовнішні свічки вагінальні таблетки Кліон-Д. Лікування проводиться у обох партнерів, навіть якщо в одного немає симптомів. На час лікування варто уникати статевих контактів, дотримуватися правил особистої гігієни:

 1. Щодня підмиватися антисептичними розчинами фурациліну або перманганату калію (марганцівки), господарським милом.
 2. Руху руки – від піхви в сторону заднього проходу, інакше відбудеться інфікування сечового каналу.
 3. Щоденна зміна білизни.
 4. Використання індивідуальних гігієнічних приладдя (рушник, мочалка).

Медикаментозне лікування

З групи медикаментів, які використовуються в лікуванні трихомонадоносительства, трихомоніазу, особливою популярністю користуються специфічні противопротозойные препарати, їх призначає тільки лікар. Популярними є:

 1. Метронідазол – таблетки, гнітюче діють на генетичний апарат трихомонади. За рахунок ліки біологічні процеси одноклітинного припиняються, що призводить до його загибелі. Схема лікування: у перший день по одній таблетці 4 рази. Наступні 6 днів приймається таблетка тричі на добу. Протипоказання прийому препарату: вагітність, лактація, індивідуальна непереносимість компонентів, можливо почервоніння або подразнення шкіри. Його аналоги: Орнідазол, Ниморазол. Його похідні: Флагіл, Трихопол.
 2. Тинідазол – протипротозойну засіб. Таблетки можна приймати одноразово в кількості 4 шт. по 500 мг або двічі/день по третині таблетки тижневим курсом. Протипоказання: порушення кровотворення, гіперчутливість до складу, вагітність, грудне вигодовування.
 3. Кліон-Д – комбінований препарат, що складається з метронідазолу і миконазола (протигрибковий компонент) у рівних частинах. За рахунок цього медикамент бореться зі змішаними бактеріальними інфекціями. Свічки використовуються по одній штуці на протязі 10 днів, ставляться на ніч.

Медикаментозне лікування проводиться під контролем фахівця. Для визначення ефективності терапії лікарі беруть мазки з уретри, піхви кожні 2-3 місяця (не пізніше третього дня від закінчення менструального циклу). Системна терапія доповнюється місцевим лікуванням – використовуються вагінальні свічки Бетадин, Тержинан, вагінальний гель Метрогіл. Чоловікам показано використання кремів Розамет, Розекс. Якщо використовувати таблетки не виходить, можна застосовувати свічки Осарцид (згубно діють на систему ферментів патогенів), з Стрептоцидом (знімає запалення).

Лікування трихомоніазу має і комплексну схему, завдяки якій можливе швидке досягнення ефекту. Вона складається з семиденного прийому Трихопола по таблетці двічі/день, одноразового прийому 4 таблетки Тинідазолу і семиденного прийому Фазижина 150 мг двічі/день. Лікування хронічної форми не відрізняється від терапії гострого трихомоніаза, але додатково включає вживання імуностимуляторів, вітамінних комплексів, адаптогенів.

На час терапії слід відмовитися від алкоголю, тому що може виникнути антабусподобный синдром. Лікування вагітних жінок проводиться не раніше другого триместру. Якщо трихомонади стійкі до групи 5-нітроімідазолів, то потрібно збільшити повторну дозу або частоту прийому ліків. Паралельно при терапії хвороби можна використовувати рецепти народної медицини і займатися профілактикою.

Рецепти народної медицини

Застосування народних методів терапії трихомоніазу актуально при хронічній запущеній формі хвороби, тому що при гострій фазі може не настати позитивний ефект і хвороба стане постійною. Використання рецептів народної медицини допоможе купірувати неприємну симптоматику, скоротити інтервали між рецидивами:

 1. Зробіть складу з гліцерину, соку часнику в пропорції 20:1, змочіть їм бинт або марлю. Поверніть у формі тампона, введіть в піхву на 4 години.
 2. Просочіть тампон з марлі медом, вставити в піхву на 3-4 години. Не можна застосовувати даний рецепт при алергії на продукти бджільництва.
 3. Кожен день кілька разів змащуйте слизову оболонку статевих органів обліпиховою олією і настоєм трави ромашки. Це зніме свербіж і зволожить покрови.
 4. Вранці, ввечері обмивайте статеві органи відваром кореня хрону (на літр води, 100 г кореня хрону, настоюйте 2-3 дні). Це рослина володіє антибактеріальними властивостями, допомагає вбити трихомонади в сечі.

Профілактика

Щоб запобігти розвиток трихомоніазу і не заразитися допомогою проникнення небезпечних збудників хвороби, потрібно дотримуватися заходів профілактики. До них відносяться:

 • регулярно проходити огляди у гінеколога або уролога;
 • використовувати контрацептиви при сексі;
 • виключити часту зміну статевих партнерів;
 • своєчасно пролечивать інфекційні, інші захворювання статевих і сечостатевих органів;
 • дотримуватися правил гігієни;
 • зміцнювати імунітет;
 • утримуватись від частого прийому алкоголю, куріння;
 • правильно харчуватися;
 • при сидячій роботі займатися спортом.

Відео

Трихомоніаз. Наслідки "випадкових" зв'язків

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!