Анатомія клиноподібної кістки і де вона розташована в організмі людини

Даний елемент займає центральне положення в підставі черепа і виконує цілий ряд важливих функцій. Клиноподібна кістка складається з безлічі каналів і отворів, а також має граничні поверхні з потиличної, лобової, тім'яними, скроневими ділянками. Ознайомтесь детальніше з анатомією цього унікального утворення, яке, подібно до схованки, зберігає в собі дорогоцінні структури.

Що таке клиноподібна кістка

Зазначена частина черепа є непарним елементом, за формою нагадує метелика, чим і обумовлена назва її складових. Клиноподібна кістка (КК), або os sphenoidale, відіграє важливу роль у краніосакральної терапії. Багато відносяться до ЦНС нервові волокна проходять через цей відділ черепа, що самим безпосереднім чином позначається на їх функціонуванні.

Так, проблема із зором і біль в області обличчя в більшості випадків виникають унаслідок роздратування цих структур внаслідок патології клиноподібної (основний) кістки. Крім того, зазначений сегмент черепа бере безпосередню участь у процесі синтезу гіпофізарних гормонів. При всьому цьому КК виконує дві дуже важливі функції:

 • захищає нерви, мозок, судини;
 • формує склепіння черепа.

Анатомія

Основна кістка є наслідком зрощення відразу декількох структур, самостійно існуючих у ссавців. З цієї причини вона розвивається як змішане утворення, що складаються з декількох парних і поодиноких точок осифікації (окостеніння). Останні на момент народження включають три частини, які згодом зростаються в єдиний сегмент. Повністю сформована основна кістка складається з наступних частин:

 • тіла (corpus);
 • великих крил (alae majores);
 • малих крил (alae minores);
 • крилоподібних відростків (processus pterygoidei).

Тіло клиноподібної кістки

Даний сегмент утворює середній відділ основної кістки. Тіло (corpus) КК має кубічну форму і складається з безлічі інших більш дрібних елементів. На його верхній поверхні, яка звернена в порожнину черепної коробки, знаходиться специфічне заглиблення – турецьке сідло (sella turcica). У центрі цього утворення є так звана гіпофізарна ямка, розмір якої визначається величиною самої питуитарной залози.

Спереду кордон sella turcica позначена горбком сідла. Позаду від нього на бічній поверхні цього утворення з незвичайною назвою розташовується середній нахилений відросток. Спереду від горбка сідла проходить поперечна перехресна борозна. Задня частина останньої представлена перехрестом зорових нервів. Латерально борозна переходить в зоровий канал. Передній край верхньої поверхні тіла КК зазубрений і з'єднується з заднім кінцем решітчастої пластинки решітчастої кістки, утворюючи в результаті клиновидно-гратчастий шов.

В якості задньої межі sella turcica виступає спинка сідла, яка по обидва боки закінчується невеликими нахиленими відростками. З боків від сідла розташована сонна борозна. Остання являє собою внутрішній слід сонної артерії і супроводжує її сплетіння нервових волокон. З зовнішньої сторони борозни виступає клиновидний язичок. Аналізуючи розташування спинки сідла (вид ззаду), можна помітити перехід цього утворення у верхню поверхню базилярній частини потиличної кістки.

Передня поверхня основної кістки і певна частка її нижнього сегмента спрямовані в носову порожнину. На середині фронтальній площині КК вертикально виступає клиновидний гребінь. Нижній відросток цього утворення загострений і формує клиноподібний дзьоб. Останній з'єднується з крилами сошника і утворює сошникова-клювовидный канал. Латерально від гребеня розташовані вигнуті пластинки (раковини).

Останні утворюють передню і частково нижню стінки клиноподібної пазухи – парної порожнини, що займає більшу частину основної кістки. В кожній раковині розташована апертура клиноподібної пазухи (невеликий круглий отвір). Зовні від цього утворення є поглиблення, які закривають осередку заднього відділу лабіринту решітчастої кістки. Зовнішні краї цих «просвітів» частково з'єднуються з очноямковою пластинкою решітчастої кістки, утворюючи при цьому клиновидно-гратчастий шов.

Треба сказати, що будь-які навіть незначні пошкодження останнього можуть призвести до стійких порушень нюху, що ще раз підкреслює особливе значення тіла основної кістки для нормальної роботи всього організму. Крім цього, середній відділ КК бере участь у процесі синтезу гормонів гіпофіза і оберігає цей ендокринний орган від травматизації. Поряд із зазначеними тіло основної кістки виконує такі важливі функції:

 • захищає сонну артерію і інші більш дрібні судини головного мозку;
 • утворює клиноподібну пазуху носа;
 • за рахунок великої кількості круглих, овальних отворів і каналів зменшує масу черепа;
 • наявні в тілі основної кістки синуси допомагають організму реагувати на зміни тиску навколишнього середовища.

Малі крила

Зазначені парні сегменти КК відходять в обидва боки від передніх кутів тіла у вигляді двох горизонтальних пластинок, біля основи кожної з яких є круглий отвір. Верхня поверхня малих крил звернена всередину черепа, тоді як нижня спрямована в порожнину очниці і формує верхню очноямкову щілину. Передній край малого крила зазубрений, потовщений, а задній гладкий і відрізняється увігнутою формою.

Важливо відзначити, що за допомогою вказаних сегментів (alae minores) основна кістка з'єднується зі структурами носа і лобовою зоною. У основі кожного малого крила проходить своєрідний канал, проводить очну ямку зоровий нерв і очну артерію, що в цілому визначає функції даних структурних елементів унікального клиновидного освіти черепа.

Великі крила

Alae majores відходять від бічних площин тіла латерально і вгору. Кожне велике крило клиноподібної кістки має 4 поверхні: мозкову, очноямкову, верхньощелепну, скроневу. Варто сказати, що деякі фахівці виділяють 5 площин, характерних для аlae majores. Даний факт обумовлений тим, що подвисочный гребінь клиноподібної кістки ділить останню на крилоподібні і, власне, саму скроневу частки.

Верхня мозкова частина великого крила увігнута й обернена всередину черепа. У підстав alae majores знаходяться специфічні отвори, кожне з яких має строго певну функціональне навантаження. Анатомічні особливості останніх, по суті, зумовлюють «посадові обов'язки» аlae majores перед організмом. Так, в кожному з великих крил розташовуються наступні отвори:

 • округле – служить для проходу верхньощелепної гілки трійчастого нерва;
 • овальне – формує шлях для нижньої частини трійчастого нерва;
 • остисті – утворює канал, через який в череп заходять менінгеальні артерії і верхньощелепної нерв.

Разом з цим важливо згадати, що передній виличної край великого крила зазубрений. Задня луската область, з'єднуючись з клиновидним кінцем, утворює клиновидно-лускатий край. При цьому ость клиноподібної кістки є місцем кріплення клиновидно-нижньощелепний зв'язки з м'язом, напружує піднебінну завіску. Дещо глибше від цього утворення задній край великого крила залягає попереду до так званої кам'янистій частині скроневої кістки, обмежуючи тим самим клиновидно-кам'янисту щілину.

Крилоподібні відростки

Зазначені складові частини КК відходять від місця з'єднання alae majores з тілом і спрямовуються вниз. Крилоподібний відросток клиноподібної кістки утворений латеральної (lamina lateralis) і медіальної (lamina medialis) пластинками, які, зростаючись передніми краями, обмежують крилоподібні ямку. Важливо відзначити, що нижні відділи цих утворень не з'єднуються. Так, вільний кінець медіальної пластинки довершує крилоподібний гачок.

Задневерхней край lamina medialis, розширюючись біля основи, утворює ладьевидную ямку, поблизу від якої проходить борозна слухової труби, латерально переходить на нижню поверхню заднього краю великого крила. Як видно, крилоподібні відростки формують безліч життєво важливих структур. Основні функції processus pterygoidei пов'язані із забезпеченням належної роботи м'язів, що напружують піднебінну фіранку і барабанну перетинку.

Перелом клиноподібної кістки

Будь-які, навіть самі незначні ушкодження КК можуть викликати самі непередбачувані наслідки. У медицині такого роду травми os sphenoidale прийнято відносити до переломів основи черепа. Враховуючи, що канали клиноподібної кістки служать провідниками для величезної кількості нервів, можна уявити, які наслідки загрожують людині, яка одержала настільки серйозні ушкодження.

Як правило, клінічна картина патології маніфестує з неврологічних ознак, які в подальшому доповнюються судинними проявами. Лікування в більшості випадків спрямоване на усунення витікання ліквору, нормалізацію внутрішньочерепного тиску, зняття набряку з головного мозку. При неефективності консервативної терапії вдаються до оперативних способів усунення проблеми.

Відео

Череп #1: Лобова і клиноподібна кістки

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!