Сечогінні препарати - які краще для прийому.

При деяких видах захворювань в організмі відбувається затримка рідини, з'являється набряклість рук, ніг, обличчя. Для симптоматичного лікування і поліпшення стану пацієнта використовуються спеціальні сечогінні препарати, що провокують підвищене виділення сечі, яка виводить зайву рідину, солі з організму. Сечогінні ліки або діуретики допомагають впоратися з важким перебігом таких хвороб, як гіпертонія, серцева недостатність, ожиріння, цироз печінки, внутрішньочерепний тиск, набряки стінок судин, що використовуються при захворюваннях нирок.

Принцип дії сечогінних засобів

Сечогінні препарати – це лікарські засоби різної хімічної структури, які більшою/меншою мірою впливають на підвищення інтенсивності роботи нирок і як наслідок – рясне сечовиділення. Завдяки їм в канальцях нирок гальмується реабсорбация (всмоктування) солей і води, що призводить до швидкого утворення сечі і виведення цих речовин. Існують засоби, що впливають безпосередньо на нирки (ренальную), і препарати, які сприяють підвищеному виділенню рідини, впливаючи на інші системи організму (экстраренальные).

Виводячи зайву рідину разом з натрієм з організму, вони знімають набряклість, як зовнішню, так і внутрішню, пов'язану із захворюваннями нирок і печінки, знижують навантаження на серце, зменшують артеріальний тиск. Крім очевидного позитивної дії, різні засоби мають ряд негативних ефектів, тому приймати їх йдуть виключно за призначенням лікаря і в зазначеному дозуванні. Не рекомендується самостійно купувати діуретичні ліки, це може призвести до ускладнень:

 • Виведення з організму значних запасів калію. Цей мінеральний елемент допомагає засвоювати вуглеводи, забезпечуючи організм енергією, також бере участь у білковому синтезі. Нормальний рівень калію забезпечує рівний правильний ритм серцебиття, необхідну силу скорочень серцевого м'яза, контролює електрофізіологічні серцеві процеси.
 • Деякі сечогінні здатні викликати дисбаланс калію з натрієм, що призводить до аритмії, тахікардії, появи екстрасистол – в окремих випадках це призводить до смертельного результату.
 • Нестача калію призводить до постійного відчуття м'язової слабкості, апатичному настрою, оніміння кінцівок, викликає судоми, сонливість. Це може спричинити артеріальну гіпотензію (зниження артеріального тиску), сильні запаморочення, затримку сечі, запори.
 • Зміна гормонального фону. Деякі засоби можуть призвести до неприємних наслідків гормонального характеру – це стосується, в основному, тривалого самовільного застосування. У цьому випадку при прийомі сечогінних у чоловіків є ризик отримати імпотенцію, часом відбувається збільшення грудних залоз, а жінки ризикують порушенням менструального циклу і появою волосся на обличчі.
 • Індивідуальні реакції організму. При безконтрольному вживанні сечогінних препаратів можуть виникнути такі побічні явища – кропив'янка, свербіж, алергії, підшкірні крововиливи, зниження лейкоцитного рівня крові. Особливо обережно слід приймати їх вагітним жінкам, а також людям, хворим на діабет – деякі сечогінні повністю протипоказані цим групам людей. Діуретичні препарати здатні посприяти розвитку захворювання цукрового діабету, так як підвищують рівень холестерину.
 • Знос нирок, серця. Діуретики створюють додаткове навантаження на ці органи, тому при тривалому застосуванні сечогінних засобів може спостерігатися погіршення стану.

Коли необхідне застосування діуретиків

Варто зазначити, що застосування діуретичних засобів, як правило, здійснюється тільки в комплексі з іншими лікарськими препаратами. Вони здатні зняти важкі симптоми певних захворювань, але не можуть впливати на причину. Їх призначають при появі набряклості від наступних видів захворювань: інтерстиціальний нефрит, гострий, хронічний гломерулонефрит, гіпертонія, серцева недостатність, варикозне розширення вен, цироз, хвороба печінкових вен, гіпотиреоз, цукровий діабет, вагітність, онкологічні захворювання, ожиріння.

Негативно позначається прийом сечогінних, коли в цьому немає явної необхідності – для схуднення, в спортивних цілях, щоб «підсушитися». Лікарі попереджають про небезпеку таких методів позбавлення від зайвої ваги: якщо в здоровому організмі не спостерігається підвищеного рівня рідини або солей, діуретиками може порушитися водно-сольовий баланс, що призведе до подальших проблем зі здоров'ям. Втрата кілограмів цим способом виправдана тільки при серйозному ожирінні, під час якого накопичується зайва рідина і натрій.

Прийом при набряках ніг, обличчя та очей

Набряки – це, як правило, симптом більш серйозного захворювання або його розвитку. Діуретичні засоби в цьому випадку приймаються тільки після його визначення, в залежності від ураженої системи відрізняється вигляд і розташування набряклості. При ниркових захворюваннях локалізація набряків може бути різною, але в основному це область під очима. Видно такий прояв хвороби вранці, тільки після пробудження. Якщо поразка торкнулося нирок, з'являються набряки білого кольору, м'які – це сигналізує про те, що органи стали набагато гірше виводити воду з солями.

Рідше трапляється алергічна набряклість. Причиною симптому буває серцева недостатність, при захворюванні з'являються набряки на ногах, зазвичай вечорами, після сильного денного напруги. Якщо серце здорово, ноги можуть набрякати від варикозного розширення вен. Неприємний симптом може проявлятися під час вагітності, при ожирінні, ряді інших захворювань – про прийом діуретичних ліків потрібно поговорити з лікарем, який визначить першопричину набряклості, призначить відповідне лікування.

Сечогінні препарати не завжди необхідні при появі набряків, адже вони можуть говорити не про внутрішньої патології, а про спосіб життя. Люди, зайняті важкою працею схильні до появи схожого симптому. Але в цьому випадку діуретики не потрібні – необхідно змінити поле діяльності чи знизити/підвищити її інтенсивність.

Від тиску при гіпертонії

Сечогінні ліки – популярний засіб при лікуванні підвищеного тиску. Завдяки посиленому виведенню рідини через сечу, зменшується навантаження на серцево-судинну систему, проходить набряклість. Лікарі визначають, чи не хворіє пацієнт супутнім захворюванням ожиріння, діабет, деякі діуретики протипоказані при цих хворобах. Потім призначають сечогінні ліки в невеликій дозі. Якщо тиск починає приходити в норму, засіб продовжують в комплексі з іншими ліками від гіпертонії, в іншому випадку припиняється вживання ліків.

При серцевій недостатності

Серцева недостатність характеризується великою затримкою рідини в організмі, набряком, задишкою, «синюшним» кольором шкіри. Об'єм крові, що перекачується серцем, збільшується на 50%, вона мало насичується киснем через легені, тому не може повноцінно живити системи організму. Постійне кисневе голодування призводить до того, що серце перевантажується, а з часом змінюється структура печінки – вона більше не може виконувати свої функції якісно. Слідом за печінкою порушується робота нирок, які погано виводять рідину і солі.

Через деякий час після призначення сечогінного ліки, його ефективність може знизитися, тому від діуретиків середнього дії лікарі переходять до призначення більш сильних препаратів. Однак при постійному прийомі діуретичних засобів, формується резистентність, при якій необхідно замінити сечогінний або почати вводити його внутрішньовенно. Комплексна терапія з діуретиками при серцевій недостатності призводить до значного поліпшення стану пацієнта навіть у найважчих випадках, що в підсумку позначається на тривалості життя.

Головна мета прийому діуретиків під час цього захворювання – зняти симптоми набряклості, знизити вагу пацієнта, поліпшити переносимість фізичних навантажень. На ранніх стадіях хворі швидко позбуваються від неприємних наслідків серцевої недостатності, при сильному ураженні серцево-судинної системи лікування триває довше.

Сечогінні ліки (діуретики) від гіпертонії та серцевої недостатності

Для схуднення

Діуретичні ліки виводять воду з організму, що може добре позначитися на фігурі, але важливо розуміти, що при порівняно нормальному вазі це лише шкодить здоров'ю. Приймаючи їх, не можна позбутися від жиру, виводиться тільки рідина. Сильне обезводнення від прийому здатне посадити серце, порушити водно-сольовий баланс організму, до того ж наслідки цього порушення можуть стати незворотними. Лікарі призначають діуретики, котрі худнуть тільки при ожирінні, але застосовують сечогінні виключно рослинного походження.

При вагітності

Вагітність – одночасно важка і приємна пора для жінки, але частим її супутником стають набряки, особливо на останніх місяцях. При перших симптомах набряклості лікар починає контролювати хід виношування дитини, тому що вона може служити симптомом токсикозу, проблем з нирками, печінкою, серцем. Вагітна жінка починає дотримуватися дієти з малим вмістом солі, але якщо від симптому це не допомагає, фахівець призначає терапію з діуретиками – це можуть бути синтетичні або рослинні речовини.

Багато вагітні помилково думають, що натуральні фрукти або трави, що володіють сечогінним ефектом, прийняті без рекомендації лікаря, не принесуть шкоди. Однак навіть діуретики рослинного походження здатні вивести необхідні організму солі, багато зайвої рідини, порушити матеріальний баланс, що здатне негативно позначитися на розвитку дитини. Ні в якому разі не можна вживати сечогінні ягоди суниці, корінь петрушки, плоди ялівцю. Допустимі ліки:

 • Канефрон в таблетках драже. Має діуретичну, протизапальну, антисептичну дію. Препарат рослинного походження. З обережністю приймається на всіх стадіях вагітності.
 • Фитолизин. Лікує нирки і хвороби сечовивідних шляхів. Негативних ефектів не надає, але неприпустимо приймати, якщо запальний процес у нирках.
 • Еуфілін. Володіє бронхолітичних, сечогінним ефектом. При призначенні під час вагітності приймають з обережністю, зіставляючи користь для жінки і плоду з потенційним ризиком.

При цукровому діабеті

Лікарі вкрай обережно призначають діабетикам діуретичні препарати певних груп, і тільки за крайньої необхідності. Одне з безопаснейших сечогінних лікарських засобів, якщо у хворого на діабет - Індапамід, який виводить калій, магній, натрій. Щоб заповнити баланс необхідних речовин під час прийому діуретика, людині необхідно їсти продукти з вмістом калію, багато свіжих овочів, фруктів, ягід, горіхів. Існує похідна Індапаміду – Індапамід-Ретарт, показав високу ефективність і безпеку під час вживання при діабеті.

Сучасні препарати

Діуретики нового покоління стали більш досконалими, тому мають значно менше побічних ефектів. Щоб підібрати пацієнту хороший препарат, лікар повинен провести обстеження, яке допоможе виявити причини хвороби, точне стан пацієнта. Фахівці призначають сучасні діуретичні лікарські засоби як рослинного, так і синтетичного походження, залежно від тяжкості захворювання та переносимості певних компонентів хворим.

Лікарські засоби рослинного походження

Рослинні сечогінні засоби відомі з давніх часів, коли синтетичних препаратів для поліпшеного виведення рідини ще не було. Незважаючи на те, що такі діуретики менш ефективні, вони не мають побічних ефектів тривалий час, але прописувати їх повинен лікар залежно від характеру захворювання. Рослинні засоби:

 • Березовий настій. Приймається при хворобах нирок і серця.
 • Відвар з листя брусниці. Має сечогінну, протизапальну дію.
 • Відвар з листя мучниці. Лікує сечовий міхур, сечовивідні шляхи. Не можна застосовувати при хворобах нирок і під час вагітності.
 • Чай з шипшиною. Створює діуретичний, загальнозміцнюючий ефект, корисний після захворювань з прийомом антибіотиків.

Сильні діуретики

До діуретиків сильного й середнього впливу відносять тіазидні, тиазидопохожие, петльові кошти. Петльові препарати діуретики вважаються найсильнішими, їх застосовують в крайніх випадках, коли потрібен терміновий ефект. Перші дві групи сечогінних ліків ефективно знижують тиск, викликають менше побічних реакцій. Сильні препарати:

 • Фуросемід, петлевий діуретик. Застосовується при тяжкій серцевій недостатності, гіпертонії. Можливі побічні реакції препарату: підвищення цукрового рівня, запаморочення, підвищення рівня сечової кислоти в крові, подагра, зневоднення. Не рекомендується застосовувати вагітним, людям з нирковою недостатністю, хворим вовчак, діабетикам, дітям.
 • Торасемид, петлевий діуретик. Застосовується при есенціальній гіпертензії, серцевої, ниркової недостатності. Побічні ефекти: підвищення глюкози, сечової кислоти, ліпідів у крові, спазми м'язів, артеріальна гіпотензія, головний біль, алергічні реакції. Протипоказання препарату: ниркова недостатність з анурією, артеріальна гіпотензія, аритмія. Невідомі реакції при вагітності і годуванні.

Легкі калійзберігаючі

Калійзберігаючі препарати сечогінної дії покликані зберегти необхідний рівень калію в організмі, виводячи зайву рідину і солі. До калийсберегающим засобів належать антагоністи альдостерону. Ці діуретики (наприклад, Верошпірон) блокують дію гормону альдостерону, що відповідає за утримання солі та води в організмі. Під час прийому таких коштів вирішується важлива проблема збереження калію – його рівень залишається незмінним.

Нешкідливі засоби для дітей

Лікарі намагаються обережно призначати діуретики дітям, в невеликих дозах і з перервами, щоб дитина міг поповнити запас калію, якщо це не калийсберегающий препарат. Популярні сечогінні ліки для дітей – це Верошпірон (калийсберегающая група), Гіпотіазид (група тіазидних і тиазоподобных діуретиків), Фуросемід (петльова група). Якщо випадок не вимагає призначення синтетичного препарату, дітям прописують рослинні засоби.

Відгуки про ефективність і шкоду сечогінних препаратів

Маша, 35років:- «вранці стали сильно набрякають повіки, страшенно хвилювалася з цього приводу. Пила потроху брусничного чаю щодня, як сечогінне. Повільно допомагало, зате ефективно і безпечно».
Валентина, 28лет:- «При вагітності в минулому році почалися сильні набряки ніг, відразу побігла до лікаря. Виявилося, що зі здоров'ям все в порядку – просто організм не справляється з навантаженням. Призначили сечогінний засіб фитолизин, пропилу. Нервувала, що будуть побічні ефекти, але все обійшлося».

Валентина, 41 рік: - «У мене початкова стадія гіпертонії. Брала невелику дозу тіазидного діуретика, допоміг добре, відчуваю себе набагато краще. Одночасно п'ю вітаміни і лікуюся, з часом захворювання мучить менше».

Іванна, 36лет:- «У дитини кілька років тому з'явилися набряки, лікар визначив, що проблеми з нирками. У комплексі з крапельницями пили сечогінний ліки – Верошпірон. Допомогло добре, нирки вилікували».
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!