Болять лімфовузли на шиї - причини запалення. Лікування при болях лімфовузлів на шиї

Що робити, якщо одного дня у вас на шиї з'явилася незвичайна припухлість у вигляді кульки, дотику до якої відчутно болючі? Варто панікувати і обов'язково відвідувати лікаря, щоб розвіяти свої страхи? Ознайомтеся з інформацією про те, чому запалюються і болять лімфатичні вузли на шиї, які причини такого стану. Ви дізнаєтеся, до якого лікаря треба звернутися при таких симптомах і про те, які традиційні та народні методи лікування такого захворювання застосовуються.

Запалення лімфовузлів на шиї

Роль лімфатичної системи в підтриманні нормального імунітету людини – одна з центральних. Збільшення, болючість лімфатичних вузлів і у жінок, і у чоловіків завжди сигналізує про збої нормальної роботи організму внаслідок інфікування або інших причин. Хоча ці дуже маленькі за розміром (від 0,5 мм) органи розосереджені по всьому людському тілу, найбільш насиченим є розташування лімфовузлів на шиї. Якщо спостерігається запальний процес будь-якого лімфатичного вузла в цій області, ставиться діагноз шийний лімфаденіт.

Симптоми

Якщо ви виявили збільшений лімфовузол на шиї (але не більше 1 см), не болить і тканини навколо нього не запалені, це може бути варіантом норми. Таке, наприклад, спостерігається, якщо пацієнт переніс інфекційне захворювання, а вузол ще не повернувся в норму після боротьби з недугою. У таких випадках потрібно поспостерігати за наявною відхиленням, протягом 1-2 тижнів орган повинен прийти в норму.

Звернутися за допомогою до фахівця, якщо розширення вузлика тривалий час не зменшується або проявляються такі симптоми захворювання:

 • біль в шиї при згинанні або повертанні голови, тягне шию;
 • боляче ковтати;
 • значне збільшення розмірів лімфовузла (в деяких випадках він може стати розміром з шишку), його набрякання, болючість;
 • загальна слабкість;
 • головний біль;
 • підвищення температури тіла.

Причини болю та збільшення лімфовузлів

Є цілий ряд причин, від чого запалюються лімфовузли на шиї. В залежності від того, де локалізовано запалення, лікар визначає можливі фактори, які викликали захворювання. Про самостійної діагностики не може бути й мови. Якщо болять збільшені лімфовузли на шиї, перелік захворювань, про яких сигналізує такий симптом, дуже широкий:

 • інфекції вірусної, бактеріальної, грибкової або паразитарної природи;
 • запалення в ротовій, носовій або вушної порожнини;
 • зловживання алкоголем;
 • порушення в роботі щитовидки;
 • аутоімунні захворювання;
 • ВІЛ;
 • онкологія.

На шиї ззаду

Якщо у вас запалився лімфовузол з боку потилиці, велика ймовірність, що в організмі йде запальний процес. Так, вузол може набрякнути, коли людина хворіє на застуду, ангіну, фарингіт. Відповіддю на питання, чому промацуються опухлі лімфовузли ззаду на шиї, можуть бути і більш серйозні захворювання, наприклад, такі:

 • туберкульоз;
 • токсоплазмоз;
 • краснуха;
 • прогресуючі злоякісні пухлини.

Під щелепою

Лімфатичні вузли, локалізовані тут, сигналізують про хвороби, що протікають в горлі, носі, вухах, або про непорядок з зубами. Сильно збільшуватися вони можуть симетрично або з одного боку, за місцем локалізації первинного запалення. Наприклад, лімфовузол на шиї зліва під щелепою може опухнути на тлі отиту лівого вуха. Потрібно діагностувати точну причину запалення подчелюстного вузла, адже його можуть викликати різні недуги:

 • ЛОР-захворювання;
 • паротит (свинка);
 • паразитарні інфекції: лимфоретикулез, токсоплазмоз;
 • добро - або злоякісні пухлини і ін

Дізнайтеся, як проявляється паротит - симптоми у дорослих види й лікування захворювання.

Якщо болить шия з лівого або правого боку

Така болючість часто проявляється, якщо збільшений лімфовузол на шиї з однієї сторони внаслідок локалізації тут первинного вогнища інфекції. Так, якщо запальні процеси горла або щитовидної залози локалізовані праворуч, то з більшою ймовірністю вузол запалиться також з цього боку. При болях і збільшенні органів лімфатичної системи зліва на шиї варто перевірити, не уражені органи черевної порожнини.

Як перевірити лімфатичні вузли на шиї

Якщо видимої припухлості від запалення немає, але больові і інші симптоми вказують на шийний лімфаденіт, можна попередньо самому пропальпувати шию на предмет запалених лімфовузлів. Будова лімфатичної системи можна переглянути за відповідною схемою або фото. Потім потрібно акуратно складеними разом пальцями долоні промацати на предмет ущільнень шию, починаючи з області вух і спускаючись на переднешейную зону і під лінію щелепи. Якщо під шкірою відчувається ущільнення розміром з горошину або квасоля, то це і є запалений вузол.

За умови, коли картина захворювання вказує на можливу онкологію або коли іншими способами не вдалося встановити точний діагноз, проводиться біопсія лімфовузла на шиї. Цю процедуру роблять з допомогою пункції голкою або видалення лімфатичного вузла через розріз. Отримані в ході такої маніпуляції тканини відправляють на лабораторне дослідження.

Як лікувати лімфаденопатії шийних лімфовузлів у дитини і дорослого

Варто відзначити, що лімфаденопатія – стан, що часто зустрічається у дитини. Його імунітет ще формується і лімфовузли, як стражі здоров'я, активно беруть участь у захисті організму, реагуючи на патогенні фактори. У практиці лікування такого стану і у дорослих, і у дітей, насамперед, усувають основний недуг, який його викликав. Після того, як її застуда, ангіна або інше первинне захворювання, лімфовузли приходять в норму і додаткових лікувальних заходів не потрібно. У важких випадках у схему лікування включають антибіотики або засоби народної медицини.

Антибіотиками

Лікування такою групою препаратів показано, коли запалення лімфатичних вузлів придбала хронічний характер або є підозра на їх гнійне інфікування. В цілях лікування таких станів можуть призначатися антибіотики широкого спектру дії. Набагато ефективніше спочатку взяти пробу з лімфовузла, щоб визначити чутливість збудників інфекції до препарату. На тлі лікування антибіотиками добре проводити підтримуючу антиоксидантну вітамінну терапію (наприклад, вживати вітамін С у підвищеній дозі), приймати фітопрепарати.

Народними засобами

Арсенал домашніх рецептів при такому недугу невеликий. При серйозному, тривалому лімфаденіті лікування повинно проводиться тільки під наглядом і за рекомендаціями лікаря. Таке обмеження пов'язане з тим, що при розвитку запалення капсула лімфовузла може загноіться і навіть лопнути, що загрожує сепсисом і поширенням інфекції по всьому тілу. Хворому потрібно багато відпочивати, щоб організм поновлювався. Не можна масажувати або гріти лімфовузол, потрібно лише розташувати до місця запалення сухе тепло. Добре пити чай з імбиром та лимоном для підвищення імунітету.

Хто лікує лімфовузли на шиї

До якого лікаря звертатися людині у випадку, якщо у нього болять запалені лімфовузли на шиї? Оскільки лікувати потрібно буде недуга, що викликав таке збільшення, то потрібно звернутися до фахівця, який, швидше за все, буде займатися усуненням першопричини. Так як шийні лімфовузли, насамперед, пов'язані з ЛОР-органами, варто проконсультуватися у отоларинголога. Досвідчений лікар встановить, з чим пов'язано порушення в діяльності лімфатичної системи, і при необхідності направить до імунолога, алерголога або іншому компетентному фахівцю.

Читайте також: що робити, якщо болить шия.

Відео: чому болять і запалюються лімфовузли

Збільшення лімфатичних вузлів

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!