Правила рятування та надання невідкладної долікарської допомоги потопаючому - алгоритм реанімаційних дій

Відпочинок біля водойми не завжди буває приємним. Неправильна поведінка у воді або надзвичайні ситуації можуть призвести до утоплення. Цьому ризику особливо схильні маленькі діти, однак навіть дорослі, які добре вміють плавати, можуть стати жертвами сильної течії, виникнення судом, вирів. Чим раніше потерпілого витягнуть з води, і йому буде надана перша допомога при утопленні (виведення рідини з дихальних шляхів), тим вище шанс врятувати життя людини.

Що таке утоплення

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначає утоплення як респіраторні порушення, викликані зануренням або тривалим перебуванням під водою. У результаті може статися порушення дихання, асфіксія. Якщо перша допомога потопаючому не була надана вчасно, настає смерть. Як довго людина може обходитися без повітря? Мозок здатний функціонувати лише 5-6 хвилин при гіпоксії, тому необхідно діяти дуже швидко, не чекаючи бригади швидкої допомоги.

Існує кілька причин такої ситуації, однак не всі вони є випадковими. Іноді неправильне поведінка людини на поверхні води призводить до небажаних наслідків. Основні фактори включають:

  • травми від занурення на мілководді, у необстежених місцях;
  • алкогольне сп'яніння;
  • надзвичайні ситуації (судоми, серцевий напад, діабетична або гіпоглікемічна кома, інсульт);
  • невміння плавати;
  • недбале ставлення до дитини (коли тонуть діти);
  • попадання в вири, шторм.

Ознаки утоплення

Симптоми утоплення помітити легко. Потерпілий починає борсатися, або ковтає ротом повітря, як риба. Найчастіше людина витрачає всю свою енергію, щоб тримати голову над водою і дихати, тому не може кричати про допомогу. Також може виникнути спазм голосових зв'язок. Потопаючого охоплює паніка, він губиться, що зменшує його шанси на самостійний порятунок. Коли постраждалого вже витягли з води, то, що він тонув, можна визначити за такими симптомами:

  • здуття живота;
  • грудний біль;
  • синього або голубуватим відтінком шкірного покриву;
  • кашлю;
  • задишці або відсутності дихання;
  • блювоті.

Види утоплень

Існує кілька типів утоплення, кожен з яких характеризується своїми особливостями. Вони включають:

  1. «Сухе» (асфиксическое) утоплення. Людина занурюється під воду і втрачає орієнтацію. Найчастіше відбувається спазм гортані, вода наповнює шлунок. Верхні дихальні шляхи блокуються, і потопає починає задихатися. Настає асфіксія.
  2. «Мокре» (істинне). Занурюючись у воду, людина не втрачає дихальний інстинкт. Легені і бронхи заповнюються рідиною, з рота виділяється піна, виявляється ціаноз шкіри.
  3. Непритомний (синкопальний). Інша назва – бліде утоплення. Шкіра набуває характерну білу, біло-сіру, синювату забарвлення. Летальний результат наступає в результаті рефлекторного припинення роботи легенів, серця. Найчастіше це відбувається із-за перепаду температур (коли потопаючий занурюється в крижану воду), удару об поверхню. Виникає непритомність, втрата свідомості, аритмії, епілепсія, інфаркт, клінічна смерть.

Порятунок потопаючого

Помітити потерпілого може будь-хто, але важливо надати першу допомогу в стислі терміни, адже від цього залежить чиєсь життя. Перебуваючи на березі, перше, що потрібно зробити, – це викликати на допомогу рятувальників. Фахівець точно знає, як потрібно діяти. Якщо його немає поруч, можна спробувати витягти людину самостійно, але потрібно пам'ятати про небезпеку. Потопаючий знаходиться в стресовому стані, у нього порушена координація, тому він може мимоволі вчепитися у рятувальника, не дозволяючи йому схопити себе. Велика ймовірність утоплення удвох (при неправильному поведінці у воді).

Невідкладна допомога при утопленні

Коли відбувається нещасний випадок, потрібно діяти швидко. Якщо поруч не виявилося професійного рятувальника або медичного працівника, то перша допомога при утопленні повинна бути надана оточуючими. Слід виконувати наступні кроки:

  1. Обернути палець м'якою тканиною, прочистити їм ротову порожнину врятованого.
  2. Якщо в легенях є рідина, потрібно покласти людину на коліно животом вниз, опустити голову, зробити кілька ударів між лопатками.
  3. При необхідності зробити штучне дихання, масаж серця. Дуже важливо не давити на грудну клітку занадто сильно, щоб не зламати ребра.
  4. Коли чоловік прокинувся, слід звільнити його від мокрого одягу, обернути рушником, дати зігрітися.

Різниця між морською і прісною водою при утопленні

Нещасний випадок може настати в різних водних джерелах (морі, річці, басейні), але утоплення в прісній воді відрізняється від занурення в солону середу. В чому різниця? Вдихання морський рідини не так небезпечно і має більш сприятливий прогноз. Висока концентрація солі запобігає потраплянню води в легеневу тканину. Проте кров згущується, виникає тиск на систему кровообігу. Протягом 8-10 хвилин відбувається повна зупинка серця, але за цей час можна встигнути реанімувати потопаючого.

Що стосується утоплення в прісній воді, процес більш складний. Коли рідина потрапляє в клітини легенів, відбувається їх набухання, деякі клітини лопаються. Прісна вода може всмоктатися в кров, зробити її більш рідкою. Капіляри розриваються, що порушує серцеву діяльність. Відбувається фібриляції шлуночків, зупинка серця. Весь цей процес займає кілька хвилин, тому смерть в прісній воді настає набагато швидше.

Перша допомога на воді

Спасіння потопаючого повинен займатися спеціально навчена людина. Однак він не завжди знаходиться поруч, або у воді можуть тонути кілька людей. Надати першу допомогу може будь відпочиваючий, який вміє добре плавати. Щоб врятувати чиєсь життя, варто використовувати наступний алгоритм:

  1. Потрібно поступово наближатися до потерпілого ззаду, підпірнути і провести охоплення сонячного сплетення, взявши потопаючу людину за праву руку.
  2. Плисти до берега на спині, гребти правою рукою.
  3. Важливо стежити за тим, щоб голова потерпілого була над водою, і він не ковтав рідина.
  4. На березі слід покласти людину на живіт, надати першу допомогу.

Правила надання першої допомоги

Бажання допомогти потопаючому не завжди приносить користь. Неправильна поведінка сторонньої особи найчастіше лише поглиблює проблему. З цієї причини надання першої допомоги при утопленні має бути грамотним. Який механізм ПМП:

  1. Після того як чоловіка витягли з води і накрили ковдрою, потрібно перевірити симптоми гіпотермії (переохолодження).
  2. Викликати швидку допомогу.
  3. Уникати деформації хребта або шиї, не наносити пошкодження.
  4. Зафіксувати шийний відділ, підклавши згорнутий рушник.
  5. Якщо потерпілий не дихає, слід приступати до виконання штучного дихання, масаж серця

При істинному утопленні

Приблизно в 70 відсотках випадків вода потрапляє прямо в легені, відбувається справжнє або «мокре» утоплення. Це може трапитися з дитиною, або людиною, яка не вміє плавати. Перша медична допомога при утопленні включає виконання наступних етапів:

  • промацування пульсу, огляд зіниць;
  • зігрівання потерпілого;
  • підтримання кровообігу (піднімання ніг, нахили тулуба);
  • твір вентиляції легенів за допомогою дихальних апаратів;
  • якщо людина не дихає, треба зробити штучне дихання.

При утопленні асфиксическом

Сухе утоплення є дещо нетиповим. Вода ніколи не досягає легенів, але замість цього відбувається спазм голосових зв'язок. Смерть може настати через гіпоксії. Як надати першу допомогу людині у цьому випадку:

  • негайно провести серцево-легеневу реанімацію;
  • викликати швидку допомогу;
  • коли потерпілий отямився, зігріти його.

Штучне дихання і масаж серця

У більшості випадків при утопленні людина перестає дихати. Щоб повернути його до життя, потрібно відразу приступити до активних кроків: зробити масаж серця, зробити штучне дихання. Потрібно дотримуватися чітку послідовність дій. Як виконувати дихання «рот у рот»:

  1. Слід розсунути губи потерпілого, видалити слиз, водорості за допомогою пальця, обмотаного тканиною. Дати стекти рідини з ротової порожнини.
  2. Обхопити щоки, щоб рот не закривався, нахилити голову назад, підняти підборіддя.
  3. Затиснути ніс врятованого, вдихнути повітря прямо йому в рот. Процес займає частки секунди. Кількостей повторень: 12 разів на хвилину.
  4. Перевірити пульс на шиї.
  5. Через деякий час груди буде підніматися (легені почнуть функціонувати).

Дихання «рот в рот» часто супроводжується масажем серця. Цю процедуру слід виконувати дуже обережно, щоб не пошкодити ребра. Як слід діяти:

  1. Розташувати пацієнта на плоскій поверхні (підлоги, піску, землі).
  2. Покласти одну руку на грудну клітку, накрити другою рукою під кутом приблизно 90 градусів.
  3. Ритмічно надавлювати на тіло (приблизно одне натискання в секунду).
  4. Щоб запустити сердечко дитини, на грудну клітку слід натискати 2 пальцями (з-за невеликого зросту і ваги малюка).
  5. Якщо рятувальників двоє, штучне дихання і масаж серця виконуються одночасно. Якщо рятувальник один, то кожні 30 секунд потрібно чергувати ці два процеси.

Дії після надання першої допомоги

Навіть якщо людина прийшла в себе, це не означає, що він не потребує в медичному обслуговуванні. Слід залишатися з потерпілим, викликати швидку або звернутися за допомогою до лікаря. Варто знати, що при утопленні в прісній воді смерть може наступити навіть через кілька годин (вторинне утоплення), тому слід тримати ситуацію під контролем. При тривалому перебуванні без свідомості і кисню, можуть виникнути наступні проблеми:

  • порушення роботи мозку, внутрішніх органів;
  • невралгії;
  • пневмонія;
  • хімічний дисбаланс в організмі;
  • постійне вегетативний стан.

Щоб не виникло ускладнень, слід зайнятися здоров'ям як можна швидше. Врятованому при утопленні слід дотримуватися таких заходів безпеки:

  • навчитися плавати;
  • уникати купання в нетверезому вигляді;
  • не заходити в дуже холодну воду;
  • не купатися під час шторму або на великій глибині;
  • не ходити по тонкому льоду.

Відео

Способи надання першої допомоги при утопленні

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!