Вірус Коксакі - що це таке у дітей і дорослих, інкубаційний період, симптоми, лікування і наслідки

Якщо в організмі дитини з'явився Вірус Коксакі – що це таке, характерні симптоми і ефективне лікування підкаже лікуючий лікар на індивідуальному прийомі. Головне – не запускати проблему зі здоров'ям, інакше розвивається вірусний менінгіт, частковий параліч або інші ускладнення, не завжди пов'язані з життям пацієнта. Ентеровірусна інфекція Коксакі відрізняється підвищеною стійкістю, тому позбутися від патогенної флори не так просто.

Що таке вірус Коксакі

По суті, це група з 30 різновидів ентеровірусної інфекції, яка проникає в організм здорової людини від носія. Вогнище локалізується патології в шлунково-кишковому тракті, однак провокує запалення м'язів, внутрішніх органів, дисфункцію життєво-важливих систем. Небезпечним віком є період до 5 років дитині, не старше. Дорослим можна не побоюватися поширення патогенної флори. Вірус Коксакі належить до кишкових інфекцій, які потрібно своєчасно усунути, щоб нормалізувати системне травлення.

Шляхи передачі і розвитку інфекції

Вірус Коксакі стрімко поширюється в навколишньому середовищі, передається до здорової людини повітряно-крапельним шляхом. Частіше проникає в організм через верхні дихальні шляхи. Другий спосіб зараження – аліментарний, коли інфікування спостерігається при систематичному порушенні правил особистої гігієни, вживання в раціон немитих продуктів харчування.

Інкубаційний період

Перший час хвороба ніяк себе не проявляє, протікає в безсимптомній формі. Інкубаційний період коливається від 2 до 10 днів, після чого переважає виражена симптоматика схожа з грипом, з необхідністю консервативного лікування і суворого постільного режиму. Винищити цього внутрішньоклітинного паразита вельми проблематично, потрібен комплексний підхід.

Різновиди вірусу Коксакі

Патогенна флора умовно ділиться на 2 основних класи. Це A-тип і B-тип, кожен з яких містить і характеризує до 20 видів вірусів Коксакі. Характерні відмінності полягають в неприємні наслідки, з якими стикається пацієнт після вкрай небажаного інфікування:

 1. При A-тип прогресує вірусний менінгіт, у пацієнта сильно болить горло з подальшими ускладненнями на верхні дихальні шляхи.
 2. При В-типі спостерігаються незворотні зміни, дистрофічні процеси в головному мозку, скелетних м'язах, міокарді і серцево-судинної системи.

Симптоми

Перш ніж розпочати ефективне лікування, потрібно повідомити фахівця про неприємні симптоми і пройти діагностику з подальшим фармакологічним призначенням. Після потрапляння хвороботворної інфекції в організм помітно знижується якість життя, а перші симптоми недуги нагадують прояви ГРВІ. Напади протікають в гострій стадії, з'являються головні болі і тільки. Хвороба супроводжується лихоманкою, проте лікарі рекомендують звернути увагу на такі зміни в загальному самопочутті:

 • підвищення температури тіла;
 • виражені симптоми інтоксикації;
 • ознаки зневоднення організму;
 • класичні симптоми застуди;
 • запалення слизових оболонок горла, ротоглотки.

У дорослих

Характерним недузі в будь-якому віці притаманна кишкова локалізація, тому основні симптоми активності хвороботворного вірусу Коксакі представлені розладом травлення, нудотою і безперервної блювотою. У дорослому організмі симптоматика підсилюється вже існуючими хронічними захворюваннями. Звернути особливу увагу потрібно на такі ознаки вірусу Коксакі в ураженому організмі:

 • висока температура, лихоманка;
 • патології верхніх дихальних шляхів;
 • зміна кольору шкірних покривів (не виключена геморагічний висип);
 • спад працездатності, загальна слабкість.

У дітей

Особливо небезпечний вірус Коксакі для новонароджених, оскільки супроводжується вираженою анорексією, сильною слабкістю, затяжний блювотою, задишкою. Клінічний результат при відсутності своєчасного лікування складно спрогнозувати. Симптоми залежать від локалізації вогнища патології. У віці 3 – 10 років патогенний вірус Коксакі протікає у формі тонзиліту, представлений такими змінами в загальному самопочутті:

 • гостра біль у горлі;
 • висока температура тіла;
 • висипання, виразки на слизовій ротоглотки;
 • патологічне збільшення лімфатичних вузлів;
 • різке зниження апетиту.

Як протікає інфекція

Прогресуючий синдром Коксакі може призвести до поліомієліту, тонзиллиту, гепатиту та інших небезпечних захворювань. Все залежить від внутрішнього органу або системи, як середовища розмноження вірусів. У залежності від локалізації вогнища патології, лікарі виділяють наступні форми характерного недуги та їх особливості:

 • гриппоподобную форму характеризують симптоми, ідентичні прогресуючого грипу, ГРВІ, застуді;
 • ентеровірусну екзантему характеризує шкірний висип. Висипання поширюються по всьому тілу, волосистої частини голови;
 • герпетичну ангіну виділяють, якщо сильно болить горло, підвищується температура, спостерігаються інші симптоми тонзиліту;
 • полиомиелитоподобная форма супроводжується важкими паралічами, які прогресують миттєво;
 • кишкова форма супроводжується гострими розладами травлення, подібно іншим інфекційним захворюванням.
 • ентеровірусна екзантема з характерним висипом знижує якість життя, а велика кількість бульбашок згодом лопаються, і на шкірних покривах формуються кірки (нагадує вітрянку).

Діагностика

Щоб визначити хворобу Коксакі, лікар проводить збір даних анамнезу, призначає класичні аналізи біологічних рідин – крові, сечі, ліквору, відділення мокротиння і слізних виділень. Характерною особливістю діагностики є реакції зв'язування комплементу та гальмування гемаглютинації. Вірус Коксакі визначає підвищення титру антитіл в чотири і більше разів. Після цього може бути призначено специфічне лікування для знищення патогенної флори та усунення тривожної симптоматики.

Лікування

Патогенний вірус Коксакі у дітей можна винищити медикаментами декількох фармакологічних груп (в залежності від локалізації вогнища патології), але ніяк не антибіотиком. Пояснюється це тим, що антибактеріальні засоби неефективні щодо патогенної флори, а рекомендують лише для профілактики бактеріальних ускладнень. В іншому загальні рекомендації фахівців представлені нижче:

 1. При болю в горлі та інших ознаках тонзиліту призначають антисептичні засоби зовнішньо. Як варіант, це можуть бути розчин Фурациліну.
 2. При високій температурі тіла доречно застосування НПЗЗ, наприклад, Парацетамолу, Нурофена, Цефекона.
 3. Для відновлення імунної відповіді організмі не завадить прийом таких імуномодулюючих засобів на основі інтерферону, як Віферон, Циклоферон.
 4. Від шкірної висипки (можна побачити на фото маленьких пацієнтів) і супроводжує її свербіння допомагає антигістамінні засоби. Серед таких – Тавегіл, Фенистил, Супрастин.
 5. При інтоксикації і кишкових інфекціях лікар призначає обов'язковий прийом сорбентів, наприклад, активованого вугілля, Лінексу, Ентеросгелю.
 6. Якщо буде злазити ніготь після вірусу Коксакі, необхідно використовувати регенеруючі креми і мазі.

Хвороба проявляється стихійно, пацієнт скаржиться на високу температуру і ознаки загального нездужання. Ефективним при симптомах інтоксикації є порошок Регідрон, який потрібно розвести в 1 літрі води, перемішати. Пити невеликими ковтками, але часто, відновлюючи водний обмін ослабленого організму. Серед переваг препарату – доступна ціна, висока ефективність, швидке приготування. Недолік – якщо лікувати дитину, його складно змусити добровільно випити цей сольовий розчин.

Для відновлення мікрофлори кишечника рекомендований Лінекс. Препарат випускається у формі капсул, його дія перевірено часом. Активні компоненти заповнюють брак корисних бактерій, усувають виражені симптоми порушеного травлення. Лінекс належить приймати по 1 – 2 капсули тричі на добу протягом 7 – 10 днів. Переваги – натуральний склад і швидке дію, недоліки і зовсім відсутні.

Наслідки вірусу Коксакі

Якщо своєчасно не усунути ентеровірус Коксакі, лікарі не виключають небезпечні ускладнення для здоров'я дорослого пацієнта і дитини. Побоюватися потрібно наступних діагнозів, складно піддаються ефективному лікуванню:

 • менінгіт;
 • параліч;
 • енцефаліт;
 • серцева недостатність;
 • інсулінозалежний діабет.

Профілактика

Специфічні заходи відсутні, проте це не означає, що немає можливості зупинити вірус Коксакі у дорослих і дитини. Заходи профілактики представлені нижче:

 • дотримуватися елементарних правил особистої гігієни;
 • при епідемії уникати людних місць, оскільки вірус здатний передаватися по повітрю (останній випадок був зафіксований в Туреччині в 2019 році);
 • дотримуватися загальних санітарних норм;
 • дотримуватися правил асептики, дезінфекції;
 • вживати продукти харчування після ретельної обробки (можна термічної);
 • проведення профілактичної вакцини, згідно з календарним планом.

Відео

Вірус Коксакі косить російських туристів у Туреччині. Як не заразитися на відпочинку?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!