Рак підшлункової залози: симптоми, стадії і лікування

Ця форма злоякісного новоутворення відноситься до рідкісних, складаючи 4% всіх ракових захворювань. На жаль, карцинома – онкологія підшлункової залози – має невтішні прогнози по лікуванню, але останні дослідження показують ефективне застосування променевої терапії та хірургії. Удосконалення лікувальних методик триває.

Причини раку підшлункової залози

Новоутворення підшлункової залози понад половини випадків спостерігається у хворих старше 50 років, переважно у чоловіків, ніж у жінок. Кількість таких пацієнтів в останні роки зростає, що зв'язується з погіршенням екології та зміною способу харчування. Будь-яка частина органу (тіло, або головка, або хвіст) може бути піддана пухлини, і має свій код хвороби за класифікацією МКХ. Рак головки становить понад 70% всіх випадків, найчастіший вид пухлини – аденокарцинома, що походить із залозистого епітелію залози.

Прямі причини виникнення раку підшлункової залози до сих пір не встановлені, але відзначаються фактори, що впливають на його виникнення:

 • захворювання самого органу (хронічний панкреатит, кіста, поліпи, аденома);
 • хвороба Крона;
 • цироз печінки;
 • виразковий коліт;
 • цукровий діабет;
 • зловживання алкоголем, куріння;
 • спадковий фактор;
 • гіподинамія;
 • шкідливі виробничі умови (робота з хімічними препаратами);
 • рак інших органів;
 • ожиріння.

Серед причин окремо виділяється неправильно організоване харчування. Ризик захворювання зростає при надлишку в їжі і жирних м'ясних продуктів, надмірне споживання ковбасних виробів, копченостей. У ряду онкологічних хворих науковими дослідженнями відзначається обмеженість їх раціону з переважанням продуктів з низьким рівнем лікопіну і селену, антиоксидантів, які містяться в томатах, горіхах, злаках.

Симптоми раку підшлункової залози

В організмі неминуче виникають клітини з порушеною ДНК, при зниженні імунітету на тлі знижених захисних механізмів вони починають активно ділитися, що призводить до онкології. Симптоми при раку підшлункової залози часто ніяк не проявляються практично до наступу 4-ї стадії розвитку захворювання. Пухлина характеризується як безсимптомне захворювання, яке складно розпізнати на початку. Її клінічна картина відрізняється у різних хворих, міняючись від конкретного місця освіти в органі.

Симптоми раку підшлункової залози на ранніх стадіях часто нагадують ознаки інших захворювань з переважаючими підшлунково-кишковими проявами:

 • біль у животі, здуття;
 • відчуття печіння у шлунку;
 • діарея, присутність жиру в калі;
 • нудота, спрага;
 • темна сеча;
 • зниження ваги і апетиту;
 • млявість, підвищення температури.

Діагностика раку підшлункової залози

Для впевненого утвердження діагнозу необхідна диференціальна діагностика раку підшлункової залози. Проведення комплексу первісних аналізів крові і сечі, печінкових проб допомагають лише припустити розвиток злоякісних новоутворень. Як перевірити підшлункову залозу на рак? Точний діагноз можна визначити поруч обстежень:

 1. УЗД черевної порожнини;
 2. комп'ютерна томографія;
 3. МРТ (магнітно-резонансна томографія);
 4. ЕРХПГ (ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія);
 5. позитронно-емісійна томографія;
 6. ендоскопічна ретроградна холангіографія;
 7. лапароскопія (біопсія).

Точно діагностувати пухлину дозволяють прогресивні методи інструментального обстеження. Одним основних ознак онкології вважається стеноз протоки органу, але іноді при хронічному панкреатиті диференціальна діагностика утруднена. Лікар робить остаточне медичний висновок тільки за результатами біопсії, гістологічного дослідження.

Стадії раку підшлункової залози

Прогресування пухлини класифікується по чотирьом фазам. Всі ці стадії раку мають високу ступінь виживання. Відзначають, що:

 • При нульовій стадії раку підшлункової залози новоутворення не розпізнається, симптоми відсутні.
 • Пухлина в 1-й стадії не перевищує 2 см в поперечнику. Допускаються всі види операцій.
 • На 2-й фазі новоутворення локалізується в тілі залози, її хвості або головці без метастазів на сусідні органи. Етап поєднує радіо/хіміотерапію з оперативним лікуванням, дистальним або тотальним всього органу.

На 3-й стадії уражаються нерви і кровоносні судини. Пухлина тимчасово зменшується за рахунок хіміотерапії. Комбіноване лікування, пригнічуючи вогнище і запобігаючи метастази в підшлунковій залозі, подовжує життя на рік. На останній стадії зростання клітин вже не піддається контролю. Новоутворення охоплюють печінку, кістки і легені. Розвивається асцит – характерний набряк очеревини при раку. Віддалення метастазів від центру освіти ускладнює лікування, яке лише позбавляє від болю. Тривалість терміну життя на 4-й фазі – не більше 5 років.

Лікування раку підшлункової залози

Пухлина цього органу лікується хірургічно. Чим раніше пацієнт прооперований, тим прогноз більш позитивний. Хворі з доброякісною пухлиною виліковуються, як правило, повністю. Рак підшлункової залози вилікувати не можна, у його перебігу несприятливий сценарій. Оперуються всього 15% пацієнтів, тоді як у неоперабельних спостерігаються метастази в інші тканини.

При ранніх ракових формах здійснюється панкреатодуоденальная резекція, при якій віддаляються сам орган (повністю або частково) і дванадцятипала кишка з подальшим реконструктивних відновленням жовчних проток. Лікування раку підшлункової передбачає інші методи продовження життя, що віддаляють смерть хворого, – це радіо - і хіміотерапія, зменшують пухлинні утворення. Для полегшення прояви хвороби, зняття больового синдрому застосовуються знеболюючі засоби.

Дієта при раку підшлункової залози

Правильно організоване харчування при раку підшлункової залози – одна з складових одужання. Їжу необхідно відварювати, запікати або готувати на пару з мінімальною кількістю солі, без спецій. Повністю слід відмовитися від копченостей, смаженої їжі. Неміцна кава рекомендований в малих дозах, чай – слабо заварений. Заборонені алкоголь, напої з газом, кондитерські і хлібобулочні вироби. Жирна риба не рекомендується.

Прогноз при раку підшлункової залози

Скільки живуть з раком підшлункової залози? Лише 3% хворих вдається прожити п'ять років після остаточного підтвердження. При виявленні злоякісної пухлини прогноз при раку підшлункової залози несприятливий, не більше року життя. Сумний прогноз пояснюється виявленням раку на пізніх фазах (70% діагностування) і у літніх людей, у зв'язку з чим радикальне видалення пухлини нездійсненно і вилікувати хворобу неможливо.

Профілактика раку підшлункової залози

Заходи щодо запобігання страшного захворювання доступні кожному. У профілактиці раку підшлункової залози важливу роль відіграє збалансоване харчування без надмірностей, з обмеженням гострої жирної їжі і дотриманням режиму в прийомі їжі. Доведеться відмовитися від нездорових звичок (паління, зловживання алкоголем). Необхідно регулярно проходити медичні огляди, робити профілактичні аналізи, своєчасно лікувати хвороби підшлункової залози.

Ознаки раку підшлункової залози

Рак підшлункової залози. Як здолати підступного ворога

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!