Слонова хвороба - причини виникнення, симптоми і лікування

Слонова хвороба

Дана патологія у більшості клінічних випадків діагностованих вражає кінцівки. Тим не менш, трапляється так, що хвороба слоновість поширюється на статеві органи, особа, очеревину. Дізнайтеся про те, як розвивається і лікується ця недуга.

Що таке слонова хвороба

Патологія вважається вкрай важкої і неприємної з точки зору симптоматики. Згідно медичним джерел, елефантіаз або слоновість – це поступово прогресуючий набряк частини тіла, яке виникає внаслідок порушення відтоку лімфи. При цьому в м'язової тканини починають накопичуватися білкові структури, що з часом призводить до фіброзних змін в підшкірній жировій клітковині.

Симптоми хвороби слонової

Початок патології рідко супроводжується яскравою клінікою, що значно ускладнює діагностику. Найчастіше слоновість нижніх кінцівок та інших частин тіла мимовільно проходить. Особливість клініки хвороби така, що гостра фаза може змінюватися тривалою ремісією. Тимчасова відсутність проявів жодним чином не можна сприймати як ознаку швидкого одужання. Між тим, симптоми слонової хвороби розрізняються в залежності від стадії патології:

  1. На ранніх етапах розвитку элефантиаза не відбувається яких-небудь кардинальних змін в самопочутті або зовнішньому вигляді пацієнта. Як правило, спостерігається невеликий застій рідини, який може вразити кінцівки - він виражається в м'яких набряках. Після декількох спеціальних вправ, відтік лімфи на проблемній ділянці відновлюється.
  2. Друга стадія хвороби характеризується утворенням щільних набряків. На цьому етапі ураження нижніх кінцівок доходить до того, що стираються контури стоп, змінюється анатомічна форма пальців. З часом слонова хвороба прогресує і захоплює область коліна, а потім поширюється і на стегно. Вивчаючи численні фото, можна зрозуміти, чому слоновість ніг отримала таку назву.
  3. Третя стадія слонової патології вважається незворотною. У цей період розростання тканин призводить до повного або часткового обмеження рухливості пацієнта. Шкіра на набряклих внаслідок захворювання кінцівках стає грубою. Нерідко спостерігаються трофічні зміни тканин.

Причини виникнення хвороби слонової

Як правило, елефантіаз виникає внаслідок вже наявної патології. Так, порушення відтоку біологічної рідини з'являється унаслідок закупорки або звуження просвіту судин. Крім того, розвитку слонового захворювання можуть сприяти перенесені людиною операції з видалення лімфатичних вузлів. Нерідко такого роду втручання проводяться при онкології. Крім зазначених негативних станів, до безпосередніх причин виникнення слонової хвороби відносяться:

  • поява бешихового запалення;
  • інвазія паразитів, що супроводжуються ураженням лімфатичних судин (личинки філярії Банкрофта, бактерії);
  • вроджені (генетично обумовлені) хвороби лімфатичної системи;
  • скорочення рухової активності;
  • метастази пухлини;
  • хвороби, пов'язані з порушенням кровообігу (варикозне розширення вен);
  • сифіліс;
  • екзема;
  • обмороження.

Лікування хвороби слонової

В даний час перемогти недугу цілком можливо. Лікування слонової хвороби на ранніх стадіях передбачає призначення масажу та лікувальної фізкультури. При цьому лікарі, щоб зменшити інтенсивність проявів патології, нерідко радять обмотувати область поразки еластичним бинтом. Електрофорез з лідазу і трипсином вельми ефективний у боротьбі з цією хворобою. При необхідності пацієнту призначають спеціальні ліки, які виводять рідину (діуретики). Лікування фіброзною або деформуючої форми слонового захворювання здійснюється, в основному, радикальним методом.

Крім вживання таблеток і проходження спеціальних фізіопроцедур, в період лікування слонового захворювання необхідно дотримуватися правильного харчування. Щоденний раціон людини, що страждає від элефантиаза, повинен включати продукти, що сприяють виведенню токсинів і прискорення обмінних процесів. Потрібно зосередитися на здоровій їжі, поліпшує загальні показники здоров'я організму.

Окремої уваги потребує психологічний стан хворого слоновым недугою. Так, стрес негативно позначається на функціонуванні всього організму. В кров викидаються гормони адреналінової групи, що вже саме по собі може спровокувати прогрес слонового захворювання. Стрес викликає уповільнення процесів обміну в клітинах, звуження капілярів і більш великих судин, що тільки сприяє застою лімфи.

Медикаментозна терапія

Застосування лікарських препаратів допомагає знизити інтенсивність негативних проявів хвороби. Лікування вторинного інфекційного слонового синдрому найчастіше передбачає призначення антибіотиків. У більшості випадків дана форма захворювання потребує проведення додаткових аналізів і досліджень, необхідних для виявлення чутливості патогенів до активних речовин. Медикаментозна терапія різних стадій слонової патології проводиться спеціальними препаратами.

На ранньому етапі розвитку хвороби застосовують:

  • антигістаміни (Кетотифен);
  • ангіопротектори (Трентал, Рутин);
  • вітамін В6 і піридоксин.

Друга стадія слонового синдрому вимагає призначення:

  • ангіопротекторів (Троксерутин);
  • ферментативних коштів (лідаза, трипсин);
  • НПЗЗ (Бутадіон);
  • десенсибилизаторов (Кларитин);
  • біостимуляторів;
  • полівітамінів.

На третій стадії хвороби мова може йти тільки про підтримуючої терапії такими препаратами:

  • ангиопротекторами (Троксерутин);
  • антибіотиками (Азитроміцин);
  • венотониками (Детралекс).

Лікування слонової хвороби народними засобами

Фахівці стверджують, що неможливо позбутися элефантиаза за допомогою всякого роду компресів і примочок. Тим не менш, лікування слонової хвороби народними методами може проводитися в якості супроводжуючої терапії. Так, благотворну дію на набряклі тканини надають сольові пов'язки. Робити їх дуже просто: у склянку гарячої води потрібно додати 2 ч. л. крупної солі, потім слід рясно змочити в розчині багатошаровий бинт і перев'язати кінцівку. Пов'язка повинна залишатися на нозі протягом 12 годин. Повторювати процедуру потрібно кожні добу.

Профілактика хвороби слонової

Будь-яких превентивних заходів, спрямованих проти элефантиаза, не існує. Профілактика слонової хвороби зводиться до контролю ваги і своєчасного лікування ушкоджень шкірних покривів, що виникли внаслідок бешихового запалення або травми. Не варто ігнорувати навіть незначні прояви слонового синдрому. Утворилися набряки слід прибирати за допомогою легкого масажу стоп. У разі, коли після механічного впливу в кінцівках все ж залишається деяка кількість рідини, поліпшити стан хворого можна за допомогою натуральних діуретиків.

Відео: Слонова хвороба ніг

Слоновість. Від чого ноги розпухають

Відгуки

Олена, 35 роківЗахворіла элефантиазом після операції з видалення пахвових лімфовузлів. Спочатку все було нормально, але через тиждень після втручання почав утворюватися набряк на руці. Після ліків ставало тільки гірше, тому вирішила не збільшувати їх дозу. Позбулася хвороби через 2 тижні застосування сольових пов'язок.
Олег, 40 роківСлонова нога з'явилася на тлі занепалого варикозу. Довелося в підсумку робити операцію по реконструкції судинної стінки. Під час відновлювального періоду вводив парентерально ліки, що знижують згортання крові. Повернутися до звичного способу життя вдалося через місяць після проведення хірургічного втручання.
Світлана, 45 роківДовгий час зазнавала симптоми слонового синдрому, але не надавала цьому значення. Тим не менш, механізм хвороби був запущений. Реакція організму не змусила себе чекати, і вже через два роки патологія перейшла в другу стадію. Лікувалася близько 6 місяців ангиопротекторами, біостимуляторами.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!