Верхнє і нижнє тиск - це різниця між систолічним і діастолічним

Турбота про здоров'я допомагає вчасно виявити патологічні зміни в організмі. Важливим показником є артеріальний верхнє і нижнє тиск – що це таке, яке значення має, дізнаєтеся далі. Для визначення стану використовується апарат, видає значення в міліметрах ртутного стовпа. Величина повинна відповідати нормі, яка встановлюється з урахуванням віку та фізіологічних особливостей пацієнта.

Що таке артеріальний тиск

Дане значення у медицині є важливим, демонструє роботу кровоносної системи людини. Формується він за участю судин і серця. ПЕКЛО залежить від опору судинного русла та об'єму крові, яка викидається при одному скороченні шлуночків серцевого м'яза (систола). Найвищий показник відзначається при викиді серцем крові з лівого шлуночка. Найнижчий фіксується під час її потрапляння в праве передсердя, коли розслаблена головна м'яз (діастола).

У кожної людини норма АТ формується індивідуально. На величину впливає спосіб життя, наявність шкідливих звичок, раціон харчування, емоційні та фізичні навантаження. Вживання певних продуктів допомагає підвищувати або знижувати артеріальний тиск. Самий безпечний спосіб боротьби з гіпертонією і гіпотонією – зміна раціону і способу життя.

Як вимірюється

Питання про те, що означає верхнє і нижнє тиск, варто розглядати після вивчення способів вимірювання величин. Для цього застосовується пристрій, що включає наступні елементи:

  • пневмоманжета для руки;
  • манометр;
  • груша з клапаном для накачування повітря.

На плече пацієнта манжета накладається. Для отримання вірних результатів потрібно дотримуватися при вимірюванні АТ наступні правила:

  1. Обсяги руки і манжети повинні відповідати один одному. Пацієнтам із зайвою вагою і маленьким дітям міряють АД за допомогою особливих приладів.
  2. Перед отриманням даних чоловік повинен відпочити 5 хвилин.
  3. При вимірюванні важливо зручно сидіти, не напружуватися.
  4. Температура повітря в приміщенні, де проходить вимірювання АТ, повинна бути кімнатної. Від холоду розвиваються судинні спазми, показники викривляються.
  5. Процедура проводиться через 30 хвилин після їжі.
  6. Пацієнту перед вимірюванням АТ потрібно сісти на стілець, розслабитися, не тримати руку на вазі, не схрещувати ноги.
  7. Манжета повинна розташовуватися на рівні четвертого межреберья. Кожне зміщення її на 5 см буде збільшувати або зменшувати показники на 4 мм ртутного стовпа.
  8. Шкала манометра повинна знаходитися при вимірюванні АТ на рівні очей, щоб при зчитуванні результату не збитися.

Для вимірювання величини в манжету закачується повітря з допомогою груші. При цьому верхнє АТ має перевищити загальноприйняту норму не менш, ніж на 30 мм ртутного стовпа. Скидається повітря зі швидкістю близько 4 мм ртутного стовпа за 1 секунду. За допомогою тонометра або стетоскопа при цьому прослуховуються тони. Головка приладу не повинна інтенсивно тиснути на руку, щоб цифри не спотворилися. Поява тону при скиданні повітря відповідає верхнього тиску. Нижня ПЕКЛО фіксується після зникнення тонів на п'ятій фазі прослуховування.

Отримання максимально точних цифр вимагає проведення декількох вимірювань. Процедуру повторюють через 5 хвилин після першого сеансу 3-4 рази підряд. Отримані цифри потрібно усереднити, щоб мати точні результати нижнього і верхнього ПЕКЛО. Перший раз вимірювання проводять на обох руках пацієнта, а наступні однієї (вибирають руку, на якій цифри вище).

Як називається верхнє і нижнє тиск

Тонометр видає результат вимірювання у вигляді двох цифр. Перша відображає верхнє тиск, а друга нижнє. Значення мають другі назви: систолічний і діастолічний АТ і записуються дробом. Кожен показник допомагає виявити патологічні зміни в організмі пацієнта, запобігти розвитку серйозних серцево-судинних захворювань. Коливання значень відбиваються на працездатності, настрою і самопочуття людини.

Що таке верхнє тиск

Показник записується у верхній частині дробу, тому називається верхнім ПЕКЛО. Він являє собою силу, з якою кров тисне на стінки судин при скороченні серцевого м'яза (систола). Беруть участь у створенні цього показника периферичні крупні артерії (аорта та інші), при цьому, виконуючи роль буфера. Також верхнє тиск називають серцевим, адже з його допомогою можна виявити патології головного людського органу.

Що показує верхнє

Значення систолічного АТ (СД) відображає силу, з якою кров викидається серцевим м'язом. Величина залежить від частоти скорочень серця та їх інтенсивності. Показує верхнє тиск стан великих артерій. У величини є певні норми (усереднені та індивідуальні). Значення формується під впливом фізіологічних факторів.

Від чого залежить

СД часто називають «сердечним», адже грунтуючись на ньому, можна зробити висновки про наявність серйозних патологій (інсульту, інфаркту міокарда та інших). Величина залежить від наступних факторів:

  • об'єм лівого шлуночка;
  • частота скорочень м'яза;
  • швидкість викиду крові;
  • еластичність стінок артерій.

Норма СД

Ідеальним вважається величина СД – 120 мм ртутного стовпа. Якщо значення знаходиться в діапазоні 110-120, то верхнє тиск вважається нормальним. При підвищенні показників від 120 до 140 пацієнту діагностують прегипотензию. Відхиленням є відмітка вище 140 мм ртутного стовпа. Якщо підвищений АТ зберігається у пацієнта кілька днів, то йому ставлять діагноз – систолічна гіпертонія. Протягом дня величина може змінюватися одинично, що не вважається патологією.

Що означає нижнє тиск у людини

Якщо верхня величина допомагає виявити симптоми серцевих патологій, то діастолічний тиск (ДД) при відхиленні від норми свідчить про порушення в роботі сечостатевої системи. Що показує нижнє тиск – сила, з якою кров тисне на стінки ниркових артерій у момент розслаблення серця (діастола). Величина є мінімальною, формується в залежності від тонусу судин кровоносної системи, еластичності їх стінок.

За що відповідає

Ця величина показує еластичність судин, яка безпосередньо залежить від тонусу периферичних артерій. Крім того, діастолічний АТ допомагає відстежити швидкість руху крові по артеріях і венах. Якщо у здорової людини показники починають відхилятися від норми на 10 і більше одиниць, це свідчить про порушення в організмі. При виявленні стрибків варто звернутися до фахівця, перевіритися на предмет наявності патологій нирок та інших систем.

Від чого залежить

Величина діастолічного АТ залежить від скорочення артерій, які несуть кров до органів і тканин від серця. У зв'язку з цим головна роль при формуванні даних віддається еластичності стінок і тонусу судин. Частота скорочень серця теж впливає на показники нижнього кров'яного тиску. Ще один фактор, від якого залежить величина – прохідність артерій.

Артеріальні гіпертензії (або стійке підвищення нижнього артеріального тиску) можуть свідчити про таких патологіях:

  • пієлонефрит;
  • звуження ниркових артерій;
  • гломерулонефрит;
  • порушення роботи щитовидної залози;
  • ниркова недостатність;
  • надлишок солі та йоду в організмі.

Низьке діастолічний артеріальний тиск (гіпотонія) розвивається на тлі таких факторів:

  • зневоднення;
  • стреси;
  • туберкульоз;
  • анемія;
  • атеросклероз.

Норма ДД

Фіксується значення нижнього ПЕКЛО в момент повної тиші в фонендоскопе. Воно має норму, відхилення від якої є патологією. Нижче представлені середні показники для здорової людини:

  1. Оптимальні: 60-80.
  2. Відхилення до 89 одиниць прирівнюється до норми.
  3. Підвищеним вважається ДД 90-94 одиниці.
  4. Гіпертензія першого ступеня вважається при значенні 94-100 одиниць.
  5. Гіпертонія другого ступеня – це підвищення показників до 100-109 одиниць.
  6. Високим вважається при значенні більше 120 одиниць.

Яке значення має вимірювання тиску крові

Лікарі рекомендують своїм пацієнтам проводити вимірювання в домашніх умовах, відзначати підвищення і пониження тиску, контролювати самопочуття. Наприклад, при амбулаторному лікуванні кардіолог може попросити людини про ведення щоденника, в якому той буде записувати результати вимірювань двічі в день. Статистика допоможе оцінити зміни в організмі пацієнта і ефективність призначеної терапії. Здоровим людям теж варто періодично проводити вимірювання, щоб вчасно виявити початок розвитку хвороби.

Як розшифрувати тиск у людини

Для правильної розшифровки цифр вимірювального приладу спочатку варто розглянути поняття норми ПЕКЛО. У медицині існують загальновизнані стандарти, але орієнтуватися варто на індивідуальне «робоче» тиск конкретної людини. Його можна визначити, якщо моніторити показники приладу при вимірюванні АТ вранці і ввечері протягом декількох днів.

Норма залежить від статі, віку, стану людини та інших факторів. Нижче представлена таблиця середніх значень для різних категорій людей:

Вік

Систолічний

Діастолічний

Підлога

Жіночий

Чоловічий

Жіночий

Чоловічий

До 20 років

114-118

120-123

70-72

74-76

20-30 років

118-120

122-126

78-80

80-82

30-40 років

125-127

126-129

40-50 років

133-135

80-82

82-84

50-60 років

83-85

Старше 60 років

87-89

Різниця між верхнім і нижнім тиском

Контролюючи цифри на вимірювальних приладах, важливо враховувати не тільки показники, але і розрив між ними. Нормальною вважається пульсова різниця між систолічним і діастолічним тиском у 30-40 одиниць. Великий розрив характерний для літніх людей з діагнозом ізольованої систолічної гіпертензії. Впливає на різницю стан аорти, концентрація холестерину в крові, шкідливі звички.

Маленька різниця

Норма пульсового тиску (різниця між верхнім і нижнім показниками) людини становить 40-50 одиниць. Якщо значення сильно падає, то це говорить про серйозні порушення в роботі кровоносної системи. Маленька різниця між верхнім і нижнім - може свідчити про порушення роботи внутрішніх органів серцево-судинної системи. Значення менше 30 одиниць повинно викликати побоювання у пацієнта.

Причини такого стану наведено нижче:

  • серцева недостатність;
  • інсульт лівого шлуночка;
  • аортальний стеноз;
  • печінкова/ниркова недостатність;
  • тахікардія;
  • міокардит;
  • інфаркт;
  • кардіосклероз.

При низькому імпульсному тиску слід негайно вживати заходів. Стан може наростати, не піддаватися терапії та регулювання. Наслідки маленькій різниці між показниками:

  • порушення зору;
  • дихальний параліч;
  • гіпоксія;
  • зупинка серця;
  • атрофія мозку.

Велика різниця

Не менш небезпечним вважається великий розбіг між величинами СД і ДД. Стан говорить про низьку активність серця, загрозу інсульту або інфаркту. Пацієнтам з великою пульсової різницею діагностують брадикардію. Про предгипертензии говорить розбіг понад 50 мм. Старіння організму може стати причиною порушення. Якщо СД залишається нормальним на тлі зниження ДД, людині стає важко сконцентруватися.

Симптоми великий пульсової різниці:

  • непритомний стан;
  • сонливість;
  • дратівливість;
  • апатія;
  • тремор кінцівок;
  • запаморочення.

Велика різниця між верхнім і нижнім тиском вказує на проблеми з травленням, туберкульоз, ураження жовчного міхура або проток. Панікувати при виявленні розбіжностей в значеннях не варто, точну причину стану може встановити тільки лікар. При різниці 70-80 мм рекомендується звертатися в швидку допомогу. Такі показники говорять про інтенсивному навантаженні на серце і судини.

Відео

Що означає верхнє і нижнє тиск у людини

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!