ЕЕГ головного мозку

Електроенцефалографія (ЕЕГ) – це один з методів досліджень головного мозку, і єдиний на даний момент, який дозволяє проводити діагностику пацієнта при втраті свідомості. Проводиться ЕЕГ від 45 хвилин до 2 годин, і за цей час дає фахівцям величезна кількість цінної інформації.

Що таке ЕЕГ голови

Електроенцефалографія головного мозку – це метод діагностики патологій головного мозку, який базується на реєстрації його активності. Завдяки цьому способу вчасно виявляються патології судин, доброякісні та злоякісні пухлини, запальні захворювання, епілепсія. Для проведення ЕЕГ попередньої підготовки не потрібно. Шкоди процедура для здоров'я дорослих і дітей не несе.

Электроэнцефалограмма головного мозку за допомогою металевих електродів, накладених на шкіру голови, вловлює і посилює біоелектричні коливання мозку, записуючи їх графічно. Якщо рутинна процедура малоефективна, то лікар може призначити ЕЕГ з депривацією сну, коли пацієнт залишається в лікарні на одну ніч. Найбільш повною діагностикою є дані, зняті в момент пробудження, під час нічного сну або безпосередньо перед сном. Процедура багатогодинний запису пацієнта на відеокамеру під час дослідження називається ЕЕГ-відеомоніторинг.

Що показує электроэнцефалограмма

ЕЕГ активності головного мозку має вигляд кривої, що формується в результаті коливань його електричної частоти. Ця крива допомагає фахівцю виявити чітку картину роботи органу. Для визначення ступеня конкретної хвороби лікар використовує додаткову діагностику. Оцінка активності нейронів головного мозку дає унікальну можливість:

 • вивчити зміну неспання і сну;
 • оцінити ступінь порушення функціонального мозку;
 • уточнити інші методи досліджень;
 • встановити бік вогнища ураження;
 • встановити точне знаходження місця травми;
 • знайти ділянки, де починається епілепсія;
 • простежити за ефективністю призначених лікарських препаратів;
 • визначити причини непритомності, панічних атак та інших криз;
 • оцінити роботу органу між судомами.

Розшифровка ЕЕГ у дорослого

Для пацієнта важливо не тільки знати, що показує ЕЕГ головного мозку, але і розуміти, як її розшифрувати. Проте підсумковий діагноз буде виставлятися тільки фахівцем з урахуванням певних клінічних ознак, турбують хворого. Основні поняття, що відображаються у висновку лікаря:

 1. Альфа-ритм. В нормі становить 8-14 Гц, а його амплітуда у здорової людини між півкулями знаходиться в межах 100 мкВ. Патологічні ознаки альфа-ритму: нестабільна частота, асиметрія між півкулями більше 30%, індекс менше 50%, амплітуда понад 90 або менше 20 мкВ.
 2. Бета-ритм. В основному виражається в мозкових лобових частках. В обох півкулях має амплітуду симетричну від 3 до 5 мкВ. Патологічні ознаки: асиметрія між півкулями більш 50%, амплітуда від 7 мкВ, синусоїдальний ритм, пароксизмальні розряди.
 3. Дельта-ритм і тета-ритм. Прилад фіксує їх, але тільки в процесі сну. Якщо вони проявляються при пильнуванні, то це свідчить про наявність дистрофічних патологій у тканинах головного мозку.
 4. БЕА (біоелектрична активність). У нормі показник повинен бути ритмічним, без пароксизмів, синхронним. Зміни БЕА виявляються при депресії, схильності до судом, наявності епілепсії раннього дитячого віку.

Що таке ЕЕГ голови у дитини

Є обставини, коли нейрофизиатр, невролог або психіатр призначає дитині проходження електроенцефалографії. Стандартні показання до проведення ЕЕГ головного мозку у дітей:

 • напади мозкового походження;
 • травми голови;
 • підозра на пухлину;
 • оцінка розвитку дитини на першому році життя;
 • нестійке артеріальний тиск;
 • лунатизм або порушення сну;
 • часті втрати свідомості, запаморочення, головні болі;
 • запальність, дратівливість;
 • регулярний раптовий плач.

Де зробити ЕЕГ

Проводять ЕЕГ в поліклініках, лікарнях, медичних центрах. Діагностикою та розшифровкою займається, як правило, невролог, який спеціалізується на лікуванні хвороб нервової системи. Пацієнт в ході обстеження повинен лежати на кушетці, або сидіти в кріслі з заплющеними очима. До шкірі голови обстежуваного кріплять на липкою пасті в різних місцях плоскі металеві електроди. Іноді на голову надівається шолом з вже вбудованими дисками.

Доктор під час процедури може бути присутнім або спостерігати за людиною через скло сусіднього приміщення. В процесі проведення ЕЕГ активності головного мозку лікар може іноді переривати процедуру, щоб пацієнт міг поміняти позу і порухатися. Іноді обстежуваного просять спеціально виконати певні дії, щоб визначити стан активності мозку.

Нерідко людині пропонується денний сон з допомогою седативних препаратів, а в окремих випадках пацієнту доводиться спати в лікарні, коли обстеження проводять на протязі всієї ночі. Якщо відбувається не добовий моніторинг, а звичайна процедура, то ЕЕГ триває близько 2 годин. Тривалість обстеження – це єдиний дискомфорт, який відчуває пацієнт, в іншому воно проходить абсолютно безболісно. Використання пасти не завдає шкоди шкірі – вона легко змивається шампунем.

Скільки коштує электроэнцефалограмма мозку

Вартість електроенцефалограми у державних лікарнях становить від 500 до 1500 рублів. Деякі приватні клініки виставляють ціну за ЕЕГ вище (3000-4000 рублів). Це залежить від рівня комфорту медичного центру, його цінової політики, кваліфікації спеціаліста та деяких інших факторів. Слід пам'ятати, що процедура проводиться за призначенням лікаря, тому перед обстеженням проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Відео: ЕЕГ з депривацією сну

ЕЕГ (електроенцефалографія) в клініці "Добрий Доктор"

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!