Ступеня алкоголізму у чоловіків і жінок - ознаки, класифікація хвороби по фазах і їх симптоматика

Як і у всьому іншому, у вживанні міцних напоїв необхідно знати міру. Якщо вона не дотримується і людина починає часто прикладатися до чарки, щоб заглушити якісь проблеми, виникає звикання до етанолу. Хвороба, відома як алкогольна залежність, має ознаки і симптоми, що дозволяють розрізняти ступеня алкоголізму.

Що таке алкоголізм

Хвороба, причиною якої є регулярне вживання спиртного, називається алкоголізмом. При наявності такої залежності характерні психічна потреба перебувати в стані сп'яніння, неврологічні проблеми, руйнування особистості. Хвороба часто розвивається навіть при відмові від алкоголю. Причинами зловживання спиртним стають проблеми в сім'ї, життєві труднощі, наявність комплексів або постійного стресу. Алкоголік не може почувати себе комфортно поза станом сп'яніння.

Причини

Причини захворювання мають різне походження: соціальний, психологічний і біологічний. Під соціальними причинами розуміються такі особливості:

 • освіту;
 • культурне середовище, наявність в ній переконань про користь або шкоду алкоголю;
 • фактори середовища.

Психологічні причини мають на увазі особливості особистості людини. До проблемного існування в соціумі і алкоголізму наводять такі якості:

 • боязкість;
 • егоцентризм;
 • брак сили волі, податливість до чужого впливу;
 • негаразди на роботі або в особистому житті.

До біологічних причин алкоголізму відносяться як фактори спадковості, так і нервові і психічні розлади. Діти алкоголіків мають у чотири рази більшу ймовірність придбати цю хворобу. Постійне вживання спиртного впливає на метаболізм і призводить до збільшення сприйнятливості до таких напоїв. Страждають залежністю жінки народжують дітей з порушеним метаболізмом, і ті вже схильні до зловживання спиртним.

Класифікація

Класифікація алкоголізму, запропонована в 1941 році канадським вченим Е. Джеплинеком, залишається актуальною. Він визначив такі періоди:

 1. Предалкогольная фаза, при якій вживання спиртного має пояснення і привід. Кількість алкоголю поступово збільшується, приводячи до провалів у пам'яті.
 2. Предромальная фаза. Вона починається з появою перших провалів у пам'яті. Бажання вжити спиртне стає майже постійним. Поступово воно стає необхідністю. Цей період триває від кількох місяців до 5 років.
 3. Критична фаза. Людина втрачає контроль над тим, скільки він вживає алкоголю. Кожен прийом спиртного закінчується сильним сп'янінням і не приносить бажаного поліпшення настрою. Хворий нерідко створює складну схему, що пояснює його пристрасть. У хворого порушуються соціальні зв'язки, він може втратити роботу, друзів, у нього послаблюється або зникає зовсім статевий потяг, виникають маревні ідеї, необгрунтована ревнощі, психічні розлади.
 4. Хронічна фаза зазначає тривалі запої. Хворий не бажає приховувати хронічний алкоголізм, навіть пишається ним. Порушується поведінка, з'являються алкогольні психози, безпричинні тривоги і страхи, безсоння.

Стадії алкоголізму у чоловіків

Початкова стадія алкоголізму відзначається сильним бажанням хворого випити спиртне. Нерідко пояснення звучить цілком логічно і виглядає невинно. «Це тільки пиво, я випиваю по пляшці після роботи, щоб розслабитися», – кажуть початківці алкоголіки. Стадії алкогольної залежності характеризуються поступовим збільшенням бажання випити.

На другий щаблі людина вже більше схильний своєю звичкою, йому буде складніше позбутися від залежності. На третій стадії все життя людини зосереджується на прийнятті алкоголю. Стає дуже сильним, майже постійним синдром похмілля. Фізіологічна, психічна потреби в алкоголі досягають своєї межі, позбутися від них без втручання фахівців вже неможливо. Важливо визначити стадію алкоголізму за ознаками, щоб врятувати хворого.

Стадії алкоголізму у жінок

Жіночий алкоголізм небезпечний, оскільки жінки більш схильні до впливу стресу і пристрасті до алкоголю. Хвороба у жінок виявляється пізніше, ніж у чоловіків, і не так помітна. На першій стадії хвора не вважає, що у неї є проблеми, легко п'яніє, п'є пару раз в тиждень. Виникає психічна прихильність до спиртного. На другій стадії з'являється похмільний синдром, бажання спиртного посилюється. З метою швидкого сп'яніння споживаються все більш міцні напої.

Зовнішній вигляд жінки погіршується. Виникають псевдозапої, при яких алкоголь може вживатися кілька днів поспіль. З'являється безсоння, формується фізіологічна залежність від алкоголю. На третьому етапі настає деградація особистості, поступово згасають розумові функції. Починається запійне пияцтво, що супроводжується все більшим погіршенням зовнішнього вигляду, приводить до появи білої гарячки і недоумства.

Ступеня алкоголізму та їх ознаки

Алкоголізм і його стадії вивчаються медиками, щоб знайти способи боротьби з недугою. Відомо, що передвісником хвороби є побутове пияцтво, коли у людини немає ще залежності, він може контролювати обсяги випитого, не готовий вживати алкоголь систематично. Якщо вечірки або зустрічі з друзями за чаркою починають траплятися чаші, то все це закінчується залежністю. Як швидко виникне звикання до спиртного – залежить від особливостей способу життя людини, психіки. Після продрома у медицині розрізняють три стадії алкоголізму та їх ознаки.

Перша ступінь залежності

Перша стадія алкоголізму ще обнадійлива. Хворому можна допомогти, при наявності сили волі і хороших фахівців він здатний впоратися з проблемою. Для цього важливо помітити тривожні дзвіночки. Симптоми першого ступеня алкогольної залежності:

 • Відсутність блювотного рефлексу при отруєнні алкоголем.
 • Сильне сп'яніння, що супроводжується похміллям, не призводить до втрати бажання пити.
 • Людина позбавляється уявлення про помірність, дози спиртних напоїв збільшуються. Починаються запої, що тривають декілька днів.
 • Амнезія після сильного сп'яніння.
 • Психічна залежність, поява складних пояснень потреби в алкоголі.

Друга ступінь алкоголізму

Друга ступінь демонструє посилення симптомів першого ступеня, але додаються й нові. На зміну похмельному синдрому приходить запійний. Серед інших ознак цього ступеня:

 • Абстинентний синдром, необхідність похмелитися. При цьому тремтять руки, відзначаються надмірне потовиділення, головний біль, нудота, погіршення апетиту, безсоння, депресія і тахікардія. Хворий може демонструвати необґрунтовані тривогу і ревнощі, можливі кошмари, галюцинації.
 • Постабстинентний синдром. Наступне за абстинентним синдромом прояв, сменяющее його гостру форму. Виникає через кілька днів без вживання алкоголю, що проявляється у слабкості, апатії, пригніченому стані хворого, яка, як він думає, можна усунути тільки за допомогою спиртного.

Третя ступінь залежності

На цьому етапі хворий вже має стійку, постійну залежність від алкоголю. Спостерігається руйнування і деградація особистості. Вплив алкоголю порушує роботу головного мозку, закінчується все алкогольної енцефалопатії, при хронічній формі якій у хворого починаються психози, що супроводжуються порушенням функцій печінки і серцево-судинної системи. Соматичні наслідки хронічної інтоксикації на фінальній стадії призводять до органічного ураження більшості органів.

Третя ступінь алкоголізму небезпечна тим, що після тривалого запою у хворого нерідко проявляється психоз з білою гарячкою і галюцинаціями. Людина втрачає уявлення про те, де він знаходиться, перестає стежити за часом. Відзначаються проблеми з координацією рухів. Поведінка стає все більш непередбачуваним, агресивним, з'являється дратівливість. У дійшли до цієї стадії хворих нерідко буває алкогольна деградація, яка призводить до незворотних змін особистості. Захворювання на цій стадії часто призводить до летального результату.

Відео

ознаки і стадії алкоголізму

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!