Інсульт при гіпертонічному кризі - що робити і як лікувати

Однією з найбільш частих причин звернення за екстреною медичною допомогою є різке підвищення артеріального тиску. Це стан небезпечно не тільки тяжкістю супутньої йому симптоматики, але і можливими ускладненнями, розвиток яких може призвести до летального результату. Прогноз лікування гіпертонічного кризу, що розвивається на його тлі інсульту залежить від своєчасності вжитих заходів, тому важливо вміти розпізнавати ознаки початку нападу.

Що таке гіпертонічний криз

Циркуляція крові по організму (гемодинаміка) забезпечується різницею гідростатичного тиску в різних ділянках серцево-судинної системи. Рух відбувається з областей високого тиску до області нижчого, і його швидкість залежить від здатності стінок судин чинити опір току крові. Тиск крові створюється ритмічними серцевими скороченнями, його сила залежить від пружності і еластичності судин.

Зміна параметрів опору, що чиниться судинами (їх пропускної спроможності) ініціюється нервової і гормональної (ренін-ангіотензинової системи. Основним стимулятором зростання артеріального тиску, продукуються в результаті складної ланцюжка амінокислотних перетворень, є гормон ренін. При збільшенні цієї речовини в крові відбувається звуження судин і зростання тиску.

В результаті порушень регуляції гемодинаміки, що сталися в силу яких-небудь причин, що відбувається спазмування дрібних артерій (артеріол), які беруть участь у координації судинного опору. Наслідком цих процесів стає збільшення кількості скорочень серця на хвилину і гіперактивність ренін-ангіотензинової системи. Цей механізм лежить в основі патогенезу гіпертонічної кризи, який представляє собою важкий стан, що потребує невідкладної допомоги, клінічно проявляється надмірним підвищенням тиску.

Небезпека критичної артеріальної гіпертензії полягає у виникненні порочних кіл (взаємно посилюють один одного патологічних процесів). Якщо вчасно не «розірвати» такий круг, виснаження мозку продовжиться, що вплине на його функціональність і погіршить прогноз захворювання, аж до летального результату:

 • Спазм артеріол призводить до почастішання скорочень серця і зниження вмісту кисню в багатьох органах, результатом чого стає розвиток ішемії. У стані гіпоксії органи не можуть повноцінно функціонувати і серце продовжує посилено скорочуватися , щоб забезпечити насичення тканин киснем, але спазмовані артеріоли перешкоджають нормальному току крові.
 • Відбулося внаслідок спазму пошкодження судин призводить до того, що ренін-ангіотензинова система запускає активну вироблення реніну, який ще більше стимулює звуження судин і підвищення тиску. Посилене продукування реніну призводить до зниження вмісту вазодилататорів (гістаміну, гепарину) та периферичний опір судин збільшується.

Класифікація і види

Через відсутність єдиного підходу до поняття «гіпертонічний криз» у світовій медичній практиці загальноприйнята класифікація цього стану відсутня. В терапевтичних цілях доцільно підрозділяти критичну артеріальну гіпертензію на види в залежності від способу розвитку:

 • Гіперкінетичний (частіше діагностується у людей молодого віку) – розвивається як наслідок підвищення тонусу вегетативної нервової системи, в результаті чого відбувається різке збільшення викиду крові, але опірність периферичних судин залишається незмінною, тому відмітною ознакою цього виду криза є тільки підвищення систолічного (верхнього) тиску. Тривалість такого стану, що характеризує раптової спалахом головного болю і підвищеним потовиділенням, не перевищує кількох годин. Серйозні ускладнення не розвиваються.
 • Гіпокінетичний (зустрічається частіше у людей, старших 40 років) – характеризується повільним розвитком, механізм якого полягає в різкому підвищенні опору периферичних судин і одночасному зниженні кількості крові, вбрасываемой серцем. При вимірюванні артеріального тиску відзначається збільшення диастолических (нижніх) показників. Клінічні прояви більш виражені, ніж при гіперкінетичному кризі, тривалість перебігу – 2-3 дні. Висока вірогідність виникнення ускладнень.
 • Еукінетичній – виникає на пізніх стадіях гіпертонічної хвороби, проявляється порушенням мозкового або коронарного кровообігу, при відсутності своєчасної адекватної допомоги призводить до розвитку важких ускладнень. Відмітними характеристиками цього виду криза є нормальний рівень серцевого викиду при підвищенні опору периферичних судин, що виражається в рівномірному підвищення показників систолічного і діастолічного тиску.

В процеси, що відбуваються в організмі під час гіпертонічного кризу, втягуються багато життєво важливі органи та системи, тому це стан загрожує ризиком розвитку небезпечних ускладнень. Основними захворюваннями, що виникають внаслідок критичної гіпертензії, є:

 • інсульт;
 • інфаркт міокарда;
 • набряк легень або мозку;
 • лівошлуночкова серцева недостатність (серцева астма);
 • раптовий розлад ниркової функції;
 • крововилив в субарахноїдальний простір;
 • дистрофія сітківки (ретинопатія);
 • аневризма, аневризма аорти.

Вивченням патологій центральної нервової системи (ЦНС), до яких відноситься і гіпертензія (як основне причинообразующее захворювання інсульту), займається неврологія. Зважаючи на ризик розвитку небезпечних для життя хвороб внаслідок критичного підвищення тиску в неврологічній практиці виділяють наступні види важкого стану, виходячи зі ступеня вираженості клінічних проявів та наявності ускладнень:

 • Неускладнений вид – при істотному підвищенні артеріального тиску інші органи майже не страждають, пацієнт потребує медичної допомоги протягом 24 годин з моменту початку розвитку кризу, госпіталізація не потрібна. Прогноз лікування сприятливий, напад усувається за допомогою медикаментозних засобів.
 • Ускладнений вид – критична гіпертонія, тягне за собою ураження інших органів (серця, мозку, легенів, нирок), що вимагає прийняття невідкладних заходів у стаціонарних умовах відділення інтенсивної терапії. Прогноз при ускладненому кризі несприятливий, висока ймовірність рецидивів після перенесеного нападу (близько половини пацієнтів протягом 3 місяців після виписки знову потрапляють у відділення реанімації).

Гіпертонічний криз | гіпертонія інсульт інфаркт

Інсульт, як ускладнення гіпертонічного кризу

Виникнення гіпертонічного кризу сприяє не тільки різке підвищення тиску, але і посилена реакція на нього з боку периферичних судин. Твердження, що гіпертонія – причина інсульту, засноване на вивченні процесів, що відбуваються в організмі при критичній гіпертензії. Внаслідок спазму артеріол збільшується проникність стінок судин. Порушення тонусу капілярів і дрібних вен призводить до виходу з них елементів крові (діапедез), наслідком чого стає крововилив у головний мозок. До аналогічних наслідків призводить і розрив судини.

Що відбувається при інсульті погіршення мозкового кровообігу обумовлено порушенням обмінних процесів у вогнищах ішемії, що виникли внаслідок спазмування і паралічу артерій, що постачають мозок. При одночасному розвитку спазму відразу декількох судинних гілок може утворитися великий геморагічний вогнище, наслідком чого стає наростання дистрофічних змін в судинних стінках.

У неврологічній практиці інсульт при гіпертонічному кризі займає лідируючі позиції серед захворювань з високим ризиком летального результату, тому вивчення механізму розвитку небезпечного стану і пошуків способів його попередження приділяється велика увага. На підставі етіопатогенезу гострого порушення мозкового кровообігу виділяють наступні види патології:

 • Ішемічний (за типом порушення прохідності судин підрозділяється на кардиоэмболический, атеротромботический, гемодинамічний і лакунарный) – переважаючий вид (85 з 100 зареєстрованих випадків), що розвивається внаслідок порушення реологічних властивостей крові або патологій центральних судин, що несуть кров від серця. Механізм розвитку зводиться до порушення надходження крові в головний мозок, в результаті чого відбувається некроз клітин.
 • Геморагічний (внутрішньомозковий і субарахноїдальний крововилив) – найчастішою причиною виникнення внутрішньомозкового крововиливу є гіпертонічна хвороба (у 80-85 випадків з 100), рідше цей вид порушення провокує атеросклероз, запалення судин мозку та інші патології. Субарахноїдальний крововилив частіше є наслідком розриву артеріальної аневризми або черепно-мозкової травми. Часто геморагічний інсульт розвивається раптово, характерні провісники захворювання спостерігаються рідко.

Причини і фактори ризику

У 60% усіх зареєстрованих випадків гіпертонічного кризу, ускладненням якого є інсульт, причиною розвитку стану зафіксована неконтрольована гіпертензія. Розвиток геморагічних відхилень може відбутися на тлі порушеної згортання крові, викликане генетичними чинниками або передозуванням медикаментів (тромболітиків). Вроджені судинні аномалії, такі, як аневризми судин мозку, теж служать сприяючим фактором захворювання. До основних причин розвитку гіпертонічного кризу і його ускладнень відносяться:

 • Атеросклеротичне ураження аорти – відкладення холестеринових бляшок на стінках судини призводить до їх затвердінню, і доступ крові до органів погіршується, що є причиною тромбозів та ішемії, судинні стінки починають нерівномірно стоншується і під дією тиску можуть лопатися.
 • Зміни гормонального фону (характерно для жінок в клімактеричний період) – нестабільність кров'яного тиску у цей період призводить до перевантаженості регулюють периферичний кровотік механізмів.
 • Порушення функціональності нирок (клубочковый нефрит, нефроптоз, пієлонефрит) – на тлі ниркових захворювань відбувається порушення електролітного балансу, що призводить до виникнення неврологічних синдромів, таких, як паралічі, які служать причиною порушення кровообігу.
 • Ускладнення цукрового діабету (діабетична нефропатія) – комплекс патологій, що включає атеросклеротичні ураження артерій, артеріол, ниркових канальців і клубочків, одним із частих клінічних симптомів нефропатії є артеріальна гіпертензія.
 • Запалення артеріальної стінки дрібних і середніх судин (вузликовий періартеріїт) – захворювання діагностується рідко, причини його виникнення вивчені мало, але його наслідки є згубними для судин і організму в цілому.
 • Ангиоспастическая ішемія – припинення припливу крові до тканин і органів внаслідок спазму артерій, причиною якого слугує дію провокуючих факторів (травми, швидка втрата крові, введення деяких лікарських засобів).
 • Хвороба Лібмана (червоний вовчак) – системне дифузне захворювання призводить до уражень судин мікроциркуляторного русла і розвитку атеросклерозу.
 • Феохромоцитома, нейроендокринна хвороба Іценко-Кушинга – пухлини, що локалізуються в наднирниках, активно секретують адреналін та норадреналін, під впливом яких відбувається збільшення викиду крові і підвищення тонусу артеріол.
 • Різке припинення прийому гіпотензивних препаратів.

При наявності перелічених патологій розвиток гіпертонічного нападу може спровокувати вплив несприятливих критеріїв (клінічних, поведінкових, екологічних, біохімічних та ін). Заходи профілактики однією з головних проблем сучасної неврології інсульту – зводяться до виявлення та попередження основних факторів ризику. Ймовірність різкого надмірного підвищення артеріального тиску або виникнення ускладнень після перенесеного кризу зростає під впливом наступних умов:

 • літній вік;
 • спадковість;
 • високі психоемоційні навантаження, стрес;
 • вживання великої кількості кухонної солі;
 • різкі метеорологічні зміни;
 • вживання шкідливих речовин (алкоголю, наркотичних речовин);
 • тютюнопаління;
 • гіподинамія або надмірні фізичні навантаження;
 • наявність надлишкової ваги;
 • непомірне вживання кофєїнсодержащих напоїв;
 • порушення питного режиму (надлишкове або недостатнє вживання води);
 • неконтрольований прийом лікарських засобів;
 • відсутність повноцінного відпочинку;
 • травматичні ушкодження черепа;
 • наявність в анамнезі небезпечних захворювань (інфаркти, стеноз сонних артерій, апное, генетичні судинні аномалії, патології серцевого та ендокринної систем тощо).

Симптоми геморагічного інсульту

Внутрішньомозковий крововилив, крововилив у субарахноїдальний простір призводять до серйозних порушень мозкового кровообігу, що проявляється в загальномозкових і вогнищевих неврологічних ознак. Общемозговая симптоматика геморагічного інсульту доповнюється осередкової, специфіка якої залежить від пошкодженої ділянки і допомагає візуально визначити область поразки. Основними ознаками, що вказують на розвиток інсульту на фоні гіпертонічного кризу, є:

 • зміна свідомості, що проявляється у вигляді дезорієнтації, расфокусировке зору, почутті оглушення, сопорі (заціпенінні), червоної пелени перед очима;
 • сонливість або надмірне безпричинна збудження, панічні атаки;
 • запаморочення, короткочасна втрата свідомості;
 • пульсуючий шум у вухах;
 • відчуття жару без підвищення температури тіла;
 • головні болі (переважно в потиличній області);
 • сильне почервоніння обличчя;
 • носова кровотеча;
 • напади нудоти;
 • лабільний тип поведінки (різка зміна настрою);
 • брадикардія;
 • вдих супроводжується шумами;
 • несвідомі плаваючі рухи очних яблук;
 • холодні шкірні покриви;
 • підвищене потовиділення (виділяється піт липкий, холодний).

При великому крововиливі виникають ускладнення, на тлі яких розвивається вторинний стовбурової синдром і симптоми посилюються. Про поразку великих півкуль мозку свідчать такі загальномозкові ознаки:

 • розлад дихання, прогресуюче з часом;
 • порушення серцевої діяльності (відчуття важкості в грудях, колючий біль, тахікардія);
 • горметонический синдром (періодичні спазми м'язів);
 • різке підвищення м'язового тонусу (децеребрационная ригідність).

Відмітні ознаки при вогнищевих ураженнях

Клінічна симптоматика мелкоочаговых уражень залежить від постраждалого (внаслідок пошкодження або відриву постачає судини) ділянки мозку. Поширеними ознаками неврологічних порушень вогнищевого характеру є:

 • Зниження сили кінцівок, аж до паралічу – якщо уражена ділянка мозку, яка відповідає за функцію руху.
 • Зниження чутливості у кінцівках, розлад зору, промови – відбувається при патологічних змінах в області, яку постачає сонна артерія.
 • Порушення координації рухів, вазомоторних реакцій, зміна ходи, уповільнення швидкості мови, постійна блювота і запаморочення – характерні симптоми ураження відділів, що відповідають за відчуття положення тіла в просторі.
 • Розлад функції сечовипускання і дефекації (порушення роботи тазових органів) – свідчить про важкому ураженні центральної нервової системи.

Існують специфічні симптоми, які проявляються при ураженні конкретних ділянок мозку. Виходячи з клінічної картини розвитку геморагічного типу патології, фахівець в області неврології може зробити попередній висновок щодо локалізації посудини, яка зазнала патологічних змін:

Уражений відділ мозку

Характерні симптоми

Мозковий стовбур

Порушення життєво важливих (вітальних) функцій – підвищення температури тіла, почастішання пульсації крові і дихання, м'язовий гіпотонус.

Бульбарний альтернуючий синдром – параліч під'язикового нерва в поєднанні з геміпарезом (ослабленням м'язів) з однієї сторони тіла.

Порушення положення очей (стробизм), різний розмір зіниць (анізокорія), при цьому зіниця одного ока залишається нерухомим, мимовільні високочастотні коливальні рухи очей (ністагм), несвідоме направлення погляду у бік вогнища.

Оральні відділи стовбура мозку

Горметония (судомні спазми), нездатність переміщати зіниці вертикально, відсутність реакції зіниць на зміну освітлення, підвищений м'язовий тонус.

Нижні відділи мозкового стовбура

Атонія або гіпотонія, симптоматика, притаманна бульбарному синдрому – дизартрія (порушення мови) і дисфагія (неможливість ковтання).

Мозочок

Неминуще запаморочення, звуження зіниць (міоз), ністагм, косоокість за типом Гертвига-Мажанді (у вертикальній площині), повторюється блювота, оніміння кінцівок при відсутності парезів, м'язова атонія.

Інсульти Гіпертонічна хвороба Тромбоутворення

Гіпертонічний криз після інсульту

В результаті інсульту порушуються неврологічні функції, для відновлення яких організм намагається використовувати внутрішні резерви. Основний механізм поліпшення кровопостачання головного мозку – це збільшення до нього припливу крові, що і намагаються зробити системи організму шляхом збільшення викиду крові з серця і створення умов для її швидкої доставки до мозку. Відбуваються після нападу в органах процеси призводять до прямо протилежного ефекту – тиск знову підвищується і зростає ризик розвитку гіпертонічного кризу.

Під час терапії захворювання важливо постійно контролювати показники артеріального тиску, щоб не допустити його критичного підвищення. Відсутність ознак серцевої недостатності при підвищених показниках тиску після нападу не означає, що лікування має сприятливий результат. На адекватність проведеної терапії вказує повернення значень до норми, яка була до розвитку порушень мозкового кровообігу. Якщо допустити повторну артеріальну гіпертензію та рецидив інсульту – шанси на відновлення мінімальні.

Правильна діагностика - як відрізнити криз від інсульту

Гіпертонічний криз і ішемічний інсульт мають схожі клінічні прояви – повільний розвиток і ознаки порушеного кровопостачання. Достовірно диференціювати критичну гіпертензію від геморагічного або ішемічного типу гострого порушення мозкового кровообігу можна тільки в ході об'єктивного обстеження пацієнта із залученням лікарів таких спеціалізацій, як кардіолог, офтальмолог, невролог. Підтвердження попереднього діагнозу відбувається на підставі наступних лабораторних і функціональних досліджень:

 • Офтальмоскопія – виявляються спазми артерій сітківки, крововиливи і інші ознаки гіпертонічної ретинопатії.
 • Аналіз цереброспінальної рідини – патологія мозкового кровообігу підтверджується при виявленні домішки крові
 • Ангіографія – наявність відхилень підтверджується зміщенням інтрацеребральних судин і аневризмою судин мозку.
 • Комп'ютерна і магнітно-резонансна томографія – візуалізується наявність геморагічних вогнищ, зон з підвищеною щільністю тканин, мікротріщин судин, визначається локалізація геморагій, де може накопичуватися кров.

Що робити і як лікувати

Першочерговим завданням при виявленні ознак, що вказують на розвиток інсульту на фоні гіпертонічного кризу, є якнайшвидше забезпечення медичного контролю за станом пацієнта. Рекомендується не намагатися доставити хворого в лікарню самостійно, а викликати спеціалізовану бригаду швидкої допомоги, так як не у всіх медичних установах є умови для надання своєчасної адекватної допомоги при гострих неврологічних порушеннях.

Під час очікування медичного персоналу слід надати хворому першу допомогу через нездатність потерпілого людини подбати про себе. Лікування гострого порушення мозкового кровообігу відбувається поетапно і включає комплекс невідкладних, реанімаційних, терапевтичних і реабілітаційних заходів. Зважаючи на те, що гіпертонічний криз є найпоширенішою причиною геморагічного інсульту, велика частина лікувальних заходів спрямована на стабілізацію артеріального тиску, яка повинна здійснюватися плавно.

Як перевірити наявність патології

Інсульт при гіпертонічному кризі найчастіше розвивається стрімко і раптово, тому часу на проведення діагностичних заходів в лабораторних умовах немає. Для своєчасного розпізнавання ознак гострого порушення мозкового кровообігу використовується шкала Цинциннаті (або правило «УЗП»), яка являє собою систему критеріїв оцінки догоспітального визначення гострого порушення мозкового кровообігу.

Згідно з цим правилом пацієнту необхідно виконати 3 дії. При виявленні відхилень під час вчинення однієї з дій ймовірність наявності патології становить 75%, якщо людина не змогла виконати жодної прохання – ймовірність зростає до 85-100%. Символічний спосіб розпізнавання симптомів порушень полягає у таких проханнях до хворого:

 • Посміхнутися – тривожною ознакою є крива посмішка (звисання особи), несиметричне рух куточків губ.
 • Заговорити – якщо у відповідь на прохання сказати просту фразу (загальноприйнятий приклад: «Стару собаку новим трюкам не навчиш») пацієнт відчуває труднощі, і не може чітко вимовити слова, це свідчить про порушення кровопостачання мозку.
 • Підняти обидві руки вгору – при інсульті цей рух синхронно виконати обома руками важко.

Для підтвердження припущень щодо наявності захворювання можна попросити хворого висунути язик. Приводом для звернення за медичною допомогою служить кривий мову, западаючий на одну сторону. Ще одним додатковим способом діагностики на місці є прохання до постраждалому прийняти позу з витягнутими перед собою руками і закритими очима. Якщо одна рука зміщується в бік або вниз – це підтвердження неврологічних відхилень.

Перша допомога при приступі

Від своєчасності наданої домедичної допомоги при інсульті може залежати життя людини, тому важливо до приїзду медичного персоналу дотримуватися встановлений для таких випадків алгоритм дій. Якщо хворий втратив свідомість і при цьому ознаки дихання відсутні (або спостерігається агональное судорожне дихання) виникає необхідність термінового проведення серцево-легеневої реанімації. При відсутності належної медичної підготовки реанімаційні дії полягають тільки у виконанні непрямого масажу серця.

Для пацієнтів, які перебувають у свідомості, комплекс заходів з надання першої допомоги при нападі полягає у виконанні наступних дій:

 • забезпечення прохідності верхніх дихальних шляхів (не можна давати хворому пити або є, при появі блювотних позивів повернути голову набік);
 • покласти потерпілого від нападу людину на спину, при цьому голова і шия повинні знаходитися в одній площині під кутом 30 градусів до поверхні (для чого під плечі та голову підкладаються подушки), якщо під час нападу хворий впав, слід залишити його в горизонтальному положенні, забезпечивши комфортні умови;
 • звільнити пацієнта від стискує дихання одягу;
 • стежити за тим, щоб хворий не робив різких рухів;
 • постійно контролювати стан пацієнта, по можливості, виміряти артеріальний тиск і пульс.

При наданні долікарської допомоги хворому, у якого стався напад, слід уникати таких дій, які можуть погіршити стан потерпілого:

 • Сидіти склавши руки, чекаючи поліпшення стану.
 • Давати медикаментозні засоби (навіть ті, які хворий приймає постійно для контролю тиску) – будь-які препарати, не призначені лікарем, можуть призвести до небажаних наслідків.
 • Пропонувати їжу або воду – під час нападу порушуються ковтальні рефлекси і людина може вдавитися або у нього може початися блювота.
 • Приводити втратив свідомість людини почуття з допомогою коштів з різким запахом (таких, як нашатирний спирт) – вдихання парів аміаку або інших аналогічних речовин може призвести до погіршення дихальної функції.

ЯК ПРИ ІНСУЛЬТІ ПОВЕРНУТИ ЛЮДИНУ ДО 100% НОРМАЛЬНОСТІ.ЯК РОЗПІЗНАТИ ІНСУЛЬТ?

Лікування інсульту в умовах стаціонару

При неускладнених гіпертонічних кризах принцип дій бригади медиків, які приїхали за викликом, полягає в стабілізації артеріального тиску шляхом внутрішньовенного введення гіпотензивних препаратів. Для цих цілей можуть застосовуватися блокатори кальцієвих каналів (Ніфедипін), вазодилататори (Діазоксид), бета-адреноблокатори (Лабеталол) та ін Подальше лікування здійснюється на підставі клінічної картини захворювання – в амбулаторних умовах або в режимі стаціонару. Терапевтичний курс буде відрізнятися в залежності від наявності ускладнень.

Якщо лікар, який прибув для надання допомоги пацієнтові, виявив ознаки інсульту, першочергові дії будуть спрямовані на відновлення кровопостачання уражених ділянок мозку. Від швидкості вжитих заходів залежить результат екстреної терапії – усунути симптоми порушеного кровообігу слід до того, як почнуться незворотні зміни в головному мозку (протягом 2 (максимум 4) годин з моменту початку нападу). Тактика дій у разі підозр на гостре порушення мозкового кровообігу одна – термінова госпіталізація.

Після виконання реанімаційних або невідкладних заходів лікування пацієнта, госпіталізованого з порушенням мозкового кровообігу, здійснюється в стаціонарному режимі до стабілізації показників гемодинаміки та оксигенації, після чого призначається постінсультна реабілітаційна терапія. Відновне лікування здійснюється під контролем фахівців кількох областей медицини – эрготерапевта, невропатолога, фізіотерапевта, логопеда.

Лікування неврологічних патологій відбувається із застосуванням різних груп препаратів, вибір яких грунтується на ступені тяжкості стану хворого та наявності супутніх захворювань. Основними лікарськими засобами для терапії інсульту при гіпертонічному кризі є:

 • гіпотензивні медикаменти – сульфат магнію, Арфонад, Каптоприл, Ніфедипін, Клонідин;
 • вазодилататори – нітрогліцерин, Гідралазин, Натрію нітропрусид, Дибазол (Бендазол);
 • гангліоблокатори – бензогексоній, Арфонад (триметафан камсилат), Азаметония бромід;
 • адреноблокатори – Лабеталол;
 • судинорозширювальні засоби – Фенолдопам;
 • седативні препарати, нейролептики (при судорожному синдромі) – Реланіум, Аміназин;
 • спазмолітики – Дротаверин, Папаверин;
 • бронхолітики (для купірування бронхоспазмов) – Еуфілін;
 • діуретики – Діхлотіазід, Фуросемід;
 • ненаркотичні анальгетики – Аспірин, Ібупрофен, Саліцилат натрію.

Плавна стабілізація АТ після інсульту

Згідно протоколу лікування інсульту, що розвивається на тлі критичної гіпертензії, зниження артеріального тиску з допомогою медикаментозних засобів повинно відбуватися дуже обережно. Результатом різкого зниження показників тиску може стати синдром обкрадання – несприятливий перерозподіл крові між органами через обхідні шляхи кровотоку, що призводить до ішемії тканин мозку. Тиск слід знижувати поступово, оптимальний алгоритм дій полягає в дотриманні двох умов:

 1. Протягом першої години після початку нападу показники знижуються на 20-25% від вихідних цифр.
 2. Протягом наступних 2-6 годин артеріальний тиск має стабілізуватися на рівні 120-160 мм рт.ст.

При зниженні показників тиску на 15-30% від критичної позначки настає поліпшення стану пацієнта, зменшує вираженість симптоматики, необхідність у стаціонарному зміст відсутній. Згідно зі статистичними даними, в 10-20% всіх зареєстрованих випадків інсульт при гіпертонічному кризі був ускладнений факторами ятрогенного характеру в результаті неправильно підібраною методики лікування (приєднання побічних ефектів від застосовуваних засобів) і різкого зниження тиску (артеріальна гіпотонія, судинні катастрофи).

Відео

Підвищений тиск при інсульті

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!